Вплив алкоголю на травну систему

20 жовтень 2023
Вплив алкоголю на травну систему

Кожен із нас хоча б раз у житті відчував дискомфорт у животі після застілля. Фраза «болить шлунок після алкоголю» звучить знайомо, чи не так? Споживання алкоголю є частиною багатьох культур, але його вплив на травну систему є темою, яка вимагає особливої уваги. Статистика показує, що проблеми з травленням через надмірне вживання алкоголю стають все більш поширеними.

Травна система – це складний механізм, відповідальний за механічну й хімічну обробку та засвоєння їжі. Вона включає травний канал, що складається з таких органів: ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонкий та товстий кишечник, закінчується анальним отвором.

Травні залози — це органи, у яких виробляються й виділяються травні соки, ферменти, що беруть участь у травленні: печінка, підшлункова залоза, залози слизової оболонки шлунку та кишечника.

Вплив алкоголю на травну систему

Алкоголь впливає на кожен орган травної системи. Він починає свою дію у шлунку, де змішується із шлунковим соком. Саме тут відбувається:

 • Зменшення виробництва шлункового соку – це призводить до погіршення травлення.
 • Потрапляння алкоголю до печінки, де він розщеплюється. Проте надмірний прийом алкоголю може призвести до того, що «болить печінка після алкоголю».
 • Підвищення тиску після алкоголю в стравоході, що може викликати рефлюкс.

Симптоми алкогольного впливу на травну систему

Алкоголь може мати серйозний вплив на травну систему та призводити до різних симптомів і наслідків. Симптоми алкогольного впливу на травну систему є:

 1. Гастрит. Алкоголь може подразнювати стінки шлунка, що призводить до гастриту, запалення слизової оболонки шлунка. Симптоми включають відчуття гострого або пульсуючого болю в області живота, втрату апетиту, нудоту та блювання.
 2. Закид у стравохід соляної кислоти. Алкоголь може збільшити виділення кислоти в шлунку, що може спричинити рефлюкс (виділення кислоти зі шлунка в стравохід). Це може викликати печію, запалення стравоходу та інші неприємні симптоми.
 3. Ерозії та виразки. Запущений алкогольний гастрит може викликати утворення ерозій і виразок в шлунку та дванадцятипалій кишці. Ці ураження можуть кровоточити і призводити до болю та втрати крові.
 4. Печія. Алкоголь може призводити до подразнення слизової оболонки стравоходу, що призводить до відчуття печії у грудній клітці.
 5. Гепатит. Зловживання алкоголем може призводити до гепатиту, запалення печінки. Симптоми включають втому, жовтяницю, біль в правому верхньому квадранті живота та порушення функції печінки.

Наслідки алкогольного впливу на травну систему

Наслідками алкогольного впливу на травну систему є:

 1. Цироз печінки. Постійне вживання алкоголю може призводити до цирозу печінки, що є загрозливим захворюванням, при якому здорова тканина печінки замінюється рубцевою тканиною. Це призводить до порушення функції печінки та може бути фатальним.
 2. Панкреатит. Алкоголь може призводити до запалення підшлункової залози (панкреатиту), що може бути дуже болючим і небезпечним захворюванням.
 3. Рак травної системи. Зловживання алкоголем може збільшити ризик розвитку раку стравоходу, шлунка та печінки.
 4. Збільшення ризику інфекцій. Алкоголь може призводити до ослаблення імунної системи, що робить організм більш вразливим до інфекцій травного тракту.
 5. Порушення всмоктування поживних речовин. Алкоголь може перешкоджати нормальному всмоктуванню поживних речовин у кишечнику, що може спричинити дефіцит поживних речовин і зневоднення.

Для збереження здоров'я травної системи і попередження подібних наслідків, важливо обмежити вживання алкоголю і дотримуватися здорового способу життя. Якщо ви маєте проблеми з алкоголем або стикаєтеся зі симптомами, що свідчать про проблеми з травною системою, важливо звернутися до лікаря для консультації та лікування.

Діагностика

Діагностика алкогольного впливу на травну систему включає в себе різні клінічні, лабораторні та інструментальні методи для визначення наявності і ступеня ураження органів травного тракту. Ось деякі з них:

 1. Медичний огляд і анамнез: Лікар проводить детальний огляд пацієнта і відзначає симптоми, які можуть свідчити про проблеми з травною системою, історію вживання алкоголю та інший анамнез.
 2. Фізичний огляд: Лікар може визначити ознаки запалення або ураження травної системи під час фізичного огляду, проводиться зовнішня оцінка шкірних покривів, видимих слизових оболонок і ротової порожнини та пальпація живота.
 3. Лабораторні тести:
  • Загальний аналіз крові: Високий рівень білірубіну в крові може свідчити про проблеми з печінкою.
  • Тести на печінкові проби: До них входять визначення рівнів аланінамінотрансферази (ALT) та аспартатамінотрансферази (AST), а також алькалічної фосфатази та білірубіну.
  • Амілаза і ліпаза: Дослідження рівнів цих ферментів в крові допоможе виявити можливий панкреатит.
  • Аналізи на наявність гельмінтів та паразитів: Деякі паразити можуть впливати на травну систему.
 4. Інструментальні дослідження:
  • Ультразвукове дослідження черевної порожнини: Це дослідження може допомогти виявити ознаки змін у внутрішніх органах, включаючи печінку, селезінку та підшлункову залозу.
  • Гастрофіброскопія (гастродуоденоскопія): Ця процедура включає введення гнучкого ендоскопу через рот для огляду стінок шлунка та дванадцятипалої кишки.
  • Рентгеноскопія кишечника: Дослідження, при якому рентгенівські промені використовуються для отримання зображення кишечника.
  • Магнітно-резонансна томографія (МРТ): Цей метод медичної візуалізації може виявити патологічні зміни в травній системі.
 5. Біопсія та цитологічні дослідження: У випадках підозри на рак або інші серйозні захворювання, можуть бути взяті біопсійні зразки для подальшого аналізу.

