Про що можуть свідчити звужені або розширені зіниці

30 квітень 2024
Про що можуть свідчити звужені або розширені зіниці

Зіниці, круглі отвори у райдужній оболонці ока, які відіграють ключову роль у регуляції кількості світла, що потрапляє на сітківку. Зміна розміру зіниць, будь то їх звуження (міоз) або розширення (мідріаз), може бути важливим сигналом, що вказує на різноманітні стани або захворювання. У цій статті ми детально розглянемо, що можуть означати звужені та розширені зіниці, причини таких змін, методи їх діагностики та підходи до лікування.

Причини виникнення

Зміни в розмірі зіниць – це важливий діагностичний показник, який може вказувати на різноманітні стани та захворювання, а також реакції організму на зовнішні та внутрішні подразники. Медичне спостереження за зіницями дозволяє лікарям оцінювати нервову систему пацієнта та ідентифікувати потенційні проблеми зі здоров'ям.

Розширені зіниці можуть бути результатом:

 • Реакції на медикаменти або наркотики. Багато медикаментів та наркотичні речовини впливають на автономну нервову систему, спричиняючи дилатацію (розширення) зіниць як побічний ефект.
 • Надмірного стресу або сильного емоційного збудження. Стрес та емоційні переживання можуть викликати збільшення вироблення адреналіну, що призводить до розширення зіниць.
 • Захворювань, таких як глаукома або травми головного мозку. Деякі захворювання та травми можуть впливати на здатність зіниць нормально реагувати на світло або звужуватися, спричиняючи їх нетипове розширення.

Звужені зіниці можуть свідчити про:

 • Вплив яскравого світла. Натуральний захисний механізм очей, при якому зіниці звужуються для обмеження кількості світла, що потрапляє на сітківку.
 • Використання певних медикаментів:.Окремі лікарські препарати можуть спричинити міоз, або звуження зіниць, як частину їхнього терапевтичного впливу.
 • Можливість міозу – стану, при якому зіниці стають надмірно маленькими: Це може бути ознакою неврологічних захворювань, включаючи ураження очного нерва або порушення в роботі мозку.

Зміни в розмірі зіниць вимагають уважного медичного оцінювання, оскільки можуть бути індикаторами як безпечних, так і серйозних медичних станів.

Супутні симптоми

Зміни в розмірі зіниць часто супроводжуються додатковими симптомами, що можуть допомогти встановити причину:

 • Головний біль. Може вказувати на широкий спектр проблем, від звичайного стресу до серйозних станів, таких як мігрень, кластерний головний біль або навіть аневризми мозку.
 • Світлочутливість. Окрім мігрені, підвищена чутливість до світла може бути пов'язана з запаленням в очах (ірит, увеїт) або менінгітом.
 • Порушення зору. Включають розмиття зору, спотворення зображення, «мушки» перед очима, які можуть бути ознаками офтальмологічних проблем (наприклад, глаукома, відшарування сітківки) або неврологічних захворювань (наприклад, інсульт, розсіяний склероз).
 • Нудота або блювота. Ці симптоми можуть супроводжувати гострі неврологічні захворювання, такі як менінгіт або інсульт, і часто вимагають негайного медичного втручання.

Додамо до цього списку інші важливі симптоми, які можуть супроводжувати зміну розміру зіниць:

 • Втрата координації або рівноваги. Може бути ознакою проблем з мозком або внутрішнім вухом, що впливає на вестибулярну систему.
 • Слабкість в одній частині тіла. Спостерігається при неврологічних порушеннях, які впливають на м'язи або нервову систему, включно з інсультом або мозковими пухлинами.
 • Мовні порушення. Такі як утруднення у вимові слів або розумінні мови, можуть вказувати на інсульт або інші серйозні неврологічні стани.
 • Раптове виникнення конфузії або дезорієнтації: Це може бути ознакою критичного порушення в роботі мозку, включаючи інсульт, тяжку інфекцію або метаболічні збої.

Важливо пам'ятати, що при появі будь-якого з цих симптомів, особливо якщо вони з'являються раптово або в комбінації з змінами в розмірі зіниць, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. Це дозволить вчасно діагностувати причину симптомів та розпочати адекватне лікування.

