Тонзиліт: симптоми, причини, лікування та профілактика

21 березень 2024
Тонзиліт: симптоми, причини, лікування та профілактика

Тонзиліт, запалення мигдаликів, є одним з найбільш поширених захворювань, яке вражає як дітей, так і дорослих. Це стан, що характеризується набряком, болем у горлі, утрудненим ковтанням і часто супроводжується лихоманкою. Тонзиліт може бути викликаний різними факторами, включаючи вірусні та бактеріальні інфекції, та має різноманітні симптоми та методи лікування. У цій статті ми детально розглянемо причини виникнення тонзиліту, його симптоми, сучасні методи лікування та ефективні способи профілактики, щоб допомогти читачам краще зрозуміти це захворювання та знайти оптимальні шляхи управління ним і його запобігання.

Причини виникнення

Причини виникнення тонзиліту можуть бути різноманітними, але зазвичай вони пов'язані з інфекційними агентами:

 • Вірусні інфекції. Більшість випадків тонзиліту спричинені вірусами, такими як аденовіруси, грип, парагрип, ентеровіруси, риновіруси та інші. Вірусний тонзиліт часто супроводжується іншими симптомами простуди або грипу.
 • Бактеріальні інфекції. Зазвичай, бактеріальний тонзиліт спричиняється мікроорганізмами, переважно гемолітичними стрептококами. Ця форма тонзиліту може мати більш серйозні наслідки і часто вимагає призначення антибіотиків.
 • Хронічні захворювання та алергії. Хронічні захворювання носоглотки, алергічні реакції, які спричиняють постійне подразнення горла, можуть сприяти виникненню тонзиліту.
 • Слабкий імунітет. Ослаблений імунітет може збільшити схильність до тонзиліту, особливо у дітей, які часто контактують з багатьма інфекціями в школах та дитячих садках.
 • Екологічні фактори. Забруднене повітря, пасивне куріння або часте вдихання подразнюючих речовин можуть збільшити ризик розвитку тонзиліту.
 • Генетична схильність. Існують докази того, що генетичні фактори можуть впливати на схильність до тонзиліту.

Усвідомлення цих факторів є вирішальним для точної діагностики та вибору належного лікування. У разі частого або хронічного тонзиліту важливо звернутися до лікаря для детального обстеження та розробки плану лікування.

Симптоми

Симптоми тонзиліту можуть різнитися в залежності від тяжкості інфекції та її природи (вірусної чи бактеріальної), але існують деякі загальні ознаки, на які варто звертати увагу:

 • Біль у горлі. Це один з найбільш відчутних симптомів, який може збільшуватися при ковтанні.
 • Почервоніння та набряк мигдаликів. Мигдалики можуть виглядати червоними і збільшеними, іноді з білими або жовтими плямами гнію.
 • Лихоманка та озноб. Часто тонзиліт супроводжується підвищенням температури тіла.
 • Збільшені лімфатичні вузли. Лімфатичні вузли на шиї можуть стати чутливими та збільшитися.
 • Зміна тону голосу або хрипкість. Інфекція може впливати на голосові зв'язки, що призводить до хрипкості голосу.
 • Проблеми з ковтанням. Біль та набряк у горлі можуть ускладнити ковтання.
 • Поганий запах з рота. Через накопичення бактерій та гною може виникнути неприємний запах з рота.
 • Загальне нездужання. Відчуття слабкості та втоми є частими супутниками інфекції.
 • Головний біль. У деяких випадках може спостерігатися головний біль.

Якщо ви відчуваєте ці симптоми, особливо якщо вони не проходять протягом кількох днів або супроводжуються високою температурою, важливо звернутися до лікаря. Лікар зможе точно діагностувати стан і призначити відповідне лікування.

Види

Тонзиліт може бути класифікований на кілька видів залежно від причини, тривалості симптомів та характеру запалення:

 1. Гострий тонзиліт. Цей тип характеризується раптовим початком симптомів і зазвичай триває від декількох днів до двох тижнів. Гострий тонзиліт може бути викликаний вірусами або бактеріями.
 2. Хронічний тонзиліт. В цьому випадку запалення мигдаликів триває довго або часто повторюється. Хронічний тонзиліт може призводити до постійного дискомфорту у горлі та потребує більш серйозного лікування.
 3. Рецидивуючий тонзиліт. Це стан, при якому людина переживає кілька епізодів гострого тонзиліту протягом року.
 4. Бактеріальний тонзиліт. Найчастіше спричинений стрептококовими інфекціями, цей вид тонзиліту може вимагати лікування антибіотиками.
 5. Вірусний тонзиліт. Часто пов'язаний з застудою або грипом, вірусний тонзиліт зазвичай проходить самостійно, без потреби в лікуванні.

