Як правильно харчуватися людям з діагнозом ожиріння

08 листопад 2023
Як правильно харчуватися людям з діагнозом ожиріння

Ожиріння – це не просто косметична проблема, а серйозне захворювання, процес накопичення жиру, що призводить до збільшення ваги, і вимагає комплексного підходу до лікування. Однією з найважливіших складових управління ожирінням є правильне харчування, яке може поліпшити загальний стан здоров'я. Ожиріння, як медичне захворювання, вимагає уважного підходу до харчування та змін у звичках, щоб бути здоровим, поліпшити загальне самопочуття та добре виглядати. У цій інформаційній статті ми розглянемо ключові аспекти правильного харчування для людей із діагнозом ожиріння. Ви дізнаєтеся про збалансований раціон, важливість фізичної активності та інші корисні поради, які допоможуть вам здійснити перші кроки до здорового способу життя та досягти цілей в контролі над вагою.

Причини та наслідки ожиріння

Ожиріння є складним медичним станом, який може мати багато причин і суттєво впливати на здоров'я. Давайте розглянемо основні причини та можливі наслідки ожиріння.

Причини ожиріння

Розуміння причин ожиріння може допомогти у визначенні стратегій його запобігання та лікування.

 • Дієтологічні фактори. Надмірне споживання калорійної їжі, особливо з високим вмістом жиру та цукру, може сприяти набору зайвої ваги. Часте вживання фаст-фуду та процесованих продуктів(ковбаси, копчених виробів, сосисок) також є фактором ризику.
 • Фізична неактивність. Сидячий спосіб життя та недостатня фізична активність можуть призвести до зменшення витрати енергії та накопичення жиру.
 • Генетика. Спадковість грає певну роль у розвитку ожиріння. Особи з родинною історією ожиріння можуть бути в більшому ризику.
 • Психологічні фактори. Стрес, депресія та інші психологічні аспекти можуть сприяти надмірному споживанню їжі, особливо вживанню висококалорійних продуктів.
 • Медичні стани. Деякі медичні проблеми, такі як гіпотиреоз, полікістоз яєчників, синдром Ірвіна, можуть призвести до змін у метаболізмі та сприяти ожирінню.

Наслідки ожиріння

Ожиріння не тільки впливає на зовнішній вигляд людини, але й може мати серйозні наслідки для здоров'я. Високий рівень жирової тканини в організмі може призвести до ряду медичних ускладнень, що знижують якість життя та можуть призвести до передчасної смерті. Важливо знати про ці наслідки, щоб бути мотивованим до ведення здорового способу життя.

 • Серцево-судинні захворювання. Ожиріння збільшує ризик розвитку атеросклерозу, гіпертонії, інфаркту міокарда та інших серцево-судинних проблем.
 • Діабет 2 типу. Люди з ожирінням частіше стають жертвами цукрового діабету 2 типу, який може призвести до серйозних ускладнень.
 • Захворювання печінки. Ожиріння може сприяти розвитку неалкогольного жирового гепатиту та цирозу печінки.
 • Захворювання суглобів. Зайва вага негативно впливає на суглоби, спричиняючи артрит і збільшує ризик травм.
 • Розлади дихання. Ожиріння може призводити до апное уві сні та інших порушень дихання.
 • Порушення репродуктивної системи. Ожиріння може впливати на репродуктивне здоров'я, включаючи ановуляцію, менструальні розлади та інфертильність.
 • Психологічні проблеми. Особи з ожирінням можуть стикатися зі стресом, депресією та зниженою самооцінкою.

Ці фактори підкреслюють важливість попередження та лікування ожиріння через збалансоване харчування, фізичну активність і медичну підтримку. Звіртеся зі своїм лікарем або дієтологом, щоб розробити план контролю ваги і зменшення ризику для вашого здоров'я.

Структура здорового раціону

Структура здорового раціону для людей з ожирінням повинна бути спрямована на зниження калорійності і збалансованість харчування. Ось загальні рекомендації щодо структури такого раціону:

 • Порції. Зменшуйте розмір порцій. Великі порції сприяють зайвому споживанню калорій. Ви можете використовувати меншу посудину для їжі, щоб психологічно зменшити розмір порції.
 • Білки. Включайте більше харчових продуктів, з високим вмістом білка, таких як курятина без шкіри, риба, тофу, магазинні йогурти без додавання цукру. Білок сприяє відчуттю ситості і допомагає підтримувати м'язову масу.
 • Овочі та фрукти. Включайте багато овочів і фруктів у ваш раціон. Вони багаті волокнами, вітамінами та мінералами, а також допомагають знижувати калорійність їжі.
 • Злаки і бобові. Оберіть цільнозернові варіанти хліба, круп, макаронних виробів і додавайте багато бобових продуктів до вашого раціону. Вони містять харчові волокна, які допомагають підтримувати стабільний рівень цукру в крові.
 • Жири. Оберіть здорові жири, такі як оливкова олія, авокадо та горіхи. Обмежте споживання трансжирів та насичених жирів, які зазвичай знаходяться в жирних м'ясних виробах та процесованих продуктах.
 • Цукор і солі. Зменшуйте вживання цукру і солі. Уникайте солі з надмірним вмістом натрію та продуктів з високим вмістом цукру, таких як газовані напої та солодощі.
 • Пиття води. Пийте достатню кількість води протягом дня. Іноді спрага може викликати відчуття голоду.
 • Режим прийому їжі. Їжте регулярно і не пропускайте сніданок. Рівномірний режим прийому їжі допомагає уникнути перекусів та надмірного споживання їжі.
 • Фізична активність. Не забувайте про фізичну активність. Регулярні тренування допоможуть спалювати калорії та підтримувати здорову вагу.
 • Контроль порцій. Важливо вчитися слухати свій організм і відчувати відчуття ситості. Навчіться розрізняти фізичну потребу у їжі від емоційного обгрунтування.
 • Спостереження за прогресом. Записуйте свій раціон та прогрес у схудненні. Це допоможе вам контролювати свій раціон харчування та виправляти помилки.

