Отосклероз: симптоми, діагностика і лікування

10 жовтень 2023
Отосклероз: симптоми, діагностика і лікування

Отосклероз – це хронічне захворювання середнього вуха, характеризується розвитком специфічного запалення, резорбцією, склерозуванням і ребудовою кісткового тканинного скелета вуха. Це одне з найпоширеніших станів, які призводять до поступової втрати слуху. У цій статті ми детально обговоримо симптоми, методи діагностики та лікування отосклерозу, що має важливе значення для своєчасного виявлення та лікування цього захворювання.

Отосклероз: причини та механізм розвитку

Точні причини отосклерозу до кінця не вивчені, проте серед найбільш поширених факторів виникнення цього захворювання дослідники називають:

 • Генетичний фактор: Оскільки отосклероз часто спостерігається в одній родині, вчені вважають, що генетика може бути одним з факторів;
 • Гормональні зміни: Жінки страждають від отосклерозу частіше, ніж чоловіки, особливо під час вагітності або менопаузи, що свідчить про можливий гормональний вплив;
 • Вірусні інфекції: Деякі віруси, такі як кір, вітряна віспа чи грип, можуть спричинити пошкодження вуха, що призводить до отосклерозу;
 • фізичні та психоемоційні перевантаження,
 • робота при високому рівні шуму (акустична травма).

Захворювання виникає внаслідок заміщення нормальної тканини кісткового лабіринту вуха губчастою або склерозованою тканиною, яка утворюється в результаті запального процесу. Це призводить до порушення рухливості слухових кісточок та зниження провідності звуку.

Симптоми та ознаки отосклерозу

Отосклероз, як правило, розвивається повільно, а основним симптомом є поступова втрата слуху, яка, як правило, починається в одному вусі, але в подальшому може вражати обидва вуха. Проте це захворювання може супроводжуватися й іншими симптомами:

 • Тинітус (дзвін у вухах): є постійним, але змінним по інтенсивності звуком в вухах, що відчувається навіть при відсутності зовнішнього джерела звуку.
 • Вертиго (запаморочення, головокружіння): Це менш поширений симптом, але деякі люди з отосклерозом можуть відчувати незручність або нестабільність при русі.

Симптоми отосклерозу різні для кожної людини та змінюються з часом. Якщо ви відчуваєте будь-які з цих симптомів, вам слід звернутися до лікаря за детальною медичною консультацією та подальшим призначенням найбільш ефективного лікування..

Діагностика отосклерозу

Діагностика отосклерозу може складатися з кількох етапів:

 • Анамнез: Лікар буде обговорювати з вами ваші симптоми та медичну історію.
 • Фізичний огляд: Лікар проведе огляд вашого вуха, використовуючи спеціальний інструмент – отоскоп.
 • Аудіометрія: Це тест, який вимірює вашу здатність слухати звуки різних частот і гучності.
 • Тимпанометрія: Цей тест оцінює рухливість барабанної перетинки і слухових кісток.

Лише після проведення всіх необхідних досліджень можна достовірно встановити діагноз «отосклероз».

Медикаментозне лікування

Медикаментозне лікування отосклерозу включає прийом ліків для вух з групи фторидів (наприклад, натрію фториду), які сприяють зміцненню кісткової тканини і зниженню активності захворювання. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо дозування і частоти прийому препаратів.В жодному разі не варто займатись самолікуванням, оскільки це може негативно вплинути на стан хворого та пришвидшити розвиток хвороби або призвести до виникнення ускладнень.

Хірургічне лікування

Для відновлення слуху у пацієнтів з отосклерозом, які не реагують на медикаментозне лікування, може знадобитися хірургічне втручання. Одним з них є стапедектомія – операція, при якій уражену стремінцеву кістку замінюється на протез.

Отосклероз – це хронічне захворювання, яке може призвести до поступової втрати слуху. Своєчасна діагностика і правильне лікування допоможуть мінімізувати негативні наслідки, запобігти виникненню ускладнень і якнайшвидше відновити якість слуху пацієнта. Не зволікайте звернутися до медичних фахівців для консультацій та допомоги.

Редакторська група
Оновлено: 11.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.