Переохолодження: ознаки та перша допомога

05 грудень 2023
Переохолодження: ознаки та перша допомога

Переохолодження – це серйозний медичний стан, який виникає, коли тіло втрачає тепло швидше, ніж може його продукувати або утримати. Найчастіше це стосується екстремальних погодних умов або подовженого перебування на холоді без належного захисту. Холод, вітер та вологість можуть обернутися справжньою загрозою для організму.

Важливо знати ознаки переохолодження та правильно реагувати на них, оскільки недоліки в лікуванні можуть призвести до серйозних наслідків, включаючи обмороження, гіпотермію та навіть загрозу життю. У цій статті ми розглянемо симптоми гіпотермії та надамо поради щодо надання першої допомоги в ситуаціях, що вимагають негайного втручання.

Переохолодження: ознаки та симптоми

Переохолодження – це стан, коли тіло втрачає тепло швидше, ніж може продукувати або утримати. Це може трапитися під час тривалого перебування в холодних або вологих умовах, а також у разі відсутності відповідного одягу (одяг залегкий, не утримує тепло або ж затісний) чи надмірного впливу вітру. Ось деякі ознаки та симптоми переохолодження:

 • Блідість шкіри. Під час переохолодження кров стягується до внутрішніх органів, що призводить до блідості шкіри.
 • Слабкість та втома. Люди при переохолодженні можуть відчувати загальну слабкість та втому. Нервова система сповільнюється, що призводить до втрати енергії.
 • Дратівливість. Переохолодження може викликати роздратування та занепокоєння.
 • М'язові спазми. М'язи можуть почати скорочуватися неконтрольовано, що призводить до м'язових спазмів.
 • Холодний піт. Ви можете відчувати піт, але він буде холодним, оскільки організм намагається видалити холод із шкіри.
 • Тремтіння. Людина тремтить, згортається в клубок («поза боксера»), щоб зігрітися та зберегти тепло.
 • Погіршення координації. Переохолодження може призвести до погіршення координації рухів та важкостей у виконанні звичайних завдань.
 • Відчуття болю в кінцівках з подальшим онімінням і втратою чутливості.
 • Дихання може бути як уповільненим, так і поверхневим, пульс слабким і, навпаки, прискореним, також можуть відзначатися тахікардія.
 • Утруднена мова і сонливість - все важче говорити, мова нечітка, пацієнт бурмоче, хоче спати.

Якщо ви відчуваєте ці симптоми переохолодження, важливо негайно діяти для відновлення нормальної температури тіла.

Фактори ризику та причини переохолодження

Стан переохолодження може настати внаслідок різних факторів та обставин. Ось деякі фактори ризику та причини переохолодження:

 • Низькі температури. Низькі температури є головною причиною переохолодження. Це може трапитися при тривалому перебуванні на холоді без належного одягу.
 • Вітер. Вітер може збільшити втрату тепла з тіла шляхом видалення теплової ізоляції, яку надає одяг. Вітер також може призвести до обморожень шкіри.
 • Вологість. Вологість може збільшити відчуття холоду, оскільки волога швидше охолоджує тіло, ніж сухе повітря.
 • Недостатній одяг. Носіння невідповідного або недостатнього одягу, який не зберігає тепло, може спричинити переохолодження.
 • Недоїдання. Відсутність належного харчування, вітамінів та надмірна втрата калорій можуть знизити рівень енергії в організмі, знизити теплоутворення та зробити більш вразливим до переохолодження.
 • Алкоголь та наркотики. Вживання алкоголю та наркотиків може розширити судини, збільшити втрату тепла та погіршити реакцію організму на холод.
 • Мокрий одяг. Носіння мокрого одягу внаслідок дощу або поту також може знизити теплоізоляцію.
 • Медичні стани. Деякі медичні стани, такі як діабет, гіпотермія, іпотермія, та недостатність щитовидної залози, можуть підвищити ризик переохолодження.

