Виразка шлунка: причини, симптоми, лікування та дієта

09 квітень 2024
Виразка шлунка: причини, симптоми, лікування та дієта

Виразка шлунка є поширеним захворюванням, що характеризується утворенням виразкових дефектів на слизовій оболонці шлунка. Причини виразки можуть бути різноманітними, включаючи інфекцію Helicobacter pylori, тривале використання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), стрес та інші фактори, що сприяють пошкодженню слизової оболонки шлунка. Симптоматика захворювання різниться від легкого дискомфорту до сильного болю в епігастрії, нудоти, втрати апетиту, іноді – блювоти та кровотечі. Лікування зазвичай включає антибіотикотерапію для знищення H. pylori, препарати для зниження кислотності шлунка, а також зміни у способі життя та харчуванні. Особлива увага приділяється дієті: вона має бути спрямована на мінімізацію подразнення слизової оболонки шлунка та підтримку загального здоров'я травної системи. В цій статті ми розглянемо основні причини, симптоми, сучасні методи лікування та корисні рекомендації щодо дієти при виразці шлунка. Своєчасне виявлення симптомів та адекватне лікування можуть значно покращити якість життя пацієнтів та запобігти можливим ускладненням цього захворювання.

Причини виникнення

Виразкова хвороба шлунка може розвиватися через різноманітні фактори, що призводять до ушкодження слизової оболонки та порушення її захисних механізмів. До основних причин виникнення виразки шлунка належать:

 1. Інфекція Helicobacter pylori. Найчастіша причина виразок шлунка. H. pylori – це бактерія, що здатна виживати в кислому середовищі шлунка та викликати запалення, що може призвести до утворення виразок.
 2. Вживання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). Препарати цієї групи можуть пошкоджувати слизову оболонку шлунка, особливо при тривалому вживанні.
 3. Куріння. Тютюнопаління може зменшувати захисні функції слизової оболонки шлунку та збільшувати вироблення шлункової кислоти, що сприяє утворенню виразок..
 4. Алкоголь. Надмірне вживання алкоголю може подразнювати та пошкоджувати слизову оболонку шлунка.
 5. Стрес. Хоча стрес сам по собі не є причиною виразки шлунка, він може погіршувати її симптоми та сприяти затягуванню процесу загоєння.
 6. Інші стани та захворювання. Хронічні захворювання, такі як хвороба Крона, та інші умови, що впливають на кислотність шлунка або імунну систему, також можуть сприяти виникненню виразок.
 7. Генетична схильність. Існує припущення, що генетичні фактори також можуть впливати на схильність до виразок шлунка.

Важливо визнати, що виразка шлунка може бути результатом взаємодії декількох факторів, і визначення точної причини є ключовим для ефективного лікування.

Симптоми

Симптоми виразки шлунка можуть значно варіювати від легких до важких, і не завжди прямо корелюють зі ступенем ураження слизової оболонки. Серед основних симптомів виразки шлунку виділяють:

 • Біль у верхній частині живота (епігастральний біль). Це найбільш поширений симптом, який часто описують як пекучий, колючий або гострий біль, який може змінювати свою інтенсивність та відчуття.
 • Погіршення симптомів після прийому їжі. Біль та дискомфорт можуть збільшуватися після прийому їжі.
 • Нічний біль. Симптоми можуть погіршуватися вночі, особливо коли людина лягає спати.
 • Періодичність симптомів. Симптоми часто мають періодичний характер, з періодами загострень і ремісій.
 • Нудота та блювота. У деяких випадках виразка шлунка може призвести до нудоти та блювоти.
 • Втрата апетиту та втрата ваги. Через біль та дискомфорт, пацієнти можуть їсти менше та втрачати вагу.
 • Кровотеча. Це одне з найсерйозніших ускладнень виразки шлунка. Кровотеча може бути прихованою і проявлятися тільки при виявленні крові в калі, а може супроводжуватися яскраво вираженими симптомами – відчуттям вираженої слабкості, блідістю шкіри і навіть блювотою з кров'ю.
 • Здуття живота та відрижка. Можуть бути пов'язані з порушенням травлення.

Якщо вас турбують схожі симптоми, важливо звернутися до лікаря для оцінки стану та встановлення діагнозу. Важливо також пам'ятати, що деякі виразки можуть протікати безсимптомно до тих пір, поки не виникне ускладнення.

Діагностика

Діагностика виразки шлунка включає ряд методів, призначених для встановлення наявності та характеру виразки, а також для визначення можливих причин та факторів, що спричинили її появу. Основні методи діагностики виразки шлунка:

 • Ендоскопія (гастроскопія). Це найбільш точний метод діагностики, який дозволяє лікарю безпосередньо оглянути внутрішню поверхню шлунка за допомогою гнучкого ендоскопа. Під час процедури може бути взято біопсію для подальшого гістологічного аналізу.
 • Тест на Helicobacter pylori. Інфекція H. pylori може бути діагностована за допомогою аналізу крові, аналізу калу, дихального тесту або біопсії під час ендоскопії.
 • Рентгенівське дослідження з барієвою контрастною речовиною. Хоча цей метод менш точний, ніж ендоскопія, він може виявити великі виразки або ускладнення, такі як стенози (звуження).
 • Аналізи крові. Вони можуть виявити ознаки анемії, що може бути наслідком кровотечі з виразки.
 • Фекальний тест на приховану кров. Використовується для виявлення прихованої крові в калі, що може бути ознакою кровотечі з виразки.
 • Езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС). Це варіант ендоскопії, що дозволяє оцінити стан не тільки шлунка, але й стравоходу та дванадцятипалої кишки.

