Що робити коли тече з носа

30 січень 2024
Що робити коли тече з носа

Нежить може бути незручним і дратувати, особливо якщо він виникає несподівано або триває тривалий період часу. У медицині цей стан відомий як ринорея, коли рідина витікає з носових ходів, зазвичай у відповідь на різні подразники або як симптом певних захворювань. У цій статті ми розглянемо основні причини появи нежиті, супутні симптоми, а також різні методи діагностики і лікування. Ми також надамо корисні поради щодо того, як ефективно впоратися з цією проблемою і запобігти її повторенню, адже правильне розуміння та підхід може значно полегшити дискомфорт і покращити загальний стан здоров'я.

Причини виникнення

Нежить, або ринорея, є загальним симптомом, який може бути викликаний різними факторами. Розуміння причин допомагає підібрати правильне лікування і запобігти рецидивам. Ось деякі з найпоширеніших причин нежиті.

 1. Вірусні інфекції дихальних шляхів, такі як застуда або грип, та деякі різновиди бактеріальних інфекцій, серед симптомів яких є нежить.
 2. Алергічний риніт та алергія на пилок, пил, шерсть тварин, певні продукти або інші алергени.
 3. Різкі перепади температури і вологості повітря внаслідок різкої зміни погодних умов.
 4. Хвороби та хворобливі стани, такі як синусит, поліпи носа або девіація носової перегородки.
 5. Різноманітні зовнішні подразники, такі як дим, хімічні речовини, забруднене повітря або сильні запахи.
 6. Деякі ліки також можуть викликати нежить як побічний ефект. Тож уважно читайте інструкцію перед застосування будь-яких медичних препаратів.

Розуміння конкретної причини нежиті є ключем до вибору ефективного методу лікування та запобігання подальшим епізодам. Якщо у вас тривалий або сильний нежить, особливо якщо він супроводжується іншими симптомами, рекомендуємо звернутися до лікаря.

Види нежиті

Нежить, для якого характерні виділення з носа, може мати різні причини і прояви. Відмінність видів риніту допомагає визначити правильне лікування. Ось основні види нежиті, з якими можна зустрітися:

 • Інфекційний нежить. Найбільш поширений тип, зазвичай асоційований з застудою або грипом. Характеризується прозорими, водянистими виділеннями. Бактеріальний нежить часто має густі, жовті або зелені виділення.
 • Алергічний нежить. Пов'язаний з алергічними реакціями на пилок, пил, шерсть тварин тощо. Супроводжується чханням, свербінням у носі та очах.
 • Вазомоторний риніт. Неалергічний риніт, викликаний зміною тонусу кровоносних судин в порожнині носа. Часто це викликано зміною погоди, стресом або харчовими факторами.
 • Медикаментозний нежить. Виникає внаслідок тривалого використання деяких назальних спреїв, що звужують кровоносні судини.
 • Атрофічний нежить. Стан, при якому слизова носа стає тонкою та сухою, часто з неприємним запахом.
 • Нежить у вагітних. Специфічний тип, викликаний гормональними змінами під час вагітності.

Кожен тип нежиті може мати свої унікальні симптоми та вимагати специфічного підходу до лікування. Точне визначення типу нежиті є запорукою призначення ефективного лікування та запобігання подальших ускладнень. При тривалому або сильному нежиті, особливо якщо він супроводжується іншими симптомами, рекомендується звернутися до лікаря для діагностики та призначення правильного лікування.

Лікування

Лікування нежиті залежить від його причин та характеру симптомів. Ось кілька поширених методів, які можна використовувати:

 1. Відпочинок та гідратація:
  • Достатній відпочинок і підтримання гідратації організму є важливими для боротьби з інфекціями.
  • Вживання достатньої кількості рідини розріджує носовий секрет і полегшує його видалення.
 2. Медикаментозне лікування:
  • При вірусному риніті. Зазвичай не вимагає специфічного лікування, оскільки вірусні інфекції проходять самостійно.
  • При бактеріальному риніті. При наявності бактеріальної інфекції можуть бути призначені антибіотики.
  • При алергічному риніті. Антигістамінні та протизапальні препарати.
 3. Назальні спреї:
  • Назальні спреї з сольовим розчином для зволоження та очищення носових проходів.
  • Для усунення закладеності носа використовуйте судинозвужувальні спреї, але не довше 3-5 днів, щоб уникнути медикаментозного нежитю.

Самолікування без точного визначення причини може призвести до використання неефективних або навіть шкідливих засобів. Неправильне лікування може призвести до ускладнень, особливо при бактеріальній інфекції.

Профілактика

Профілактика нежиті полягає в проведенні заходів, спрямованих на зниження ризику його появи і підтримання загального стану здоров'я носових ходів. Ось декілька ключових рекомендацій:

 • Підтримка гігієни. Регулярно мийте руки, особливо після контакту з хворими на застуду чи грип. Не торкайтеся обличчя, особливо носа та очей, не митими руками.
 • Уникнення алергенів. Якщо у вас алергія, уникайте алергенів, які можуть спричиняти нежить. Використовуйте повітряні фільтри в приміщенні для очищення повітря від алергенів.
 • Здорове харчування. Підтримуйте імунну систему, вживаючи багаті на вітаміни та мінерали продукти. Достатнє споживання рідини для підтримки гідратації організму.
 • Уникайте сухості і у помешканні. Використовуйте зволожувачі повітря, щоб слизові не пересихали, особливо в холодну пору року.
 • Регулярна фізична активність. Регулярні фізичні вправи допомагають підтримувати імунну систему.
 • Профілактичні медичні заходи. Вакцинація проти грипу для запобігання вірусних інфекцій. Регулярні медичні огляди, особливо якщо ви схильні до частих випадків нежиті.
 • Обережне використання лікарських препаратів. Уникайте частого використання судинозвужувальних назальних спреїв, щоб запобігти медикаментозному риніту.
 • Уникнення контакту з хворими. Обмежте контакт з людьми, які страждають на інфекційні захворювання, що передаються повітряно-крапельним шляхом.

Виконання цих профілактичних заходів може допомогти знизити ризик появи нежиті і знизити частоту алергії та інших факторів, що сприяють його виникненню.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати від нежиті за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 01.02.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.