Псоріаз: що це, ознаки, лікування і профілактика

07 лютий 2024
Псоріаз: що це, ознаки, лікування і профілактика

Псоріаз – це хронічне дерматологічне захворювання, яке впливає на мільйони людей по всьому світу. Він характеризується червоними лускатими плямами на шкірі та може спричинити не лише фізичний дискомфорт, але й емоційні та психологічні труднощі. У цій статті ми поговоримо про те, що таке псоріаз, його основні ознаки, сучасні методи лікування та ефективні підходи до профілактики. Розуміння цього захворювання – ключовий крок на шляху до поліпшення якості життя тих, хто з ним стикається.

Причини виникнення

Причини псоріазу є комплексними і базуються на взаємодії генетичних, імунологічних факторів і факторів навколишнього середовища. На сьогоднішній день точні причини невідомі до кінця, але ось основні фактори, які вважаються важливими у розвитку цього захворювання:

 1. Генетична схильність. Псоріаз часто спостерігається у людей з сімейною історією цього захворювання, що свідчить про генетичний фактор.
 2. Імунні порушення. Псоріаз вважається аутоімунним захворюванням, в якому імунна система помилково атакує здорові клітини шкіри, сприяючи їх швидкому росту.
 3. Тригери середовища. Певні фактори навколишнього середовища, такі як стрес, травми шкіри, певні лікарські препарати, інфекції та погодні умови, можуть спровокувати або погіршити симптоми псоріазу.
 4. Спосіб життя. Куріння, надмірне вживання алкоголю та ожиріння також можуть збільшити ризик розвитку псоріазу або загострення його симптомів.
 5. Гормональні зміни. Гормональні коливання, наприклад під час статевого дозрівання, вагітності або менопаузи, можуть вплинути на перебіг псоріазу.
 6. Інфекції. Певні інфекції, особливо стрептококові інфекції горла, можуть спровокувати розвиток або загострення псоріазу.

Розуміння цих факторів є важливим для визначення індивідуальної стратегії лікування та профілактики захворювання.

Симптоми

Симптоми псоріазу можуть варіюватися за ступенем тяжкості та локалізацією уражень, але існують декілька загальних ознак, які характерні для цього захворювання:

 • Червоні, підняті над поверхнею шкіри ділянки. Найбільш очевидним симптомом псоріазу є поява червоних, запалених ділянок на шкірі, які часто покриті сріблясто-білими лусками.
 • Сухість шкіри. Уражена шкіра може бути дуже сухою, іноді з’являються кровоточиві тріщини.
 • Свербіж або відчуття печіння. Люди з псоріазом часто відчувають свербіж або печіння ураженої шкіри.
 • Потовщення і розшарування нігтів. Псоріаз може викликати зміни в нігтях, такі як утворення ямок, відшарування нігтьової пластини від нігтьового ложа, або потовщення нігтів.
 • Біль та набряк суглобів. У деяких випадках псоріаз може впливати на суглоби, викликаючи симптоми псоріатичного артриту, такі як біль, набряк та обмеження рухливості.
 • Псоріатичні бляшки. Вони можуть з'явитися на будь-якій частині тіла, включаючи шкіру голови, коліна, лікті та спину. Іноді вони з'являються на менш очевидних місцях, наприклад, на долонях, підошвах або в складках шкіри.
 • Циклічність проявів. Псоріаз часто характеризується періодами загострень і ремісій.

Важливо відзначити, що симптоми можуть значно відрізнятися від людини до людини, і в одного пацієнта можуть бути різні форми псоріазу. Якщо ви помічаєте на своїй шкірі симптоми, які можуть бути ознаками псоріазу, рекомендується звернутися до дерматолога для правильної діагностики та лікування.

Види

Псоріаз має декілька різновидів, кожен з яких характеризується унікальними ознаками та локалізацією уражень. Ось найпоширеніші види псоріазу:

 1. Бляшковий псоріаз (вульгарний псоріаз). Найбільш поширений вид, який характеризується наявністю червоних, піднятих над поверхнею ділянок шкіри, вкритих сріблястими лусками. Зазвичай з'являється на ліктях, колінах, шкірі голови та спині.
 2. Гутатевий псоріаз. Характеризується появою дрібних крапкових уражень на шкірі. Часто з'являється після бактеріальної інфекції, зокрема стрептококового фарингіту.
 3. Інверсійний псоріаз. Зустрічається в складках шкіри, таких як пахви, під грудьми, в області паху та навколо статевих органів. Ураження зазвичай гладкі, червоні, без лусочок.
 4. Пустульозний псоріаз. Рідкісний вид псоріазу, який характеризується утворенням пустул (бульбашок заповнених гноєм) на шкірі.
 5. Еритродермічний псоріаз. Це важка форма псоріазу, при якій запалення охоплює великі ділянки тіла. Шкіра стає червоною та болючою, може лущитися та відшаровуватися.
 6. Псоріатичний артрит. Захворювання, при якому псоріаз вражає суглоби, призводячи до болю, набряклості та обмеження рухливості.
 7. Псоріаз нігтів. Не можна відрізнити від оніхомікозу та може мати більшу ймовірність розвитку.
 8. Еруптивний псоріаз. Вражає тулуб і верхні кінцівки; Частіше зустрічається у молодих пацієнтів.

