Чому німіє ліва сторона обличчя та що з цим робити

11 березень 2024
Чому німіє ліва сторона обличчя та що з цим робити

Оніміння лівої сторони обличчя може бути тривожним та неприємним відчуттям, яке може виникнути раптово або поступово. Цей стан може мати різноманітні причини, від порівняно нешкідливих до серйозних медичних захворювань. В статті ми розглянемо ряд можливих причин цього явища, включаючи неврологічні розлади, інфекції, травми та інші медичні стани.

Ми також обговоримо, як розпізнати симптоми, що потребують негайної медичної уваги, та які кроки слід вжити для визначення причини та початку лікування. Важливо пам'ятати, що своєчасне звернення до лікаря та точна діагностика є ключовими для ефективного лікування та запобігання можливих ускладнень.

Причини виникнення

Оніміння лівої сторони обличчя може виникати з різних причин, від тимчасових розладів до серйозних медичних станів. Ось деякі з потенційних причин:

 1. Неврологічні захворювання. Стани, такі як розсіяний склероз або інсульт, можуть призвести до оніміння обличчя, оскільки вони впливають на нервову систему.
 2. Пошкодження нервів. Ураження лицьового нерва, можливо, внаслідок травми, може спричинити оніміння.
 3. Інфекційні захворювання. Захворювання, такі як герпес або інфекції, що вражають нерви (наприклад, хвороба Лайма), можуть спричинити тимчасове оніміння.
 4. Параліч Белла. Це стан, при якому лицевий нерв раптово слабшає або паралізується, як правило, на одній стороні обличчя.
 5. Мігрень. У деяких випадках мігрень може викликати оніміння обличчя або інші неврологічні симптоми.
 6. Стоматологічні проблеми. Інфекції або операції в порожнині рота можуть вплинути на лицьові нерви.
 7. Лікарські препарати. Деякі медикаменти можуть мати побічні ефекти, що викликають оніміння або поколювання у різних частинах тіла, включаючи обличчя.
 8. Алергічні реакції. Алергія,особливо якщо вона вражає обличчя або шкіру голови, може викликати оніміння.
 9. Психогенні фактори. У деяких випадках стрес або тривожні розлади можуть призвести до відчуття оніміння обличчя через психосоматичні реакції.

Оскільки ці умови можуть варіюватися від відносно нешкідливих до дуже серйозних, важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та належного лікування.

Супутні симптоми

Оніміння лівої сторони обличчя може супроводжуватися різноманітними симптомами, які залежать від її основної причини. Ось деякі з них:

 • Основний симптом – це відчуття оніміння або відсутності відчуття на шкірі лівої сторони обличчя.
 • Може виникати відчуття поколювання або мурашок у зоні оніміння.
 • Можлива слабкість або параліч м'язів, що може вплинути на вираз обличчя, наприклад, утруднення при усмішці.
 • Іноді можуть виникати проблеми із смаковими відчуттями.
 • Важкість при розмові або жуванні, особливо якщо оніміння впливає на м'язи навколо рота.
 • Наприклад, шум у вухах або зміни в слухових відчуттях.
 • Рідко, але оніміння обличчя може супроводжуватися проблемами із зором.
 • В деяких випадках можуть виникати зміни в настрої, тривожність або плутанина.

Якщо ви відчуваєте оніміння лівої сторони обличчя разом із одним або декількома з цих симптомів, важливо негайно звернутися до лікаря для оцінки стану та визначення відповідного лікування.

Діагностика

Діагностика причин оніміння лівої сторони обличчя включає кілька етапів і здійснюється з метою виявлення основного медичного стану, який спричинив цей симптом. Ось основні кроки, які лікар може вжити для діагностики:

 • Медичний анамнез і фізичний огляд. Лікар збире інформацію про симптоми, їх тривалість, можливі асоційовані симптоми, недавні травми, наявність хронічних захворювань та історію медичного лікування. Фізичне обстеження може включати оцінку функції лицьового нерва, включаючи м’язову силу та відчуття.
 • Неврологічні тести. Для оцінки нервової функції та виявлення можливих неврологічних розладів можуть бути проведені спеціальні тести.
 • Аналіз крові. Можуть бути призначені для виявлення загальних проблем зі здоров'ям, таких як інфекції, діабет або дефіцит певних вітамінів.
 • Зображувальні дослідження. МРТ (магнітно-резонансна томографія) або КТ (комп'ютерна томографія) голови та шиї можуть допомогти виявити структурні аномалії або травми, які можуть викликати оніміння.
 • Електроміографія (ЕМГ). Це дослідження використовується для оцінки здоров'я м'язів та нервів, які їх контролюють.
 • Консультації зі спеціалістами. Залежно від підозрюваної причини, може бути необхідна консультація з неврологом, отоларингологом, стоматологом або іншими спеціалістами.
 • Люмбальна пункція. У випадках, коли існує підозра на інфекцію або запалення центральної нервової системи.

