Астма: види, симптоми, лікування, причини та профілактика

25 березень 2024
Астма: види, симптоми, лікування, причини та профілактика

Астма – це хронічне захворювання дихальних шляхів, яке вражає мільйони людей по всьому світу, незалежно від віку чи соціального статусу. Це захворювання характеризується епізодами утрудненого дихання, задишки, свисту в грудях та кашлю, особливо вночі або на ранок. Астма може значно впливати на якість життя, обмежуючи щоденні активності та вимагаючи постійного медичного нагляду та лікування. У цій статті ми розглянемо різні види астми, її симптоми, потенційні причини, сучасні методи лікування та ефективні стратегії профілактики. Завдяки розумінню цих аспектів, люди, які страждають на астму, зможуть краще контролювати своє захворювання та підтримувати активне та здорове життя.

Причини виникнення

Причини виникнення астми можуть бути різноманітними, і часто це взаємодія генетичних факторів та зовнішнього середовища. Ось деякі з найпоширеніших причин:

 1. Наявність випадків астми в ближніх родичів збільшує ризик розвитку захворювання.
 2. Вплив певних алергенів у ранньому дитинстві може збільшити ризик розвитку астми, особливо у дітей з генетичною схильністю.
 3. Вірусні інфекції дихальних шляхів, особливо у ранньому дитинстві, можуть сприяти розвитку астми.
 4. Алергічні захворювання, такі як алергічний риніт (сінна лихоманка) та екзема, можуть бути пов'язані з астмою.
 5. Забруднення повітря, пасивне куріння, хімічні подразники на робочому місці та домашній пил, в тому числі кліщі та цвіль, можуть сприяти розвитку або погіршенню астми.
 6. Відсутність фізичної активності, ожиріння та куріння також вважаються факторами ризику розвитку астми.
 7. У деяких робочих середовищах, де працівники вдихають пил, гази, дим чи інші подразники, існує збільшений ризик виникнення професійної астми.

Важливо розуміти, що астма – це захворювання, яке може розвиватися під впливом кількох факторів, і управління ним вимагає комплексного підходу. Раннє виявлення та правильне лікування є ключовими для контролю астми та запобігання її ускладнень.

Симптоми

Симптоми астми можуть варіюватися від легких до важких і часто включають:

 • Задишка. Відчуття нестачі повітря або труднощі з диханням, особливо під час фізичної активності або вночі.
 • Свистячі хрипи при диханні. Характерний свистячий звук при вдиху або видиху, який є результатом звуження дихальних шляхів.
 • Кашель. Часто сухий, нападоподібний кашель, який може погіршуватися вночі або на ранок.
 • Стиснення в грудях. Відчуття тиску або стиснення у грудній клітці.
 • Втома. Загальне відчуття втоми або слабкості, що може бути пов'язано з погіршенням якості сну через нічні симптоми астми.
 • Проблеми з фізичною активністю. Труднощі або неможливість виконувати звичайну фізичну активність.

Симптоми астми можуть бути періодичними, і їх інтенсивність може змінюватися з часом. Важливо зазначити, що в деяких людей можуть спостерігатися лише деякі з цих симптомів. У випадках важких нападів астми, коли дихання стає надзвичайно ускладненим або свист при диханні стає гучнішим, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. Регулярний медичний нагляд та ведення точного журналу симптомів можуть допомогти лікарю адаптувати лікування для кращого контролю над астмою.

Види

Астма класифікується на різні види залежно від її причин, симптомів та способів лікування. Ось основні види астми:

 • Алергічна астма (атопічна астма). Найбільш поширений тип астми, який виникає як реакція на алергени, такі як пилок, шерсть тварин, пилові кліщі або цвіль. Ця астма часто асоціюється з іншими алергічними станами, такими як сінна лихоманка або екзема.
 • Неалергічна астма. Цей тип астми не пов'язаний з алергічною реакцією і може бути викликаний факторами, такими як стрес, холодне повітря, вірусні інфекції або подразнюючі речовини в повітрі.
 • Астма напруження (викликана фізичними навантаженнями). Виникає під час фізичного навантаження, особливо в холодному або сухому повітрі. Симптоми зазвичай з'являються після кількох хвилин інтенсивного тренування.
 • Професійна астма. Спричинена вдиханням різних речовин або алергенів на робочому місці, таких як хімічні речовини, пил, гази або дим.
 • Нічна астма. Характеризується погіршенням симптомів астми протягом ночі, що може перешкоджати сну.
 • Сезонна астма. Симптоми погіршуються в певні періоди року, зазвичай через збільшення кількості алергенів у повітрі, таких як пилок.

Кожен тип астми може вимагати специфічного підходу до лікування та контролю. Розуміння типу астми, яка впливає на пацієнта, є ключовим для ефективного управління симптомами і запобігання нападам. Лікар може використовувати різні діагностичні тести та методи оцінки для встановлення точного типу астми та призначення відповідного лікування.

