Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР): чому виникають нав'язливі думки та що з ними робити

17 червень 2024
Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР): чому виникають нав'язливі думки та що з ними робити

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) – це складний психічний стан, що характеризується наявністю нав'язливих думок (обсесій) та компульсивних дій (компульсій), які негативно впливають на повсякденне життя людини. Ці два прояви цього стану передбачають, що обсесії представляють собою повторювані, неприємні думки або імпульси, які викликають тривогу або дискомфорт, а компульсії є ритуалізованими поведінковими або ментальними діями, виконуваними в спробі нейтралізувати чи зменшити тривогу, спричинену обсесіями. Люди, що страждають на ОКР, часто відчувають значний емоційний біль та можуть усвідомлювати нераціональність своїх думок та дій, однак відчувають відсутність контролю над ними.

У цій статті ми детально розглянемо поняття «обсесивно-компульсивного розладу», його етіологію та клінічну картину, а також найсучасніші методи лікування, які покликані не лише пом'якшити прояви ОКР, але й допомогти у боротьбі з цим складним станом психіки.

Причини виникнення

Хоча точні причини обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) не визначені остаточно, дослідження вказують на комбінацію кількох факторів:

 1. Генетичні фактори. Є деякі докази того, що ОКР може мати генетичну складову. Люди, у яких родичі мають ОКР, також мають підвищений ризик розвитку цього розладу.
 2. Біологічні фактори. Зміни, що відбуваються в деяких частинах мозку, особливо в орбітофронтальній корі та глибинних структурах, таких як базальні ганглії, можуть мати взаємозв'язок з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР). Ці відділи мозку відіграють важливу роль у контролі за плануванням та пригніченням певних шаблонів поведінки.
 3. Нейробіологічні фактори. Зміни в хімічному складі мозку, зокрема, в роботі серотонінової системи, можуть бути пов'язані з виникненням ОКР. Наприклад, деякі дослідження показали, що дефіцит серотоніну може бути пов'язаний з розвитком обсесивних та компульсивних симптомів.
 4. Психологічні фактори. Деякі теорії психології приписують виникнення ОКР певним поведінковим, когнітивним та емоційним процесам, таким як надмірна увага до загрози, надмірна відповідальність або поведінкові ритуали як спосіб зменшення тривоги.
 5. Психологічні та соціокультурні фактори. Стрес, тривога, негативні досвіди в дитинстві або навколишнє середовище також можуть впливати на ризик виникнення ОКР. Наприклад, особа, яка пережила стресові ситуації або має невідповідні сімейні або соціальні умови, може бути більш схильною до розвитку цього розладу.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) – це складне захворювання, яке вимагає комплексного підходу до діагностики та лікування. Розуміння причин ОКР може допомогти в розробці більш ефективних підходів до лікування та підтримки людей з цим розладом.

Супутні симптоми

Обсесивно-компульсивний розлад часто супроводжується додатковими симптомами або супутніми станами, які можуть впливати на загальний стан здоров'я людини:

 • Тривожні розлади. Багато осіб з ОКР також страждають на інші форми тривожних розладів, такі як генералізований тривожний розлад, панічні атаки або соціальну тривогу.
 • Депресія. Хронічний стрес від нав'язливих думок та компульсивних дій може призвести до розвитку депресії або значного посилення її симптомів у осіб з ОКР.
 • Розлади харчової поведінки. Симптоми ОКР можуть перетинатися з розладами харчової поведінки, такими як анорексія або булімія, особливо коли компульсії пов'язані з їжею або контролем ваги.
 • Тики або синдром Туретта. У деяких випадках ОКР може бути асоційований з синдромом Туретта, який характеризується неконтрольованими звуковими та/або моторними тиками.
 • Розлади уваги та гіперактивності (РУГ). Особи з ОКР можуть також мати симптоми РУГ, що ускладнює зосередження уваги та управління компульсивною поведінкою.
 • Проблеми зі сном. Нав'язливі думки та компульсивні дії, особливо ввечері або перед сном, можуть викликати безсоння або перерваний сон.
 • Страх перед осудом або неприйняттям через свої нав'язливі думки або компульсії може призвести до соціальної ізоляції та зниження самооцінки.