Щоб запобігти переохолодженню, важливо правильно захищатися від холоду, одягатися відповідно до погоди, вести здоровий спосіб життя та збалансовано харчуватися.

Перша допомога при переохолодженні

Перша допомога при переохолодженні дуже важлива, оскільки цей стан може бути небезпечним. Ось кілька кроків, які можна вжити:

 1. Оцінка ситуації. Переконайтеся, що небезпеки немає. Огляньте потерпілого та перевірте, чи він при свідомості та чи дихає.
 2. Виведіть особу з холоду. Якщо це можливо, перш за все, переведіть постраждалу особу в тепле приміщення або захистіть від вітру та холоду.
 3. Зняття мокрого одягу. Вологий одяг погіршує терморегуляцію, заміна його сухими речами допоможе утримати тепло.
 4. Гаряче пиття. Якщо потерпілий у свідомості, зігрійте його теплим безалкогольним напоєм (кава, чай, гаряче молоко), або гарячим бульйоном.
 5. Використання теплої ковдри. Накрийте постраждалу людину теплою ковдрою або ізотермічним покривалом, щоб утримати тепло.
 6. Не використовуйте гарячу воду. Не намагайтеся розігріти обморожені ділянки шкіри гарячою водою або батареєю, оскільки це може завдати ще більше шкоди тканинам.
 7. Викликати медичну допомогу. У важких випадках, коли постраждалий отримав серйозну травму або стан погіршився, негайно викликайте лікаря.

Запам'ятайте, що в разі переохолодження важливо надати першу допомогу якнайшвидше. Будьте обережні та допоможіть постраждалій зберегти тепло та зменшити ризик подальших ускладнень.

Профілактика

Переохолодження - серйозна загроза здоров'ю, особливо в холодну пору року. Ось кілька порад щодо профілактики цього стану:

 1. Одягайтеся відповідно до погоди: надягайте одягу відповідно погоді , включаючи шапку, рукавиці і теплі шкарпетки. Обирайте речі з натуральних тканих або сучасних теплоакумулювальних матеріалів. Одягайтеся у кілька шарів так, щоб між шарами залишався повітряний прошарок, а верхній одяг був із цупкої вітронепроникної тканини. Придбайте якісну термобілизну, яка прослужить вам роками. Взуття обирайте із системою gore-tex – воно ефективно утримує тепло та не пропускає холод та вологу ззовні.
 2. Уникайте тривалого перебування на вулиці при низьких температурах. Якщо ви все-таки виходите, робіть регулярні перерви, щоб зігрітися.
 3. Споживайте гарячі напої, такі як чай або суп, щоб підтримувати тіло в теплі.
 4. Будьте уважні до симптомів переохолодження, таких як озноб, слабкість, блідість шкіри тощо. Якщо ви відчуваєте ці ознаки, негайно вийдіть в тепле місце та зігрійтеся.
 5. Не вживайте алкогольних напоїв та не паліть на морозі. Алкоголь створює ілюзію тепла, а насправді має протилежну дію.
 6. Перед виходом на мороз – поїжте ситно. Це не вимога вашої бабусі, а життєво необхідне правило у мороз! Для вироблення тепла необхідно в рази більше енергії.
 7. Користуйтеся спеціальними косметичними засобами для обробки відкритих ділянок шкіри.
 8. Дотримуйтесь засобів безпеки під час зимових видів спорту та розваг на вулиці, які можуть збільшити ризик переохолодження.

Пам'ятайте, що профілактика переохолодження - це ключовий аспект збереження вашого здоров'я в холодну пору року.

Запам'ятайте, що серйозні випадки переохолодження потребують професійного медичного втручання. Надання допомоги відразу може зменшити ризик ускладнень та поліпшити прогноз.

Бережіть своє здоров'я і будьте уважні до власного тіла під час холодної пори року. Знання симптомів переохолодження і правильна реакція у критичний момент може врятувати життя вам чи вашим близьким. Бажаємо здоров'я та тепла у ваші зимові дні!

Редакторська група
Оновлено: 13.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.