Екзема: як виглядає, симптоми, лікування, причини та профілактика

26 березень 2024
Екзема: як виглядає, симптоми, лікування, причини та профілактика

Екзема, також відома як атопічний дерматит, є одним з найпоширеніших шкірних захворювань, що вражає людей різного віку по всьому світу. Це хронічне запальне захворювання характеризується сухістю шкіри, свербінням, почервонінням та лущенням, яке може істотно вплинути на якість життя. Важливість розуміння екземи полягає не тільки в тому, щоб розпізнати її симптоми та ознаки, але й у знанні її можливих причин та способів лікування. У цій статті ми детально розглянемо, як виглядає екзема, які її основні симптоми, а також розберемося у сучасних підходах до лікування та профілактики цього поширеного захворювання.

Причини виникнення

Причини виникнення екземи є комплексними і зазвичай включають взаємодію генетичних, імунологічних та навколишніх факторів. Ось деякі з основних відомих причин:

 1. Генетична схильність. Екзема часто зустрічається у сім'ях, де є історія атопічних захворювань, таких як астма, алергічний риніт (сінна лихоманка) або сама екзема. Це вказує на генетичний компонент у розвитку цього стану.
 2. Порушення функції шкірного бар'єру. Шкіра людей з екземою часто має знижену здатність утримувати вологу та захищати від подразників, алергенів і мікробів, що може викликати запалення.
 3. Імунна реакція. Екзема може бути пов'язана з гіперактивною відповіддю імунної системи на невеликі подразники або алергени.
 4. Навколишнє середовище. Фактори навколишнього середовища, такі як подразники (мило, детергенти, деякі тканини), алергени (домашні тварини, пилові кліщі, цвіль, пилок) та кліматичні умови (холод, сухість), можуть сприяти розвитку або погіршенню екземи.
 5. Стрес. Емоційний стрес також може бути фактором, який спричиняє або погіршує симптоми екземи.
 6. Харчування. У деяких людей екзема може бути пов'язана з певними продуктами харчування або харчовими алергіями.
 7. Інфекції. Шкірні інфекції, особливо ті, що викликані бактеріями (наприклад, золотистим стафілококом), можуть викликати або погіршити епізоди екземи.

Важливо розуміти, що екзема – це індивідуальне захворювання, і те, що викликає або погіршує симптоми в однієї людини, може не мати такого ж ефекту на іншу. Правильне розуміння та управління власними тригерами є ключовими аспектами контролю захворювання.

Симптоми

Симптоми екземи можуть варіювати залежно від віку, типу екземи та індивідуальних особливостей організму, але є декілька загальних ознак, які часто спостерігаються:

 • Свербіж. Це один з найбільш характерних симптомів екземи, який може бути помірним або дуже інтенсивним.
 • Почервоніння та подразнення шкіри. Запалені ділянки шкіри часто виглядають червоними, подразненими або набряклими.
 • Сухість та лущення шкіри. Екзема часто спричиняє сухість шкіри, яка може лущитися або тріскатися.
 • Висип на шкірі. Шкірні висипання можуть мати різний вигляд, від маленьких червоних плям до пухирців або лущення.
 • Біль і підвищення температури в ділянках запалення. Запалена ділянка може бути болючою або теплою на дотик.
 • Набряк. У деяких випадках може спостерігатися набряк у зоні ураження.
 • Інфекції шкіри. Через пошкодження шкірного бар'єру та розчісування запалених ділянок, екзема може призводити до вторинних інфекцій.
 • Зміни кольору шкіри. Після загоєння екземи ділянки шкіри можуть змінити свій колір, ставши світлішими або темнішими.

Симптоми екземи змінюються протягом життя людини і відрізняються за ступенем тяжкості. Вони можуть періодично загострюватися (екземні висипання) і піддаватися ремісії. Важливо звернутися до лікаря для правильної діагностики та розробки плану лікування, який враховує індивідуальні особливості організму.

Види

Екзема має кілька різних видів, кожен з яких має унікальні характеристики та причини. Основні види екземи включають:

 • Атопічний дерматит. Найбільш поширений тип екземи, часто асоційований з сімейною історією алергій або астми. Зазвичай виникає у дитячому віці і може покращуватися або погіршуватися з віком.
 • Контактний дерматит. Виникає як реакція на контакт з певними подразниками або алергенами, такими як мило, детергенти, деякі метали або косметичні продукти.
 • Дисгідротична екзема. Характеризується утворенням маленьких бульбашок на долонях рук, бічних поверхнях пальців або підошвах ніг. Часто супроводжується сильним свербежем.
 • Варикозна екзема. Розвивається на ногах і часто пов'язана з варикозним розширенням вен. Частіше зустрічається у літніх людей.
 • Себорейна екзема. Захворювання, що вражає ділянки шкіри з великою кількістю сальних залоз, включаючи голову, обличчя та верхню частину тулуба. Характеризується появою жирних жовтих або білих лусочок, супроводжується подразненням, свербіжем, червоними або рожевими плямами, ерозіями або вологими плямами, сухістю шкіри та схильністю до відчуття печії.
 • Нумуларна екзема (дисковидна екзема). Виникає у вигляді округлих вогнищ запалення на шкірі, які можуть бути сухими та свербіти.
 • Стазова екзема. Часто пов'язана з поганим кровообігом, зокрема у нижніх кінцівках, та може викликати набряки, біль та червоні плями на шкірі.

Це лише деякі з типів екземи, і кожен з них може мати свої унікальні характеристики та специфічні методи лікування. Важливо отримати точний діагноз від дерматолога, який зможе рекомендувати найбільш ефективний план лікування з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.

