Гідроцефалія: причини, перші ознаки, можливі наслідки та лікування

31 травень 2024
Гідроцефалія: причини, перші ознаки, можливі наслідки та лікування

Гідроцефалія, від грецького «гідро» (вода) та «кефалі» (голова), є медичним станом, що характеризується надмірним накопиченням цереброспінальної рідини (ЦСР) у порожнинах головного мозку, в підоболонкових просторах і шлуночках. Це захворювання може вражати людей будь-якого віку і часто призводить до підвищення внутрішньочерепного тиску, що потенційно може спричинити ряд неврологічних та фізичних ускладнень. Гідроцефалія ставить під загрозу не тільки фізичне здоров'я, але й може значно вплинути на якість життя особи, вимагаючи своєчасного діагностування та лікування.

У цій статті ми детально розглянемо гідроцефалію, включаючи її вплив на життя тих, хто страждає від цього захворювання, та сучасні методи лікування, які спрямовані на полегшення симптомів та зменшення ризику ускладнень, що допоможе пацієнтам досягти покращення якості життя та здоров'я.

Причини виникнення

Причини виникнення гідроцефалії є різноманітними та комплексними, вони залежать від ряду факторів, які можуть впливати на нормальний обіг або всмоктування цереброспінальної рідини (ЦСР) в мозку. До основних причин появи цього стану належать:

 1. Вроджена аномалія. Відхилення у розвитку мозку або його структур, що призводить до порушення відтоку або поглинання ЦСР.
 2. Інфекція мозку. Інфекції, такі як бактеріальний або вірусний менінгіт, можуть призводити до утворення рубців у мозкових оболонках, що ускладнює циркуляцію ЦСР і сприяє розвитку гідроцефалії.
 3. Крововилив у мозок. Після крововиливу, особливо при субарахноїдальному крововиливі, кров може блокувати відток ЦСР, викликаючи її накопичення і тиск на мозкову тканину.
 4. Пухлини мозку. Пухлини можуть фізично закривати шляхи ЦСР або викликати її надмірне вироблення, що потребує хірургічного втручання або інших методів лікування для відновлення нормального відтоку.
 5. Травма голови. Ушкодження, що веде до гематом або набряку мозку, може перешкоджати нормальному обігу ЦСР, потребуючи негайного медичного втручання для запобігання подальшому пошкодженню мозку.

Ці причини підкреслюють важливість детальної діагностики та індивідуального підходу до лікування гідроцефалії. Вчасне виявлення та лікування цього захворювання можуть значно покращити прогноз і якість життя пацієнтів.

Симптоми

Гідроцефалія може проявлятися різноманітними симптомами, що залежать від віку, ступеня збільшення тиску ЦСР та локалізації накопичення цієї рідини. Розпізнавання симптомів є ключовим для своєчасного діагностування та лікування.

 • Непропорційне збільшення голови. У немовлят, які страждають на гідроцефалію, одним з перших і найбільш очевидних симптомів є швидке збільшення розмірів голови, що пов'язано з накопиченням ЦСР.
 • Випинання великого тім’ячка. Через збільшення тиску всередині черепа тім'ячко може стати більш випуклими та напруженими на дотик.
 • Зміни у поведінці. Діти та дорослі з гідроцефалією можуть проявляти дратівливість, сонливість або апатію, що також є ознаками підвищеного внутрішньочерепного тиску.
 • Проблеми зі зором. Наприклад, «захід сонця» – феномен, коли очі пацієнта здаються спрямованими вниз, є специфічним симптомом гідроцефалії.
 • Неврологічні симптоми. Можуть включати затримку розвитку, складнощі з координацією та балансом, а також м'язову слабкість або судоми.

У доповненні до основних проявів, гідроцефалія може супроводжуватися рядом супутніх симптомів, а саме:

 • Головні болі, часто інтенсивні та тривалі, можуть виникати внаслідок підвищеного внутрішньочерепного тиску та розтягування мозкових оболонок.
 • Нудота та блювота. Підвищений тиск у черепній порожнині може викликати такі симптоми, особливо якщо вони виникають вранці або раптово.