Це загальні рекомендації. Кожна людина має свої індивідуальні потреби, тому важливо проконсультуватися з лікарем або дієтологом, щоб розробити персоналізований план харчування та збалансований раціон, який враховує ваші особливості та цілі.

Контроль калорій та моніторинг

Контроль і відстеження калорій є важливою частиною плану харчування для людей із ожирінням. Це допомагає вам збалансувати свій раціон, підтримувати вагу та досягти цілей щодо здоров’я. Ось кілька кроків для ефективного контролю та відстеження кількості калорій:

 • Записуйте їжу і напої. Створіть щоденник, в якому ви записуватимете все, що ви їсте і п'єте. Включайте в цей список всі страви та напої, важливо вказувати кількість і розмір порцій.
 • Визначте денний раціон калорій. Зверніться до дієтолога або використовуйте онлайн-калькулятори калорій, щоб визначити, скільки калорій вам потрібно щодня, щоб досягти і підтримувати здорову вагу. Пам'ятайте, що дефіцит 500 калорій на день може призвести до втрати приблизно 0,5 кг ваги на тиждень.
 • Розподіліть калорії на прийоми їжі. Розподіліть денний раціон на 3-4 головні прийоми їжі та 1-2 перекуси. Визначте кількість калорій, яку ви можете споживати на кожен прийом їжі, щоб досягти цілей.
 • Вивчайте етикетки та стікери на продуктах харчування. Під час покупок перевіряйте харчову етикетку на продуктах. Дивіться на кількість калорій та розмір порції, щоб уникнути переїдання.
 • Вага і виміри. Регулярно вимірюйте свою вагу та інші показники, такі як об'єм талії. Це допомагає відстежувати свій прогрес.
 • Будьте уважні до порцій. Намагайтеся уникати великих порцій в ресторанах та кав'ярнях. Попросіть подавати половинні порції або пакувати з собою надлишок їжі.
 • Спрощуйте страви. Готуйте страви вдома і спрощуйте їх рецепти, щоб впевнитися, що ви контролюєте інгредієнти та калорії.
 • Враховуйте емоції. Споживання їжі під час стресу або нудьги може призвести до переїдання. Намагайтеся визначити інші способи керування емоціями.

Моніторинг калорій та встановлення балансу між споживаними та спаленими калоріями може бути ключовими чинниками для досягнення та підтримки здорової ваги в разі ожиріння.

Важливість фізичної активності

Фізична активність є надзвичайно важливою для людей з ожирінням. Ось кілька ключових аспектів важливості фізичної активності при ожирінні:

 • Зниження зайвої ваги. Фізична активність допомагає спалювати калорії, що призводить до зменшення ваги. Це може бути основним фактором у досягненні та підтримці здорової ваги.
 • Збільшення метаболізму. Регулярна фізична активність підвищує обмін речовин, тому ваш організм витрачає більше енергії, навіть коли ви відпочиваєте. Це може полегшити контроль за вагою.
 • Покращення фізичного здоров'я. Фізична активність зміцнює серце, поліпшує функцію легенів і знижує ризик розвитку хронічних захворювань, таких як серцево-судинні захворювання, діабет 2 типу і артеріальний тиск.
 • Зміцнення м'язів і кісток. Вправи з навантаженням сприяють розвитку м'язової маси і зміцненню кісток, що особливо важливо для підтримки фізичної активності і запобігання травмам.
 • Покращення емоційного стану. Фізична активність сприяє виробленню ендорфінів, природних антидепресантів, які можуть покращити настрій і зменшити стрес і тривожність.
 • Контроль апетиту. Регулярна активність може регулювати апетит і допомагати уникнути надмірного споживання їжі.
 • Самодисципліна. Займання фізичною активністю сприяє розвитку самоконтролю та самодисципліни, що може бути корисним у керуванні своїм харчуванням.

Для досягнення максимальної користі важливо обирати види фізичної активності, які вам подобаються і підходять вашому рівню фізичної підготовки. Крім того, важливо поступово збільшувати навантаження і консультуватися з лікарем, особливо якщо ви маєте певні медичні проблеми чи обмеження.

Загалом, фізична активність є невід'ємною частиною здорового способу життя і може значно покращити якість життя людей з ожирінням.

У разі потреби купити БАДи для схуднення онлайн за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Перед прийомом будь-яких медичних препаратів та харчових додатків обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем та в жодному разі не займайтеся самолікуванням.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.