Правильна діагностика є ключовою для визначення ефективного лікування, тому при виникненні оніміння лівої сторони обличчя важливо звернутися до лікаря.

Лікування

Лікування оніміння лівої сторони обличчя залежить від конкретної причини цього симптому. На основі діагнозу лікар може рекомендувати наступні лікувальні заходи:

 • Лікування інфекцій. Якщо оніміння обличчя викликано такою інфекцією, як герпес або хвороба Лайма, призначають антибіотики або противірусні препарати.
 • Лікування неврологічних розладів. У випадку розсіяного склерозу, інсульту або інших неврологічних станів лікування може включати специфічні медикаменти та фізіотерапію.
 • Параліч Белла. Лікування може включати кортикостероїди для зменшення запалення, фізіотерапевтичні вправи для підтримки м'язів обличчя та захисту очей.
 • Регулювання лікарських засобів. Якщо оніміння виникає в результаті побічної дії препарату, лікар може скоригувати дозу препарату або змінити препарат.
 • Управління хронічними станами. У випадках, коли оніміння обличчя асоційоване з такими захворюваннями, як діабет, необхідне відповідне управління цими станами.
 • Фізіотерапія та вправи. Для підтримки м'язів обличчя та покращення нервової функції можуть бути рекомендовані спеціальні вправи.
 • Психологічна підтримка. У випадках, коли оніміння обличчя пов'язане з психосоматичними реакціями, можуть бути корисні консультації з психологом або психотерапевтом.
 • Хірургічне втручання. У рідкісних випадках, якщо оніміння обличчя викликане фізичними пошкодженнями нервів, можливе хірургічне втручання.

Оскільки оніміння обличчя може бути симптомом багатьох різних станів, важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та визначення відповідного лікування.

Профілактика

Профілактика оніміння лівої сторони обличчя включає ряд загальних заходів здоров'я та безпеки, спрямованих на запобігання станам, які можуть викликати цей симптом. Ось кілька порад:

 • Здоровий спосіб життя. Підтримання збалансованої дієти, регулярні фізичні вправи та здоровий сон сприяють загальному здоров'ю та зменшують ризик багатьох хвороб, включаючи ті, що можуть викликати оніміння обличчя.
 • Управління стресом. Ефективне управління стресом через релаксацію, медитацію, йогу або консультації може допомогти зменшити ризик психосоматичних реакцій, які можуть спричиняти оніміння обличчя.
 • Уникнення травм. Захист обличчя під час спорту або фізичної активності та вживання заходів безпеки для уникнення травм голови та обличчя.
 • Регулярні медичні огляди. Регулярне моніторинг здоров'я, особливо при наявності хронічних захворювань, таких як діабет або високий кров'яний тиск.
 • Дотримання інструкцій з прийому лікарських препаратів. Уникнення самолікування і дотримання рекомендацій лікаря щодо прийому медикаментів.
 • Вакцинація та профілактика інфекцій. Вакцинація та інші заходи профілактики для запобігання інфекцій, які можуть викликати оніміння обличчя.
 • Підтримка здоров'я порожнини рота. Регулярний догляд за зубами та яснами, включаючи професійну чистку та огляди зубів.
 • Обмеження алкоголю та уникнення тютюнопаління. Ці звички можуть впливати на кровообіг та нервову систему, збільшуючи ризик неврологічних розладів.

Пам'ятайте, що важливо консультуватися з медичним фахівцем для індивідуальних рекомендацій та профілактичних заходів, особливо якщо у вас є певні медичні стани або симптоми. Важливо підкреслити, що самолікування може бути не тільки неефективним, але й небезпечним, оскільки може замаскувати симптоми серйозних захворювань і відкладати звернення до лікаря. Тому при перших ознаках оніміння обличчя необхідно звернутися до лікаря для точної діагностики і встановлення причини цього симптому. Тільки кваліфікований медичний працівник може призначити адекватне лікування, засноване на індивідуальному стані пацієнта. Звернення до фахівців дозволить уникнути можливих ускладнень і забезпечить своєчасне вирішення проблеми.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати ліки онлайн за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.