Гастроентерит: симптоми і заходи попередження

24 жовтень 2023
Гастроентерит: симптоми і заходи попередження

Гастроентерит – це запалення слизової оболонки шлунка та тонкої кишки, часто викликане вірусами, бактеріями або паразитами. Це одне з найбільш поширених захворювань шлунково-кишкового тракту, яке може серйозно погіршити якість життя людини. Згідно статистики, мільйони людей щороку стикаються з гастроентеритом, і важливо розуміти симптоми цього захворювання, а також знати, як його лікувати та попереджати.

Причини гастроентериту

Основними причинами гастроентериту являються:

 1. Віруси. Вірусні інфекції, такі як ротовірус та норовірус, є найпоширенішими причинами гастроентериту. Джерелом розповсюдження цих вірусів можуть бути забруднені продукти харчування, неякісна вода та інфікована людина.
 2. Бактерії. Деякі бактерії, такі як Salmonella, Escherichia coli (E. coli) і Campylobacter, можуть викликати гастроентерит, якщо їх потрапляння в організм супроводжується споживанням забрудненої їжі або води.
 3. Паразити. Паразитарні інфекції, такі як Giardia і Entamoeba histolytica, також можуть призвести до гастроентериту, особливо якщо вода не обробляється належним чином або якщо вживається сира та недоварена їжа.
 4. Групові випадки. Гастроентерит також може бути поширеним у таких групах, як школи, дитячі садки та навіть на круїзних лайнерах. Висока щільність населення і недостатня гігієна можуть сприяти розповсюдженню інфекції.
 5. Токсичні речовини. Вживання токсичних речовин, таких як певні види грибів, або харчових токсинів може викликати гастроентерит.
 6. Лікарські препарати. Деякі лікарські препарати можуть подразнювати слизову оболонку шлунка і кишечника та викликати симптоми гастроентериту, такі як діарея та блювання.
 7. Алергія на їжу. У деяких випадках алергія на певні харчові продукти може викликати симптоми, схожі на гастроентерит, такі як блювання і діарея.

Гастроентерит може виникати з численних причин, і його симптоми можуть бути подібні незалежно від причини. Головні симптоми гастроентериту включають діарею, блювання, біль у животі, розлад шлунка і загальну слабкість. У важких випадках гастроентерит може викликати дегідратацію і вимагає медичного втручання.

Симптоми гастроентериту

Основні симптоми гастроентериту включають:

 1. Діарея. Це найбільш характерний симптом гастроентериту. Діарея проявляється у вигляді рідкого або водянистого стільця, який може бути частим і непередбачуваним.
 2. Блювання. Блювання може бути ще одним поширеним симптомом гастроентериту, особливо якщо інфекція або інший фактор подразнюють шлунок.
 3. Біль у животі. Гастроентерит може супроводжуватися болем або неприємністю в животі. Цей біль може бути гострим і крім того, частим, або боліти внизу живота.
 4. Розлад шлунка. Симптоми гастроентериту можуть включати погану перетравлюваність, відчуття повноти або неприємний смак в роті.
 5. Підвищена температура тіла. Гастроентерит може призводити до підвищеної температури тіла (легка лихоманка), особливо якщо він спричинений інфекцією.
 6. Головний біль і м'язова слабкість. Деякі люди можуть відчувати головний біль і м'язову слабкість під час гастроентериту.
 7. Дегідратація. Загальна втрата рідини через діарею та блювання може призвести до дегідратації. Симптоми дегідратації включають сухість в роті, сонливість, слабкість, блідість шкіри та зменшення сечовипускання.
 8. Втрата апетиту. Гастроентерит може спричинити втрату апетиту.

Симптоми гастроентериту можуть варіювати за інтенсивністю та тривалістю. У більшості випадків гастроентерит - це самолікуюча хвороба, і симптоми зазвичай зникають протягом кількох днів. Проте важливо слідкувати за ознаками дегідратації, особливо у дітей, літніх осіб та інших вразливих груп населення. Якщо симптоми тривають довго або погіршуються, або якщо вони супроводжуються іншими серйозними симптомами, слід звернутися до лікаря для оцінки стану та лікування.

Діагностика гастроентериту

Діагностика гастроентериту зазвичай базується на клінічних симптомах та історії хвороби. Лікар може також використовувати додаткові методи для визначення причини та виключення інших хвороб. Ось деякі методи діагностики гастроентериту:

 1. Медичний огляд та історія хвороби: лікар проводить спостереження за клінічними симптомами пацієнта та збирає інформацію для історії хвороби, включаючи тривалість симптомів, час їх виникнення, та такі ознаки як блювання, діарея і біль в животі.
 2. Аналіз калу: може допомогти виявити інфекцію бактеріями, вірусами або паразитами. До цього аналізу може включатися оцінка консистенції калу, кольору, запаху та наявності крові або деяких інших патологічних елементів.
 3. Загальний аналіз крові: може вказати на запалення або інфекцію. Підвищений рівень білих кров'яних тілець (лейкоцитів) може бути ознакою інфекції.
 4. Бактеріальний посів: у деяких випадках, коли підозрюється бактеріальна інфекція, лікар може замовити аналіз калу для визначення конкретного патогена та визначення йогочутливості до антибіотиків.
 5. Вірусологічні тести: якщо ваш лікар підозрює вірусну інфекцію, можуть бути призначені тести на віруси, такі як дослідження на наявність ротавірусів або норовірусів.
 6. Тест на антитіла: у деяких випадках для визначення попереднього контакту з інфекцією може бути проведений тест на антитіла до конкретного патогена.
 7. Обстеження області шлунка і кишечника: у деяких ситуаціях може бути необхідне обстеження, таке як гастрофіброскопія, колоноскопія або інші обстеження, щоб виключити інші захворювання шлунка і кишечника.