Діагностика

Діагностика астми зазвичай включає комбінацію медичного анамнезу, фізичного огляду та лабораторних тестів. Ось основні етапи діагностування астми:

 1. Медичний анамнез: Лікар збирає інформацію про симптоми, історію захворювання в сім'ї, вплив алергенів, звички (наприклад, куріння), робоче середовище та відповідь на попереднє лікування.
 2. Фізичний огляд: Лікар перевіряє дихальні шляхи на наявність свисту або інших ознак астми, а також оцінює загальний стан здоров'я.
 3. Функціональні тести дихання:
  • Спірометрія: Це найпоширеніший тип функціонального тесту дихання, що вимірює об'єм повітря, який виділяється та вдихається легенями під час нормального дихання, а також під час максимального вдиху та видиху.
  • Пікфлоуметрія: Використовується для вимірювання об'єму повітря, який може бути видихнутий з легень за короткий період часу. Основна ідея полягає в тому, щоб виміряти максимальну швидкість видиху. Цей тест часто використовується для моніторингу астми вдома.
 4. Тест з бронходилататором: Після виконання спірометрії може бути проведено тест з бронходилататором, щоб перевірити, чи покращується дихання після прийому ліків.
 5. Алергічні тести: Шкірні проби або аналіз крові на алергію можуть бути проведені, щоб виявити алергени, які викликають астматичні симптоми.
 6. Додаткові тести:
  • Рентген грудної клітини або КТ: Щоб виключити інші захворювання, які можуть викликати симптоми, схожі на астму.
  • Визначення рівня насичення киснем крові: Цей процес використовується для оцінки того, наскільки ефективно кисень постачається до організму через кровоносну систему. У випадку астматичного нападу, коли дихальні шляхи звужуються, може виникнути зниження насиченості крові киснем.

Раннє виявлення та точна діагностика астми є ключовими для ефективного лікування та запобігання ускладнень. У разі підозри на астму, важливо звернутися до лікаря для проходження відповідних медичних обстежень.

Лікування

Лікування астми зосереджено на контролі симптомів та запобіганні нападів. Воно часто вимагає комплексного підходу, який включає медикаментозне лікування, зміни способу життя та регулярний медичний нагляд. Ось основні аспекти лікування астми:

 1. Контролюючі ліки. Це довготривалі лікарські засоби, які потрібно приймати щодня для контролю хронічних симптомів астми та запобігання нападам. До них відносяться інгаляційні кортикостероїди, модифікатори лейкотрієнів та довгодіючі бронходилататори.
 2. Ліки для швидкої допомоги. Це ліки, які швидко розширюють дихальні шляхи та полегшують симптоми під час астматичного нападу. Інгаляційні короткодіючі β2-адреноміметики є найбільш поширеним вибором.
 3. План дій при астмі. Розробка індивідуального плану лікування з лікарем, який включає інструкції щодо використання ліків, визначення ознак погіршення стану та дій у випадку астматичного нападу.
 4. Уникання тригерів. Ідентифікація та уникання факторів, які можуть викликати астматичні симптоми або напади, таких як алергени, подразники (дим, сильні запахи), холодне повітря та фізичні навантаження.
 5. Вакцинація. Рекомендується вакцинація проти грипу та пневмокока для зменшення ризику респіраторних інфекцій, які можуть погіршити астму.
 6. Регулярний медичний нагляд. Регулярні відвідування лікаря для моніторингу стану та ефективності лікування.
 7. Освіта пацієнтів. Інформування пацієнтів про захворювання, методи лікування та способи контролю симптомів.

Важливо розуміти, що лікування астми може вимагати корекції протягом життя в залежності від змін у симптомах або реакції на лікування. Пацієнти повинні тісно співпрацювати зі своїм лікарем, щоб знайти найефективніший план лікування. Також, важливо пам’ятати, що самолікування може призвести до неочікуваних наслідків.

Профілактика

Профілактика астми включає в себе заходи, спрямовані на зниження ризику нападів астми та управління її симптомами. Ось декілька важливих кроків:

 • Уникання тригерів. Ідентифікуйте та уникайте факторів, які можуть викликати астматичні симптоми або напади. Це можуть бути алергени (пилок, домашні тварини, пилові кліщі, цвіль), подразники (тютюновий дим, сильні запахи, забруднене повітря) та фізичні навантаження.
 • Підтримка здорового способу життя. Здорове харчування, регулярні фізичні вправи та достатній сон сприяють загальному здоров'ю та можуть допомогти контролювати астму.
 • Контроль домашнього середовища. Мінімізуйте присутність алергенів у домашньому середовищі. Це може включати регулярне прибирання, використання гіпоалергенних постільних речей, утримання від куріння вдома та контроль вологості для запобігання росту цвілі.
 • Вакцинація. Регулярна вакцинація, особливо проти грипу та пневмококової інфекції, може допомогти знизити ризик респіраторних інфекцій, які можуть погіршити астму.
 • Регулярний медичний нагляд. Регулярні візити до лікаря для моніторингу стану дихальних шляхів і оцінки ефективності лікування.
 • Управління стресом. Техніки управління стресом, такі як медитація, йога та глибоке дихання, можуть допомогти знизити частоту та тяжкість астматичних нападів.
 • Освіта та самоконтроль. Ознайомлення з основними аспектами астми, вміння розпізнавати симптоми та коректно використовувати інгалятори та інші лікарські засоби.

Застосування цих профілактичних заходів може допомогти людям з астмою покращити контроль над захворюванням та знизити ризик виникнення нападів. Пам'ятайте, що регулярне спілкування з лікарем є важливою частиною ефективного управління астмою.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки від астми за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.