Безсоння: причини, наслідки і способи боротьби

04 липень 2023
Безсоння: причини, наслідки і способи боротьби

Мільйони людей у всьому світі страждають від безсоння, яке порушує їхнє повсякденне життя та погіршує загальне самопочуття. У цій статті ми розглянемо основні причини, симптоми та можливі методи лікування безсоння. Нам варто дізнатися більше про цей поширений розлад сну, щоб навчитись боротися з ним і досягти кращого нічного відпочинку.

Що таке безсоння?

Безсоння – це поширений розлад сну, який ускладнює процес засинання або призводить до недостатнього і неякісного сну. Люди з безсонням можуть відчувати такі проблеми, як раннє пробудження, труднощі із засинанням або часті пробудження протягом ночі. Безсоння може бути короткочасним (гострим) або тривалим (хронічним), і воно може негативно впливати на повсякденне життя людини, викликаючи втому, погіршення настрою та зниження продуктивності.

Що може викликати безсоння?

Існують різні причини поганого сну, які можна згрупувати в наступні категорії:

 1. Психологічний стан: Стрес, тривога і депресія є поширеними психологічними причинами безсоння. Ці емоції можуть створювати замкнене коло, оскільки вони можуть як викликати розлади сну, так і посилюватися через нестачу сну;
 2. Медичні стани: Певні захворювання, такі як хронічний біль, апное уві сні або печія, можуть призвести до безсоння. Крім того, гормональний дисбаланс або неврологічні розлади також можуть сприяти виникненню розладу сну;
 3. Спосіб життя: Нерегулярний режим сну, надмірне вживання кофеїну або алкоголю, а також активне використання електронних пристроїв перед сном можуть порушити цикл сну і неспання, спричиняючи безсоння;
 4. Вживання деяких ліків: Деякі ліки, включаючи антидепресанти, стимулятори та бета-блокатори, можуть порушувати сон.

Чому безсоння шкідливе для людини?

Безсоння може мати значні наслідки для загального самопочуття людини. Деякі з шкідливих наслідків безсоння включають:

 1. Фізичне здоров'я. Сон необхідний для процесів відновлення та підтримки організму. Хронічне безсоння може призвести до ослаблення імунної системи, підвищеного ризику хронічних захворювань і більшої ймовірності нещасних випадків або травм;
 2. Психічне здоров'я. Безсоння часто пов'язане з підвищеним рівнем тривожності, депресією та іншими розладами настрою, які можуть ще більше загострити проблеми зі сном;
 3. Когнітивні функції. Поганий сон може негативно впливати на пам'ять, концентрацію уваги та прийняття рішень, що потенційно може призвести до зниження продуктивності та успішності на роботі чи навчанні.

Що я можу зробити, щоб покращити свій сон?

Щоб впоратися з безсонням і поліпшити сон, розгляньте наступні методики:

 1. Встановіть послідовний режим сну. Лягайте спати і прокидайтеся в один і той же час щодня, навіть на вихідних.
 2. Створіть сприятливе середовище для сну. Зробіть спальню темною, тихою і прохолодною, а також придбайте зручний матрац і подушки.
 3. Обмежте споживання кофеїну та алкоголю, особливо в години перед сном.
 4. Займайтеся релаксаційними техніками. Практикуйте глибоке дихання, поступове розслаблення м'язів або медитацію, щоб зменшити стрес і тривогу перед сном.
 5. Зверніться за професійною допомогою. Якщо безсоння не проходить, зверніться до лікаря або сомнолога для подальшого обстеження та лікування. Можливо, навіть доведеться тимчасово пропити певні снодійні препарати, проте зловживати ними не варто, щоб не виникла залежність. Тим більше не варто приймати їх самостійно – обов’язково проконсультуйтесь з лікарем.

Що робити, якщо ви не можете заснути вночі?

Якщо ви відчуваєте, що не можете заснути вночі, спробуйте скористатися наступними порадами:

 1. Встаньте з ліжка: замість того, щоб лежати в ліжку без сну, перейдіть в іншу кімнату і займіться тихою, малостимулюючою діяльністю, наприклад, читанням або прослуховуванням заспокійливої музики.
 2. Не дивіться на годинник: постійна перевірка часу може посилити стрес і ускладнити засинання.
 3. Практикуйте техніки релаксації: займіться глибоким диханням, медитацією або візуалізацією, щоб заспокоїти розум і тіло.
 4. Записуйте свої думки: якщо тривога або безперервні думки не дають вам заснути, запишіть їх у щоденник, щоб очистити свій розум.
 5. Уникайте снодійних препаратів: хоча вони можуть принести тимчасове полегшення й подекуди використовуються в процесі комплексного лікування, ці ліки можуть призвести до залежності і жодним чином не усунувають основну причину безсоння.

Безсоння є поширеним розладом сну з різними причинами і значними наслідками. Вирішуючи основні проблеми, встановлюючи здоровий режим сну та звертаючись за професійною допомогою, коли це необхідно, люди можуть значно покращити якість свого сну та загальне самопочуття.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.