Втрата нюху: причини та лікування

08 січень 2024
Втрата нюху: причини та лікування

Нюх – важливе чуття, яке відіграє ключову роль у сприйнятті навколишнього світу. Це не лише засіб сприйняття запахів, але й важлива складова нашого емоційного та сенсорного досвіду. Втрата нюху може значно вплинути на якість життя, від смакових відчуттів до сприйняття безпеки, наприклад, у виявленні диму чи витоку газу.

Механізми нюху та його роль

Нюхові рецептори, розташовані у верхній частині носової порожнини, є ключовими в сенсорній системі смаку людини. Вони вловлюють молекули запаху і пересилають сигнали до мозку, де вони інтерпретуються як певні запахи. Нюх тісно пов'язаний зі сприйняттям смаку, оскільки аромати їжі сприяють формуванню її смаку. Крім того, нюх впливає на наш емоційний стан, наприклад, деякі запахи можуть викликати спогади та емоції.

Причини втрати нюху

Причини втрати нюху можуть бути різноманітними та включають як медичні, так і екологічні фактори. Ось деякі з них:

 1. Хронічні захворювання носових шляхів. Хронічний риніт, синусит, алергії можуть призвести до набряк та закупорку носових проходів, ускладнюючи проходження запахів до нюхових рецепторів.
 2. Вірусні інфекції. Вірусні захворювання, такі як грип або COVID-19, можуть тимчасово або іноді навіть постійно пошкодити нюхові рецептори.
 3. Травми голови. Удари або травми голови можуть пошкодити нерви, які передають нюхову інформацію від носа до мозку.
 4. Старіння. З віком нюхова здатність може знижуватися, частково через зменшення кількості нюхових рецепторів.
 5. Хімічний вплив. Вдихання деяких хімічних речовин, наприклад, розчинників або газів, може пошкодити нюхові рецептори.
 6. Лікарські препарати. Деякі медикаменти, особливо ті, що використовуються для лікування високого кров'яного тиску та неврологічних розладів, можуть впливати на нюх.
 7. Неврологічні захворювання. Хвороби, такі як хвороба Альцгеймера та Паркінсона, можуть впливати на нюхові центри в мозку.

Важливо розуміти, що втрата нюху може бути також симптомом серйозніших захворювань, тому при її виявленні необхідно звернутися до лікаря для діагностики та визначення подальшої стратегії лікування.

Діагностика

Діагностика втрати нюху включають декілька ключових етапів:

 1. Медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про симптоми, тривалість їх прояву, можливі алергії, недавні травми голови, вживані лікарські засоби, та історію ваших хвороб.
 2. Фізичний огляд. Включає перевірку носових проходів на наявність закупорки, набряків або аномалій.
 3. Тестування на нюх. Використовують спеціальні тести, де пацієнт має ідентифікувати різні запахи.
 4. Обстеження носових шляхів. Може включати рентген, МРТ або КТ для виявлення структурних проблем або блокувань.
 5. Неврологічне обстеження. Для виявлення можливих неврологічних причин втрати нюху.

Лікування

Лікування втрати нюху залежить від її причини:

 1. Лікування базових станів. Якщо причиною є алергія, інфекція або хронічний риніт, лікування цих станів може відновити нюх.
 2. Медикаментозне лікування. Включає антигістамінні препарати, стероїдні спреї для носа та інші препарати для зменшення набряку та запалення.
 3. Фізіотерапія. Включає вправи для відновлення нюху, такі як регулярне вдихання різних запахів.
 4. Хірургічне втручання. У випадках структурних блокувань або аномалій, хірургічне втручання може бути необхідним.
 5. Підтримка та реабілітація. Якщо втрата нюху є незворотною, пацієнту можуть бути надані методи адаптації, наприклад, безпечніше використання приладів для готування їжі.

Самолікування без консультації з лікарем може призвести до погіршення симптомів або ігнорування серйозних медичних станів. Важливо розуміти, що втрата нюху може бути ознакою інших захворювань, тому самостійне приймання медикаментів без діагнозу може бути неефективним або навіть шкідливим.

Рекомендації для пацієнтів

Щоб покращити нюх або підтримувати його функції рекомендовано:

 • Регулярні вправи на розпізнавання запахів.
 • Уникнення шкідливих звичок, таких як куріння.
 • Збалансоване харчування для підтримки загального здоров'я.

Профілактика

Профілактика втрати нюху включає ряд заходів, які допоможуть зберегти здоров'я нюхових рецепторів та дихальної системи в цілому:

 1. Здоровий спосіб життя. Підтримка загального здоров'я та імунної системи через збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи, та достатній сон.
 2. Відмова від шкідливих звичок. Припинення куріння та уникнення пасивного куріння, оскільки тютюновий дим може пошкодити нюхові рецептори.
 3. Захист від хімічних речовин. Уникнення тривалого вдихання потенційно шкідливих хімічних парів, наприклад, використання захисних масок при роботі з хімічними речовинами.
 4. Контроль алергій. Регулярне лікування алергічних реакцій, які можуть впливати на носові проходи та нюх.
 5. Регулярні медичні обстеження. Особливо важливі для людей, що страждають на хронічні захворювання, які можуть впливати на нюх, а також для літніх осіб.
 6. Бережне ставлення до здоров'я носових шляхів. Уникнення травм носа та голови, а також лікування будь-яких інфекцій носових проходів.
 7. Вправи для нюху. Регулярне виконання вправ на розпізнавання запахів може допомогти підтримувати активність нюхових рецепторів.

Застосування цих заходів може допомогти не тільки запобігти втраті нюху, а й загалом підвищити якість життя, зберігаючи здоров'я дихальної системи та організму в цілому.

Редакторська група
Оновлено: 11.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.