Рання діагностика та лікування можуть запобігти розвитку ускладнень та поліпшити якість життя.

Лікування

Лікування виразки шлунку залежить від її причини та тяжкості симптомів. Основні напрямки лікування включають:

 1. Ерадикаційна терапія Helicobacter pylori. Якщо виразка викликана H. pylori, основний підхід полягає у використанні комбінації антибіотиків (зазвичай два антибіотики одночасно) та препаратів, що знижують кислотність, протягом 7-14 днів.
 2. Інгібітори протонної помпи (ІПП). Ліки, такі як омепразол, лансопразол, рабепразол, використовуються для зниження кислотності шлунка, що сприяє загоєнню виразки та зменшує біль.
 3. Антагоністи рецепторів H2. Препарати, такі як ранітидин або фамотидин, також знижують кислотність шлунка, хоча є менш потужними порівняно з ІПП.
 4. Захисні препарати. Сукральфат або антациди можуть використовуватися для захисту слизової оболонки шлунка та зменшення подразнення.
 5. Припинення вживання НПЗП. Якщо виразка викликана вживанням нестероїдних протизапальних препаратів, необхідно припинити їх вживання або замінити на альтернативні засоби.
 6. Зміни в дієті та способі життя. Відмова від продуктів, що подразнюють слизову оболонку шлунка (наприклад, гостра їжа, алкоголь, кава), куріння та стрес можуть допомогти у зменшенні симптомів виразки та сприяти її загоєнню.
 7. Оперативне втручання. У випадках важких ускладнень, таких як перфорація, обструкція або неконтрольована кровотеча, може бути необхідне хірургічне втручання.

Важливо зазначити, що лікування виразки шлунка має бути комплексним та індивідуальним, з огляду на особливості стану пацієнта та причини виразки. Регулярний медичний нагляд та дотримання рекомендацій лікаря є ключовими для ефективного лікування та запобігання рецидивів. Уникайте самолікування, оскільки воно може призвести до ускладнень.

Профілактика

Профілактика виразки шлунка включає низку заходів, які допомагають знизити ризик розвитку або рецидиву захворювання. Основні рекомендації для профілактики виразки шлунка:

 • Контроль вживання НПЗП. Оскільки нестероїдні протизапальні препарати можуть пошкоджувати слизову оболонку шлунка, важливо уникати їх тривалого використання. Якщо потрібне використання НПЗП, слід обговорити з лікарем можливість захисту шлунка за допомогою ІПП.
 • Боротьба з інфекцією Helicobacter pylori. Вчасне виявлення та лікування H. pylori може значно зменшити ризик розвитку виразки.
 • Здорове харчування. Збалансована дієта, багата на фрукти, овочі та цільні зерна, сприяє здоров’ю шлунково-кишкового тракту.
 • Обмеження алкоголю та відмова від куріння. Ці звички можуть пошкоджувати слизову оболонку шлунка та погіршувати симптоми виразки.
 • Контроль стресу. Стрес не вважається безпосередньою причиною виразок, але він може погіршувати симптоми та сприяти їх розвитку. Техніки розслаблення, медитація та адекватний відпочинок можуть бути корисними.
 • Регулярні медичні огляди. Важливо регулярно відвідувати лікаря для профілактичних оглядів, особливо для людей, які мають ризик розвитку виразки або вже мали виразку в минулому.
 • Уникання продуктів, що подразнюють шлунок. Кава, гостра їжа, та інші продукти можуть подразнювати слизову оболонку шлунка.
 • Підтримання здорової маси тіла. Ожиріння може збільшити ризик виникнення виразок. Важливо вести активний спосіб життя, контролювати вагу та вживати здорову їжу.

Застосування цих профілактичних заходів може допомогти запобігти розвитку виразки шлунка або ускладнень, пов'язаних з нею.

Важливо пам'ятати, що кожен випадок виразкової хвороби є унікальним, і тому лікування має бути індивідуальним. Слідування рекомендаціям лікаря, ретельне дотримання медичних приписів та уважне ставлення до свого здоров'я можуть значно покращити результати лікування та сприяти швидкому одужанню.

На закінчення, важливо підкреслити, що здорове харчування, контроль стресу, регулярні медичні огляди та своєчасне лікування можуть допомогти в запобіганні розвитку виразки шлунка та інших пов'язаних з нею станів.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки при виразці шлунку за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 15.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.