Дентофобія: чому виникає боязнь стоматолога та як з нею боротися

22 травень 2024
Дентофобія: чому виникає боязнь стоматолога та як з нею боротися

Термін «дентофобія» походить від латинського слова «dentis», що означає «зуб», та грецького слова «phobos», яке перекладається як «страх» чи «боязнь», тим самим безпосередньо вказуючи на ірраціональний страх або тривогу, пов'язану з відвідуванням стоматолога або отриманням стоматологічної допомоги. Ступінь цього страху може різнитися від легкого занепокоєння до неконтрольованого страху, який викликає серйозний стрес та тривогу, заважаючи людині отримати необхідну стоматологічну допомогу. У цій статті ми розглянемо ключові аспекти дентофобії, включаючи її вплив на психологічний стан людини та її загальне ставлення до стоматологічного лікування. Проаналізуємо, чому деякі люди відчувають глибокий страх перед візитами до стоматолога та які сучасні підходи допомагають впоратися з цим станом, забезпечуючи пацієнтам можливість отримувати необхідне лікування без зайвого стресу та тривоги.

Причини виникнення

Фактори, що спричиняють появу цієї фобії можуть бути різноманітними – від особистого досвіду до соціально-культурних чинників, але розуміння коренів страху може допомогти у його подоланні:

 1. Попередні негативні досвіди. Негативний досвід під час попередніх візитів до стоматолога може залишити глибокий слід у пам'яті та викликати страх перед подальшими візитами.
 2. Біль під час лікування. Страх перед можливим болем під час стоматологічних процедур є однією з найпоширеніших причин дентофобії.
 3. Сторонні розповіді. Історії від друзів або родичів про болісні або неприємні стоматологічні процедури можуть посилити страх.
 4. Відчуття безпорадності та втрати контролю. Багато людей можуть відчувати безпорадність та втрату контролю, коли вони лежать на стоматологічному кріслі, що може посилити страх.
 5. Страх перед інструментами. Звук та вид стоматологічних інструментів можуть викликати страх або тривогу у деяких пацієнтів.
 6. Сором через стан зубів. Деякі люди можуть уникати візитів до стоматолога через сором за стан своїх зубів, побоюючись осуду.
 7. Страх перед анестезією. Боязнь втратити свідомість або побічних ефектів від анестезії також може відігравати роль у розвитку дентофобії.
 8. Вплив культурних та соціальних чинників. У деяких культурах стоматологічна допомога може бути стигматизована або не надто розповсюджена, що сприяє розвитку страхів пов'язаних з нею.

Розуміння цих причин є важливим кроком у подоланні дентофобії та у відновленні комфорту та довіри до стоматологічної допомоги. Праця над цими питаннями зі спеціалістом може допомогти пацієнтам подолати свій страх та зберегти здоров'я зубів та порожнини рота.

Супутні симптоми

Супутні симптоми дентофобії, які часто спостерігаються у людей з цим видом страху, включають:

 • Підвищена тривожність. Люди з дентофобією часто відчувають сильний рівень тривожності при думці про візит до стоматолога або навіть при згадці про це.
 • Пітливість. Під час відвідування стоматологічного кабінету або навіть при думці про майбутній візит може спостерігатися підвищена пітливість.
 • Тахікардія. Серцебиття може прискоритися внаслідок нервового напруження, спричиненого страхом перед стоматологічними процедурами.
 • Панічні атаки. У деяких випадках люди можуть відчувати панічні атаки при думці або безпосередньо перед візитом до стоматолога.
 • Уникання стоматолога. Цей симптом полягає у відмові від планування або відвідування стоматолога, навіть коли є очевидна потреба у лікуванні.

Якщо ви відчуваєте ці симптоми, важливо обговорити їх зі своїм лікарем або стоматологом, щоб знайти найкращий спосіб подолання страху.