Важливо відзначити, що наявність одного або декількох супутніх симптомів вимагає комплексного підходу до лікування, який може включати психотерапію, медикаментозне лікування та підтримку.

Види

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) може проявлятися у різних формах та має різноманітні види обсесій та компульсій. Однак, відомі загальні категорії, які допомагають класифікувати різні прояви ОКР:

 1. Контамінаційний ОКР. Характеризується страхом забруднення або «зараження» від контакту з речовинами, які вважаються «брудними» або шкідливими (наприклад, бактерії, віруси, кров). Це може викликати постійне миття рук або очищення оточуючих предметів.
 2. Перевіряльний ОКР. Люди з цим типом ОКР можуть відчувати потребу в багаторазових перевірках чогось, щоб запобігти потенційній шкоді, небезпеці або катастрофі (наприклад, перевірка, чи вимкнені прилади, зачинені двері).
 3. Симетричний або порядковий ОКР. Особи можуть відчувати потребу в тому, щоб усе навколо було в ідеальному порядку або симетрії, що може призвести до довготривалого впорядковування або вирівнювання предметів.
 4. Накопичувальний ОКР. Характеризується нездатністю відмовитися від непотрібних або безцінних речей, навіть якщо вони не мають відчутної вартості, через страх втратити щось важливе або необхідне.
 5. Обсесивні думки без видимих компульсій. Деякі особи з ОКР можуть мати виключно обсесивні думки без видимих компульсивних дій. Ці обсесії можуть включати агресивні, сексуальні або релігійні фантазії, які викликають тривогу чи дискомфорт.
 6. ОКР страху завдати шкоду. Включає нав'язливі думки або страхи завдати шкоду собі або іншим, навіть якщо людина не має реального наміру або бажання це робити.

Важливо усвідомити, що обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) може виявлятися у вкрай індивідуалізованих проявах, і певні типи можуть переплітатися чи взаємодіяти. Ефективне лікування, як правило, включає в себе когнітивно-поведінкову терапію, медикаментозну терапію або їх комбінацію.

Діагностика

Діагностика обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) вимагає детального аналізу різних аспектів стану пацієнта. Оскільки ОКР може мати схожість з іншими психічними розладами, важливо застосовувати комплексний підхід у діагностиці.

 • Клінічна бесіда. Лікар проводить глибоку бесіду з пацієнтом, під час якої збирає інформацію про симптоми, їхню історію, частоту та вплив на життя пацієнта. Важливим є визначення, наскільки обсесії та компульсії заважають повсякденній діяльності та соціальному функціонуванню.
 • Стандартизовані психологічні тести. Для кількісної оцінки симптомів ОКР застосовуються спеціалізовані інструменти, такі як шкала Єль-Браун для обсесивно-компульсивних симптомів (Y-BOCS), яка дозволяє оцінити тяжкість та вплив симптомів на життя особи.
 • Диференціальна діагностика. Лікар проводить діагностичне виключення інших психічних розладів, які можуть містити схожі симптоми, такі як тривожні розлади, депресія або тики. Це критично важливо для вибору відповідного лікування.
 • Медичне обстеження. Проводиться для ідентифікації будь-яких фізичних станів або медикаментозних впливів, які можуть викликати або посилювати симптоми ОКР. Це може включати загальний медичний огляд та специфічні неврологічні тести.
 • Спостереження за поведінкою. Може включати прохання до пацієнта вести щоденник обсесій та компульсій або спостереження за поведінковими реакціями в контрольованому середовищі. Це допомагає лікарю краще зрозуміти, як пацієнт реагує на обсесії та які стратегії він використовує для їх управління.

Важливо, щоб діагностика ОКР проводилася кваліфікованими фахівцями, здатними інтегрувати різноманітну інформацію в скоординовану оцінку.

