Запалення шкіри: причини та що з цим робити

29 квітень 2024
Запалення шкіри: причини та що з цим робити

Запалення шкіри є широко поширеною дерматологічною проблемою, яка може мати різноманітні прояви та ступені тяжкості, від легких локалізованих реакцій до серйозних, генералізованих станів. Запалення може порушити цілісність шкірного покриву, знижуючи його захисні функції і підвищуючи ризик інфекційних уражень. Це також може значно вплинути на емоційний стан, адже неприємні симптоми та зовнішні прояви можуть знизити самооцінку та спричинити відчуття тривоги або депресії. У цій статті ми детально розглянемо причини дерматиту, симптоми, основні методи лікування та способи мінімізації ризиків його розвитку.

Причини виникнення

Запалення шкіри може проявлятися через широкий спектр симптомів, від легкого почервоніння та свербіння до болючих висипань та лущення. Причини цього стану різноманітні та можуть включати:

 1. Алергічні реакції. Виникають, коли імунна система аномально реагує на зазвичай нешкідливі речовини (алергени), такі як пил, шерсть домашніх тварин або певні харчові продукти. Це може призвести до атопічного дерматиту або екземи.
 2. Інфекції. Бактеріальні, грибкові або вірусні інфекції можуть викликати запальні процеси на шкірі. Наприклад, стрептококові або стафілококові інфекції часто призводять до імпетиго – контагіозного інфекційного захворювання шкіри.
 3. Аутоімунні стани. Деякі аутоімунні захворювання, такі як системний червоний вовчак або псоріаз, викликають запалення та пошкодження клітин шкіри, що призводить до висипань та інших проблем зі шкірою.
 4. Фізичні та хімічні пошкодження. Прямі ушкодження шкіри, спричинені сонячними опіками, тривалим тиском, тертям або впливом агресивних хімічних речовин, можуть спричинити контактний дерматит.

Ці причини можуть спричинити різні види дерматиту, в тому числі контактний, себорейний та атопічний. Розуміння конкретної причини запалення є ключовим для вибору правильного плану лікування та стратегій профілактики.

Симптоми

Запальні процеси шкіри можуть проявлятися різноманітними симптомами, які суттєво впливають на якість життя людини, а саме:

 • Почервоніння – одна з класичних ознак запалення, що виникає через збільшення кровопостачання до ураженої ділянки. Розширення кровоносних судин сприяє проникненню імунних клітин у тканини для боротьби з інфекцією або пошкодженням, що й викликає червоний колір шкіри.
 • Сухість та лущення шкіри. Ці симптоми часто спостерігаються при дерматологічних формах запалення, таких як екзема або псоріаз. Порушення бар'єрної функції шкіри призводить до втрати вологи, сухості, лущення та появи тріщин, які можуть стати вхідними воротами для інфекцій.
 • Свербіж або печіння в ураженій ділянці може бути викликане різними факторами, включаючи хімічні медіатори запалення, такі як гістамін. Це не лише викликає дискомфорт, але й може призвести до подальшого пошкодження шкіри внаслідок розчісування.
 • Біль та набряк є результатом стимуляції нервових закінчень в ураженій ділянці. Набряк виникає через накопичення рідини, яка витісняється з кровоносних судин в тканини внаслідок запальної реакції. Ці симптоми разом створюють відчуття напруги та тиску в ураженій ділянці.
 • Підвищення температури ураженої ділянки є відповіддю на запальний процес та збільшене кровопостачання. Це може бути відчутно при дотику до ураженої ділянки та слугувати індикатором активності запалення.

Своєчасне розпізнавання та лікування запальних процесів є ключовим для запобігання ускладнень та підтримки здоров'я. Важливо не ігнорувати ці симптоми та звертатися за медичною допомогою для отримання адекватної терапії.

Види

Запалення шкіри можна класифікувати за кількома видами:

 1. Дерматит. Цей термін охоплює широкий спектр станів, що характеризуються запаленням шкіри, почервонінням, свербежем та іноді пухирцями. Дерматит може бути викликаний контактом з алергенами або може бути результатом внутрішніх факторів, таких як аутоімунні реакції або генетичні захворювання.
 2. Екзема. Зазвичай, це хронічний стан, який проявляється сухістю шкіри, червоними запаленими ділянками, що можуть лущитися та тріскатися. Екзема часто має генетичну схильність і може бути пов'язана з алергіями та астмою.
 3. Псоріаз. Характеризується швидким поділом шкірних клітин, що призводить до утворення товстих, сріблястих лусочок та сухих, червоних плям, які можуть свербіти або боліти. Псоріаз є аутоімунним захворюванням і може впливати на різні частини тіла.
 4. Розацеа. Цей стан часто вражає обличчя, викликаючи почервоніння, видимі кровоносні судини, маленькі червоні папули та пустули. Розацеа може бути спровокована різними факторами, включаючи харчові продукти, напої та зміни клімату.
 5. Уртикарія. Відома також як кропив'янка, уртикарія проявляється у вигляді сверблячих висипань або червоних вузлів, які з'являються раптово і можуть зникнути за кілька годин або днів. Уртикарія може бути реакцією на алергени, медикаменти або стрес.