Розуміння конкретного виду псоріазу є важливим для вибору найбільш ефективного лікування, оскільки різні види можуть вимагати різних підходів до терапії. Якщо ви підозрюєте, що можете мати псоріаз, важливо звернутися до дерматолога для точної діагностики та рекомендацій лікування.

Діагностика

Діагностика псоріазу в основному ґрунтується на клінічному огляді та аналізі симптомів. Ось ключові етапи, які зазвичай використовуються для діагностики цього захворювання:

 • Медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про симптоми, сімейну історію псоріазу та будь-які чинники, які можуть впливати на стан шкіри, включаючи стрес, травми шкіри або певні лікарські препарати.
 • Фізичний огляд. Лікар оглядає шкіру, звертаючи увагу на типові ознаки псоріазу, такі як червоні, підняті ділянки шкіри зі сріблястими лусками. Особлива увага приділяється висипам на ліктях, колінах, шкірі голови та інших частинах тіла.
 • Біопсія шкіри. В деяких випадках для підтвердження діагнозу може знадобитися біопсія, при якій маленький шматочок шкіри видаляється і вивчається під мікроскопом.
 • Диференціальна діагностика. Лікар виключає інші захворювання, які мають схожі симптоми, такі як екзема, себорейний дерматит або грибкові інфекції шкіри.
 • Оцінка суглобів. Якщо є підозра на псоріатичний артрит, лікар може призначити огляд суглобів, рентгенографію або інші обстеження для оцінки стану суглобів.
 • Лабораторні тести. Для виключення інших захворювань можуть бути призначені аналізи крові.

Своєчасна і точна діагностика псоріазу є ключовою для підбору ефективного лікування і запобігання ускладнень, пов'язаних з цим захворюванням. Якщо ви відчуваєте ознаки псоріазу, важливо звернутися до дерматолога для професійної консультації.

Лікування

Лікування псоріазу залежить від тяжкості та розповсюдженості захворювання, а також від індивідуальних особливостей пацієнта. Наразі псоріаз не має повного лікування, але існують різні методи, які можуть значно зменшити симптоми та покращити якість життя. Ось основні підходи:

Місцеві препарати:

 • Кортикостероїдні креми та мазі. Зменшують запалення і свербіж.
 • Вітамін D, аналоги. Допомагають уповільнити ріст клітин шкіри.
 • Ретиноїди. Використовуються для лікування псоріазу середнього та тяжкого ступеня.

Системні лікування:

 • Оральні або ін'єкційні препарати. Використовуються для лікування псоріазу середнього та тяжкого ступеня.
 • Імунобіологічні препарати. Цільові лікарські засоби, які блокують певні частини імунної системи, відповідальні за запалення при псоріазі.
 • Фототерапія. Ультрафіолетове випромінювання. Регулярні сеанси фототерапії стимулюють обмінні процеси в клітинах і тканинах, надають місцеву імуномодулюючу дію, тим самим полегшуючи симптоми.

Ризики самолікування і можливі наслідки

Самолікування псоріазу без консультації з лікарем може призвести до погіршення симптомів, виникнення побічних ефектів або взаємодії з іншими лікарськими засобами. Наприклад, надмірне використання топічних стероїдів може викликати потоншення шкіри, розвиток стрій або системні побічні ефекти.

Профілактика

Хоча повністю запобігти псоріазу неможливо, деякі заходи можуть допомогти зменшити частоту та тяжкість загострень:

 • Уникнення відомих тригерів, таких як стрес, куріння та вживання алкоголю.
 • Здорове харчування та підтримання нормальної ваги.
 • Догляд за шкірою з використанням зволожуючих кремів.
 • Регулярні медичні огляди та консультації з лікарем.

Ключ до успішного лікування псоріазу полягає у індивідуальному підході та взаємодії з кваліфікованим дерматологом для визначення найбільш підходящого плану лікування.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки від псоріазу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 07.02.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.