Діагностика алкогольного впливу на травну систему може включати в себе комбінацію цих методів залежно від симптомів та історії хвороби пацієнта.

Лікування

Лікування захворювань травної системи, викликаних вживанням алкоголю, включає кілька аспектів, включаючи відмову від алкоголю, лікування патологічних уражень органів травного тракту, а також відновлення функцій печінки та інших органів. Важливо проводити це лікування під наглядом кваліфікованого медичного персоналу. Ось деякі аспекти лікування:

 1. Відмова від алкоголю:
  • Першим і найважливішим кроком є повна відмова від споживання алкоголю. Це може бути важко, і пацієнти з алкогольною залежністю можуть потребувати психологічної підтримки і консультацій від спеціалістів з наркології або психіатрії.
 2. Лікування патологічних станів:
  • В залежності від характеру та ступеня ураження травної системи, може знадобитися лікування конкретних патологічних станів. Наприклад, гастрит лікують протизапальними препаратами, а панкреатит може вимагати госпіталізації та дотримання спеціальної дієти.
 3. Підтримуюча терапія печінки:
  • Печінка зазвичай страждає від алкоголю, і після відмови від алкоголю важливо відновлювати її функції. Це може включати в себе призначення антиоксидантів, вітамінів та інших препаратів для захисту та регенерації печінкових клітин.
 4. Психотерапія та психологічна підтримка:
  • Для багатьох осіб з алкогольною залежністю важлива психотерапія та психологічна підтримка. Це може включати в себе індивідуальні чи групові сесії, а також участь у програмах підтримки, таких як Анонімні Алкоголіки.
 5. Дієта і зміни в способі життя:
  • Дотримання здорової дієти та зміни в способі життя можуть покращити стан травної системи. Рекомендується обмежити жирну та гостру їжу, вживання солодкого і алкогольних напоїв. Регулярна фізична активність та відмова від куріння також можуть допомогти поліпшити здоров'я.
 6. Контроль за станом здоров'я:
  • Після лікування важливо проводити регулярні медичні обстеження, щоб відслідковувати стан травної системи та функції печінки, а також контролювати ефективність лікування.

Лікування алкогольного впливу на травну систему повинно бути індивідуальним, враховуючи конкретні потреби та стан пацієнта. Зазвичай це вимагає багатодисциплінарного підходу зі співпраці медичного персоналу, психологів і пацієнтів.

Профілактика та рекомендації

Профілактика впливу алкоголю на травну систему полягає в уникненні надмірного та шкідливого вживання алкоголю та дотриманні здорового способу життя. Ось кілька рекомендацій:

 • Відмова від алкоголю або помірне споживання. Найефективніший спосіб запобігання алкогольному впливу на травну систему - це повна відмова від алкоголю. Якщо ви вже вживаєте алкоголь, важливо обмежувати його кількість та частоту.
 • Здорова дієта. Дотримання збалансованої дієти, багатої в овочах, фруктах, цільнозернових продуктах та рибі, може зменшити ризик ураження травного тракту.
 • Відмова від тютюнопаління. Куріння посилює шкідливий вплив алкоголю на травну систему. Якщо ви курите, подумайте про відмову від цієї шкідливої звички.
 • Уникнення стресу. Стрес може призводити до погіршення функції травного тракту. Розгляньте можливості для стресового контролю, такі як медитація, йога або релаксаційні техніки.
 • Вакцинація проти гепатиту. Вакцинація проти гепатиту В може захистити печінку від інфекцій.
 • Правильне вживання ліків. Якщо ви приймаєте ліки, обговоріть це з лікарем, оскільки деякі ліки можуть спричиняти подразнення травного тракту, особливо в поєднанні з алкоголем.
 • Регулярні медичні обстеження. Проводьте регулярні медичні огляди, щоб на ранніх стадіях виявити можливі проблеми з травною системою.
 • Своєчасне лікування захворювань. Якщо ви маєте якісь симптоми або діагноз стосовно травної системи, слід негайно звернутися до лікаря і дотримуватися рекомендацій щодо лікування.
 • Розуміння особистих ризиків. Деякі особи мають більший ризик розвитку проблем з травною системою через спадкові фактори або інші медичні захворювання.

Важливо пам’ятати, що алкоголь може серйозно вплинути на органи травної системи, а уникнення шкідливого впливу алкоголю є запорукою здоров’я цих органів. Якщо у вас є питання або сумніви, зверніться до лікаря або спеціаліста з наркології для консультації та порад. Пам’ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Купити онлайн ліки для травної системи за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.