Гемофобія: чому виникає боязнь крові та як з нею боротися

23 травень 2024
Гемофобія: чому виникає боязнь крові та як з нею боротися

Термін «гемофобія» походить від грецьких слів «haima», що означає «кров», та «phobos», що перекладається як «страх» або «боязнь». Це є типовою формою специфічної фобії, яка характеризується надмірним страхом або антипатією до крові. У людей з гемофобією можуть спостерігатися тривога, запаморочення, нудота і навіть втрата свідомості у відповідь на події або ситуації, пов'язані з кров'ю, такі як медичні процедури або навіть лише думка про кров. Гемофобія класифікується як психічний розлад і може вимагати психотерапевтичного чи психіатричного втручання для лікування і керування симптомами.

У цій статті ми зосередимося на детальному аналізі гемофобії, включаючи її вплив на особисте життя тих, хто переживає цей стан, а також сучасні підходи до подолання цієї фобії, щоб допомогти пацієнтам поліпшити якість свого життя та здоров'я.

Причини виникнення

Гемофобія може мати глибоке коріння, пов'язане з особистими, культурними та біологічними факторами. Важливо враховувати, що гемофобія може значно обмежувати життя людини, змушуючи її уникати медичних процедур або ситуацій, де існує ймовірність зіткнення з кров'ю.

 1. Негативний досвід. Інциденти, пов'язані з травмами або хірургічними втручаннями, де була присутня кров, часто лежать в основі розвитку гемофобії.
 2. Виховання. Суворі батьківські ставлення та гіперопіка щодо уникання будь-яких ризиків, включаючи ті, що пов'язані з кров'ю, можуть сприяти розвитку страху.
 3. Психологічна травма. Пережиті стресові події, особливо у дитинстві, які пов'язані зі спостереженням за кровотечами або серйозними травмами, можуть призвести до розвитку гемофобії.
 4. Нав'язливі стани. Люди з схильністю до нав'язливих думок можуть розвинути ірраціональний страх перед кров'ю, пов'язуючи її зі смертю або серйозними захворюваннями.
 5. Генетична схильність. Дослідження показують, що у деяких випадках фобії, включаючи гемофобію, можуть мати генетичний компонент, що робить певних людей більш схильними до їх розвитку.
 6. Соціальні та культурні фактори. Суспільні норми та культурні вірування, які вважають кров табу або асоціюють її з негативними явищами, також можуть сприяти формуванню гемофобії.
 7. Обмежені знання про медичні процедури. Недостатня освіченість щодо медичних процедур, пов'язаних з кров'ю, таких як забір крові для аналізу, може спричинити страх.

Розуміння цих причин є важливим кроком на шляху до подолання гемофобії, оскільки воно дозволяє розробити більш цілеспрямовані та ефективні методи лікування на основі індивідуальних потреб пацієнта.

Супутні симптоми

Цей страх часто супроводжується рядом додаткових фізичних та емоційних симптомів, які можуть виявитися в моменти зіткнення з причиною страху або навіть при думці про неї.

 • Зниження артеріального тиску. Спостерігається вазовагальна реакція, яка може призвести до запаморочення або навіть до тимчасової втрати свідомості.
 • Збліднення шкіри. Як реакція на страх, кров відходить від поверхні шкіри, що робить її виразно блідою.
 • Пітливість. Підвищена активність потових залоз як відповідь на стрес або тривогу, пов'язану з боязню крові.
 • Тремтіння. Неконтрольоване тремтіння в руках та ногах може супроводжувати сильний страх або тривогу.
 • Відчуття нудоти. Мислення або вигляд крові може викликати нудоту або навіть блювоту у деяких осіб.
 • Швидке серцебиття або пальпітація. Відчуття, що серце б'ється швидше або сильніше, часто є реакцією на стрес через гемофобію.

Ці симптоми можуть проявлятися як окремо, так і в комплексі, залежно від тяжкості фобії та індивідуальних особливостей. Розпізнавання та прийняття цих симптомів є першим кроком до звернення за допомогою та лікування гемофобії.