Виявлення цих симптомів вимагає негайної медичної уваги, оскільки гідроцефалія може призводити до тривалих ушкоджень мозку та інших серйозних ускладнень. Вчасне лікування може запобігти подальшому прогресуванню стану та покращити прогноз.

Види

Гідроцефалія класифікується за кількома видами в залежності від причин виникнення, місця затримки рідини, та характеру процесу (відкритий або закритий). Кожен вид має свої особливості, що впливають на вибір методів діагностики та лікування.

 1. Замісна гідроцефалія. Цей вид асоціюється з атрофією мозкової тканини, часто виникає у людей похилого віку як частина процесу старіння або при неврологічних захворюваннях, таких як хвороба Альцгеймера. Шлуночки мозку розширюються, компенсуючи втрату мозкової тканини.
 2. Нормотензивна гідроцефалія. Особливість цього виду полягає в тому, що вона розвивається без збільшення тиску в шлуночках мозку. Пацієнти часто відчувають симптоми деменції, порушення ходи та інконтиненцію, при цьому діагностика може бути ускладненою через відсутність звичайних ознак підвищеного внутрішньочерепного тиску.
 3. Гостра гідроцефалія. Виникає раптово, зазвичай внаслідок травми голови або крововиливу в мозок. Це невідкладний стан, що вимагає термінового медичного втручання, оскільки швидке зростання внутрішньочерепного тиску може становити загрозу життю.
 4. Закрита гідроцефалія. Це відноситься до гідроцефалії, коли шляхи відтоку ЦСР заблоковані всередині мозку.
 5. Відкрита гідроцефалія. У цьому випадку продукція ліквору знаходиться в нормі, однак всмоктування порушене, що призводить до поступового зростання симптомів захворювання.
 6. Гіперсекреторна гідроцефалія. Це коли швидкість утворення ЦСР перевищує його швидкість відтоку.
 7. Зовнішня гідроцефалія. У цьому випадку ЦСР накопичується поза мозковими оболонками через зовнішній тиск або забруднення.
 8. Внутрішня гідроцефалія. Тут збільшена кількість ЦСР затримується всередині черепної порожнини, що може бути спричинене блокуванням шляхів відтоку або збільшенням утворення ЦСР.
 9. Змішана гідроцефалія. Це коли в мозковій порожнині спостерігається комбінація внутрішніх і зовнішніх патологічних процесів щодо відтоку ЦСР.

Важливо правильно ідентифікувати тип гідроцефалії, оскільки це безпосередньо впливає на підхід до лікування та може значно покращити прогноз для пацієнта.

Діагностика

Точна діагностика гідроцефалії є ключовим елементом в успішному лікуванні та управління цим станом. Сучасні медичні технології дозволяють вчасно ідентифікувати надмірне накопичення цереброспінальної рідини та визначити оптимальний план лікування.

 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ головного мозку дозволяє отримати детальні зображення мозкових структур та виявити розширення мозкових шлуночків, що є характерним для гідроцефалії.
 • Комп'ютерна томографія (КТ). КТ голови використовується для швидкої оцінки стану мозку, особливо у невідкладних випадках, для визначення розширення шлуночків або наявності причин, що спричинили гідроцефалію.
 • Люмбальна пункція. Люмбальна пункція дозволяє виміряти тиск цереброспінальної рідини та провести аналіз ЦСР на предмет інфекцій та інших патологій.
 • Ультразвукове дослідження (УЗД). У немовлят, у яких тім'ячко ще не закрилося, УЗД через неокостенілі проміжки може бути використане для оцінки розмірів мозкових шлуночків.
 • Нейропсихологічне тестування. Це дозволяє оцінити ступінь впливу гідроцефалії на когнітивні функції та мозкову активність, особливо у дітей із затримкою розвитку.

