Як правильно пити таблетки: до їжі, під час чи після?

05 вересень 2023
Як правильно пити таблетки: до їжі, під час чи після?

Під час лікування необхідно враховувати безліч нюансів, від яких залежить ефективність самого процесу. У тому числі варто знати, як правильно пити таблетки, щоб вони діяли і чинити виключно позитивний вплив на організм. Тому так важливо дотримуватися зазначеного лікарем дозування, рекомендацій щодо застосування засобу, а також розуміти, чи варто здійснювати прийом препаратів під час їжі, після або до.Знання того, коли приймати ліки, може допомогти вам отримати лікування якнайшвидше та уникнути шкоди собі.

Якими можуть бути вимоги до приймання препаратів

Кожен лікарський препарат має конкретну інструкцію по безпечному застосуванню, в якій чітко прописується, як приймати таблетки до їди, як правильно їх запивати і навіть можливий вплив конкретного препарату на травлення. Зазначеної інформації достатньо, щоб розуміти, як саме варто пити таблетки. Недотримання інструкції застосування призведе до того, що ліки будуть недієвими або ж завдадуть шкоди.

Але в деяких випадках лікар може вказувати дозування, яке може не збігатися із зазначеним в інструкції. Подібне можливо, адже виробники вказують усереднену інформацію, яка може не збігатися з конкретним клінічним випадком. Адже знаючи, як правильно приймати ліки, ви не зможете нашкодити собі навіть випадково. Достатньо лише дотримуватися деяких рекомендацій:

  • запивати будь-які препарати тільки чистою водою, а не чаєм, соком, кавою, смузі;
  • вживати виключно ту кількість, яка приписується лікарем;
  • дотримуватися режиму, складеного саме для вас.

Варто розуміти, що в кожному окремому випадку схема лікування та вживання медикаментів можуть суттєво відрізнятись. Саме тому не варто слухати сторонніх порад, а спиратися виключно на думку фахівця. Тільки він зможе підказати, через скільки часу діють таблетки і як правильно вживати ліки, щоб вони почали діяти максимально ефективно.

Спосіб прийому препарату до, після або навіть разом із їжею впливає на його дію та ефективність. І багато хто плутає визначення “разом із їжею” і “натщесерце”, вважаючи, що вживання їжі – це тільки повноцінний обід або сніданок. Насправді така думка помилкова. Будь-який продукт, крім чистої води, під час потрапляння в шлунок провокує вироблення різноманітних ферментів і соляної кислоти. До речі, саме тому рекомендують запивати препарати чистою водою. Інакше таблетка починає діяти не в кишечнику, а почне розчинятися в шлунку під впливом кислот. Саме тому не варто використовувати чаї, соки, молоко та інші аналогічні поживні рідини.

Також варто розуміти, що натщесерце – це щонайменше за кілька годин після вживання їжі та кілька годин після. Подібний період вважається максимально безпечним і дозволяє уникнути змішування медикаментів із залишками їжі в шлунку.

Яка залежність між прийомом таблеток і вживанням їжі

Насправді існує певна закономірність між деякими ліками та системою травлення. Адже є деякі лікарські препарати, здатні чинити подразнювальний ефект на слизові шлунка. Саме їх рекомендують вживати після прийому їжі, через 30-60 хвилин після закінчення трапези. Подібний підхід дає змогу знизити можливий шкідливий ефект.

Для тих препаратів, які необхідно вживати під час прийому їжі, можна просто одразу після закінчення трапези прийняти таблетку. Однак важливо пам’ятати, що в деяких випадках може бути небажаним приймати ліки під час споживання певної їжі. Так, оральні контрацептиви можуть просто не засвоїтися під час спільного приймання із занадто жирною їжею.

Рекомендації щодо вживання

Насамперед варто дотримуватися того дозування, що вказане лікарем. Його призначають неспроста, враховуючи не тільки захворювання, але і вік, вагу, роботу внутрішніх органів та інші важливі параметри. Якщо лікарем прописується кілька лікарських препаратів, він обов'язково вказує, чи можна їх пити спільно і чи існують особливі умови їх прийому. У разі необхідності одночасного застосування варто витримати кілька хвилин, максимум пів години.

Це необхідно тому, що в нашому розумінні приймання таблеток жменею– це абсолютно нормально, хоча на сьогодні медицина ще не вивчила всі варіанти взаємодій лікарських препаратів. Крім того, вітамінні комплекси, біологічні добавки і трави також є фармакологічно активними речовинами і можуть вступати в різні реакції з таблетками, які ми приймаємо від застуди, кашлю та нежитю. У кращому випадку такий «аптечний смузі» буде просто неефективним і «розійдеться» по вашому організму. Іншим варіантом може стати розвиток побічних реакцій, починаючи з алергії, закінчуючи виразкою або гастритом.

За вимоги вживання двох таблеток упродовж дня, між кожним прийманням необхідно витримати як мінімум 12 годин. Але краще подібний момент з’ясувати одразу на прийомі, щоб уникнути непорозумінь. При триразовому прийманні різниця в часі скорочується до восьми годин. І найголовніше, якщо лікар прописав певне дозування, не варто ділити таблетки навпіл. В іншому разі ефективність від такого лікування буде зведено до мінімуму.

Редакторська група
Оновлено: 04.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.