Синдром подразненого кишківника (СПК): симптоми та лікування

18 жовтень 2023
Синдром подразненого кишківника (СПК): симптоми та лікування

Синдром подразненого кишківника (СПК) – це поширений гастроентерологічний розлад, який впливає на мільйони людей у всьому світі. Статистика показує, що до 20% населення в різних країнах стикаються з цим захворюванням протягом свого життя. Розуміння причин виникнення цього захворювання та шляхів його лікування є важливим для забезпечення якісного життя пацієнтів.

СПК є функціональним розладом кишківника, при якому відбуваються зміни в перебігу випорожнення та біль у животі без видимих органічних причин.

Причини розвитку СПК

На жаль, точна причина СПК не відома, але деякі фактори можуть сприяти її розвитку або загостренням. Ось деякі з них:

 • Порушення перистальтики кишечника. Збої в роботі перистальтики (прискорення темпу скорочення м'язів кишечника, які переміщують їжу) можуть викликати нерегулярні рухи, що призводить до болю та інших симптомів.
 • Чутливість кишечника. У людей з СПК кишечник може бути надто чутливим до навіть незначних подразників, таких як стрес, їжа або зміни в мікробіомі кишечника.
 • Зміни в мікробіомі кишечника. Зміни у складі і функціонуванні мікроорганізмів, які знаходяться в кишечнику, можуть впливати на функцію кишечника та сприяти розвитку СПК.
 • Стрес та психічний стан. Стрес і психічний дисбаланс можуть погіршувати симптоми СПК. Це пов'язано з активною взаємодією мозку і кишечника через так звану "кишкову-мозкову ось".
 • Харчування. Деякі продукти та напої, такі як кава, алкоголь, жирна їжа та штучні добавки, можуть провокувати симптоми СПК.
 • Генетичні фактори. Деякі генетичні фактори можуть збільшувати схильність до СПК.
 • Захворювання та інфекції. Деякі захворювання та інфекції, такі як гастроентерит, можуть впливати на роботу кишечника і сприяти розвитку СПК.
 • Алергії та харчові інтолерантності(непереносимість окремих продуктів). Деякі люди можуть реагувати на певні продукти або інгредієнти їжі подразниками для кишечника.
 • Гормональні фактори. Зміни рівнів гормонів, таких як гормони щитовидної залози, можуть впливати на функцію кишечника.

Пам'ятайте, що СПК - це складний розлад з багатьма факторами ризику, і відсутність однієї точної причини ускладнює його лікування та профілактику. Якщо у вас є симптоми, які можуть вказувати на СПК, важливо звернутися до лікаря для обстеження та лікування.

Симптоми СПК

Синдром подразненого кишечника (СПК) може виявлятися у різних людей різними способами, і симптоми можуть варіювати за інтенсивністю та тривалістю. Основні симптоми СПК включають:

 • Біль та дискомфорт: Це може бути різка, гостра або тупа біль у верхній або нижній частині живота. Біль зазвичай зменшується або полегшується після випорожнення.
 • Зміни кольору і консистенції випорожнень: Люди з СПК можуть відчувати діарею, запор або чергування епізодів цих станів. Зазвичай стілець може бути рідким, але не завжди.
 • Чутливість кишечника: Це може включати відчуття переповнення, неповного випорожнення або дискомфорту після дефекації.
 • Зміни в дефекації та газоутворення: Люди з СПК можуть помічати зміни в формі, кольорі або кількості випорожнень, а також збільшене газоутворення.
 • Печіння, відрижка кислим чи ретростернальний біль: Деякі люди можуть відчувати печіння у грудях, яке проявляється через кілька хвилин після їжі і має тривалий характер.
 • Загальна втомленість і депресія: Багато пацієнтів із СПК повідомляють про відчуття втоми та роздратованості, а також можуть мати симптоми депресії або тривожності.
 • Спазми кишечника: Деякі люди можуть відчувати болючі спазми або скорочення м'язів кишечника.
 • Симптоми асоційовані з їжею: Симптоми можуть змінюватися в залежності від прийому їжі. Наприклад, біль або діарея можуть збільшуватися після їжі.
 • Чутливість до стресу: Стрес може погіршувати симптоми СПК та викликати їх загострення.

Важливо зауважити, що симптоми СПК мають тенденцію змінюватися і залежати від особистих характеристик кожної людини. Для діагнозу СПК важливо виключити інші медичні стани, які можуть мати схожі симптоми. Якщо ви відчуваєте подібні симптоми, важливо звернутися до лікаря для обстеження та встановлення правильного діагнозу.

Діагностика СПК

Діагностика синдрому подразненого кишечника (СПК) - це процес виключення інших медичних захворювань, які можуть мати подібні симптоми, і підтвердження наявності саме цього розладу. Діагностика СПК включає в себе декілька етапів:

 1. Клінічне обстеження і анамнез: Лікар вивчає ваші симптоми, здоров'я та історію хвороби. Важливо розповісти лікарю про всі симптоми, які вас турбують, а також про будь-які фактори, які можуть спричиняти або погіршувати симптоми.
 2. Фізичне обстеження: Лікар може провести фізичне обстеження для виключення інших захворювань і визначити можливі патологічні ознаки.
 3. Лабораторні та інструментальні дослідження:
 • Аналіз крові: Це дослідження можна використовувати для виключення інших захворювань і оцінки загального стану здоров’я.
 • Аналіз кала: Проводять для виключення інших гастроінтестинальних захворювань, таких як запальні процеси або інфекції.
 • Колоноскопія: Для оцінки стану слизової оболонки товстої кишки використовують спеціальний зонд (ендоскоп), який вводять всередину через задній прохід.
 • Гастрофіброскопія (гастродуоденоскопія): Це дослідження використовує гнучкий зонд, який вводиться через рот, для огляду стінок шлунка та дванадцятипалої кишки.
 • Рентгеноскопія кишечника: Дослідження проводиться з використанням рентгенівських променів для отримання зображення кишечника.
 1. Діагностичні критерії: Для діагнозу СПК використовуються діагностичні критерії, такі як критерії Римського-IV, які включають в себе характерні симптоми та тривалість їх виявлення.

