Цироз печінки: прогресія, симптоми і лікування

26 жовтень 2023
Цироз печінки: прогресія, симптоми і лікування

Цироз печінки – це хронічна патологія, яка характеризується перетворенням нормальної печінкової тканини в фіброзну, з подальшим утворенням циротичних вузлів. Процес супроводжується значним порушенням структури та функцій органу.

Згідно із статистикою, кількість осіб, що стикаються з цією патологією, зростає щорічно. У світі реєструється стале зростання захворюваності на цироз печінки. Важливо розглянути всі аспекти цього захворювання для своєчасної діагностики та ефективного лікування.

Причини розвитку цирозу

Причини, що сприяють розвитку цирозу печінки, досить різноманітні. Вони включають:

 • Зловживання алкоголем, що є найбільш поширеною причиною цирозу у світі.
 • Вірусні інфекції – на першому місці стоїть гепатит B та C.
 • Часто зустрічається у людей із ожирінням або діабетом.
 • Інші фактори: аутоімунні захворювання печінки, генетичні фактори та деякі ліки.

Розуміння цих причин є ключем до профілактики та вчасного виявлення цирозу печінки.

Механізм розвитку цирозу

Цироз печінки розвивається за певної схеми, яка характеризується наступними стадіями:

 1. Початкова фаза: Пошкодження печінкових клітин з утворенням фіброзної тканини.
 2. Прогресія фіброзу: Поступове заміщення здорової тканини рубцевою та циротичними вузлами.
 3. Формування ускладнень: Наявність серйозних ускладнень, пов'язаних із значним порушенням функцій печінки.

Механізм розвитку цирозу вимагає детального вивчення для обрання оптимального методу лікування.

Симптоми цирозу печінки

Симптоми цирозу печінки можуть бути різноманітними і вони можуть розвиватися повільно протягом тривалого періоду часу. Основні симптоми цирозу печінки включають:

 1. Поступова втрата функції печінки може призводити до постійної втоми та слабкості.
 2. Збільшення рівня білірубіну в крові, який зазвичай очищає печінка, може призводити до жовтуватого відтінку шкіри і очей.
 3. Зі зменшенням функцій печінки може виникати діарея або неперетравлені жири в стільці (стеаторея).
 4. У деяких пацієнтів цироз може призводити до збільшення об'єму живота через нагромадження рідини в черевній порожнині (асцит).
 5. Можуть виникати виразки, які легко пошкоджуються (наприклад, під час тертя шкіри).
 6. Збільшення селезінки може відчуватися як дискомфорт або біль в верхній частині живота.
 7. Порушення функції згортання крові може призводити до легкої кровотечі, особливо з носа або ясен.
 8. У деяких пацієнтів можуть виникати проблеми з пам'яттю та концентрацією уваги.
 9. Зменшення апетиту і погіршення поглинання поживних речовин.
 10. В результаті надмірного нагромадження газів і рідини в кишечнику може з'являтися здуття живота і відчуття розпирання.

Цироз печінки може призводити до серйозних ускладнень, таких як кровотечі з варикозних вен стравоходу, інфекції, печінкова недостатність та рак печінки. У разі підозри на цироз печінки важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Ускладнення цирозу печінки

Цироз печінки може призвести до серйозних ускладнень, включаючи:

 • внутрішня кровотеча – зумовлена порушенням кровообігу в печінці;
 • асцит – накопичення рідини в черевній порожнині з візуальним збільшенням живота;
 • гепатоцелюлярна карцинома – рак печінки, що часто розвивається на фоні цирозу;
 • порушення функції нирок – зумовлене складним ходом хвороби.

Ці ускладнення вимагають невідкладного медичного втручання.

