Синдром подразненого кишечника: що це, чому виникає та як позбутися

11 грудень 2023
Синдром подразненого кишечника: що це, чому виникає та як позбутися

Синдром подразненого кишечника (СПК) – це розповсюджена проблема, яка вражає багатьох людей у всьому світі. Він може виявитися чимось значно більшим, ніж просто незручність і неприємність в житті тих, хто стикається з ним. Діагноз СПК ставиться після виключення інших можливих причин симптомів. Його симптоми можуть варіювати від болю та дискомфорту в області живота до змін стільця та роботи кишечника. Цей стан може бути несправедливо недооцінений, і важливо дізнатися про нього більше.

Симптоми синдрому подразненого кишечника

Синдром подразненого кишечника (СПК) характеризується різними симптомами та дискомфортом в області кишечника. Симптоми СПК відрізняються і виникають у різних комбінаціях у різних людей. Основні симптоми включають:

 • Біль або дискомфорт в області живота. Це може бути відчуттям болю або здавлення в різних ділянках живота, зазвичай в нижній частині черевної порожнини.
 • Зміни в стільці. Симптоми можуть включати діарею, закреп або чергування обох цих станів.
 • Метеоризм та здуття. Люди з СПК можуть скаржитися на надмірне газоутворення та відчуття здуття в животі.
 • Постійні позиви випорожнення. Це відчуття, ніби вам потрібно відвідати туалет, навіть після випорожнення.
 • Болі у кишечнику після прийому їжі. Симптоми СПК можуть погіршуватися або виникати після прийому їжі.
 • Зміни у консистенції стільця: між рідким та твердим стільцем.
 • Незвичайні симптоми: деякі люди з СПК можуть відчувати втому, нудоту, головокружіння та болі у спині.

Важливо зауважити, що симптоми СПК можуть бути подібні до симптомів інших захворювань, і для правильної діагностики і лікування необхідна консультація з лікарем. Лікар визначить характер симптомів, їх тривалість та інші фактори для встановлення точної діагнозу.

Причини та фактори ризику СПК

Синдром подразненого кишечника (СПК) є складним станом, і його причини не завжди повністю зрозумілі. Однак існує кілька чинників, які можуть сприяти розвитку цього розладу. Ось деякі з них:

 1. Порушення в роботі м'язів кишечника може призвести до спазмів та періодичної діареї або запорів.
 2. Люди з СПК можуть мати підвищену чутливість кишечника, який реагує на такі подразники, як стрес, певні продукти або гормони.
 3. Дисбаланс в бактеріях, які населяють кишечник, може впливати на функцію кишечника і сприяти розвитку СПК.
 4. Є певна спадковість для СПК, тобто ризик розвитку розладу може збільшуватися, якщо ваші батьки або близькі родичі мають цей розлад.
 5. Деякі продукти харчування, особливо жирна або газоутворююча їжа, може погіршувати симптоми СПК.
 6. Стрес може впливати на роботу кишечника та сприяти погіршенню симптомів.
 7. Інші стани, такі як целіакія, хронічні запальні захворювання органів малого тазу або зміни в ендокринній системі, можуть сприяти розвитку СПКЯ.

Синдром подразненого кишечника – це індивідуальний стан, і для кожної людини можуть бути характерні різні чинники ризику та причини.

Діагностика та визначення СПК

Діагностика синдрому подразненого кишечника (СПК) є складним процесом і зазвичай включає в себе виключення інших можливих причин симптомів, а також визначення конкретних критеріїв для постановки діагнозу. Ось деякі з методів, які використовуються для діагностики СПК:

 • Медична історія та огляд: Лікар розпочинає діагностику з докладного опитування пацієнта та вивчення його медичної історії. Пацієнту слід розповісти про свої симптоми та їх тривалість.
 • Клінічний огляд: Лікар може провести клінічний огляд, щоб визначити наявність будь-яких інших фізичних ознак або симптомів, які можуть вказувати на інші захворювання.
 • Критерії діагнозу: Діагноз СПК встановлюється згідно з критеріями Римської консенсусної конференції або Міжнародної фундації з захворювань травного тракту (Rome Foundation) для функціональних розладів кишечника. Ці критерії включають характерні симптоми, їх тривалість та частоту.
 • Виключення інших захворювань: Оскільки симптоми СПК можуть наслідувати інші медичні стани, лікар виключає інші можливі причини симптомів, проводячи додаткові дослідження, такі як аналіз крові, гастроскопія, колоноскопія та інші.
 • Інструментальні дослідження: Зазвичай використовуються інструментальні дослідження, такі як КТ-сканування, МРТ-сканування або рентген, для виключення інших проблем.

Пам'ятайте, що СПК – це функціональний розлад кишечника, і він може бути діагностований лише після виключення інших можливих захворювань. Після встановлення діагнозу СПКЯ лікар може порекомендувати стратегію лікування, щоб зменшити симптоми та покращити стан пацієнта.

Методи лікування СПК

Лікування синдрому подразненого кишечника (СПК) спрямоване на полегшення симптомів і покращення якості життя пацієнтів. Методи лікування можуть включати в себе наступне:

 1. Зміна харчування. Деякі пацієнти відчувають полегшення симптомів, виключаючи продукти, які можуть подразнювати кишечник, такі як деякі види молочних продуктів, кава, газовані напої і гостра їжа. Інші відчувають полегшення від включення в їх харчування багатофункціональних баластних речовин, таких як розчинні волокна.
 2. Фармакотерапія, яка може включати прийом антиспазматиків. Ці ліки розслаблюють м'язи кишечника і допомагають зменшити біль та спазми. Також можуть бути корисними ліки для перистальтики кишечника. Вони допомагають знизити швидкість руху кишечника або сприяють його активності в разі закрепу. В деяких випадках лікар може призначити пробіотики. Вживання пробіотиків сприяє відновленню здорової мікрофлори кишечника.
 3. Психологічна підтримка та психотерапія. Стрес може погіршити симптоми СПК. Тому психологічна підтримка та психотерапія будуть корисними для деяких пацієнтів.
 4. Фізична активність. Регулярна фізична активність допомагає полегшити симптоми СПК і знизити стрес.

Лікування СПК є індивідуальним і часто базується на симптомах кожного конкретного пацієнта. Важливо разом із лікарем розробити найкращий для вас план лікування, а не займатися самолікуванням, оскільки це може лише погіршити ситуацію.

Ваше здоров’я починається з уваги до свого організму і своєчасної реакції на його потреби.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.