Після проведення цих діагностичних процедур лікарі можуть скласти повне уявлення про стан пацієнта та визначити найбільш ефективний підхід до лікування. Діагностика гідроцефалії вимагає комплексного підходу, оскільки правильне розуміння причин та масштабу проблеми є критично важливим для планування подальшого лікування та моніторингу стану пацієнта.

Лікування

Лікування гідроцефалії вимагає підходу, зосередженого на видаленні або зменшенні накопичення цереброспінальної рідини (ЦСР) та зниженні внутрішньочерепного тиску. Методи лікування можуть варіюватися від хірургічного втручання до консервативних методів управління симптомами.

 1. Хірургічне втручання. Це основний метод лікування гідроцефалії, який може включати установку шунта для перенаправлення надлишку ЦСР до іншої частини тіла, де рідина може бути абсорбована.
 2. Ендоскопічна третьовентрикулостомія. Цей метод передбачає створення отвору в одному з шлуночків мозку для поліпшення відтоку ЦСР і є альтернативою шунтуванню, зокрема для пацієнтів з некомунікуючою гідроцефалією.
 3. Лікування основного захворювання. Якщо гідроцефалія викликана інфекцією, пухлиною або крововиливом, фокус лікування може бути на вирішенні цих основних проблем, наприклад, через антибіотикотерапію або видалення пухлини.
 4. Спостереження та симптоматичне лікування. У легких випадках або коли хірургічне лікування неможливе, може бути рекомендовано спостереження з регулярними медичними оглядами та симптоматичне лікування, таке як фізіотерапія.

Лікування гідроцефалії вимагає ретельного вибору методів на основі індивідуальних характеристик пацієнта та особливостей захворювання. Важливо пам’ятати, що самолікування або зволікання з медичною допомогою може призвести до серйозних ускладнень, які можуть призвести до незворотного пошкодження мозку та смерті. Неігнорування симптомів та своєчасне звернення до спеціалістів є ключовими для ефективного лікування гідроцефалії.

Профілактика

Профілактика гідроцефалії полягає в зменшенні ризику факторів, що можуть спричинити цей стан, та включає заходи щодо збереження здоров'я головного мозку та цілісності нервової системи. Хоча не всім випадкам гідроцефалії можна запобігти, існують певні стратегії, які можуть допомогти знизити ймовірність її розвитку.

 • Вакцинація. Вакцинація проти інфекційних захворювань, таких як менінгит або пневмокок, може допомогти запобігти інфекціям, що потенційно можуть призвести до розвитку гідроцефалії.
 • Захист голови. Носіння шолома під час катання на велосипеді, мотоциклі або заняття певними видами спорту може зменшити ризик травм голови, які можуть спричинити гідроцефалію.
 • Контроль хронічних захворювань. Управління хронічними станами, такими як гіпертонія або діабет, може допомогти зменшити ризик розвитку умов, що можуть призвести до гідроцефалії.
 • Ведення здорового способу життя. Здорове харчування, регулярні фізичні вправи та відмова від куріння та надмірного вживання алкоголю можуть зміцнити загальний стан здоров'я та зменшити ризик розвитку станів, пов'язаних з гідроцефалією.
 • Обережне ведення вагітності. Правильний догляд за собою під час вагітності, включаючи прийом вітамінів для вагітних, регулярні візити до лікаря та уникнення впливу токсичних речовин, може допомогти знизити ризик розвитку гідроцефалії у немовлят.

Застосування цих профілактичних заходів може сприяти підтримці здоров'я нервової системи та зменшити ймовірність розвитку гідроцефалії. Однак, важливо пам'ятати, що своєчасне звернення до медичного фахівця при появі будь-яких симптомів або занепокоєнь залишається ключовим фактором у забезпеченні оптимального здоров'я.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування гідроцефалії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Товари, які можуть знадобитися
Редакторська група
Оновлено: 31.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.