Розуміння типу тонзиліту є важливим для правильного вибору методів лікування та стратегій профілактики. У випадку частих або тривалих симптомів тонзиліту, рекомендується звернутися до лікаря для отримання точного діагнозу та плану лікування.

Діагностика

Діагностика тонзиліту включає декілька ключових кроків, які допомагають лікарю визначити причину та належне лікування:

 • Медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про симптоми, їх тривалість та інші проблеми зі здоров’ям або нещодавні захворювання.
 • Фізичний огляд. Включає огляд горла на наявність почервоніння, набряку, білих плям або гнійних пробок на мигдаликах, а також пальпацію лімфатичних вузлів на шиї.
 • Експрес-тест на стрептококи групи А. Якщо лікар підозрює бактеріальний тонзиліт, може бути проведений швидкий тест на стрептокок групи А або мазок з горла для лабораторного аналізу.
 • Повний аналіз крові. Цей тест може бути використаний для виявлення ознак інфекції, особливо якщо симптоми вказують на більш серйозну інфекцію.
 • Алергічні тести. У випадках, коли тонзиліт може бути пов'язаний з алергічними реакціями.
 • Додаткові дослідження. У деяких випадках можуть бути потрібні додаткові дослідження, наприклад, якщо існує підозра на абсцес або інші ускладнення.

Раннє виявлення та точна діагностика тонзиліту є ключовими для ефективного лікування та запобігання можливих ускладнень. У разі виникнення симптомів тонзиліту, особливо якщо вони не зникають або погіршуються, рекомендується звернутися до лікаря.

Лікування

Лікування тонзиліту залежить від його причини та тяжкості симптомів. Ось декілька основних методів лікування:

 • Лікування вірусного тонзиліту. Оскільки вірусний тонзиліт зазвичай проходить самостійно, основна увага приділяється полегшенню симптомів. Рекомендується відпочинок, достатня гідратація, полоскання горла теплою солоною водою, використання зволожувачів повітря та вживання м'якої їжі.
 • Лікування бактеріального тонзиліту. Бактеріальний тонзиліт, особливо спричинений стрептококами, лікується антибіотиками. Важливо приймати весь призначений курс антибіотиків, навіть якщо симптоми покращилися, щоб повністю вилікувати інфекцію та уникнути ускладнень.
 • Знеболюючі та жарознижуючі засоби. Препарати, такі як ібупрофен або парацетамол, можуть використовуватися для зменшення болю та лихоманки.
 • Хірургічне втручання. У випадках частого або хронічного тонзиліту, що не піддається лікуванню, може бути розглянуте видалення мигдаликів (тонзилектомія).

Важливо консультуватися з лікарем для точної діагностики та вибору відповідного методу лікування. Не слід призначати собі антибіотики або інші лікарські засоби без рекомендації лікаря, адже самолікування може призвести до непередбачуваних наслідків.

Профілактика

Профілактика тонзиліту спрямована на зменшення ризику інфекцій та підтримку загального здоров'я. Ось декілька важливих заходів:

 1. Підтримка гігієни. Регулярне миття рук, особливо після контакту з хворими на простудні захворювання, допомагає запобігти поширенню інфекцій.
 2. Уникання близького контакту. Спробуйте уникати близького контакту з особами, які мають ознаки респіраторних захворювань, оскільки це може підвищити ризик зараження.
 3. Здорове харчування. Збалансований раціон, багатий на фрукти, овочі та цільні злаки, допомагає підтримувати імунну систему.
 4. Достатня гідратація. Пиття достатньої кількості води допомагає підтримувати здоров'я слизових оболонок.
 5. Уникання куріння та пасивного куріння. Тютюновий дим може подразнювати горло та знижувати місцевий імунітет.
 6. Регулярні фізичні вправи. Фізична активність підвищує загальний імунітет організму.
 7. Достатній відпочинок та сон. Недостатній сон може ослабити імунну систему та збільшити вразливість до інфекцій.
 8. Управління стресом. Хронічний стрес може ослаблювати імунну систему, тому важливо знаходити ефективні способи його контролю.
 9. Вакцинація. Вакцинація проти грипу та інших респіраторних інфекцій зменшує ризик розвитку тонзиліту.

Застосування цих профілактичних заходів допомагає знизити ризик розвитку тонзиліту та його потенційних ускладнень. Однак, у разі частих або серйозних епізодів тонзиліту, рекомендується звернутися до лікаря для додаткових рекомендацій.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати ліки при тонзиліті онлайн за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.