Запалення суглобів: причини, симптоми і лікування

18 квітень 2024
Запалення суглобів: причини, симптоми і лікування

Запалення суглобів – це часта проблема, яка впливає на мільйони людей по всьому світу. Воно може виникати з різних причин, включаючи травми, інфекції, аутоімунні захворювання, та зношення суглобів. Це захворювання часто супроводжується болем, набряком, почервонінням та обмеженням руху. У цій статті ми розглянемо найпоширеніші причини запалення суглобів, їх симптоми, а також обговоримо різні методи лікування та профілактики цього стану, що допоможе краще зрозуміти, як управляти своїм здоров'ям і підтримувати активний спосіб життя.

Причини виникнення

Причини виникнення запалення суглобів можуть бути різноманітними та включають такі фактори:

 1. Аутоімунні захворювання. Це одна з основних причин запалення суглобів. Прикладами таких захворювань є ревматоїдний артрит та псоріатичний артрит, де імунна система організму помилково атакує здорові тканини, викликаючи запалення.
 2. Інфекції. Бактеріальні, вірусні, або грибкові інфекції можуть призвести до розвитку інфекційного артриту. Це стан, при якому мікроорганізми проникають у суглоб, викликаючи запалення.
 3. Травми та перенапруження. Пошкодження суглобів, такі як удари, вивихи, або надмірне навантаження на суглоб під час спортивних занять чи фізичної роботи, можуть призвести до запалення.
 4. Зношення суглобів. З віком хрящі в суглобах поступово стають тоншими та втрачають еластичність, що може спричинити розвиток остеоартриту. Це може призвести до запалення, оскільки тканини суглоба стають більш вразливими.
 5. Метаболічні причини. Деякі метаболічні захворювання, такі як подагра, можуть викликати запалення суглобів. Подагра виникає, коли в організмі накопичується сечова кислота, формуючи кристали в суглобах.
 6. Генетичний фактор. У деяких випадках сприйнятливість до запалення суглобів може бути зумовлена генетичними факторами, особливо у випадку аутоімунних захворювань.
 7. Ендокринні захворювання. Захворювання щитовидної залози та інші ендокринні порушення можуть також впливати на здоров'я суглобів.

Розуміння цих причин є важливим для правильної діагностики та ефективного лікування запалення суглобів.

Симптоми запалення суглобів

Симптоми запалення суглобів можуть варіювати залежно від конкретної причини запалення, але існують деякі загальні ознаки, які часто спостерігаються:

 • Біль у суглобах. Це найбільш поширений симптом. Біль може бути гострою або тупою, постійною або періодичною, і часто погіршується при русі або навантаженні на суглоб.
 • Набряк та припухлість. Запалені суглоби часто набрякають і збільшуються через накопичення рідини в суглобовій капсулі.
 • Почервоніння та підвищення температури шкіри. Через запалення шкіра навколо суглоба може стати червоною та гарячою на дотик.
 • Обмеження рухливості суглоба. Запалення може обмежити здатність суглоба рухатися нормально, що веде до скорочення діапазону рухів.
 • Скутість, особливо вранці. Багато людей з запаленням суглобів відчувають скутість, особливо після пробудження або довгих періодів нерухомості.
 • Хрускіт або шум при русі суглоба. У деяких випадках може спостерігатися звук хрускоту або «клацання» при русі суглоба.
 • Загальна втома та нездужання. Особливо при аутоімунних захворюваннях, запалення суглобів може супроводжуватися загальним відчуттям втоми, слабкості та нездужання.
 • Лихоманка. В рідкісних випадках, особливо при інфекційних артритах, може виникати підвищення температури тіла.

Важливо звернутися до лікаря, якщо ви відчуваєте ці симптоми, особливо якщо вони тривають або погіршуються. Рання діагностика та лікування можуть допомогти запобігти подальшому пошкодженню суглобів та зменшити біль та дискомфорт.

Види

Запалення суглобів може бути різного типу, в залежності від його причин та характеристик. Ось деякі з основних видів:

 1. Остеоартрит. Найпоширеніший тип артриту, який зазвичай виникає через зношення суглобового хряща. Остеоартрит часто впливає на людей похилого віку та може вражати різні суглоби, особливо коліна, стегна, руки, та хребет.
 2. Ревматоїдний артрит. Аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує оболонки суглобів, викликаючи запалення. Це може призвести до пошкодження хряща та кістки в суглобі.
 3. Псоріатичний артрит. Цей тип артриту зазвичай виникає у людей з псоріазом. Він може впливати на будь-який суглоб в тілі та часто супроводжується шкірними висипаннями.
 4. Ювенільний артрит. Це тип артриту, який впливає на дітей. Існує кілька різних форм ювенільного артриту, які можуть варіювати за симптомами та тяжкістю.
 5. Інфекційний артрит. Також відомий як септичний артрит, цей тип виникає, коли бактеріальна, вірусна або грибкова інфекція поширюється на суглоб і викликає запалення.
 6. Подагра. Цей тип артриту викликаний накопиченням сечової кислоти в організмі людини та формування її кристалів в суглобах, що веде до раптових та сильних болів, зазвичай в великому пальці ноги.
 7. Реактивний артрит. Цей тип виникає як реакція на інфекцію в іншій частині тіла, часто в кишечнику, сечових шляхах або, рідше, після інфекції горла.
 8. Анкілозуючий спондиліт. Хронічне запалення, яке зазвичай вражає хребет, зокрема суглоби між хребцями, а також може впливати на інші суглоби.

Кожен тип артриту має свої унікальні причини та симптоми, і лікування часто вимагає індивідуального підходу. Важливо отримувати правильний діагноз від лікаря, щоб визначити найефективніші стратегії лікування.

Діагностика

Діагностика запалення суглобів зазвичай включає кілька етапів:

 • Медичний огляд і анамнез. Лікар розпитує пацієнта про симптоми, історію захворювання та особисту та сімейну медичну історію. Важливо повідомити свого лікаря про будь-які існуючі захворювання або ліки, які ви приймаєте.
 • Фізичний огляд. Лікар проводить огляд суглобів, шукаючи ознаки запалення, такі як припухлість, почервоніння, обмеження рухливості та біль.
 • Лабораторні аналізи. Аналізи крові зазвичай проводяться для перевірки маркерів запалення (таких як С-реактивний білок) або певних антитіл (наприклад, ревматоїдний фактор та антистрептолізін-О). Також, можуть бути проведені аналізи синовіальної рідини (рідини всередині суглобів).
 • Зображувальні дослідження. Рентгенівські знімки можуть показати зміни в суглобах, пов'язані з артритом. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) або комп'ютерна томографія (КТ) можуть надати більш детальні зображення суглобів і оточуючих тканин.
 • Ультразвукове дослідження суглобів. Це дослідження допомагає виявити набряки в суглобовій капсулі або наявність синовіальної рідини.

На основі отриманих результатів лікар може встановити діагноз та розробити план лікування.

Диклофенак-Тева Форте – диклофенак для лікування болю та запалення в суглобах і м’язах від широкої Лінійки бренду Тева. Якість від Тева

Ефективне лікування запалення суглобів, зазвичай, здійснюється за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), які містять діючі речовини диклофенак або ібупрофен.

Диклофенак-Тева Форте 2% містить у складі диклофенак диетиламін, який виготовляють у ЄС (Німеччина) і застосовують для лікування болю, запалення та набряку при:

 • пошкодженні м’яких тканин: травми сухожиль, зв’язок, м’язів та суглобів; біль у спині (спортивні травми);
 • локалізованих формах ревматизму м’яких тканин: тендиніт, бурсит, плечовий синдром та періартропатія.

У ситуаціях, коли потрібний диклофенак для місцевого використання, Диклофенак-Тева Форте 2% може бути раціональним рішенням, бо він має в складі діючу речовину диклофенак диетиламін, який ще краще проникає через шкіру, ніж диклофенак натрію.

Крім того, топічний НПЗЗ на основі диклофенаку – це зважене рішенням для пацієнтів, які потребують цілеспрямованого лікування без зайвого впливу на весь організм.

Дія препарату

Диклофенак зменшує біль, набряки та гарячку, спричинені запаленням, оборотно пригнічує АДФ та індуковану колагеном агрегацію тромбоцитів. Клінічні дослідження показали зменшення болю при рухах через три дні від початку лікування, а також помітне покращення функції суглобів нижніх кінцівок протягом перших трьох днів застосування.

Показання

Диклофенак-Тева Форте гель 2% туба 50 г рекомендований для лікування болю, запалення та набряку при:

 • Пошкодженні м’яких тканин: травми сухожиль, зв’язок, м’язів та суглобів (наприклад, внаслідок вивиху, розтягнення, забиття) та біль у спині (спортивні травми);
 • Локалізованих формах ревматизму м’яких тканин: тендиніт (у т. ч. «тенісний лікоть»), бурсит, плечовий синдром та періартропатія.

Також, Диклофенак-Тева Форте гель 2% туба 50 г застосовується для симптоматичного лікування остеоартриту дрібних та середніх суглобів, що розташовані поверхнево, таких як суглоби пальців або колінні суглоби.