Діагноз СПК встановлюється, коли інші захворювання виключені і виконуються конкретні діагностичні критерії. Лікар може класифікувати СПК за підтипами в залежності від переважаючих симптомів (діарея-переважаючий, запор-переважаючий або змішаний).

Лікування СПК

Лікування синдрому подразненого кишечника (СПК) спрямоване на полегшення симптомів та поліпшення якості життя пацієнта. План лікування може включати в себе кілька аспектів, включаючи зміни в способі життя, дієту та прийом лікарських препаратів. Ось деякі засоби лікування СПК:

 1. Зміни в дієті:
  • Ексклюзія подразників: Важливо уникати їжі та напоїв, які можуть провокувати симптоми, такі як кава, алкоголь, газовані напої, жирна і пряна їжа, цитрусові тощо.
  • Дієта з високим вмістом розчинної клітковини: Деякі пацієнти відчувають полегшення від вживання продуктів, багатих на клітковину, таких як овес, яблука та груші.
  • Розподіл їжі: Розділення прийому їжі на менші порції та регулярне її вживання може полегшити симптоми.
  • Дієта ФОДМАП: Деякі пацієнти відчувають полегшення, виключаючи з їжі продукти, які містять велику кількість ФОДМАП (ферментабельні олігосахариди, дисахариди, моносахариди і поліоли). Проте, ця дієта повинна бути призначена лікарем та супроводжуватися контролем дієтолога.
 2. Зменшення стресу: Стрес може погіршувати симптоми СПК, тому методи релаксації, медитація, йога і психотерапія можуть бути корисними для зниження стресу.
 3. Лікарське лікування:
  • Антидепресанти: Деякі антидепресанти, такі як селективні інгібітори зворотнього захоплення серотоніну (SSRI) або трициклічні антидепресанти, можуть бути призначені для полегшення болю та симптомів СПК.
  • Інгібітори протонної помпи (PPI): Ці ліки можуть бути призначені, якщо симптоми СПК супроводжуються гастроезофагеальним рефлюксом.
  • Спазмолітики: Деякі спазмолітики можуть полегшити болісні спазми кишечника.
  • Пробіотики: Деякі пацієнти відчувають полегшення від прийому пробіотиків, які сприяють нормалізації мікрофлори кишечника.
 4. Психотерапія: Терапія, така як когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), може допомогти пацієнтам з СПК керувати стресом і симптомами.
 5. Фізична активність: Регулярна фізична активність може допомогти полегшити симптоми СПК та покращити фізичне та психічне здоров'я.

Лікування СПК - це індивідуальний процес, і план лікування може різнитися в залежності від симптомів та потреб кожного пацієнта. Важливо проконсультуватися з лікарем, щоб розробити належний план лікування та вести регулярний моніторинг стану здоров'я, адже самолікування може лише погіршити стан хворого.

Профілактика

На жаль, Синдром подразненого кишечника (СПК) неможливо повністю запобігти, оскільки його точна причина не встановлена і відомо, що розлад має генетичні, психологічні та інші фактори ризику, які важко контролювати. Проте, деякі зміни в способі життя і харчуванні можуть допомогти зменшити інтенсивність та частоту симптомів СПК. Ось деякі поради щодо профілактики:

 1. Збалансована дієта. Уникайте їжі, яка може спричиняти подразнення кишечника, такої як гострі приправи, жирна та пряна їжа. Розгляньте можливість включення багатих на клітковину продуктів, таких як овес, яблука та груші, у вашу дієту.
 2. Режими здорового харчування: Їжте регулярно та у невеликих порціях, щоб запобігти надмірному розтягненню кишечника. Їжте не поспішаючи, досить довго пережовувати кожен шматочок їжі.
 3. Уникання стресу. Практикуйте методи релаксації, такі як йога, медитація, глибоке дихання або таі-чі, для зниження стресу. Проводьте достатньо часу на фізичних вправах та активностях, які допомагають зняти стрес.
 4. Фізична активність. Регулярна фізична активність сприяє нормалізації роботи кишечника. Розгляньте можливість занять спортом або ходьби.
 5. Пиття води. Підтримуйте достатній рівень гідратації, вживаючи достатню кількість води протягом дня.
 6. Психотерапія та підтримка. Вам може бути корисно проконсультуватися з терапевтом або групою підтримки, щоб впоратися зі стресом і емоційними аспектами СПК.
 7. Пам'ятка про симптоми: Ведення журналу ваших симптомів та факторів, які їх погіршують або полегшують, може допомогти вам і вашому лікарю ліпше розуміти ваш стан та ефективніше керувати ним.
 8. Подбайте про своє здоров'я. Дотримуйтеся рекомендацій лікаря та вчасно лікуйте інші хронічні захворювання, які можуть погіршити симптоми СПК.

Завжди важливо консультуватися з лікарем, якщо у вас є симптоми СПК або якщо ви хочете змінити свій режим харчування або спосіб життя. Лікар може надати індивідуальні рекомендації і допомогти вам розробити план профілактики та управління симптомами СПК. Купити онлайн препарати для кишківника за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.