Діагностика

Діагностика екземи зазвичай включає оцінку клінічних симптомів, медичного анамнезу та, за потреби, додаткові тести. Ось основні кроки:

 1. Медичний анамнез. Лікар збирає детальну історію симптомів, включаючи їх початок, тривалість, фактори, які погіршують або полегшують стан, а також сімейну історію атопічних захворювань, таких як астма або алергії.
 2. Фізичний огляд. Лікар оглядає уражені ділянки шкіри, звертаючи увагу на характерний вигляд висипань та їх розташування.
 3. Алергологічні дослідження. Якщо існує підозра на алергічну природу екземи, можуть бути проведені додаткові шкірні тести (наприклад, тест на алергічну реакцію за допомогою проколів шкіри) або лабораторні аналізи для виявлення конкретних алергенів.
 4. Патч-тести. Використовуються для виявлення контактного дерматиту, де на шкіру накладаються невеликі кількості стандартних подразників, щоб перевірити реакцію.
 5. Додаткові медичні обстеження. Іноді можуть бути потрібні додаткові тести, наприклад, біопсія шкіри, щоб виключити інші шкірні захворювання.

Діагностика екземи здебільшого ґрунтується на клінічній картині та медичному анамнезі, оскільки специфічних лабораторних тестів, які б однозначно підтверджували екзему, не існує. При встановленні діагнозу важливо враховувати можливість інших шкірних захворювань з подібними симптомами. Важливо звернутися до дерматолога для отримання правильного діагнозу та розробки плану лікування.

Лікування

Лікування екземи спрямоване на зменшення негативних симптомів, зменшення запалення та відновлення захисних властивостей шкіри. Ось деякі загальні методи лікування:

 • Зволожувальні креми та мазі. Регулярне використання зволожуючих засобів допомагає підтримувати вологість шкіри, запобігає її сухості та лущенню, а також може зменшити свербіж і подразнення.
 • Кортикостероїдні креми та мазі. Місцеві стероїди часто використовуються для зменшення запалення та свербежу. Важливо використовувати їх за рекомендацією лікаря, оскільки надмірне або тривале використання може мати побічні ефекти.
 • Антигістамінні препарати: У деяких випадках антигістамінні препарати можуть допомогти зменшити свербіж та неприємні відчуття.
 • Місцеві імуномодулятори. Ліки, такі як такролімус мазь або пімекролімус крем, можуть використовуватися для лікування легкої та помірної екземи, особливо в областях, де використання стероїдів є небажаним.
 • Фототерапія. Лікування світлом (зокрема, ультрафіолетовим В-спектром) може бути корисним для деяких пацієнтів, особливо при важкій екземі.
 • Системні препарати. У важких випадках екземи можуть бути призначені оральні або ін'єкційні ліки, які впливають на імунну систему.
 • Лікування інфекцій: При наявності інфекції може знадобитися антибактеріальне або противірусне лікування.
 • Індивідуальний підхід та консультація з дерматологом є ключовими аспектами успішного лікування. Важливо адаптувати підхід до кожного пацієнта, враховуючи його вік, тяжкість симптомів, реакцію на попередні методи лікування та можливі побічні ефекти. Звернення до дерматолога допоможе розробити ефективний план терапії та визначити необхідність спеціальних заходів.

Лікування екземи може вимагати довготривалого підходу та регулярного медичного нагляду. Крім медикаментозного лікування, важливо управляти тригерами та факторами, які можуть погіршувати симптоми, такими як стрес, певні продукти харчування або подразники навколишнього середовища. Важливо своєчасно звертатись до лікаря і не займатись самолікуванням, адже це може призвести до непередбачуваних наслідків.

Профілактика

Профілактика екземи зосереджується на уникненні відомих тригерів та підтримці здоров'я шкіри. Оскільки екзема може мати різні причини та тригери для різних людей, профілактичні заходи можуть варіюватися. Ось декілька загальних порад:

 1. Зволоження шкіри. Регулярне використання зволожувальних кремів або мазей допомагає утримувати шкіру зволоженою, запобігаючи її сухості та лущенню.
 2. Уникання тригерів: Мінімізація контакту з алергенами, подразниками та іншими факторами, які можуть спричиняти реакцію шкіри, допоможе уникнути загострення екземи.
 3. Контроль клімату та вологості. Уникайте екстремальних температур і низької вологості, які можуть спричинити сухість шкіри. Використання зволожувачів повітря в холодну пору року може бути корисним.
 4. Управління стресом. Стрес є відомим тригером для екземи, тому важливо застосовувати стратегії управління стресом, такі як регулярні вправи, медитація або йога.
 5. Здорове харчування. Дієта, багата на омега-3 жирні кислоти, антиоксиданти та інші нутрієнти, може підтримувати здоров'я шкіри.
 6. Обережне використання лікарських препаратів. Деякі ліки можуть спричинити або погіршити симптоми екземи, тому слід консультуватися з лікарем перед їх прийомом.
 7. Регулярні медичні огляди. Особливо важливо для людей з історією атопічних захворювань, регулярні візити до дерматолога можуть допомогти вчасно виявити та лікувати екзему.
 8. Освітні програми. Інформаційні програми про екзему та її управління можуть бути корисними для пацієнтів та їх сімей.

Дотримання цих порад може допомогти знизити ризик виникнення або загострення екземи. Важливо також пам'ятати про індивідуальні особливості кожної людини і консультуватися з лікарем для визначення оптимального плану профілактики.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати при екземі за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.