Що таке менопауза: причини, симптоми, допомога

22 січень 2024
Що таке менопауза: причини, симптоми, допомога

Менопауза – це природний період у житті кожної жінки, коли завершується менструальний цикл і відбувається перехід від репродуктивного віку до постменопаузального періоду. Менопауза зазвичай настає в середньому віці близько 45-55 років. Однак точний час може варіюватися у кожної жінки.

Причини менопаузи

Менопауза є природним етапом у житті кожної жінки, що характеризується припиненням менструального циклу протягом 12 місяців підряд. Ось основні причини та фактори, що впливають на настання менопаузи:

 • Фізіологічні причини. Зменшення функціонування яєчників: з віком яєчники жінки виробляють менше гормонів естрогену та прогестерону, що регулюють менструальний цикл. Зниження запасу яйцеклітин: жінки народжуються з певним числом яйцеклітин, і цей запас з часом вичерпується, призводячи до менопаузи.
 • Генетичні фактори. Терміни менопаузи часто пов'язані з віком, у якому мати жінки або інші родичі жінки пережили менопаузу.
 • Хірургічне втручання. Видалення яєчників (оофоректомія) або видалення матки (гістеректомія) може призвести до ранньої або хірургічної менопаузи.
 • Медичне лікування. Хіміотерапія та променева терапія для лікування раку можуть пошкодити яєчники та прискорити настання менопаузи.
 • Хронічні захворювання та стиль життя. Деякі хронічні захворювання, такі як аутоімунні розлади, а також куріння та інші нездорові звички, можуть прискорити настання менопаузи.
 • Недоїдання або екстремальний спорт. Екстремальний дефіцит ваги або інтенсивні фізичні навантаження також можуть вплинути на гормональний баланс і спричинити ранню менопаузу.
 • Психологічний стрес. Хоча прямий зв'язок між стресом та менопаузою не доведений, високий рівень стресу може впливати на гормональний баланс та загальний стан здоров'я.

Менопауза є складним процесом, що включає взаємодію гормональних, генетичних та екологічних факторів. Важливо пам'ятати, що кожна жінка проходить через цей процес індивідуально, і досвід може значно відрізнятися.

Симптоми менопаузи

Менопауза є природним періодом у житті жінки, який приносить зміни, пов'язані зі зниженням рівня жіночих гормонів. Ці зміни можуть викликати різноманітні симптоми, які відрізняються за інтенсивністю та тривалістю. Ось найбільш поширені з них:

 1. Приливи. Найбільш відомий симптом менопаузи. Жінка відчуває раптове тепло, почервоніння шкіри, особливо в області обличчя та верхньої частини тіла.
 2. Нічне потовиділення. Інтенсивне потовиділення під час сну, часто пов'язане з приливами.
 3. Зміни в настрої. Нестабільність настрою, дратівливість, відчуття тривоги або депресії.
 4. Проблеми зі сном. Труднощі з засипанням або переривчастий сон.
 5. Зміни в стані шкіри та волосся. Шкіра може стати сухою та втратити еластичність, а волосся стати тоншим і менш блискучим.
 6. Зміни в сексуальному житті. Зниження сексуального лібідо, сухість піхви, що може призводити до дискомфорту під час статевого акту.
 7. Зміни ваги та метаболізму. Набір ваги, особливо в області живота, зниження метаболізму.
 8. Проблеми з кістками. Зниження щільності кісток, підвищення ризику остеопорозу та переломів.
 9. Зміни менструального циклу. Нерегулярні менструації, зміна інтенсивності кровотечі перед припиненням менструацій.
 10. Когнітивні зміни. Труднощі з концентрацією уваги, забудькуватість.

Ці симптоми можуть варіюватися та змінюватися протягом періоду перименопаузи (передменопаузального періоду), менопаузи та післяменопаузи. Жінкам важливо обговорити ці зміни зі своїм лікарем, щоб знайти ефективні способи управління цими симптомами та підтримки загального здоров'я.

Лікування

Лікування симптомів менопаузи фокусується на зменшенні дискомфорту та підтримці загального здоров'я жінки. Не існує універсального підходу до лікування, тому важливо вибирати методи, які найкраще підходять для конкретної жінки. Ось декілька засобів та методів лікування:

 • Гормональна терапія. Замісна гормональна терапія (ЗГТ) є одним з найефективніших методів лікування симптомів менопаузи, зокрема приливів та нічного потовиділення. ЗГТ може включати в себе наступні жіночі гормони: естроген і прогестерон або тільки естроген.
 • Нефармакологічні методи. Здорове харчування, регулярні фізичні вправи та підтримання здорової ваги можуть допомогти зменшити деякі симптоми. Техніки релаксації, йога, медитація для подолання стресу та покращення сну.
 • Вагінальні зволожувачі та лубриканти. Для зменшення сухості піхви та дискомфорту під час статевого акту.
 • Препарати на рослинній основі. Фітоестрогени (наприклад, із сої та червоної конюшини) можуть допомогти деяким жінкам, але їх ефективність та безпека все ще вивчаються.
 • Медикаменти для специфічних симптомів. Антидепресанти можуть бути ефективними у лікуванні приливів та нічного потовиділення, особливо для жінок, яким протипоказана ЗГТ. Препарати для зміцнення кісток, такі як бісфосфонати, можуть бути рекомендовані для профілактики остеопорозу.
 • Психологічна підтримка. Консультації з психологом або терапевтом для управління змінами настрою, тривогою або депресією.

