Чому виникає фантомний біль та чи піддається він лікуванню

07 червень 2024
Чому виникає фантомний біль та чи піддається він лікуванню

Фантомний біль – це відчуття болю або дискомфорту в місці або навколо місця ампутованої або відсутньої частини тіла. Цей термін походить від слова «фантом», що відображає ілюзорне відчуття частини тіла, якої насправді немає. Наукові дослідження показують, що фантомний біль може виникати через реорганізацію сенсорних і моторних областей мозку після втрати кінцівки. Коли частина тіла ампутується, мозок продовжує отримувати сигнали від нервів, які раніше були з'єднані з втраченою кінцівкою. Це може спричинити відчуття, що кінцівка все ще присутня і, як результат, викликати фантомний біль.

У цій статті ми розглянемо основи фантомного болю, включаючи його клінічні особливості та терапевтичні підходи до лікування, які використовуються для зменшення цього болісного відчуття та поліпшення загального стану людини.

Причини виникнення

Фантомний біль – феномен, що залишається предметом інтенсивних досліджень, і вважається, що він виникає внаслідок складної взаємодії між периферичною нервовою системою, спинним мозком та мозком, а саме:

 • Периферійні нервові зміни. Після ампутації нерви на місці ампутації можуть формувати невроми – згустки нервових волокон, які можуть генерувати болісні сигнали.
 • Зміни в спинному мозку. Після втрати кінцівки можуть відбутися зміни в способі обробки сигналів болю в спинному мозку, що призводить до виникнення фантомного болю.
 • Психологічні фактори. Стрес, тривога та депресія після втрати кінцівки можуть поглибити сприйняття фантомного болю або навіть спричинити його появу.
 • Соматосенсорна пам'ять. Мозок зберігає «карту» всіх частин тіла, і фантомний біль може виникнути через «відтворення» минулих відчуттів або болю, які асоціювалися з втраченою кінцівкою.
 • Взаємодія соматосенсорних та моторних сигналів. Конфлікт між очікуваним рухом втраченої кінцівки та відсутністю відповідного сенсорного зворотного зв'язку може сприяти виникненню фантомного болю.
 • Невропатичний біль. Пошкодження нервів, що залишилися після ампутації, може викликати невропатичний біль, який сприймається як фантомний біль.

Ці причини можуть взаємодіяти, що призводить до складного інтерпретування фантомного болю та ускладнює його лікування. Фантомний біль може змінюватися від легкого дискомфорту до сильного болю. Тому, важливо правильно визначити його та надавати відповідне лікування, оскільки це має велике значення для якості життя людини.

Супутні симптоми

Фантомний біль часто супроводжується рядом супутніх симптомів, до яких належать:

 1. Неврологічні зміни. Пацієнти можуть відчувати знижену чутливість або навпаки посилене поколювання в області навколо місця ампутації. Це може статися через гіперактивність або дратівливість нервових закінчень у відповідь на втрату кінцівки.
 2. Зміни сну. Фантомний біль часто посилюється вночі, що може порушити нормальний цикл сну пацієнта. Безсоння або перерваний сон не лише зменшує якість життя, але й може погіршити інші симптоми, такі як емоційний дискомфорт.
 3. М'язові спазми або судоми в залишковій частині кінцівки можуть виникати як відповідь на фантомний біль. Ці спазми можуть бути дуже болісними та додатково ускладнювати відновлення після ампутації.
 4. Зміни в сприйнятті власного тіла. Деякі пацієнти повідомляють про відчуття, що їхня втрачена кінцівка все ще присутня, іноді навіть відчуваючи її «фантомний рух». Це може призвести до психологічного дискомфорту та потреби в психотерапевтичній підтримці.
 5. Теплові зміни в області ампутації. Пацієнти можуть відчувати несподівані відчуття холоду або тепла в залишковій частині кінцівки. Це може виникати через порушення нормальної терморегуляції в ділянці, де раніше знаходилася ампутована кінцівка.

Ці супутні симптоми необхідно враховувати при розробці комплексної програми лікування фантомного болю, що включає як медикаментозне лікування, так і підтримку з боку психологів чи психотерапевтів.

