Подагра: як вона виникає, які симптоми, чому це небезпечно та як з нею боротися

29 листопад 2023
Подагра: як вона виникає, які симптоми, чому це небезпечно та як з нею боротися

Подагра – це тип запального артриту, який характеризується ураженням суглобів, через відкладення в них сечової кислоти. Внаслідок цього хвороба може викликати неймовірний біль та дискомфорт, зазвичай вражаючи суглоб біля основи великого пальця ноги, але також може виникнути в інших суглобах. Проте, за допомогою наукових досліджень і медичних досягнень, сучасна медицина надає пацієнтам можливість контролювати і лікувати цю хворобу.

У цій статті ми розглянемо причини, симптоми, методи діагностики та лікування подагри, а також поділимося порадами щодо профілактики і підтримки пацієнтів, які стикаються з цією хворобою.

Причини подагри

Подагра – це хронічне захворювання, спричинене надмірним відкладенням кристалів солей сечової кислоти (уратів) у суглобах і навколишніх тканинах. Основні причини подагри включають:

 • Збільшений рівень сечової кислоти. Подагра зазвичай виникає, через надлишок сечової кислоти в крові, станом, відомим як гіперурикемія. Якщо організм виробляє занадто багато сечової кислоти або нирки не можуть ефективно її виводити, концентрація сечової кислоти в крові може стати занадто високою, а в суглобах можуть утворюватися кристали уратів.
 • Споживання певних продуктів харчування. Подагра пов’язана зі споживанням великої кількості м’ясних продуктів, особливо червоного або органічного м’яса, або їжі з високим вмістом пуринів (певної речовини, яка в організмі перетворюється на сечову кислоту).
 • Спадковість. Якщо у вас є родичі з подагрою, ризик розвитку цього захворювання може бути вищим.
 • Споживання алкоголю. Алкоголь може сприяти збільшенню рівня сечової кислоти в організмі та погіршити симптоми подагри.
 • Хронічні захворювання. Деякі хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, ожиріння та хронічна ниркова недостатність, можуть сприяти розвитку подагри.
 • Деякі ліки. Деякі медикаменти, зокрема діуретики (засоби, що збільшують виділення сечі), можуть підвищити ризик розвитку подагри.

Розуміння причин і вжиття заходів для їх усунення може допомогти у профілактиці та лікуванні подагри. Якщо у вас є симптоми подагри або ви перебуваєте в групі ризику захворювання, проконсультуйтеся з лікарем для точного діагнозу та плану лікування.

Симптоми подагри

Симптоми подагри можуть бути різними, і вони зазвичай розвиваються раптово, часто вночі. Основні симптоми подагри включають:

 • Біль в суглобах. Найхарактерніший симптом подагри – це гострий, надзвичайно болючий біль у суглобах. Зазвичай подагра впливає на один суглоб, найчастіше на перший плеснофаланговий суглоб стопи. Біль може бути настільки сильним, що навіть легке потирання або натискання на суглоб викликає неймовірний дискомфорт.
 • Запалення суглобів. Разом з болем суглоб може стати червоним, набряклим та надзвичайно чутливим до дотику.
 • Лихоманка і озноб. У багатьох пацієнтів подагра може викликати підвищення температури тіла і загальне нездужання.
 • Сильний дискомфорт. Під час нападу подагри симптоми можуть бути настільки неприємними, що людина навіть не може доторкнутися до пошкодженого суглоба.
 • Скутість рухів. Біль та запалення можуть призвести до обмеження руху в пораненому суглобі.
 • Створення небезпеки для інших органів. Подагра також може впливати на інші органи та системи, включаючи нирки та шкіру. Виникнення сечових каменів може бути наслідком подагри.

При нападах подагри, як правило, рекомендується негайно звертатися до лікаря. Лікування подагри зазвичай включає в себе ліки для полегшення болю та зниження рівня сечової кислоти в організмі, а також контроль факторів ризику та зміни у способі життя для запобігання новим нападам.

Діагностика подагри

Діагностика подагри зазвичай включає в себе декілька кроків:

 • Медичне обстеження і анамнез. Лікар спілкується з пацієнтом, дізнається про його симптоми, попередню медичну історію та родинну спадковість. Поширені запитання стосуються болю в суглобах, тривалості та інтенсивності симптомів.
 • Фізичне обстеження. Лікар проводить фізичне обстеження, оцінюючи ступінь запалення та болю в суглобах. Зазвичай найбільше ураженим суглобом у подагрі є перший плеснофаланговий суглоб.
 • Аналіз крові. Аналіз крові може виявити підвищений рівень сечової кислоти в організмі. Підвищений рівень сечової кислоти – це один із класичних ознак подагри.
 • Синовіальна рідина. Іноді лікар може взяти зразок синовіальної рідини з ураженого суглоба для аналізу. У пацієнтів з подагрою, ця рідина може містити кристали сечової кислоти.
 • Зображення суглобів. Рентген, ультразвукове або магнітно-резонансне обстеження суглобів може використовуватися для визначення ступеня ураження суглобів та виключення інших можливих причин симптомів.
 • Визначення сечової кислоти в сечі. Інколи лікар може призначити аналіз сечі, щоб визначити рівень сечової кислоти.

На основі результатів діагностики лікар призначить відповідне лікування та розробить план контролю над хворобою.

