Чому випадає волосся та що з цим робити

26 квітень 2024
Чому випадає волосся та що з цим робити

Випадіння волосся, медично відоме як алопеція, є станом, який може торкнутися будь-кого, незалежно від віку чи статі. Це явище може варіюватися від незначного випадіння волосся до повної втрати на певних ділянках шкіри голови або навіть на всьому тілі. Вплив такого захворювання на фізичний вигляд та психологічний стан людини не слід недооцінювати. В цій статті ми детально розглянемо, які фактори сприяють випадінню волосся, як правильно діагностувати цю проблему та ефективно боротися з нею.

Причини випадіння волосся

Випадіння волосся (алопеція), є комплексною проблемою, яка може бути спричинена різними факторами, а саме:

 1. Дефіцит поживних речовин. Недостатнє споживання вітамінів, мінералів та білків може негативно впливати на здоров'я волосся. Особливо важливими є залізо, цинк, вітаміни групи В, особливо біотин (В7), які беруть участь у підтримці нормального циклу росту волосся.
 2. Генетична схильність та гормональний вплив. Однією з найпоширеніших форм алопеції є андрогенетична алопеція, що виникає внаслідок генетичної передачі та впливу андрогенів. У чоловіків це часто призводить до облисіння на маківці або випадання волосся на лобі, тоді як у жінок проявляється у вигляді порідіння волосся у верхній частині голови.
 3. Захворювання шкіри голови. Інфекційні захворювання (наприклад, грибкові інфекції), запальні процеси (себорейний дерматит, псоріаз) можуть пошкоджувати волосяні фолікули, перешкоджаючи нормальному росту волосся.
 4. Стрес та зміни в організмі. Тимчасова втрата волосся, може бути спричинена стресовими подіями, серйозними захворюваннями, раптовою втратою ваги або гормональними змінами після пологів. Стрес може спонукати волосяні фолікули перейти з активної фази росту у фазу спокою, що призводить до помітного випадіння волосся.

Ці фактори можуть пошкоджувати волосяні фолікули або впливати на цикл росту волосся, призводячи до його втрати. Розуміння цих причин є важливим кроком у діагностиці та виборі адекватного лікування.

Супутні симптоми та ознаки

До основних ознак та симптомів, що супроводжують випадіння волосся, належать:

 • Посилене випадіння волосся при розчісуванні або митті голови. Це один із найбільш помітних ознак випадіння волосся. Якщо ви помічаєте, що після розчісування або миття на гребінці залишається більше волосся, ніж зазвичай, це може бути індикатором патологічного випадіння волосся. Такий симптом може вказувати на телогенове випадіння волосся, стан, при якому стрес, хвороба або гормональні зміни спричиняють перехід великої кількості волосяних фолікулів у фазу спокою, що призводить до їх випадіння.
 • Порідіння волосся на деяких ділянках голови. Це може бути поступовий процес, який важко помітити на ранніх стадіях. Порідіння часто починається з лобової частини голови або маківки. У чоловіків це може виявлятися у формі відступаючої лінії волосся або облисіння на маківці, що є характерним для андрогенетичної алопеції, стану, спричиненого генетичними та гормональними факторами.
 • Видимі ознаки захворювань шкіри голови. Почервоніння, лущення, висипання або інші зміни на шкірі голови можуть бути ознаками дерматологічних захворювань, таких як псоріаз, себорейний дерматит або грибкові інфекції. Ці стани не тільки спричиняють дискомфорт та подразнення, але й можуть призводити до випадіння волосся, якщо не проводити своєчасне та адекватне лікування.

Важливість розпізнавання цих симптомів не можна недооцінювати, оскільки вони можуть вказувати на потребу в медичній консультації та лікуванні. Своєчасне звернення до фахівця допоможе визначити причину проблеми та підібрати найбільш ефективні методи лікування, щоб запобігти подальшому випадінню волосся та сприяти його відновленню.

Види

Випадіння волосся може проявлятися у різних формах, серед яких виділяють:

 1. Андрогенетична алопеція, відома також як чоловічий або жіночий тип випадіння волосся, є найпоширенішим типом облисіння. Вона спричиняється генетичною схильністю та змінами рівнів андрогенів, зокрема дигідротестостерону (ДГТ), який впливає на волосяні фолікули, скорочуючи їх життєвий цикл та зменшуючи фазу росту волосся. У чоловіків цей тип випадіння волосся часто проявляється відступаючою лінією волосся на лобі та облисінням на маківці. У жінок спостерігається проріджування волосся по всій голові, але зберігається лінія росту волосся на лобі.
 2. Телогенове випадіння. Цей тип випадіння волосся характеризується тимчасовим збільшенням кількості волосся, що випадає, коли велика кількість волосяних фолікулів одночасно переходить у фазу спокою (телоген). Це може бути спричинене стресом, важкою хворобою, раптовою зміною ваги, недостатнім харчуванням або після вагітності. Хоча цей стан зазвичай оборотний, відновлення нормального циклу росту волосся може зайняти кілька місяців.
 3. Алопеція ареата. Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує волосяні фолікули, що призводить до раптової втрати волосся, зазвичай у вигляді одного або декількох круглих безволосих плям на голові. Алопеція ареата може вражати будь-яку частину тіла, де росте волосся, і варіювати від невеликих локальних уражень до повної втрати волосся на голові (алопеція тоталіс) або на всьому тілі (алопеція універсаліс). Лікування зазвичай включає застосування місцевих кортикостероїдів, імунотерапію або інші методи, спрямовані на придушення аутоімунної відповіді.