Діагностика цирозу печінки

Діагностика цирозу печінки зазвичай включає в себе комплекс різних методів, спрямованих на визначення ступеня ураження печінки та встановлення причини цього захворювання. Ось деякі з основних методів діагностики цирозу печінки:

 • Клінічне обстеження і анамнез. Лікар проводить спеціальний огляд пацієнта, розпитує про симптоми, що турбують, і робить анамнез для з'ясування ризикових факторів, таких як споживання алкоголю, інфекції, зловживання ліками, сімейна історія захворювань печінки і інші.
 • Лабораторні тести. Аналізи крові та сечі можуть допомогти визначити функціональний стан печінки. До них включають загальний аналіз крові, біохімічний аналіз (визначення рівнів ферментів печінки, білірубіну та інших показників), аналіз сечі на наявність аміаку тощо.
 • УЗД (ультразвукове дослідження). УЗД печінки дозволяє визначити розмір, форму та структуру печінки, а також виявити зміни, які свідчать про цироз (наявність сполучної тканини, збільшення селезінки тощо).
 • Комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Ці методи дозволяють отримати детальнішу інформацію про структуру печінки і виявити ознаки цирозу та інші ускладнення.
 • Фібросканування. Цей неінвазивний тест допомагає визначити ступінь фіброзу ( сполучної тканини) в печінці. Він використовується для оцінки ступеня ураження печінки і визначення важкості цирозу.
 • Біопсія печінки. У деяких випадках може бути виконана біопсія, при якій відбирається невеликий зразок тканини з печінки для дослідження в лабораторії. Це дає можливість точно діагностувати цироз та встановити його причину.
 • Маркери печінкового фіброзу. Деякі аналізи крові визначають рівень певних маркерів, які вказують на ступінь фіброзу в печінці.

Діагностика цирозу печінки - це складний процес, який вимагає інтегрованого підходу лікарів різних спеціалізацій. Після встановлення діагнозу лікар розробляє план лікування, який може включати управління симптомами, лікування основної причини цирозу, дієту і інші рекомендації для збереження функції печінки та запобігання ускладненням.

Лікування цирозу печінки

Лікування цирозу печінки має бути комплексним і зазвичай залежить від ступеня ураження печінки, причини цирозу та наявних ускладнень. Мета лікування - уповільнити процес розвитку цирозу, зменшити симптоми та запобігти ускладненням. Основні підходи до лікування цирозу включають таке:

 • Лікування основної причини цирозу. Якщо цироз виник через гепатит (вірусний або інший), то лікар призначить антивірусну терапію для підтримки функції печінки та запобігання подальшому ураженню.
 • Управління ускладненнями. Цироз може викликати різні ускладнення, такі як варикозні вени стравоходу, асцит (нагромадження рідини в черевній порожнині), печінкова недостатність тощо. Ці ускладнення можуть вимагати спеціалізованого лікування, включаючи ліки, хірургічні втручання, дренаж та інші методи.
 • Дієта та харчова підтримка. Важливо підтримувати дієту, багату білками та поживними речовинами та з низьким вмістом солі та жиру. Якщо пацієнт не може нормально харчуватися, може знадобитися годування за допомогою спеціального обладнання.
 • Ліки для полегшення симптомів. Ваш лікар може призначити різні ліки для полегшення таких симптомів, як біль, свербіж, нудота та втома. Наприклад, ліки для лікування свербежу, болю, анемії тощо.
 • Спеціальний медичний моніторинг. Пацієнти з цирозом потребують регулярного медичного обстеження та контролю. Це може включати лабораторні тести для оцінки функції печінки, ультразвукові або комп'ютерні томографії для визначення стану печінки, інші обстеження та консультації лікарів різних спеціалізацій.
 • Трансплантація печінки. У важких випадках, коли цироз досягає критичного ступеня, може бути розглянута опція трансплантації печінки. Це може бути єдиним способом врятувати життя пацієнта.

Лікування цирозу печінки повинно бути індивідуальним і здійснюватися під наглядом лікаря-гастроентеролога або гепатолога. Важливо почати лікування на ранніх стадіях цирозу, оскільки це дозволяє уникнути подальшого загострення захворювання та покращити прогноз. Не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Своєчасне виявлення та лікування цирозу печінки може знизити ризик ускладнень та поліпшити якість життя пацієнтів. Пам'ятайте про важливість профілактики та регулярних медичних обстежень для запобігання розвитку цього серйозного захворювання.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки для печінки за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.