Лікування

Лікування обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) вимагає індивідуального підходу, який може включати різноманітні заходи. Ефективне лікування допомагає зменшити симптоми ОКР та покращити якість життя людей, що стикаються з цим розладом.

 1. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Це один з основних методів лікування ОКР. КПТ допомагає людині зрозуміти і змінити свої обсесивні думки та компульсивну поведінку шляхом ідентифікації та переоцінки деяких деструктивних переконань та стратегій управління тривогою.
 2. Медикаментозне лікування. Антидепресанти, зокрема ліки класу селективних інгібіторів захоплення серотоніну (SSRI), можуть бути ефективними у зменшенні симптомів ОКР. Іноді також використовуються анксіолітики або інші препарати для зменшення тривоги.
 3. Інформування. Обізнаність пацієнта та його родини про ОКР та стратегії самодопомоги є важливою частиною лікування, оскільки це допомагає краще розуміти розлад і як з ним впоратися.
 4. Підтримуюча терапія. Групова терапія або підтримка від осіб, що страждають на ОКР, може надати додаткову допомогу та розуміння, що особливо корисно для пацієнтів, які відчувають ізоляцію через свій розлад.
 5. Глибока стимуляція мозку (ГСМ). У випадках важкого ОКР, який не реагує на стандартне лікування, може бути використана ГСМ. Цей метод включає хірургічне втручання для стимуляції певних частин мозку.

Самолікування ОКР, особливо за допомогою самопризначених медикаментів або недоведених методів, може призвести до погіршення симптомів, виникнення побічних ефектів або взаємодії з іншими препаратами. Важливо отримувати лікування під наглядом кваліфікованих медичних працівників для досягнення найкращих результатів та уникнення потенційних ризиків.

Профілактика

Профілактика обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) може бути не завжди ефективною, оскільки точні причини цього стану не повністю зрозумілі. Проте, існують загальні стратегії зменшення ризику розвитку ОКР або пом'якшення його симптомів:

 • Раннє виявлення та втручання. Звернення за медичною допомогою при перших ознаках ОКР може допомогти запобігти його прогресуванню. Раннє виявлення симптомів та початок лікування можуть сприяти кращому довгостроковому результату.
 • Стрес-менеджмент. Оскільки стрес може викликати або посилити симптоми ОКР, розвиток ефективних стратегій управління стресом, таких як техніки релаксації, медитація або регулярні фізичні вправи, можуть допомогти зменшити ризик розвитку або загострення ОКР.
 • Підтримка психічного здоров'я. Підтримка емоційного благополуччя через збалансоване харчування, достатній сон, регулярні фізичні вправи та здорові соціальні зв'язки може знизити ризик розвитку ОКР.
 • Професійна підтримка у випадках травм або стресу. Оскільки травматичні події або значний стрес можуть сприяти розвитку ОКР, звернення за професійною психотерапевтичною допомогою після таких подій може запобігти розвитку розладу.
 • Арт-терапія. Використання мистецтва як засобу самовираження та емоційного розвантаження може допомогти деяким особам краще впоратися з обсесивними думками та компульсивними діями.
 • Екстракти та трав'яні добавки. Деякі люди можуть виявити користь від використання трав'яних добавок, таких як екстракт кави з зеленими зернами, ашвагандха або валеріана, але важливо консультуватися з лікарем перед їх використанням, оскільки вони можуть взаємодіяти з іншими ліками та мати побічні ефекти.

Важливо розуміти, що хоча ці стратегії можуть знизити ризик розвитку або загострення ОКР, повна профілактика цього розладу може бути недосяжною через його складну природу та різноманіття причин. Регулярні консультації зі спеціалістами в галузі психічного здоров'я можуть допомогти підтримувати психічне здоров'я та своєчасно виявити будь-які ознаки розладу.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для полегшення проявів та лікування обсесивно-компульсивного розладу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 19.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.