Застуда — хвороба, що вражає більшість дітей будь-якого віку. Захворювання зазвичай локалізується в верхніх дихальних шляхах та має вірусне походження. Хвороба діагностується як гостра респіраторна вірусна інфекція та викликає запалення слизових оболонок дихальних шляхів. Серед збудників зафіксовані понад 200 вірусів.
ГРВІ кожен раз викликає новий вірус, тому імунна відповідь не може бути сформована назавжди. Якщо до вірусної інфекції не приєднується бактеріальна, то дитина одужує за 4-5 днів. Але часто ослаблений вірусом дитячий імунітет не здатен опиратися шкідливим патогенам, тому бактеріальна інфекція вражає горло, вуха або легені.
На першій стадії ГРВІ допоможуть ліки від грипу та застуди, які можна придбати в мережі аптек «Бажаємо здоров’я». В разі приєднання бактеріальної інфекції лікар призначить антибіотики. Імунна система в ранньому віці тільки формується, тому саме діти є такими уразливими до вірусів. Профілактика застудних захворювань допоможе убезпечити малюків від хвороби. Поширення вірусів відбувається через тісний контакт, тому необхідно дотримуватися простих правил:
- уникати тих, хто чхає та кашляє;
- не торкатися брудними руками обличчя;
- мити руки;
- носити захисну маску;
- часто провітрювати та проводити вологе прибирання.
Саме профілактика застуди у дітей дозволить зменшити ризики захворіти. Краще запобігти хворобі, ніж лікувати її. Тому навчання особистої гігієни повинно проводитися з раннього дитинства.
Причини та симптоми застудних захворювань у дітей
Застуду викликають віруси, зокрема грипу, аденовіруси, коронавіруси, ентеровіруси, риновіруси та інші. Вірус може швидко поширюватися при контакті від людини до людини, переважно повітряно-крапельним шляхом. Медична статистика фіксує середню частоту дитячих захворювань на застуду від 4 до 8 разів на рік. Пік захворюваності припадає на холодну пору року: осінь, зима.
Потрапивши в організм дитини, вірус починає інтенсивно розмножуватися та викликає характерні симптоми. Саме такі клінічні ознаки вказують на гостру респіраторну інфекцію:
- підвищення температури тіла;
- лихоманка;
- кашель;
- біль у горлі, наліт та почервоніння;
- біль у м’язах та суглобах;
- в’ялість та сонливість;
- відсутність апетиту;
- сильний головний біль.
Важливо своєчасно почати лікування цього захворювання, щоб уникнути приєднання інших інфекцій.. Коли з'явилися перші симптоми застуди у дітей, до них можуть доєднатися пронос та блювота.
Профілактика застудних захворювань
Захистити дитину від вірусів неможливо, але профілактика здатна зменшити ризики інфікування. Важливо піклуватися про імунітет малюка. Як можна зміцнити захисну систему організму:
- Налагодити правильне харчування. Здоровий та повноцінний раціон має містити продукти, багаті на вітаміни С, А, та ті, що містять мінерали селен, цинк та магній. Це яйця, зелень, молочні продукти, цитрусові, смородина, морква та шипшина. Корисними будуть каші, капуста, солодкий перець.
- Щоби переохолодження не могло заподіяти шкоду дитині, треба звернутися до процедур загартовування. Починають виробляти стійкість до переохолоджень дуже поступово. Водою 25°C обливають стопи малюка. Саме тут знаходиться більшість рефлексогенних зон, пов’язаних із горлом та носом. Загартовування проводять, коли дитина здорова.
- Приділяти увагу фізичній активності. Будь то прогулянка на свіжому повітрі, ранкова зарядка та активні ігри.
- Приймання комплексу вітамінів наситить організм всіма необхідними речовинами.
- Щеплення є важливою складовою профілактики.
Дотримання правил особистої гігієни повинно виховуватися з раннього віку. Якщо дитина вже захворіла, то треба максимально ізолювати її від інших малюків та піклуватися про неї.
Домашнє лікування застудних захворювань
Застуда, спричинена вірусом, не потребує специфічного лікування. Вірусне захворювання спричиняє інтоксикацію організму та минає протягом 5-10 днів. В цей період важливо правильно доглядати за дитиною:
- забезпечити їй спокій та достатній сон;
- давати багато пити: теплий чай, вітамінні морси, чисту воду;
- провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання раз на день;
- зволожувати повітря в кімнаті.
Раціон повинен бути легким та збалансованим. До меню краще включити каші, супи-пюре, парові котлети, кисломолочні продукти.
Для полегшення симптомів можна використовувати жарознижувальні препарати, розчини для промивання носа. Горло полощуть содовим розчином.
Медикаментозне лікування
В період хвороби важливо слідкувати за станом дитини: вимірювати температуру тіла, звернути увагу на поведінку. Важливо не пропустити ускладнень. Якщо дитина багато спить, але в період не сну потрохи їсть чи грається, то це вважається нормою. За появи яких тривожних сигналів треба негайно звертатися до лікаря:
- висока температура тримається протягом 3 діб;
- підвищення температури до 39°C;
- часте та сильне блювання чи діарея;
- судоми;
- сплутаність свідомості чи її втрата;
- сильний біль будь-де;
- значна лихоманка;
- задишка чи посилення кашлю.
Якщо мова йде про дитину, молодшу за 2 місяці, то до педіатра слід звертатися негайно при перших, навіть незначних, симптомах застуди. У немовлят розвиток хвороби може бути дуже стрімким.
Які ліки проти застуди для дітей зазвичай рекомендують педіатри:
- жарознижувальні засоби, доза яких підбирається індивідуально;
- протизастудні препарати;
- ліки, що знімають біль у горлі;
- назальні краплі.
Рішення про приймання антибіотиків приймає тільки лікар. Антибіотики доречні в разі приєднання бактеріальної інфекції, на віруси вони не діють. Всі ліки від застуди та грипу у дітей може призначити тільки лікар.
Застуду потрібно лікувати, щоб уникнути можливих ускладнень. Використання протизастудних засобів, вітамінних комплексів, ліків, що полегшують симптоми, значно зменшить ризики важких ускладнень. А міцний імунітет захистить дитину від інфекцій.
Відмова від відповідальності
Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення користувача з інформацією розміщеною на сайті.
Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.
Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!
Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!