Заїди на губах: чому виникають та як позбутися

18 березень 2024
Заїди на губах: чому виникають та як позбутися

Заїди на губах, відомі також як ангулярний хейліт, представляють собою неприємний та часто болісний стан, що вражає куточки рота. Це захворювання може виявлятися через тріщини, запалення, почервоніння, а іноді й через гнійники на куточках губ, спричиняючи дискомфорт та занепокоєння. Причини появи заїд можуть бути різноманітними, включаючи неправильне харчування, інфекції, хронічні захворювання та навіть певні звички. У цій статті ми детально розглянемо чому виникають заїди на губах та як ефективно їх лікувати і запобігти їх повторній появі, забезпечуючи як медичний огляд, так і поради щодо догляду за собою.

Причини виникнення

Причини виникнення заїд (ангулярного хейліту) на губах можуть бути різноманітними і часто включають як зовнішні, так і внутрішні фактори:

 1. Однією з найпоширеніших причин є інфекції, викликані грибками (часто роду Candida) або бактеріями.
 2. Дефіцит заліза, вітамінів групи B (особливо B2, B3, B6, B12) та цинку може призвести до ангулярного хейліту.
 3. Деякі хронічні стани, такі як діабет та анемія, можуть підвищувати ризик появи заїд.
 4. Звичка облизувати губи або постійне тертя губ може створювати вологе середовище, яке сприяє розвитку інфекцій.
 5. Неправильний прикус або неправильно підігнані зубні протези можуть призвести до постійного подразнення куточків рота.
 6. Дерматологічні стани, такі як екзема або псоріаз, також можуть сприяти розвитку заїд.
 7. Алергія на косметичні продукти, зубні пасти або продукти харчування може викликати подразнення та запалення куточків рота.
 8. Сухе або холодне повітря спричиняє сухість і тріщини на шкірі, у тому числі в області губ.
 9. Стрес і загальне ослаблення імунної системи можуть знижувати здатність організму протистояти інфекціям, що також може призвести до появи заїд.

Важливо виявити конкретну причину заїд, щоб ефективно їх лікувати та запобігати повторній появі. У деяких випадках може знадобитися консультація з лікарем або дерматологом для точної діагностики та призначення відповідного лікування.

Симптоми

Симптоми заїд на губах, можуть проявлятися наступним чином:

 1. Одним з найбільш помітних симптомів є почервоніння і запалення в куточках рота.
 2. Поява болючих тріщин або ран в куточках губ, які можуть кровоточити або виділяти рідину.
 3. Біль або відчуття печіння, особливо під час розмови або під час вживання їжі.
 4. Сухість і лущення шкіри навколо уражених ділянок.
 5. Біль і дискомфорт можуть ускладнювати відкриття рота, особливо якщо тріщина глибока.
 6. У деяких випадках може спостерігатися набряк ураженої ділянки.
 7. У випадках бактеріальної інфекції можуть утворюватися корки або виділятися гній.
 8. Деякі продукти або косметичні засоби можуть подразнювати заїди, погіршуючи симптоми.

Симптоми заїд можуть варіюватися від легких до виражених і часто впливають на якість життя людини. Якщо ви відчуваєте ці симптоми, важливо звернутися до лікаря для правильної діагностики та лікування. В деяких випадках заїди можуть бути ознакою більш серйозних захворювань, які вимагають спеціального підходу до лікування.

Діагностика

Діагностика заїд на губах, або ангулярного хейліту, зазвичай включає кілька ключових етапів:

 • Медичний анамнез. Лікар спочатку збирає інформацію про ваші симптоми, історію хвороби, харчові звички, алергії, а також інші фактори, які можуть спричиняти або погіршувати симптоми (наприклад, облизування губ, використання певних зубних паст чи косметики).
 • Фізичний огляд. Далі лікар проводить візуальний огляд ураженої ділянки, звертаючи увагу на тип висипу, наявність тріщин, почервоніння, набряку та ознак інфекції.
 • Лабораторні аналізи. У деяких випадках може знадобитися взяття мазка з ураженої ділянки для лабораторного дослідження. Це допоможе ідентифікувати наявність бактерій або грибків, які можуть бути причиною заїд.
 • Тести на алергію. Якщо є підозра на алергічну реакцію, можуть бути проведені відповідні алергічні тести.
 • Додаткові діагностичні процедури. У рідкісних випадках, коли стандартні методи не дають чіткої картини, можуть бути призначені додаткові діагностичні процедури, такі як біопсія.

Важливо правильно діагностувати причину появи заїд для ефективного лікування, особливо якщо цей стан є рецидивуючим або не піддається самостійному лікуванню. У випадку тривалих або повторюваних епізодів, слід звернутися до лікаря.

Лікування

Лікування заїд на губах, або ангулярного хейліту, залежить від їх причини та тяжкості симптомів. Ось декілька загальних підходів до лікування:

 • Протигрибкові креми або мазі. Якщо заїди викликані грибковою інфекцією, можуть бути призначені протигрибкові засоби.
 • Антибактеріальні креми. У випадку бактеріальної інфекції призначають лікування антибактеріальними препаратами.
 • Зволожуючі та лікувальні бальзами. Для зменшення сухості та сприяння загоєнню шкіри.
 • Курс антибіотиків або протигрибкових препаратів. У важких випадках або при неефективності місцевого лікування.
 • Вітамінні та мінеральні добавки. Якщо заїди пов'язані з дефіцитом певних нутрієнтів.
 • У разі алергічної реакції необхідно уникати контакту з алергеном і можливо призначити антигістамінні препарати.

Якщо у вас часто виникають заїди на губах, рекомендується звернутися до лікаря для точної діагностики та вибору відповідного методу лікування. Самолікування без точної діагностики може бути неефективним або навіть шкідливим. Наприклад, застосування стероїдних кремів без контролю лікаря може призвести до погіршення симптомів або розвитку додаткових ускладнень.

Профілактика

Профілактика заїд на губах, або ангулярного хейліту, включає декілька важливих кроків, які допомагають запобігти їх виникненню або повторній появі:

 • Підтримка гігієни ротової порожнини. Регулярне і ретельне чищення зубів та використання зубної нитки допомагає знизити ризик бактеріальної інфекції.
 • Уникнення облизування губ. Ця звичка може створювати вологе середовище, сприятливе для розвитку інфекцій.
 • Збалансоване харчування. Збалансована дієта з достатньою кількістю вітамінів (особливо групи B) і мінералів (залізо, цинк) допомагає попередити виникнення заїд, пов'язані з дефіцитом нутрієнтів.
 • Захист губ від погодних умов. Використання бальзаму для губ із сонцезахисними та зволожуючими компонентами може допомогти запобігти сухості та розтріскуванню губ.
 • Відмова від шкідливих звичок. Куріння може спричинити подразнення та сухість у куточках рота.
 • Використання зволожувачів повітря. Підтримання оптимальної вологості в приміщенні, особливо в опалювальний сезон, може запобігти виникненню ангулярного хейліту.
 • Регулярні медичні огляди. Якщо ви страждаєте на хронічні захворювання або приймаєте лікарські препарати, які можуть сприяти виникненню заїд, регулярні медичні огляди допоможуть контролювати ці стани.
 • Уникнення спільного використання предметів особистої гігієни. Особливо губних помад та бальзамів, щоб запобігти передачі інфекцій.

Профілактика появи заїд також включає звернення уваги на будь-які ранні симптоми і своєчасне лікування, щоб запобігти їх подальшому розвитку та ускладненням.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн засоби для ротової порожнини за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.