Ніктофобія: чому виникає страх темряви та як з ним боротися

27 травень 2024
Ніктофобія: чому виникає страх темряви та як з ним боротися

Ніктофобія, або страх темряви, є психологічним розладом, що характеризується надмірним та ірраціональним страхом перед темрявою. Він може впливати на поведінку та емоційний стан людини, обмежуючи її здатність функціонувати в певних умовах. Медично, ніктофобія розглядається як вид тривожного розладу, який може мати глибокі коріння в підсвідомих страхах або травматичних подіях, часто формуючись у ранньому дитинстві. Термін «ніктофобія» походить від грецьких слів «νύξ» (nyx), що означає «ніч», та «φόβος» (phobos), що означає «страх», буквально перекладаючись як «страх ночі» або «страх темряви».

У цій статті ми розглянемо причини виникнення ніктофобії та її вплив на психологічний стан людини. Ми спробуємо зрозуміти, чому деякі люди відчувають необґрунтований страх темряви та як сучасні методи лікування та профілактики допомагають впоратися з цим станом, забезпечуючи можливість жити повноцінним життям без обмежень.

Причини виникнення

Ніктофобія, або патологічний страх темряви, часто розвивається не відразу, оскільки є результатом низки факторів, а саме:

 • Травматичні події. Переживання страшних або травматичних подій у темряві може призвести до розвитку ніктофобії, оскільки мозок може асоціювати темряву з цими негативними досвідами.
 • Вплив з дитинства. Часто страх темряви розвивається в ранньому дитинстві. Надмірна опіка батьків або їхні негативні реакції на темряву можуть посилити страх у дитини.
 • Вплив медіа та літератури. Фільми, книги або історії, що містять зображення страхітливих подій, які відбуваються в темряві, можуть сприяти розвитку або посиленню страху темряви.
 • Відсутність контролю. Темрява часто асоціюється з невизначеністю та відсутністю контролю над ситуацією, що може спричинити почуття безпорадності та страх.
 • Еволюційні фактори. Деякі дослідження вказують на те, що страх темряви може бути еволюційно закодованим в людській природі як механізм самозбереження, що допомагав нашим предкам уникати небезпек у нічний час.

Розуміння цих причин є важливим для розробки методів лікування ніктофобії. Індивідуальний підхід до лікування та психотерапії з урахуванням особистих факторів та життєвого досвіду пацієнта допоможе ефективно подолати страх темряви.

Супутні симптоми

При розгляді ніктофобії, важливо звернути увагу на супутні симптоми, які людина може відчувати при зустрічі з темрявою або навіть при думці про неї. Ці супутні симптоми можуть посилювати відчуття дискомфорту та безпорадності:

 1. Підвищена тривожність. Загальне відчуття тривоги або страху, яке посилюється після настання темряви.
 2. Панічні атаки. Раптові епізоди інтенсивного страху або дискомфорту, що можуть включати посилене серцебиття, потовиділення, тремтіння або відчуття задухи.
 3. Уникнення темних місць. Свідоме або підсвідоме уникнення ситуацій або місць, де присутня темрява.
 4. Проблеми зі сном. Труднощі з засинанням або часті пробудження вночі через страх або неспокій, пов'язані з темрявою.
 5. Фізіологічні реакції. Зміни в серцебитті, диханні, потовиділенні або відчуття холоду чи жару без видимих причин.

Ці симптоми вказують на те, що здатність керувати страхом темряви може допомогти покращити загальне психічне здоров’я та зменшити його негативний вплив на повсякденне життя.

