Що таке синдром Туретта, як проявляється, чому виникає та чи можна його позбутися

12 грудень 2023
Що таке синдром Туретта, як проявляється, чому виникає та чи можна його позбутися

Синдром Туретта – це невиліковне неврологічне захворювання, яке характеризується присутністю моторних і вокальних тиків. Особливість цього розладу полягає в непередбачуваності й імітації непритаманних поведінкових реакцій.

Синдром Туретта не є лише медичним терміном, а й важливою темою для широкого суспільства, що має безпосередній вплив на життя тих, кого він торкається. Дискусії навколо синдрому Туретта, його симптомів, причин і можливостей лікування є важливими у контексті підтримки та розуміння особливостей життя людей із цим діагнозом.

Дослідження синдрому Туретта постійно тривають, відкриваючи нові аспекти та перспективи для пацієнтів та їхніх родин.

Як проявляється синдром Туретта

Серед основних проявів синдрому Туретта є:

 1. Моторні тики, які включають мимовільні рухи, такі як моргання очима, потирання носа, рухи головою, плечима, прогинання живота, прокручування шиї, торкання до об'єктів тощо. Ці рухи можуть бути дуже помітними.
 2. Синдром Туретта часто супроводжується самовільними звуками або словами, які видаються без волі людини. Це може включати кашель, горлові звуки, свист, викривлення слів, нецензурну лексику або інші звуки.
 3. Пароксизмальні (періодичні) тики. Це короткочасні періоди, коли частота тиків зростає у своєму прояві і стають більш інтенсивними.
 4. У деяких людей з синдромом Туретта можуть бути асоційовані психічні симптоми, такі як депресія, тривожність, сплутаність або гнів. Також, деякі можуть мати ускладнення в навчанні або взаємодії з оточуючими.
 5. Зміна інтенсивності та видимість тиків. Спектр синдрому Туретта дуже різноманітний. Інтенсивність та видимість тиків можуть змінюватися з часом. У деяких людей тики можуть бути майже непомітними, в інших - яскраво виражені.

Синдром Туретта зазвичай починає проявлятися в дитинстві, і симптоми можуть посилитися під час підліткового періоду. Хоча це розлад, який не має лікування, багато людей з синдромом Туретта вивчають способи контролю та керування тиками, а також оточують себе підтримкою медичних фахівців та членів родини.

Причини виникнення синдрому Туретта

Синдром Туретта – це складний неврологічний розлад, і його точна причина не повністю зрозуміла. Проте науковці вважають, що на появу цього синдрому впливають різні фактори, включаючи генетичні, нейрохімічні та навколишнє середовище. Ось кілька можливих причин виникнення синдрому Туретта:

 • Генетичні фактори. Дослідники встановили, що синдром Туретта має сильний генетичний компонент. Якщо один з батьків має цей синдром, є підвищений ризик його передачі дітям. Однак вирішальним є не лише наявність чи відсутність сімейної спадковості, але й інші фактори.
 • Нейрохімічні фактори. Зміни в роботі нейромедіаторів (хімічних речовин, які передають сигнали в мозку) можуть грати роль у розвитку синдрому Туретта. Зокрема, дисфункція допаміну та інших нейротрансмітерів може бути пов'язана з проявами синдрому.
 • Структурні зміни головного мозку. Деякі дослідження показують, що зміни в структурі мозку можуть впливати на виникнення та розвиток синдрому Туретта. Особливо це стосується кори головного мозку, базальних гангліїв і мозолистого тіла.
 • Імунологічні фактори. Іноді синдром Туретта може розвиватися після інфекційних захворювань. Імунологічна реакція організму на інфекцію може викликати порушення неврологічних процесів.
 • Стрес та середовище. Стрес та інші фактори навколишнього середовища можуть поглибити симптоми синдрому Туретта у людей, які вже схильні до цього розладу.
 • Роль інших розладів. Синдром Туретта може бути пов'язаним з іншими розладами, такими як аутизм, дефіцит уваги з гіперактивністю (ДУГ), іншими неврологічними станами.

Потрібно враховувати, що синдром Туретта – це складний розлад з багатьма факторами, і точна причина може відрізнятися від людини до людини. Генетичний підґрунтя та неврологічні фактори, ймовірно, відіграють важливу роль в розвитку цього синдрому.