Діагностика

Для точного виявлення причин змін у розмірі зіниць медичні фахівці використовують комплексний підхід, що включає ряд специфічних методів обстеження:

 1. Огляд офтальмолога. Дозволяє оцінити структуру та функціональний стан ока, включаючи реакцію зіниць на світло, їх симетрію та можливі аномалії в будові органу зору.
 2. Неврологічне обстеження. Використовується для виявлення можливих неврологічних порушень, які можуть впливати на зміну розміру зіниць, включаючи оцінку рефлексів, сенсорних та моторних функцій.
 3. МРТ або КТ головного мозку. Ці високоточні зображення дозволяють детально оглянути структури головного мозку, виявити наявність новоутворень, крововиливів, вогнищ ішемії або інших патологій, що можуть призводити до змін в розмірі зіниць.
 4. Аналіз крові. Може бути призначений для виявлення ознак інфекції, запалення або інших станів, які можуть опосередковано впливати на розмір зіниць через системні реакції організму.
 5. Тестування на вживання лікарських засобів. Деякі медикаменти або психоактивні речовини можуть впливати на зміну розміру зіниць, тому токсикологічне тестування допомагає виключити або підтвердити цей фактор.

Використання комплексного підходу в обстеженні дозволяє максимально точно визначити причину змін та розробити оптимальний план лікування.

Лікування

Підбір методів лікування аномалій зіниць (надмірно звужених або розширених) залежить від основної причини симптомів. Ось деякі загальні підходи до лікування:

 • Адаптація освітлення. У випадку звуження зіниць через надмірне освітлення, необхідно забезпечити захист очей за допомогою сонцезахисних окулярів або корекції рівня освітлення в приміщенні.
 • Використання мідріатиків або міотичних засобів. Для лікування деяких станів, які впливають на розмір зіниць, лікар може призначити краплі для очей, що стимулюють їх розширення (мідріатики) або звуження (міотичні засоби).
 • Контроль за основним захворюванням. Якщо зміни у розмірі зіниць спричинені певним захворюванням (наприклад, неврологічним розладом, інфекцією або травмою), ключовим є лікування основної причини.
 • Медикаментозне лікування. У деяких випадках можуть бути призначені ліки для стабілізації артеріального тиску, зняття запалення або лікування інфекції, які можуть опосередковано впливати на розмір зіниць.
 • Неврологічне обстеження. У випадку, коли зміни в розмірі зіниць супроводжуються іншими симптомами, такими як головний біль, запаморочення або втрата свідомості, необхідно пройти обстеження у невролога для виключення серйозних неврологічних розладів.
 • Регулярний офтальмологічний контроль. Регулярні огляди у офтальмолога допомагають вчасно виявляти зміни у стані зіниць та своєчасно реагувати на них.

Важливо пам'ятати, що самолікування може призвести до погіршення стану, тому при виникненні будь-яких симптомів слід звернутися до фахівця. Правильно підібране лікування та профілактичні заходи допоможуть підтримувати здоров'я очей та зберегти гарний зір.

Профілактика

Профілактика змін в розмірі зіниць вимагає усвідомленого підходу до уникнення факторів ризику. Ось декілька ключових напрямків дій:

 1. Відмова від наркотиків та обмежене вживання алкоголю. Субстанції, що містяться в алкогольних напоях та наркотичних речовинах, можуть впливати на нервову систему, що в свою чергу призводить до тимчасових або постійних змін в розмірі зіниць. Уникнення або помірне вживання цих речовин сприяє збереженню нормальної реакції зіниць.
 2. Захист очей від ультрафіолетового випромінювання. Довготривалий вплив сонячних променів без належного захисту може призвести до пошкодження очей та зіниць. Використання сонцезахисних окулярів із 100% UV захистом є важливим заходом профілактики.
 3. Регулярні медичні огляди. Вчасне виявлення та лікування захворювань, зокрема діабету, високого кров'яного тиску, та неврологічних розладів, може запобігти розвитку станів, що впливають на зіниці. Регулярні візити до офтальмолога також важливі для раннього виявлення офтальмологічних захворювань.
 4. Увага до власного здоров'я. Здоровий спосіб життя, збалансоване харчування, достатня кількість сну та регулярні фізичні вправи сприяють зміцненню здоров'я та можуть запобігти розвитку станів, що негативно впливають на зіниці.
 5. Уникнення травм очей. Захист очей під час занять спортом або роботи, що передбачає ризик для очей, є важливим для профілактики травм, які можуть спричинити зміни в розмірі зіниць.

Своєчасне звернення за медичною допомогою при виявленні будь-яких змін у стані зіниць або зору є вирішальним для підтримки здоров'я очей і загального самопочуття. Піклуючись про своє здоров'я та дотримуючись зазначених рекомендацій, можна значно знизити ризик виникнення небажаних змін в розмірі зіниць.

Для проведення своєчасної терапії можна придбати препарати для лікування захворювань очей на сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я» за приємними цінами.

Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 03.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.