Що таке метеоризм, чому виникає та що з ним робити

23 квітень 2024
Що таке метеоризм, чому виникає та що з ним робити

Метеоризм, частіше відомий як здуття живота, є поширеним явищем, з яким стикаються люди різного віку та способу життя. Це стан, при якому надмірна кількість газів накопичується у шлунково-кишковому тракті, викликаючи відчуття дискомфорту, здуття, а іноді й біль. Метеоризм може бути як тимчасовим явищем, так і вказівкою на більш серйозні проблеми зі здоров'ям. У цій статті ми розглянемо, що таке метеоризм, які причини його виникнення, а також ефективні методи лікування та профілактики.

Причини виникнення

Метеоризм або здуття живота може виникати з різних причин, часто пов'язаних із харчуванням та травленням. Ось деякі з найпоширеніших причин метеоризму:

 1. Повітря може потрапляти до шлунково-кишкового тракту під час їжі або пиття, особливо при швидкому споживанні їжі, розмові під час їди, курінні або жуванні жувальної гумки.
 2. Деякі продукти виробляють більше газів під час травлення, особливо бобові, капуста, цибуля, квасоля, газовані напої та продукти, що містять штучні підсолоджувачі.
 3. Непереносимість лактози, глютену або інших компонентів у їжі може викликати здуття живота та метеоризм.
 4. Дисбаланс бактерій у кишечнику може сприяти збільшенню вироблення газів.
 5. Хвороби, такі як синдром подразненого кишечника, хронічний гастрит, виразкова хвороба, целіакія та інші, можуть бути причиною метеоризму.
 6. Затримка стільця може сприяти накопиченню газів у кишечнику.
 7. Деякі ліки можуть викликати метеоризм як побічний ефект.
 8. Стрес та тривожні розлади також можуть впливати на травлення та викликати здуття живота.

Важливо зазначити, що метеоризм є досить звичайним явищем і не завжди є ознакою серйозного захворювання. Однак, якщо здуття живота супроводжується іншими симптомами або викликає значний дискомфорт, рекомендується звернутися до лікаря для обстеження та визначення точної причини.

Супутні симптоми

Метеоризм може супроводжуватися й деякими іншими симптомами та станами:

 • Здуття живота. Відчуття перенаповнювання або розпирання в області живота.
 • Виділення газів. Часта відрижка або відходження газів, що може бути супроводжено звуком або запахом.
 • Бурчання в животі. Шуми у животі, викликані переміщенням газів у кишечнику.
 • Дискомфорт або біль у животі. Відчуття напруженості або тяжкості, яке може супроводжуватися тимчасовим болем або спазмами.
 • Відчуття неповного спорожнення кишечника. Після відходження газів або дефекації може зберігатися відчуття, що кишечник не повністю спорожнений.
 • Неприємне відчуття в області шлунку. Може бути викликане переїданням або вживанням певних продуктів.
 • Запор або діарея. Іноді метеоризм може супроводжуватися змінами у консистенції стільця та його частоти.
 • Загальний дискомфорт. Може впливати на загальне самопочуття та настрій.

Метеоризм є досить поширеним явищем і зазвичай не вказує на серйозні медичні проблеми. Однак, якщо симптоми тривають протягом тривалого часу, супроводжуються болем, змінами у вазі, кров'ю в стільці або іншими незвичайними ознаками, слід звернутися до лікаря для обстеження.

Діагностика

Діагностика здуття живота зазвичай включає оцінку симптомів, медичний анамнез та ряд діагностичних тестів. Ось основні кроки, які лікар може вжити для діагностики метеоризму:

 • Медичний анамнез. Лікар ретельно збирає інформацію про симптоми, харчові звички, історію медичних станів, лікарські препарати, які приймає пацієнт, та інші фактори, які можуть впливати на травлення.
 • Фізичний огляд. Лікар проводить огляд черевної ділянки, оцінює розміри та форму живота, пальпує органи черевної порожнини, шукає ознаки напруги або болю.
 • Лабораторні тести. Аналізи крові можуть бути проведені для виявлення ознак інфекції, запалення або інших станів, які можуть викликати дані симптоми.
 • Тести на непереносимість їжі. Можуть бути рекомендовані для визначення, чи є непереносимість лактози, фруктози або інших компонентів.
 • Візуалізаційні та інші діагностичні процедури. Рентген або УЗД живота, комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ) можуть бути використані для оцінки стану внутрішніх органів.
 • Гастроскопія або колоноскопія. Ендоскопічні процедури можуть бути призначені для оцінки стану шлунково-кишкового тракту зсередини.
 • Водневий дихальний тест. Використовується для виявлення підвищеного вироблення газів у кишечнику, що може бути ознакою непереносимості певних вуглеводів або стану, відомого як надмірний бактеріальний ріст.

Важливо враховувати, що метеоризм може бути симптомом різних станів, від легких до серйозних, тому правильна діагностика є ключовою для ефективного лікування. В разі тривалих або тяжких симптомів здуття живота слід звернутися до лікаря.

Лікування

Лікування метеоризму спрямоване на полегшення симптомів та зменшення дискомфорту. Це може включати в себе наступні підходи:

 • Для полегшення симптомів, лікар може порекомендувати приймання препаратів, які зменшують утворення газів або сприяють їх виділенню, наприклад, симетикон.
 • Якщо метеоризм пов'язаний з психологічними факторами, може бути рекомендована консультація з психотерапевтом.
 • Якщо метеоризм пов'язаний з певним медичним захворюванням, лікар буде спрямовувати лікування на вирішення цієї проблеми.

Лікування метеоризму повинно бути індивідуальним, оскільки причини та симптоми можуть варіювати в кожного пацієнта. Якщо метеоризм триває, супроводжується сильними болями або іншими тривожними симптомами, важливо звернутися до лікаря для обстеження та визначення оптимального плану лікування.

Профілактика

Профілактика метеоризму, або здуття живота, може допомогти зменшити ризик його виникнення та покращити комфорт травлення. Ось деякі корисні поради щодо профілактики метеоризму:

 1. Зміни в харчуванні. Уникайте споживання продуктів, які сприяють утворенню газів у кишечнику, таких як газові напої, білкові батончики, капуста, квасоля, цибуля, перець і солодощі.
 2. Обмеження вживання певних продуктів. Деякі люди можуть мати індивідуальну непереносимість до певних продуктів, що сприяють метеоризму. Важливо спостерігати за реакцією організму на різні продукти і вживати їх в обмежених кількостях.
 3. Повільне та ретельне пережовування їжі може допомогти уникнути заковтування занадто великої кількості повітря, що викликає аерофагію (заковтування повітря).
 4. Правильний питний режим. Потрібно вживати достатню кількість води, але уникати перевищення рівня, так як це може призвести до затримки рідини в кишечнику.
 5. Пробіотики, які містять корисні бактерії, можуть допомогти збалансувати кишкову флору та полегшити травлення.
 6. Способи релаксації, які включають медитацію, йогу або глибоке дихання, можуть допомогти зменшити стрес, який може впливати на функцію кишечника.
 7. Регулярна фізична активність сприяє нормальному функціонуванню кишечника та сприяє зменшенню ризику метеоризму.
 8. Підтримка регулярного режиму харчування. Регулярні прийоми їжі сприяють правильній роботі шлунково-кишкового тракту і можуть зменшити відчуття дискомфорту черевної порожнини.

Ведення харчового щоденника про те, що ви їсте та які продукти викликають у вас відчуття здуття, може допомогти визначити конкретні тригери. Якщо ви регулярно відчуваєте сильні симптоми здуття живота або якщо цей стан зберігається протягом тривалого часу, зверніться до свого лікаря за порадою та діагностикою.

Пам'ятайте, що ефективна профілактика метеоризму може бути індивідуальною, і важливо слідкувати за реакцією свого організму на різні фактори та продукти.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати при метеоризмі за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 25.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.