Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ): симптоми, причини і лікування

20 травень 2024
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ): симптоми, причини і лікування

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) представляють собою широкий спектр захворювань, які вражають верхні та нижні дихальні шляхи. Зумовлені різними вірусами, ці інфекції є одними з найпоширеніших причин медичних звернень та тимчасової непрацездатності серед населення усіх вікових груп. Характеризуючись швидким поширенням, ГРВІ можуть спричиняти значні епідеміологічні спалахи, особливо в осінньо-зимовий період. В цій статті ми ознайомимося з характерними ознаками гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), розберемося в основних причинах їх появи та розглянемо ефективні методи лікування та профілактики цих поширених захворювань.

Причини та фактори виникнення

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) можуть бути спричинені такими факторами:

 1. Вірусні агенти. Основною причиною ГРВІ є пряме зараження різними вірусами, такими як риновірус, коронавірус, аденовіруси, віруси грипу та парагрипу, респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) та інші.
 2. Сезонність. Більшість ГРВІ має виражену сезонність, особливо зростаючи у холодні та вологі періоди року, коли люди більше часу проводять у закритих приміщеннях.
 3. Знижений імунітет. Імунна система відіграє ключову роль у захисті організму від інфекцій. Фактори, що знижують імунну відповідь (стрес, недостатній сон, погане харчування, хронічні захворювання), можуть підвищити вразливість до ГРВІ.
 4. Тісний контакт з інфікованими особами. ГРВІ легко передаються від людини до людини через повітряно-крапельний шлях (чхання, кашель) або через предмети побуту.
 5. Недотримання гігієни. Неправильне або нерегулярне миття рук, а також відсутність звички прикривати рот та ніс при кашлі чи чханні, можуть сприяти швидкому розповсюдженню вірусів.

Розуміння цих факторів важливо для розробки ефективних методів профілактики та контролю за ГРВІ, що спрямовані на зменшення ризиків захворювання та його поширення.

Симптоми

Симптоми ГРВІ можуть варіювати від легких до важких та залежать від типу вірусу, стану імунної системи людини та інших факторів:

 • Підвищення температури тіла. Часто є першою ознакою інфекції, може супроводжуватися ознобом.
 • Нежить. Водянисті або густі виділення з носа, залежно від стадії захворювання.
 • Чхання. Часто виникає як реакція на подразнення слизової оболонки носа.
 • Біль у горлі. Може бути сухим або супроводжуватися відчуттям першіння, часто ускладнює ковтання.
 • Кашель. Спочатку сухий, у подальшому може стати вологим з виділенням мокротиння.
 • Головний біль. Часто супроводжується загальним нездужанням і слабкістю.
 • Біль у м'язах і суглобах. М'язові болі можуть бути досить інтенсивними, особливо у дорослих.
 • Загальна слабкість та нездужання. Відчуття втоми, нестачі енергії.

У деяких випадках, також можуть спостерігатися:

 • Запаморочення та втрата апетиту.
 • Подразнення або біль у очах, особливо при русі очних яблук.
 • Чутливість до яскравого світла.

Увага до перших ознак ГРВІ та своєчасне звернення за медичною допомогою може допомогти запобігти розвитку ускладнень та сприяти швидкому одужанню. Самолікування без консультації з лікарем може призвести до неправильного лікування та подальшого погіршення стану.

Види

Від легких застуд до серйозніших станів, ГРВІ можуть мати різноманітні прояви та наслідки для здоров'я. Ось деякі з найбільш поширених видів ГРВІ:

 1. Звичайна застуда. Найчастіше спричинена риновірусами, застуда характеризується нежитем, чханням, болем у горлі та загальним нездужанням. Це найлегша форма ГРВІ, яка зазвичай проходить сама по собі.
 2. Грип. Спричинений вірусами інфлюенци групи А та В, грип має більш серйозний перебіг з високою температурою, м'язовими болями, головним болем та втомою. Може призвести до ускладнень, особливо у людей зі зниженим імунітетом.
 3. Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ). Частіше вражає дітей та викликає симптоми, схожі на застуду, але може призвести до серйозніших респіраторних проблем, таких як бронхіоліт та пневмонія.
 4. Парагрип. Проявляється підвищенням температури тіла, інтенсивним болем у горлі та кашлем. Парагрип може бути особливо важким для маленьких дітей та літніх людей.
 5. Аденовірусні інфекції. Викликають широкий спектр симптомів, від легких респіраторних проблем до кон'юнктивіту, гастроентериту та навіть пневмонії.
 6. Коронавірусні інфекції. Включають такі захворювання, як SARS (тяжкий гострий респіраторний синдром), MERS (Середньосхідний респіраторний синдром) та COVID-19. Симптоми можуть варіювати від легких респіраторних симптомів до тяжкої пневмонії та гострої дихальної недостатності.

