Поліпи в травній системі: симптоми і методи лікування

30 жовтень 2023
Поліпи в травній системі: симптоми і методи лікування

Поліпи в кишечнику – проблема, яка може виникнути в будь-якому віці, але особливо поширена серед людей старшого віку. Розгляд цього захворювання важливий, оскільки воно може призвести до серйозних ускладнень, включаючи рак кишечника. Статистика показує, що значна кількість осіб після 50 років мають поліпи в кишечнику, часто без явних симптомів.

Поліпи в кишечнику – це доброякісні утворення, які розвиваються на слизовій оболонці кишечника. Ці новоутворення можуть мати різне розташування та розміри, а також відрізнятися за структурою. Розуміння цих базових характеристик допоможе вам глибше зрозуміти тему.

Причини розвитку поліпів

Розглядаючи причини, важливо звернути увагу на ряд факторів, які можуть викликати розвиток поліпів в кишечнику:

 1. Генетичні фактори – наявність спадкової схильності до формування поліпів.
 2. Запальні процеси в кишечнику – хронічні запальні захворювання кишечника можуть сприяти утворенню поліпів.
 3. Інші можливі чинники – включаючи неправильне харчування, ожиріння, вік та куріння.

Аналіз причин є важливим етапом у розробці стратегій профілактики та лікування поліпів кишечника.

Типи поліпів в кишечнику

Розуміння типів поліпів допомагає у плануванні адекватного лікування та профілактики. До основних видів поліпів в кишечнику відносяться:

 • Аденоматозні поліпи: це потенційно злоякісні утворення, які можуть перетворитися на рак.
 • Гіперпластичні поліпи: зазвичай доброякісні утворення, ризик перетворення на рак у них невеликий.
 • Вроджені поліпи: виникають вже з моменту народження і можуть бути пов'язані з певними генетичними синдромами.

Знання про різні типи поліпів може допомогти у виборі найбільш ефективного методу лікування.

Симптоми поліпів в кишечнику

Часто поліпи в кишечнику можуть бути асимптоматичними, але деколи вони виявляються через ряд симптомів, до яких належать:

 • Кров'яні випорожнення.
 • Зміни в стільці та калі.
 • Біль або дискомфорт у животі.

Оскільки симптоми поліпів в кишечнику можуть бути неоднозначними, регулярні медичні обстеження важливі для ранньої діагностики та лікування поліпів кишечника.

Діагностика поліпів кишечника

Для встановлення діагнозу «поліпи в кишечнику» лікар може використовувати різні методи:

 • Колоноскопія – ендоскопічне обстеження товстої кишки, що дозволяє лікареві оцінити стан слизової оболонки товстої і прямої кишки.
 • Віртуальна колоноскопія – рентгенівське обстеження з використанням комп'ютерної томографії.
 • Обстеження на кров у калі – лабораторне обстеження, яке може виявити приховану кров у калі.

Важливо підкреслити значимість регулярних скринінгових обстежень, особливо для осіб старше 50 років.

Лікування поліпів в кишечнику

Лікування поліпів в кишечнику зазвичай залежить від розміру, кількості, типу поліпів та їхньої природи (доброякісні або злоякісні). Основні методи лікування включають:

 1. Колоноскопічне видалення поліпів (поліпектомія). Якщо поліпи виявляються під час колоноскопії та їх розмір і тип дозволяють, лікар може видалити їх під час одного обстеження. Поліпектомія зазвичай виконується за допомогою спеціальних інструментів, які вводяться через колоноскоп, і може включати видалення поліпа або його вивчення для подальшого дослідження.
 2. Хірургічне видалення поліпів. Іноді поліпи великого розміру, злоякісні або розташовані в важкодоступних місцях не можуть бути видалені за допомогою колоноскопії. У таких випадках може бути рекомендована операція, під час якої поліп видаляється хірургічним шляхом.
 3. Лікування злоякісних поліпів. Якщо поліп виявляється злоякісним (раком), лікування буде залежати від стадії раку та його розповсюдження. Лікар може рекомендувати операцію, хіміотерапію, радіотерапію або комбінацію цих методів.
 4. Спостереження та контроль. Для доброякісних поліпів невеликих розмірів лікар може рекомендувати їхнє спостереження та контроль за їхнім ростом за допомогою регулярних колоноскопій.
 5. Зміна стилю життя і дієти. Після видалення поліпів або для їхньої профілактики може бути рекомендовано здоровий спосіб життя, включаючи збалансовану дієту багату клітковиною, фізичну активність та обмеження вживання алкоголю і тютюну.

Лікування поліпів в кишечнику повинно проводитися під наглядом лікаря-гастроентеролога, який обережно оцінить ризики та користь кожного методу та розробить індивідуальний план лікування для кожного пацієнта. У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Ускладнення та профілактика

При лікуванні поліпів кишечника можливі деякі ускладнення. Щоб їх уникнути, рекомендується:

 • Своєчасна діагностика поліпів кишечника.
 • Заходи для профілактики поліпів в кишечнику, включаючи правильне харчування та регулярні медичні обстеження.

Слід пам'ятати, що правильний підхід до профілактики може значно знизити ризик ускладнень.

Важливо підкреслити критичну важливість ранньої діагностики та лікування поліпів в кишечнику. Через потенційну небезпеку переходу поліпів в онкологічні захворювання важливо не ігнорувати симптоми та регулярно проходити медичні огляди, щоб жити довгим і здоровим життям. Для проведення своєчасного лікування запальних захворювань кишечника, призначені лікарем лікарські засоби, ви можете придбати за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.