Наслідки подагри

Основні наслідки подагри включають:

 • Подагричний артрит. Це пошкодження суглоба, яке супроводжується сильним болем, запаленням і набряком.
 • Зазвичай це відбувається на великих суглобах гомілковостопного суглоба, особливо великого пальця ноги. Якщо артрит не лікувати, то може відбуватися деструкція суглобів, що призводить до функціонального обмеження.
 • Тофуси. Це нагромадження сечової кислоти в суглобах, сухожилиях і навколишніх тканинах. Тофуси це утворення під шкірою, яке може спричинити виникнення подагричних вузлів. Вони можуть бути болючими та неприємними.
 • Подагричні вузли (ураження м'яких тканин). Це утворення під шкірою або вузли, які утворюються в м'яких тканинах навколо суглобів або в інших частинах тіла. Вони можуть бути болючими та заважати нормальному способу життя.
 • Камені в нирках. Кристали, які виникають при подагрі, часто утворюються в нирках. Вони є основною причиною ниркової недостатності та вимагають хірургічного втручання.
 • Поширення захворювання. Якщо подагра не контролюється та не лікується, вона може поширитися і вплинути на інші суглоби та органи, такі як суглоби рук, коліна, кисті, лікті, серце, нирки і навіть шкіру.
 • Серцево-судинні ускладнення. Подагра може збільшувати ризик серцевих проблем, таких як атеросклероз, інфаркт міокарда та гіпертензія.
 • Постійний біль і незручності. Найважливішим наслідком є погіршення якості життя через постійний біль, дискомфорт і фізичні обмеження.

Лікування та контроль подагри дуже важливі для запобігання цим наслідкам. Лікарі можуть призначити ліки для зниження рівня сечової кислоти, запобігання запаленню суглобів та виведення токсинів з організму. Важливо також дотримуватися здорового способу життя, включаючи правильне харчування і фізичну активність, для зменшення ризику подагричних ускладнень.

Лікування подагри

Лікування подагри спрямоване на зниження рівня сечової кислоти в організмі, полегшення болю, запалення суглобів та запобігання подагричним ускладненням. Основні методи лікування подагри включають:

 1. Ліки для зниження рівня сечової кислоти. Лікарі призначають алопуринол і фебуксостат, які є препаратами що пригнічують синтез сечової кислоти та її солей в організмі, а також препарати, які допомагають вивести надлишок сечової кислоти з організму.
 2. Протизапальні ліки: Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) можуть бути призначені для полегшення болю та запалення в суглобах.
 3. Колхіцин: Цей препарат може використовуватися для полегшення болю і запалення при гострому нападі подагри.
 4. Корекція раціону харчування: Зменшення споживання пуринових продуктів, алкоголю та солі може допомогти знизити ризик загострення подагри.
 5. Гідратація: Важливо вживати достатню кількість рідини, оскільки це може сприяти виведенню сечової кислоти з організму.
 6. Фізична активність: Регулярна фізична активність допомагає контролювати вагу та покращує функцію суглобів.
 7. Лікування супутніх захворювань: Якщо у вас є інші захворювання, такі як гіпертензія або цукровий діабет, вони також повинні бути під контролем.

Важливо пам'ятати, що лікування подагри має бути індивідуальним і здійснюватися під наглядом лікаря. Поради лікаря та дотримання рекомендацій щодо стилів життя можуть допомогти контролювати це захворювання і попереджувати подагричні напади.

Профілактика подагри

Профілактика подагри спрямована на зниження ризику розвитку цього захворювання і включає такі рекомендації:

 1. Дотримання здорового харчування. Споживайте менше пуринових продуктів, таких як червоне м'ясо, м'ясні бульйони, а також алкоголь, особливо пиво. Збагачуйте раціон продуктами, багатими на антиоксиданти, наприклад, фруктами та овочами.
 2. Слідкуйте за своєю вагою. Зберігайте нормальну вагу або зменшуйте надмірну вагу, оскільки це може допомогти знизити ризик розвитку подагри.
 3. Підтримуйте водний баланс організму. Вживайте достатню кількість рідини, оскільки це сприяє виведенню сечової кислоти з організму.
 4. Фізична активність. Регулярна фізична активність допомагає підтримувати нормальну вагу і поліпшує функцію суглобів. Поговоріть зі своїм лікарем про те, які фізичні навантаження вам дозволені.
 5. Уникайте стресу. Стрес може впливати на ризик подагричних нападів. Намагайтеся знаходити способи зменшення стресу та відпочинку.
 6. Відмова від куріння. Куріння може погіршити перебіг подагри, тому важливо позбутися цієї шкідливої звички.
 7. Лікування супутніх захворювань. Якщо у вас є інші захворювання, такі як гіпертензія або цукровий діабет, вони також повинні бути під контролем, оскільки ці захворювання можуть впливати на ризик подагри.
 8. Регулярні медичні обстеження. Важливо відвідувати лікаря для обстеження та контролю рівня сечової кислоти в крові, особливо якщо у вас є спадкова схильність до подагри.

Запам'ятайте, що дотримання цих рекомендацій може допомогти знизити ризик розвитку подагри або запобігти загостренням цього захворювання. Якщо у вас є симптоми або ви занепокоєні своїм здоров’ям, важливо проконсультуватися з лікарем і дотримуватися його порад.

Купити онлайн препарати при подагрі за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». У жодному разі не займайтеся самолікуванням та не приймайте жодні ліки без належного нагляду лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.