Ступені опіків: як правильно розрізняти та як лікувати

05 липень 2023
Ступені опіків: як правильно розрізняти та як лікувати

Що таке опіки та за якими ознаками їх класифікують?

Опік – це пошкодження шкіри або інших тканин, спричинене термічним, хімічним або електричним впливом. Опіки можуть бути наслідком впливу високих температур, контакту з їдкими речовинами або електричним струмом. Тяжкість опіку залежить від глибини пошкодження тканин і розміру ураженої ділянки. Класифікація опіків базується на ступенях, які допомагають визначити відповідне лікування та спрогнозувати можливість ускладнень і довгострокові наслідки.

Ступені опіків: як правильно розрізняти

Існує чотири основні ступені опіків, кожен з яких має свої особливості:

 • Опіки першого ступеня – зачіпають лише зовнішній шар шкіри (епідерміс). Вони зазвичай викликають почервоніння, легкий набряк і біль. Опіки першого ступеня зазвичай заживають протягом тижня без рубців.
 • Опіки другого ступеня – пошкоджують як епідерміс, так і нижній шар дерми. Вони викликають почервоніння, пухирі, значний біль і набряк. Опіки другого ступеня можуть загоюватися протягом декількох тижнів і можуть залишити слід або шрам, залежно від глибини пошкодження.
 • Опіки третього ступеня – поширюються на всю товщу шкіри, зачіпаючи підлеглі тканини, м'язи і навіть кістки. Рана може виглядати білою, чорною або обвугленою і мати шкірясту текстуру. Біль може бути відсутнім через пошкодження нервів. Опіки третього ступеня вимагають професійного медичного лікування і можуть потребувати пересадки шкіри або інших хірургічних втручань.
 • Опіки четвертого ступеня – найтяжчі, оскільки виходять за межі шкірних покривів, спричиняючи значні пошкодження м'язів, сухожиль, зв'язок і кісток. Опіки четвертого ступеня є небезпечними для життя і, як правило, вимагають ампутації або обширної реконструктивної операції.

Перша допомога при опіках шкіри

Невідкладна перша допомога при опіках може допомогти мінімізувати біль і прискорити процес загоєння. Ось кілька кроків, яких слід дотримуватися при лікуванні опіку:

 1. Відведіть людину від джерела опіку, забезпечивши при цьому і свою безпеку.
 2. Охолодіть опік, поклавши його під ледь теплу або злегка прохолодну (не холодну) воду на 10-20 хвилин або поки біль не вщухне. Уникайте використання льоду або дуже холодної води, оскільки це може призвести до подальшого пошкодження тканин.
 3. Накрийте опік чистою антипригарною пов'язкою або тканиною. Не використовуйте вату або матеріали, які можуть прилипнути до рани.
 4. Підніміть уражену ділянку, щоб зменшити набряк, якщо це можливо.
 5. Для полегшення болю можна використовувати безрецептурні знеболювальні препарати, такі як ібупрофен або ацетамінофен, дотримуючись рекомендованих дозувань.
 6. Нанесіть мазь від опіків або пантенол від опіків, щоб заспокоїти шкіру і сприяти загоєнню, але тільки після консультації з медичним працівником або фармацевтом.

Чого не можна робити при опіках?

Певні дії можуть посилити опікову травму та сповільнити процес загоєння. Ось деякі речі, яких слід уникати при лікуванні опіків:

 1. Не прикладайте до опіку лід, масло або інші жирні речовини, оскільки вони можуть затримати тепло і погіршити пошкодження;
 2. Не розривайте пухирі і не намагайтеся видалити змертвілу шкіру, оскільки це може призвести до інфікування;
 3. Не використовуйте лейкопластир або пов'язки, які можуть прилипнути до рани;
 4. Уникайте тиску або тугих пов'язок на уражену ділянку, оскільки це може обмежити кровотік і перешкоджати загоєнню.

Отже, розуміння ступенів опіків і надання відповідної першої допомоги може допомогти мінімізувати біль і сприяти загоєнню. Однак важкі опіки вимагають негайної медичної допомоги. Щоб запобігти опікам, будьте обережні при поводженні з гарячими предметами, хімічними речовинами або електрообладнанням, а також забезпечте належні заходи безпеки.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.