Це лише деякі з форм випадіння волосся, і кожна з них може мати різні причини та методи лікування. Розуміння конкретного типу та своєчасне звернення за медичною допомогою можуть значно покращити шанси на успішне відновлення волосся та запобігання подальшому випадінню.

Діагностика

Діагностика випадіння волосся є ключовим етапом у визначенні ефективної стратегії лікування. Фахівцем у цій галузі є трихолог, який проводить комплексне обстеження, щоб виявити основні фактори, що спричиняють проблему:

 1. Аналіз анамнезу включає збір повної медичної історії пацієнта, включаючи сімейну історію випадіння волосся, перенесені захворювання, прийом лікарських препаратів та можливі стресові фактори. Це допомагає зрозуміти потенційні причини випадіння волосся.
 2. Фізичний огляд волосся та шкіри голови дозволяє оцінити стан волосяних фолікулів, наявність лупи, грибкових інфекцій або інших шкірних захворювань, які можуть впливати на ріст волосся.
 3. Лабораторні тести можуть включати аналізи крові на гормони, дефіцит вітамінів та мінералів, а також перевірку на аутоімунні захворювання, що допоможе виявити системні причини випадіння волосся.
 4. Трихоскопія – це безболісне обстеження, що виконується за допомогою спеціального дерматоскопа, яке дозволяє детально оглянути волосяні фолікули та волосся під великим збільшенням, виявляючи порушення в їх структурі.

Після проведення всіх необхідних обстежень трихолог може скласти повну картину стану волосся та шкіри голови пацієнта, визначити причину випадіння волосся та розробити індивідуальний план лікування.

Лікування

Випадіння волосся може стати серйозною проблемою, яка вимагає комплексного підходу до лікування. Вибір методу терапії залежить від багатьох факторів, включаючи причину випадіння, ступінь ураження та індивідуальні особливості пацієнта:

 • Медикаментозна терапія. Препарати, такі як міноксидил, часто використовуються для стимуляції росту волосся та запобігання його подальшому випадінню. Міноксидил розширює кровоносні судини в шкірі голови, покращуючи кровопостачання фолікулів і стимулюючи їх активність.
 • Вітамінні та мінеральні добавки. Прийом спеціалізованих комплексів, які містять вітаміни групи В, цинк, залізо та інші мікроелементи, може покращити стан волосся та сприяти його зростанню за рахунок поповнення необхідних речовин.
 • Процедури для стимуляції росту волосся. Мезотерапія, яка включає ін'єкції спеціальних розчинів безпосередньо в шкіру голови, сприяє зміцненню волосяних фолікулів і стимуляції росту волосся за рахунок насичення шкіри важливими поживними речовинами.
 • Трансплантація волосся. У випадках серйозного та тяжкого випадіння волосся, коли інші методи виявляються неефективними, може бути застосована хірургічна трансплантація волосся. Цей метод передбачає пересадку здорових волосяних фолікулів з менш уражених ділянок на проблемні зони.

Важливо уникати самолікування, оскільки неправильно підібрані засоби можуть не тільки не дати бажаного ефекту, але й погіршити стан волосся. Неправильне використання медикаментів може спричинити побічні ефекти, такі як алергічні реакції або подальше випадіння волосся.

Профілактика

Здоров'я волосся тісно пов'язане з загальним станом організму, тому запобігання випадінню волосся вимагає комплексного підходу, який включає належний догляд та увагу до власного здоров'я. Ключові аспекти, на які варто звернути увагу наступні:

 1. Збалансоване харчування. Організму необхідні поживні речовини для підтримки здоров'я волосся. Включення в раціон продуктів, багатих на білки, залізо, цинк, вітаміни групи B, вітамін A та омега-3 жирні кислоти, сприяє зміцненню волосяних фолікулів та стимулює ріст волосся.
 2. Мінімізація стресу. Хронічний стрес може спровокувати телогенове випадіння волосся, тому важливо знаходити ефективні способи релаксації та відпочинку, такі як медитація, йога або регулярні фізичні вправи.
 3. Дбайливий догляд за волоссям. Використання м'яких шампунів, обмеження теплової стилізації та хімічних процедур може допомогти уникнути пошкодження волосся та кутикули, зменшуючи ризик випадіння волосся.
 4. Регулярні консультації з трихологом. Фахівець може виявити ранні ознаки проблем з волоссям та шкірою голови, рекомендувати спеціалізовані засоби або процедури, а також дати поради щодо індивідуального догляду.

Відповідальне ставлення до власного здоров'я та своєчасне звернення за медичною допомогою дозволять не лише зберегти красу та густоту волосся, але й підтримати здоров'я на довгі роки.

Для тих, хто прагне забезпечити себе якісними засобами проти випадіння волосся, рекомендуємо відвідати офіційний сайт мережі аптек «Бажаємо здоров'я», де можна придбати все необхідне за приємними цінами. Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 29.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Публікації на тему Волосся
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.