Діагностика

Точна діагностика дозволяє визначити наявність фобії та її вплив на повсякденні аспекти життя людини, що, у свою чергу, допомагає у розробці найбільш відповідного плану лікування:

 • Клінічна бесіда. Цей важливий етап включає в себе детальний діалог між лікарем та пацієнтом, під час якого обговорюються симптоми, тривалість страху, специфічні ситуації, які викликають страх, та його вплив на поведінку пацієнта. Лікар також може запитати про минулі травми або події, які могли сприяти розвитку ніктофобії.
 • Психологічні тести. Спеціалізовані психометричні інструменти, такі як опитувальники або шкали тривожності, можуть бути використані для кількісної оцінки рівня страху, тривоги та інших пов'язаних психологічних станів. Ці тести допомагають визначити інтенсивність страху та його вплив на функціонування пацієнта.
 • Оцінка поведінки. Вивчення реакції пацієнта на темряву або ситуації, що імітують темряву, може надати цінну інформацію про поведінкові аспекти фобії. Це може включати спостереження за тим, як пацієнти уникають ситуацій, пов’язаних з темрявою, або які стратегії подолання вони використовують для зменшення тривоги.
 • Оцінка ситуативних та когнітивних факторів. Аналізується, як пацієнт сприймає темряву та які думки або когнітивні спотворення виникають у нього у відповідь на цей страх. Це може включати ірраціональні переконання або катастрофічні сценарії, які пацієнт асоціює з темрявою.
 • Диференційна діагностика. Необхідно ретельно виключити інші можливі психічні розлади, такі як загальний тривожний розлад, панічні атаки або інші специфічні фобії, які можуть мати схожі симптоми. Також важливо оцінити фізичне здоров'я пацієнта, щоб виключити медичні причини підвищеної тривожності.

Після завершення цих діагностичних процедур можливе формулювання точного діагнозу та розробка індивідуального плану лікування, спрямованого на подолання ніктофобії. Особлива увага приділяється розробці методів управління страхом та зміцненню адаптивних поведінкових реакцій.

Лікування

Лікування ніктофобії спрямоване на розуміння коренів страху та розробку підходів для його подолання. Терапевтичні методи можуть включати психологічну підтримку, поведінкові втручання та, у деяких випадках, медикаментозне лікування. Основною метою є зменшення страху перед темрявою та підвищення якості життя пацієнта:

 1. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Спрямована на ідентифікацію та зміну негативних думок і поведінки, пов'язаних із страхом темряви.
 2. Експозиційна терапія. Включає поступове та контрольоване введення в ситуації, пов'язані з темрявою, для зменшення чутливості та страху.
 3. Релаксаційні техніки. Використання методів глибокого дихання, медитації або прогресивної м'язової релаксації для зниження загального рівня тривожності.
 4. Медикаментозне лікування. У деяких випадках може застосовуватися медикаментозне лікування для контролю симптомів тривожності або безсоння, пов'язаних з ніктофобією.
 5. Підтримуюча терапія. Сеанси індивідуальної або групової підтримки для обговорення відчуттів і пошуку способів подолання страху.
 6. Корекції способу життя. Зміни в способі життя, такі як регулярні фізичні вправи та здоровий сон, можуть допомогти знизити загальну тривожність.

Ефективне лікування ніктофобії залежить від індивідуальної взаємодії пацієнта з лікарем та від дотримання рекомендованого курсу терапії.

Профілактика

Профілактика ніктофобії зосереджується на ранньому визначенні страхів та розвитку методів, які мінімізують їхнє перетворення в стійкі фобії:

 • Позитивне налаштування. Регулярне обговорення та підкреслення безпечності темряви з дітьми, щоб запобігти розвитку страху.
 • Поступове звикання. Навчання дітей або дорослих поступово адаптуватися до темряви через короткотривале перебування у слабко освітлених кімнатах.
 • Використання нічника. Установка нічного світла в кімнаті, що може забезпечити відчуття безпеки без повної темряви.
 • Розвиток самоконтролю. Навчання дихальним технікам або медитації, щоб допомогти контролювати тривожність та страх.
 • Підтримка здорового сну. Створення ритуалів перед сном, які сприяють релаксації та здоровому сну, знижуючи страх перед темрявою.
 • Виховання впевненості у собі. Заохочення до самостійності та підтримка у прийнятті малих ризиків можуть допомогти зменшити страх перед невідомістю.

Реалізація цих профілактичних заходів може допомогти знизити ймовірність розвитку ніктофобії або зменшити її вплив на життя людини.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн засоби для лікування та полегшення проявів ніктофобії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 31.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.