Усвідомлення цих видів ГРВІ допомагає розробити відповідні стратегії профілактики та лікування, зменшуючи ризик ускладнень та сприяючи швидкому відновленню.

Діагностика

Діагностика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) вимагає комплексного підходу, оскільки симптоми ГРВІ можуть бути схожими на інші захворювання. Акцент робиться на оцінці клінічних проявів, анамнезу та, за необхідності, лабораторних та інструментальних методів обстеження:

 • Анамнез. Збір докладної інформації про симптоми, тривалість хвороби та можливий контакт з іншими інфікованими особами.
 • Фізичне обстеження. Оцінка загального стану пацієнта, вимірювання температури тіла, огляд ЛОР-органів, перевірка лімфатичних вузлів та аускультація легень.
 • Лабораторні тести. Загальний аналіз крові для виявлення ознак запалення, а також специфічні тести, такі як ПЛР або експрес-тести, для ідентифікації конкретного вірусу.
 • Інструментальні дослідження. Рентгенографія грудної клітки може бути призначена для виключення пневмонії або інших ускладнень.
 • Диференціальна діагностика. Важливо відрізняти ГРВІ від інших інфекцій, що мають схожі симптоми.

Після проведення діагностики важливо розробити індивідуальний план лікування, який враховує специфіку виявленого збудника, загальний стан пацієнта та наявність супутніх захворювань. Неправильна діагностика або затримка у зверненні за медичною допомогою може призвести до ускладнень та загострити перебіг захворювання.

Лікування

Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) зазвичай спрямоване на полегшення симптомів та підтримку організму під час боротьби з інфекцією. Основні підходи до лікування ГРВІ включають:

 1. Симптоматичне лікування. Це включає застосування жарознижувальних засобів, таких як парацетамол або ібупрофен, для контролю високої температури та полегшення болю, препаратів для зменшення набряку слизової оболонки рота та носа, усунення кашлю. Важливо дотримуватися рекомендованого дозування та не перевищувати максимальну добову дозу.
 2. Зволоження повітря. Використання зволожувачів повітря може допомогти полегшити дихання, особливо в нічний час, і зменшити подразнення слизових оболонок.
 3. Відпочинок. Достатній відпочинок та сон є критично важливими для відновлення, оскільки вони допомагають організму ефективно боротися з інфекцією.
 4. Достатня кількість рідини. Збільшення споживання рідини (вода, трав'яні чаї, неконцентровані фруктові соки) допомагає запобігти дегідратації, особливо при високій температурі та пітливості.
 5. Противірусні препарати. Для деяких вірусів, наприклад вірусу грипу, лікар призначає противірусні препарати, щоб скоротити тривалість хвороби та зменшити тяжкість симптомів.
 6. Промивання носа сольовим розчином. Регулярне промивання носових ходів сольовими розчинами може допомогти очистити носові проходи від слизу та збудників інфекції.
 7. Вживання теплих напоїв. Теплі напої, такі як трав'яні чаї з медом або лимоном, можуть зігрівати та заспокоїти подразнену гортань та допомогти зменшити кашель.

Самолікування без консультації з медичним фахівцем може призвести не лише до відсутності поліпшення, але й до ускладнень або розвитку додаткових проблем зі здоров'ям. Тому, при перших симптомах ГРВІ важливо звернутися за медичною порадою.

Профілактика

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) є ключовим аспектом у збереженні здоров'я, особливо під час епідемічних спалахів. Ефективні профілактичні заходи можуть значно знизити ризик зараження та передачі інфекції, а також обмежити її поширення у громадських місцях та серед членів сім'ї.

 • Регулярне миття рук. Застосування мила та води або антисептичних засобів для рук знижує ризик передачі вірусів.
 • Вакцинація. Щорічне щеплення проти грипу рекомендується для певних груп ризику та може допомогти уникнути ускладнень ГРВІ.
 • Уникнення тісного контакту. Обмеження контакту з людьми, які мають симптоми ГРВІ, допомагає запобігти передачі інфекції.
 • Використання захисних масок. Маски можуть бути ефективним засобом профілактики при перебуванні у громадських місцях або в контакті з інфікованими особами.
 • Збалансоване харчування та підтримка імунітету. Правильне харчування, багате вітамінами та мінералами, сприяє зміцненню імунної системи.
 • Вентиляція приміщень. Регулярне провітрювання приміщень зменшує концентрацію вірусів у повітрі.

Використання цих запобіжних заходів може значно зменшити ризик захворювання ГРВІ, підвищити Ваш імунітет і зміцнити загальний стан здоров’я, що дозволить вам насолоджуватися активним та здоровим способом життя у будь-який сезон.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування та профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 24.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.