Діагностика синдрому Туретта

Діагноз синдрому Туретта встановлюється на підставі клінічного огляду та спеціальних критеріїв. Для визначення синдрому Туретта можуть застосовуватися такі кроки у діагностиці:

 • Медичний огляд: Першим кроком в діагностиці синдрому Туретта є медичний огляд. Лікар обстежить пацієнта та розпитає його про симптоми та їх тривалість. Зазвичай, діагноз ставлять, коли є присутність моторних та фонових тиків протягом принаймні одного року.
 • Виключення інших патологій: Щоб підтвердити діагноз синдрому Туретта, лікар повинен виключити інші медичні патології, які можуть спричинити подібні симптоми. До цього входять епілепсія, інші рухові розлади та психічні захворювання.
 • Опитування та оцінка симптомів: Лікар ретельно досліджує природу тиків та інших симптомів. Важливо, щоб симптоми спостерігалися в різних ситуаціях, особливо в стресових або соціальних.
 • Динамічне спостереження: синдром Туретта може проявлятися по-різному і змінювати свій характер з часом. Тому лікар може встановити діагноз після тривалого спостереження та оцінки симптомів протягом певного часу.
 • Обстеження: Деякі додаткові методи дослідження, такі як мозкова комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ) використовуються для виключення органічних уражень мозку.

Діагноз синдрому Туретта ґрунтується на вивченні характеру тиків і їх співвідношенні з іншими симптомами. Точна діагностика та обстеження зазвичай проводяться спеціалізованими неврологами або психіатрами з досвідом у роботі з цими пацієнтами.

Методи лікування синдрому Туретта

Хоча синдром Туретта неможливо повністю усунути, його лікування спрямоване на полегшення симптомів і поліпшення якості життя пацієнтів. Методи лікування включають:

 • Психосоціальна терапія. Психотерапія може бути корисною для дітей та дорослих з синдромом Туретта. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) може допомогти пацієнтам краще контролювати свої тики та навчити їх ефективним стратегіям для зменшення симптомів.
 • Медикаментозне лікування. В деяких випадках можуть бути призначені препарати для лікування синдрому Туретта. Найбільш розповсюджені серед них – антипсихотичні препарати, такі як галоперидол або аріпіпразол. Ці ліки можуть допомогти знизити частоту тиків, але мають певні побічні ефекти.
 • Техніки релаксації та медитації. Стрес може погіршити симптоми синдрому Туретта. Техніки релаксації, як медитація та йога, можуть допомогти пацієнтам знизити стрес та краще керувати симптомами.
 • Фізична активність та фізіотерапія. Регулярна фізична активність допомагає покращити фізичне та психічне здоров'я. Фізіотерапія може бути корисною для покращення контролю рухів та зменшення болю.
 • Підтримка та освітні заходи. Пацієнтам та їхнім родинам важливо розуміти, що таке синдром Туретта та як з ним найкраще боротися. Психіатри, психологи та педагоги можуть підтримувати та навчати ефективних стратегій.
 • Хірургічні втручання (важкі випадки). У деяких важких випадках синдрому Туретта можуть розглядатися хірургічні методи, такі як глибока стимуляція мозку (ГГСМ). Проте це рідкісний метод і використовується лише у випадках, коли інші форми лікування неефективні, а стан пацієнта погіршується.

Лікування синдрому Туретта часто індивідуальне, а план лікування адаптований до конкретних потреб і симптомів кожного пацієнта. Лікар, який спеціалізується на неврології або психіатрії, може надати найкращу консультацію та рекомендації щодо лікування синдрому Туретта.

Чи можна позбутися синдрому Туретта

На жаль, синдром Туретта - захворювання, яке досі неможливо повністю вилікувати. Однак, деякі люди виявляють поліпшення симптомів з віком, і дехто навіть перестає відчувати їх прояв у дорослому віці.

Ваше розуміння та толерантність може суттєво полегшити життя людей з синдромом Туретта. Вони, як і всі ми, заслуговують на повагу та підтримку. Розширюйте свої знання про це захворювання, будьте відкритими та готовими допомогти.

Синдром Туретта потребує подальших досліджень, обговорення та додаткового інформування громадськості, адже лише освічене суспільство може створити умови для комфортного життя кожної особистості.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.