Кожен з цих станів має свої особливості і вимагає індивідуального підходу до лікування, що може включати медикаментозну терапію, зміни в способі життя та використання спеціалізованих засобів для догляду за шкірою. Раннє звернення до фахівця та коректна діагностика є ключовими для ефективного управління цими станами та збереження здоров'я шкіри.

Діагностика

Діагностика запалення шкіри є важливим кроком у виявленні та лікуванні цього стану. Лікарі використовують низку методів для точного встановлення діагнозу, які дозволяють не лише визначити причину запалення, але й оцінити його характер та ступінь тяжкості.

 • Візуальний огляд. Лікар оглядає уражені ділянки шкіри, звертаючи увагу на колір, текстуру, наявність висипань або пухирів. Цей етап допомагає визначити тип запалення та виключити інші шкірні захворювання.
 • Алерготести. Проводяться для виявлення можливих алергенів, які можуть спричиняти алергічну реакцію та запалення шкіри. Це може бути контактний дерматит, викликаний певними речовинами або продуктами.
 • Лабораторні аналізи. Включають загальні та біохімічні аналізи крові, а також інші специфічні тести, які можуть допомогти виявити внутрішні проблеми зі здоров'ям, спричинюючи запальні процеси в шкірі.
 • Біопсія шкіри. В деяких випадках для точної діагностики може знадобитися взяття невеликого зразка шкіри для гістологічного дослідження. Це дозволяє визначити тип запальних клітин та наявність патологічних змін у тканинах.
 • Дерматоскопія. Цей метод включає використання спеціального приладу дерматоскопа, який забезпечує збільшене зображення шкіри. Дерматоскопія допомагає оцінити структуру шкіри та виявити зміни, невидимі неозброєним оком.

Комбінування цих методів діагностики дає лікарю можливість отримати повне уявлення про стан шкіри пацієнта, визначити причини запалення та розробити ефективний план лікування.

Лікування

Лікування запалення шкіри – це комплексний процес, який має бути спрямований на зняття симптомів, усунення причини запалення та відновлення пошкодженої шкіри. До основних методів лікування відносять:

 1. Застосування місцевих препаратів. Це можуть бути креми та мазі з протизапальними компонентами, такими як кортикостероїди або антибіотики для місцевого застосування, які допомагають зменшити запалення, свербіж та почервоніння.
 2. Прийом антигістамінних засобів. Оральні антигістамінні препарати можуть бути використані для зниження алергічної реакції та зменшення свербежу, що часто супроводжує запалення шкіри.
 3. Використання м'яких очищувальних засобів та зволожувачів. Дбайливе очищення та зволоження шкіри допомагає відновити її бар'єрні функції та запобігає подальшому подразненню.
 4. Уникнення впливу подразників. Це включає в себе відмову від використання агресивної косметики, домашніх хімікатів без захисних рукавичок та носіння одягу з натуральних матеріалів.

Після ознайомлення з основними методами лікування важливо пам'ятати про ризики самолікування. Неправильно підібрані препарати можуть не лише не принести бажаного результату, а й погіршити стан шкіри, викликавши алергічні реакції або сприяючи розвитку вторинної інфекції. Тому, при перших ознаках запалення шкіри необхідно звертатися до дерматолога, який зможе встановити причину захворювання та підібрати адекватне лікування.

Профілактика

Важливість профілактики запалення полягає не тільки у збереженні зовнішньої краси, але й у підтримці загального здоров'я шкіри. Ось декілька ключових кроків, які допоможуть уникнути розвитку запальних процесів:

 1. Уникнення контакту з алергенами. Важливо ідентифікувати продукти або речовини, які можуть спричиняти алергічну реакцію вашої шкіри, і уникати їх. Це можуть бути певні компоненти в косметиці, побутові хімікати, пилок рослин та інші алергени.
 2. Правильний догляд за шкірою. Використання м'яких очищувальних засобів, зволожувачів та захист від сонця можуть запобігти подразненню та зайвому висушуванню шкіри. Важливо обирати продукти, призначені для вашого типу шкіри.
 3. Збалансоване харчування. Вітаміни та мінерали, особливо А, С, Е та Омега-3 жирні кислоти, сприяють здоров'ю шкіри, зміцнюючи її захисний бар'єр і підтримуючи її еластичність.
 4. Мінімізація стресу. Хронічний стрес може сприяти запальним процесам у шкірі через вплив на імунну систему. Техніки релаксації та достатній відпочинок можуть допомогти знизити рівень стресу.
 5. Регулярне зволоження. Застосування зволожувальних кремів або лосьйонів після водних процедур допомагає підтримувати гідробаланс шкіри, запобігаючи її сухості та лущенню.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви значно знизите ймовірність виникнення запалень на шкірі, сприяючи її здоров'ю та красі. Здорова шкіра не лише виглядає краще, але й краще виконує свої захисні функції, забезпечуючи належну роботу організму.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування захворювань шкіри за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 08.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.