Діагностика гастроентериту може бути важливою для визначення причини хвороби і встановлення плану лікування. Якщо ви маєте симптоми гастроентериту, важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та лікування.

Лікування гастроентериту

Лікування гастроентериту зазвичай спрямоване на полегшення симптомів, попередження дегідратації та усунення причин захворювання. Основні аспекти лікування гастроентериту включають:

 1. Гідратація. Однією з головних задач лікування гастроентериту є попередження дегідратації. Втрата рідини через діарею та блювання може призвести до погіршення стану, особливо у дітей та літніх осіб. Рекомендується пити велику кількість рідини, такої як вода, розчини для оральної гідратації, чай без цукру або несолодкі фруктові компоти.
 2. Дієта. Під час гастроентериту може бути корисним триматися легкої дієти, яка включає тости, банани, рис, яблука та желе. Уникайте важкої, жирної та гострої їжі, що подразнює шлунок, а також молока та молочних продуктів.
 3. Захист від інфекцій. Якщо гастроентерит спричинений інфекцією, дотримуйтеся гігієнічних правил, мийте руки ретельно з милом та уникаєте контакту з інфікованими особами. За можливості, лікуйте інфекцію антибіотиками або іншими препаратами, які призначені вашим лікарем.
 4. Протиблювотні та протидіарейні засоби. Лікар може рекомендувати протиблювотні препарати, такі як метоклопрамид або домперидон, для запобігання і усунення нудоти та блювання. Також можуть бути призначені протидіарейні засоби, але їх вживання повинно здійснюватися під наглядом лікаря.
 5. Ліки для полегшення болю та спазму в животі. Якщо виникає біль або спазм в животі, лікар може призначити знеболюючі та протизапальні препарати або спазмолітики.
 6. Лікування супутніх симптомів. Якщо гастроентерит супроводжується іншими симптомами, такими як лихоманка, головний біль або запальний процес, лікар може призначити лікування цих станів.
 7. Покращення імунної системи. Збалансована дієта, прийом вітамінів та мінералів, а також відпочинок можуть допомогти покращити імунну систему та забезпечити швидке відновлення.

Лікування гастроентериту може відрізнятися в залежності від причини та важкості хвороби. Важливо стежити за симптомами та якомога швидше звернутися до лікаря, особливо якщо симптоми погіршуються або тривають більше кількох днів. Лікар може призначити оптимальне лікування для вашого випадку.

Профілактика

Профілактика гастроентериту полягає в уникненні впливу факторів, які можуть сприяти виникненню захворювання, та дотриманні гігієнічних та безпекових заходів. Ось деякі поради для профілактики гастроентериту:

 1. Регулярно мийте руки теплою водою з милом перед прийомом їжі, після відвідування громадських місць, після роботи з грошима і після відвідування туалету.
 2. Дотримуйтеся високих стандартів гігієни під час приготування їжі. Миття рук, якісне миття овочів та фруктів, правильна термічна обробка м'яса і риби допоможуть уникнути інфекції.
 3. Вживайте чисту і безпечну воду для пиття і приготування їжі. У місцях з нестабільним доступом до чистої води варто використовувати фільтровану або очищену воду.
 4. Зберігайте їжу в холодильнику при правильних температурах і відповідних умовах зберігання, щоб уникнути розмноження бактерій.
 5. Уникайте споживання їжі з неочищених джерел.
 6. Деяким видам гастроентериту можна запобігти за допомогою вакцинації. Зверніться до лікаря, щоб дізнатися, чи існують вакцини для профілактики певних інфекцій.
 7. У дітей гігієна грає особливу роль. Навчіть дітей мити руки перед їжею та після туалету, а також навчіть їх користуватися чистою посудом та іграшками.
 8. Зберігайте чистоту у вашому домі та навколишньому середовищі, щоб запобігти забрудненню.
 9. Уникайте багатолюдних або погано провітрюваних місць, де інфекція може легко поширюватися.
 10. Уникайте контакту з людьми, які мають симптоми гастроентериту, особливо у випадках епідемій.

Захист від гастроентериту передбачає дотримання важливих гігієнічних і безпекових заходів, а також усвідомлення ризиків. Якщо у вас або вашої дитини є симптоми гастроентериту, вам слід звернутися до лікаря для отримання консультації та лікування. Придбати онлайн ліки від гастроентериту за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.