Діагностика

Діагностика дентофобії є ключовим етапом у розумінні та лікуванні страху перед стоматологічними процедурами. Точна діагностика дозволяє виявити проблему на ранній стадії та розробити індивідуальний підхід до лікування. Основними методами, що використовуються для діагностики дентофобії є:

 • Анкетування. Пацієнти заповнюють спеціалізовані анкети, що допомагають оцінити рівень страху перед стоматологічним лікуванням.
 • Консультація. Лікар проводить детальну бесіду з пацієнтом, щоб зрозуміти причини страху та його прояви.
 • Фізіологічні показники. Вимірюються фізіологічні параметри, такі як пульс, кров'яний тиск та інші показники, які можуть свідчити про ступінь тривожності пацієнта під час стоматологічного візиту.
 • Спостереження за поведінкою. Оцінка реакції пацієнта під час стоматологічних процедур допомагає визначити ступінь дентофобії.
 • Психологічні тести. Використовуються спеціалізовані тести для оцінки загального психологічного стану пацієнта та рівня його тривожності.
 • Історія хвороби. Аналіз медичної історії та попередніх відвідувань стоматолога може допомогти виявити фактори, що спричинили розвиток дентофобії.

Після проведення діагностики важливо обговорити з пацієнтом результати та можливі варіанти лікування.

Лікування

Лікування дентофобії може вимагати комплексного підходу та передбачати застосування наступних методів:

 1. Психотерапія. Використання когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) для зміни негативних думок і емоцій, пов'язаних із стоматологічними процедурами.
 2. Релаксаційні техніки. Застосування методів глибокого дихання, медитації або йоги для зниження рівня тривоги перед і під час візиту до стоматолога.
 3. Систематична десенсибілізація. Поступове введення стоматологічних процедур, починаючи з простих (менш страшних) і поступово переходячи до більш складних, для зниження рівня страху.
 4. Віртуальна реальність. Використання VR-технологій для імітації стоматологічного досвіду в контрольованому і безпечному середовищі, щоб знизити страх.
 5. Фармакологічна підтримка. Застосування легких седативних засобів або анксіолітиків за рекомендацією лікаря для зниження тривожності під час стоматологічних процедур.

Після вибору відповідних методів важливо працювати з кваліфікованим спеціалістом, який має досвід роботи з пацієнтами, що страждають від дентофобії. Співпраця з досвідченим стоматологом, який розуміється на фобіях, також може допомогти створити більш комфортні умови для лікування. Самолікування або відкладання візиту до стоматолога через страх може призвести до погіршення здоров'я та стану зубів і виникнення більш серйозних проблем.

Профілактика

До практичних порад, які можуть допомогти уникнути або зменшити страх перед стоматологічними процедурами, належать:

 • Пошук досвідченого лікаря. Важливо знайти стоматолога, з яким ви почуваєтеся комфортно та який розуміє ваші страхи.
 • Починайте відвідування з раннього віку. Регулярні візити до стоматолога з малого віку допомагають дітям звикнути до стоматологічного обладнання та процедур, зменшуючи страх.
 • Обговорення страхів. Поговоріть зі своїм лікарем про ваші страхи та тривоги. Він може запропонувати стратегії для зменшення стресу під час візиту.
 • Дізнавайтеся більше інформації про процедури. Розуміння того, що чекає на вас під час відвідування, може допомогти зменшити страх невідомого. Попросіть свого стоматолога пояснити кроки лікування.
 • Обговорюйте варіанти знеболення. Якщо потрібно, розгляньте можливість використання анестезії або седації для зменшення болю та тривоги під час процедур.
 • Дотримуйтеся належної гігієни порожнини рота. Регулярне та правильне чищення зубів та використання зубної нитки зменшують ризик розвитку проблем зі здоров'ям зубів та необхідність стоматологічного втручання.

Розуміння та застосування цих профілактичних заходів може значно знизити тривогу та побоювання, пов'язані з відвідуванням стоматологічного кабінету, тим самим забезпечуючи кращу гігієну порожнини рота та здоров'я зубів.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для полегшення проявів дентофобії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 24.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.