Діагностика

Діагностика фантомного болю вимагає ретельного збору анамнезу та оцінки симптомів, оскільки наразі відсутні спеціальні лабораторні або зображувальні тести для його підтвердження:

 • Детальний медичний анамнез. Важливо зібрати інформацію про історію ампутації, включаючи час, коли вона була проведена, причину ампутації та будь-які ускладнення післяопераційного періоду.
 • Оцінка симптомів. Лікар оцінює характер, місце розташування, інтенсивність та тривалість фантомного болю, а також його вплив на якість життя пацієнта.
 • Неврологічний огляд. Проводиться для виявлення будь-яких неврологічних відхилень, які можуть сприяти фантомному болю або бути його наслідком.
 • Психологічна оцінка. Оскільки фантомний біль може бути пов'язаний з емоційним станом, оцінка психологічного стану пацієнта є важливою частиною діагностичного процесу.
 • Використання шкали болю. Шкали болю, такі як візуальна аналогова шкала (ВАШ) або шкала оцінки болю McGill, можуть бути використані для кількісної оцінки інтенсивності фантомного болю.

Після збору даних та оцінки симптомів лікар може встановити діагноз фантомного болю та розробити план лікування. Важливо зазначити, що діагностика фантомного болю часто є виключенням інших можливих причин болю в залишковій кінцівці або в інших частинах тіла.

Лікування

Лікування фантомного болю вимагає індивідуального підходу, оскільки відчуття та реакції на біль можуть істотно відрізнятися від пацієнта до пацієнта. Медичні стратегії охоплюють широкий спектр методів, до яких відносять:

 1. Медикаментозна терапія. Використання антидепресантів, таких як трициклічні антидепресанти, може допомогти зменшити відчуття болю, модулюючи болісні сигнали, що передаються до мозку. Антиконвульсанти використовуються для лікування нервових болів, знижуючи аномальну активність нервової системи. Опіоїдні анальгетики можуть бути призначені у випадках сильного фантомного болю, але їх застосування обмежене через ризик звикання та побічних ефектів.
 2. Дзеркальна терапія. Цей метод включає використання дзеркала для створення ілюзії візуальної присутності ампутованої кінцівки, що може допомогти «обманути» мозок і зменшити відчуття болю. Пацієнти виконують рухи зі збереженою кінцівкою, дивлячись у дзеркало, що стимулює переробку мозкових сигналів, асоційованих з болем.
 3. Нейромодуляція. Техніки, такі як транскраніальна магнітна стимуляція або спінальна кордова стимуляція, впливають на нервову систему за допомогою електричних або магнітних імпульсів. Вони спрямовані на модифікацію передачі болісних сигналів у мозку або спинному мозку, що може призвести до зменшення відчуття болю.
 4. Фізіотерапія. Застосування спеціалізованих вправ може покращити кровообіг та зменшити м'язові спазми у залишковій частині кінцівки. Фізіотерапія також сприяє зміцненню м'язів, підтримує рухливість та допомагає запобігти вторинним ускладненням.
 5. Психотерапія. Емоційний вплив втрати кінцівки та постійного фантомного болю може бути значним. Психотерапевтичні сеанси, такі як когнітивно-поведінкова терапія, можуть допомогти пацієнтам розробити стратегії управління болем, зміцнити психологічну стійкість та покращити загальний емоційний стан.

Прийняття рішення про самолікування без консультації з лікарем може не тільки знизити ефективність лікування, але й призвести до непередбачуваних ризиків та побічних ефектів. Особливо це стосується медикаментозного лікування, де неправильне дозування або вибір препаратів може спричинити серйозні ускладнення.

Профілактика

Профілактика фантомного болю зосереджена на зменшенні ризику його виникнення після ампутації та мінімізації інтенсивності болю, якщо він все ж виникає. Ось кілька ключових заходів:

 • Належне управління болем після операції. Застосування ефективних анальгетиків одразу після ампутації може зменшити ризик розвитку фантомного болю.
 • Психологічна підтримка та консультування. Робота з психологом або психотерапевтом може допомогти в адаптації до втрати кінцівки та зменшити ризик виникнення фантомного болю, пов'язаного з емоційним стресом.
 • Акупунктура. Хоча акупунктура традиційно асоціюється з лікуванням болю та інших подібних станів, її застосування для профілактики або лікування фантомного болю є менш відоме. Цей метод може сприяти розслабленню та зменшенню інтенсивності болю.
 • Магнітотерапія. Застосування магнітних полів для лікування різних станів вже добре відоме, але їх використання для профілактики фантомного болю є менш розповсюдженим. Магнітотерапія може сприяти зниженню болю та покращенню кровообігу в залишковій кінцівці.

Ці профілактичні заходи не гарантують повного уникнення фантомного болю, але можуть значно знизити його інтенсивність та вплив. Важливо пам'ятати, що індивідуальний підхід до кожного пацієнта є ключовим для ефективної профілактики появи фантомного болю.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування та полегшення проявів фантомного болю за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 07.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.