Діагностика

Для діагностики гемофобії використовуються різні методи, які допомагають визначити ступінь страху перед кров'ю та його вплив на повсякденне життя людини. Отже, розглянемо основні методи діагностики цього стану:

 1. Анкетування пацієнта. На цьому етапі збирається інформація про те, як пацієнт реагує на ситуації з кров'ю. Лікар розпитує про минулі випадки, коли страх перед кров'ю перешкоджав пацієнту проходити медичні процедури або обстеження, і чи уникав він таких ситуацій.
 2. Психологічні тести. Використання стандартизованих психологічних тестів, як-от шкала страху перед кров'ю і ін'єкціями (Blood-Injection-Injury Phobia Scale), допомагає в кількісній оцінці страху. Ці тести дозволяють оцінити рівень тривожності та фізіологічної реакції на кров, використовуючи відповіді на конкретні запитання.
 3. Спостереження за реакцією пацієнта. Може включати спостереження за пацієнтом під час прямого контакту з кров'ю або медичними процедурами, що імітують такий контакт, наприклад, під час перегляду відео або зображень. Спостереження дозволяють фіксувати фізичні реакції, такі як блідість обличчя, потовиділення, тремтіння або навіть непритомність, які можуть супроводжувати страх.
 4. Фізіологічні вимірювання. Включають моніторинг серцебиття, артеріального тиску, рівня кисню в крові та інших фізіологічних показників під час згадування пацієнтом ситуацій, пов'язаних з кров'ю або під час перегляду відповідних стимулів. Високий рівень зміни цих показників може свідчити про фізіологічну складову страху, що допомагає в діагностиці гемофобії.
 5. Лабораторні дослідження. У деяких випадках можуть бути призначені лабораторні та інші медичні дослідження для виключення інших патологічних причин, які можуть викликати подібні симптоми.

Застосування цих діагностичних методів критично важливо для планування подальших методів лікування, які можуть включати когнітивно-поведінкову терапію, експозиційну терапію або інші методи психотерапії для подолання страху перед кров'ю.

Лікування

Лікування гемофобії, як і будь-якого страху або фобії, вимагає комплексного підходу та може включати різні методики, спрямовані на зниження тривоги і усунення ірраціональних страхів, а саме:

 • Когнітивно-поведінкова терапія. Використовується для зміни негативних думок і переконань, які є основою фобій і страхів. Цей підхід спрямований на вивчення та зміну патологічних моделей мислення, які викликають ірраціональні страхи.
 • Експозиційна терапія. Залучає пацієнта до контрольованого і поступового зіткнення з об'єктом страху (у випадку гемофобії – з кров'ю або ситуаціями, що викликають страх), щоб зменшити чутливість і реакцію на страх.
 • Релаксаційні техніки. Включають дихальні вправи, медитацію та прогресивну м'язову релаксацію, щоб допомогти зменшити фізіологічну відповідь на страх.
 • Фармакотерапія. У деяких випадках можуть використовуватися лікарські засоби, такі як анксіолітики або антидепресанти, для зниження загального рівня тривожності або полегшення симптомів панічної атаки.
 • Інформованість. Навчальні заходи для пацієнтів та їхніх близьких, спрямовані на розуміння суті фобій і їх впливу на щоденне життя, а також на важливість лікувального процесу.

Підходи до лікування гемофобії мають на меті не просто усунення симптомів страху, але й відновлення повноцінного функціонування людини, її повернення до нормального життя без ірраціональних обмежень. Самолікування гемофобії може не тільки бути неефективним, але й нести ризики погіршення стану та розвитку додаткових психологічних проблем, тому важливо завжди звертатися за професійною медичною допомогою.

Профілактика

Профілактика страху перед кров'ю є важливою частиною підтримки психічного здоров'я, особливо для осіб, схильних до тривожних розладів або які мають негативний досвід, пов'язаний із кров'ю чи медичними процедурами.

 1. Поступова десенсибілізація. Поступове звертання до ситуацій, пов'язаних з кров'ю, з метою зменшення тривожності та звикання до них.
 2. Психотерапія. Робота з кваліфікованим психотерапевтом, особливо з досвідом в області когнітивно-поведінкової терапії, може допомогти змінити негативні думки та страхи, пов'язані з кров'ю.
 3. Візуальна підтримка. Використання технік візуалізації позитивних образів або місць, які викликають у вас спокій, під час стикання з кров'ю або медичними ситуаціями.
 4. Підтримка та обговорення. Розмова з друзями або членами сім'ї про ваші побоювання може сприяти відчуттю підтримки та усвідомленню того, що ваші страхи є частиною загального досвіду людей.
 5. Ароматерапія. Використання ефірних олій, таких як лаванда або ромашка, може мати заспокійливий вплив і допомогти зменшити тривожність у осіб із гемофобією. Ароматерапія може використовуватися як допоміжний метод до основних методів лікування та профілактики.

Уникання гемофобії не завжди можливе, особливо в непередбачених ситуаціях, але ці методи можуть допомогти знизити вплив страху на ваше життя та збільшити вашу впевненість при зіткненні з кров'ю або під час медичних процедур.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн засоби для лікування та полегшення проявів гемофобії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 24.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.