Протипоказання

Необхідно приділяти особливу увагу ситуаціям, коли застосування препарату протипоказане:

 • Підвищена чутливість до диклофенаку або інших компонентів лікарського засобу.
 • Наявність в анамнезі нападів бронхіальної астми, бронхоспазму, ангіоневротичного набряку, кропив’янки або гострого риніту, зумовлених прийомом ацетилсаліцилової кислоти або інших нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ).
 • Не застосовувати на слизові оболонки, відкриті рани, при запальних та інфекційних захворюваннях шкіри, таких як екзема.
 • Діти і підлітки віком до 14 років.
 • Останній триместр вагітності.

Дозування та застосування

Препарат призначений виключно для зовнішнього використання.

Дорослим та дітям віком від 14 років лікарський засіб наносять 2 рази на добу (вранці та ввечері), злегка втираючи в шкіру в місці локалізації болю, знеболювальна дія триває до 12 годин.

Кількість лікарського засобу, яка застосовується, залежить від розміру ураженої зони (так, 2–4 г гелю, що за розміром відповідає вишні або волоському горіху, достатньо для нанесення на ділянку площею 400–800 см2), максимальна добова доза лікарського засобу становить 8 г (160 мг диклофенаку натрію відповідно).

Після нанесення засобу необхідно вимити руки, окрім тих випадків, коли саме ця ділянка підлягає лікуванню.

Перед тим як накласти пов’язку, слід дати гелю висохнути протягом декількох хвилин.

Тривалість терапії залежить від показання та ефективності лікування. Лікарський засіб не слід застосовувати довше 14 днів поспіль при ушкодженнях або ревматизмі м’яких тканин та довше 21 дня при болю в суглобах артритного походження, якщо інше не рекомендовано лікарем.

Якщо після 7 днів лікування стан пацієнта не покращився або погіршився, необхідно звернутися за консультацією до лікаря.

Можливі побічні ефекти

 • Інфекції та паразитарні хвороби. Пустульозні висипи.
 • З боку імунної системи. Реакції гіперчутливості (у тому числі кропив’янка), ангіоневротичний набряк.
 • З боку дихальної системи. Бронхіальна астма.
 • З боку шлунково-кишкового тракту. Скарги з боку шлунково-кишкового тракту.
 • З боку шкіри і сполучних тканин. Дерматит (зокрема контактний дерматит), висип, еритема, екзема, свербіж. Іноді: лущення, зневоднення шкіри, набряки. Рідко: бульозний дерматит. Дуже рідко: фотосенсибілізація. Частота невідома: відчуття печіння в місці нанесення, сухість шкіри.

Перед початком лікування важливо проконсультуватися з лікарем, особливо якщо у вас є хронічні захворювання або ви приймаєте інші ліки. Це допоможе уникнути взаємодії ліків та зменшити ризик побічних ефектів.

Профілактика запалення суглобів

Профілактика запалення суглобів включає ряд заходів, спрямованих на зменшення ризику розвитку цього стану та підтримання здоров'я суглобів. Ось кілька важливих рекомендацій:

 • Підтримання здорової ваги. Надмірна вага збільшує навантаження на суглоби, особливо на коліна, стегна та спину, що може призвести до їх запалення. Контроль ваги через збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи може допомогти зменшити цей ризик.
 • Регулярні фізичні вправи. Активний спосіб життя покращує міцність та еластичність м’язів, які підтримують ваші суглоби. Вправи такі як ходьба, плавання або велосипедні прогулянки є особливо корисними.
 • Здорове харчування. Дієта, багата фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами та омега-3 жирними кислотами (наприклад, морською рибою), може допомогти зменшити запалення в організмі.
 • Обмеження споживання алкоголю та уникання куріння. Куріння та надмірне споживання алкоголю можуть погіршити стан суглобів та сприяти розвитку запальних захворювань.
 • Правильна постава та ергономіка. Підтримання правильної постави під час сидіння, стояння або підняття важких предметів зменшує навантаження на суглоби.
 • Регулярні перерви при сидячій роботі. Часті короткі перерви для руху та розтяжки допоможуть запобігти скутості суглобів.
 • Захист суглобів під час спортивних занять. Використання захисного спорядження, такого як наколінники або налокітники, при заняттях спортом може допомогти запобігти травмам суглобів.
 • Контроль рівня стресу. Стрес може впливати на загальний стан здоров'я та сприяти запаленню. Техніки релаксації, медитація та достатній сон можуть допомогти керувати рівнем стресу.
 • Регулярні медичні огляди. Регулярні відвідування лікаря та обстеження можуть допомогти виявити та вчасно лікувати захворювання, що можуть призвести до запалення суглобів.

Застосування цих рекомендацій може допомогти зменшити ризик розвитку запалення суглобів та підтримувати здоров'я суглобів на довгі роки.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн Диклофенак-Тева Форте при запаленні суглобів за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Товари, які можуть знадобитися
Редакторська група
Оновлено: 18.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.