Зверніть увагу на те, що лікування симптомів менопаузи має бути комплексним, і воно може включати зміни способу життя, дієти, фізичні вправи та медикаментозне лікування.

Життєві зміни та поради

Життєві зміни та адаптації можуть допомогти жінкам ефективно впоратися з менопаузою та її симптомами. Ось деякі поради, які можуть полегшити перехідний період менопаузи:

Здорове харчування:

 • Збалансована дієта, багата фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами, нежирними білками та корисними жирами.
 • Включення продуктів, багатих на кальцій та вітамін D, для підтримки здоров’я кісток.
 • Обмеження споживання алкоголю, кофеїну та висококалорійних, оброблених продуктів.

Регулярні фізичні вправи:

 • Вправи, такі як ходьба, плавання, йога або пілатес, допомагають зменшити симптоми менопаузи, підтримують здоров'я серця та кісток.
 • Силові тренування для збереження м'язової маси та профілактики остеопорозу.

Підтримка здорової ваги:

 • Підтримка здорової ваги допомагає зменшити ризик хронічних захворювань, пов’язаних із менопаузою.
 • Управління стресом:
 • Техніки релаксації, такі як медитація, дихальні вправи, ароматерапія та масаж, можуть допомогти впоратися з емоційними змінами.

Догляд за шкірою:

 • Використання зволожувальних кремів для боротьби з сухістю шкіри.
 • Захист від сонця для запобігання пошкодженню шкіри.

Достатній сон:

 • Створення комфортних умов для сну, уникнення екранів перед сном, зниження рівня шуму та світла в спальні.
 • Соціальна підтримка:
 • Обговорення змін та своїх відчуттів з друзями, родиною або в групах підтримки.

Регулярні медичні обстеження:

 • Регулярні візити до лікаря для моніторингу здоров'я, включаючи перевірку кісткової щільності, мамографію, тести на серцево-судинні захворювання.

Сексуальне здоров'я:

 • Використання лубрикантів для зменшення дискомфорту під час статевого акту.

Індивідуальний підхід:

 • Важливо підібрати індивідуальний підхід, що відповідає вашим особливостям та потребам.

Позитивне ставлення:

 • Позитивне ставлення та пристосування до змін може значно покращити якість життя під час менопаузи та після неї.

Пам'ятайте, що менопауза - це не просто набір симптомів, а новий етап життя, який може бути повним здоров'я, активності та задоволення.

Поради для жінок на різних етапах менопаузи

Поради для жінок на різних етапах менопаузи допоможуть адаптуватися до змін, які відбуваються в організмі, та підтримати якість життя. Кожен етап менопаузи має свої особливості:

Пременопауза

 • Слідкуйте за змінами циклу. Зверніть увагу на зміни в менструальному циклі, такі як нерегулярність або зміна інтенсивності кровотечі.
 • Управління симптомами. Використовуйте засоби для полегшення симптомів, таких як приливи, зміни настрою, або порушення сну.
 • Активний спосіб життя. Займайтеся регулярною фізичною активністю для підтримки здоров'я серця та кісток, підтримуйте здорове харчування та достатній сон. Збагачуйте раціон вітамінами та мінералами.

Початковий етап менопаузи

 • Замісна гормональна терапія (ЗГТ): Обговоріть з лікарем можливість ЗГТ для зменшення симптомів менопаузи.
 • Психологічна підтримка: Подбайте про своє психологічне здоров'я, використовуючи стратегії управління стресом.
 • Сексуальне здоров'я: У випадку сухості піхви використовуйте лубриканти та зволожуючі засоби.

Постменопауза

 • Моніторинг здоров'я. Регулярні медичні огляди, включаючи тести на остеопороз, мамографію, та обстеження серцево-судинної системи.
 • Профілактика остеопорозу. Підтримуйте достатній рівень кальцію та вітаміну D, займайтеся фізичними вправами для зміцнення кісток.
 • Здоровий спосіб життя. Підтримуйте здоровий спосіб життя, уникаючи куріння та надмірного вживання алкоголю.

Пам'ятайте, що менопауза – це не кінець активного та насиченого життя, а час пристосування та змін, який вимагає пильної уваги до власного здоров’я та благополуччя.

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.