Ком в горлі: причини неприємного відчуття та як його позбутися

01 травень 2024
Ком в горлі: причини неприємного відчуття та як його позбутися

Відчуття кому в горлі є досить розповсюдженим симптомом, який може викликати значний дискомфорт і тривогу у пацієнтів. Це відчуття може описуватися як обмеження або стиснення в горлі, що не завжди пов'язане з конкретною фізичною перешкодою. Симптом може супроводжувати різноманітні стани, що варіюються від легких і тимчасових до тих, що вимагають серйозного медичного втручання. У цій статті ми розглянемо основні причини виникнення кому в горлі, методи діагностики та лікування, а також способи профілактики цього неприємного відчуття.

Причини виникнення

Відчуття кому в горлі – це суб'єктивний симптом, який може бути викликаний різними факторами, від психологічних до серйозних медичних станів, кожен з яких вимагає уваги та, за необхідності, специфічного лікування:

 1. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). При цьому стані шлункова кислота повертається назад у стравохід, що може викликати не тільки печію, але й подразнення в горлі, призводячи до відчуття кому.
 2. Стрес та тривожні розлади. Психологічний дискомфорт може спричиняти фізичні симптоми, зокрема м'язове напруження в області горла, що пацієнти часто описують як ком у горлі.
 3. Тиреоїдні захворювання. Зміни в роботі щитоподібної залози можуть призвести до її збільшення, що викликає відчуття тиску або кому в горлі, особливо при ковтанні.
 4. Хронічні запальні захворювання горла. Довготривале запалення горла, як у випадку з хронічним фарингітом або ларингітом, може спричиняти постійне відчуття дискомфорту або відчуття чужорідного тіла в горлі.
 5. Алергічні реакції. Алергія може призвести до набряку слизової горла, внаслідок чого виникає відчуття кому, особливо під час алергічних реакцій на певні продукти, пилок рослин або інші алергени.
 6. Аутоімунні захворювання. Деякі аутоімунні стани, такі як синдром Шегрена, характеризуються сухістю в роті та горлі, що може створювати відчуття кому через зменшення слиновиділення.
 7. Новоутворення в області горла або шиї. Пухлини або інші утворення в області горла, щитоподібної залози або шиї можуть фізично тиснути на структури горла, спричиняючи відчуття кому або перешкоди при ковтанні.

Важливо не ігнорувати цей симптом, особливо якщо він тривалий або посилюється, оскільки він може бути ознакою серйозних захворювань. Кваліфікована медична допомога допоможе встановити причину та обрати адекватне лікування.

Супутні симптоми

Відчуття кому в горлі може бути ознакою як фізіологічних реакцій організму, так і різних медичних станів. Врахування додаткових симптомів може допомогти визначити діагноз і подальшу стратегію лікування.

 • Біль у горлі. Часто супроводжує відчуття кому, може бути ознакою інфекційного захворювання, такого як фарингіт або тонзиліт.
 • Утруднене ковтання (дисфагія). Може сигналізувати про проблеми з глоткою або стравоходом, включаючи механічну обструкцію або неврологічні порушення.
 • Зміна голосу. Хриплість або втрата голосу може бути пов'язана з ураженням голосових зв'язок або навколишніх тканин.
 • Почуття стиснення або болю в шиї. Може вказувати на збільшення щитоподібної залози або наявність новоутворень.
 • Відчуття задишки. Цей симптом може сигналізувати про серйозні проблеми з дихальною системою або про обструкцію дихальних шляхів.
 • Кашель. Часто асоціюється з відчуттям кому в горлі, особливо при інфекційних захворюваннях дихальних шляхів.
 • Печія або відрижка. Можуть бути ознаками гастроезофагеального рефлюксу, при якому кислота зі шлунку потрапляє в стравохід, викликаючи дискомфорт.

При появі цього симптому, особливо якщо він супроводжується іншими ознаками або триває довгий час, необхідно звернутися до лікаря для обстеження та визначення причини, що дозволить вибрати адекватну стратегію лікування. Комплексний підхід до діагностики та лікування забезпечить найбільш ефективне усунення дискомфорту та запобігання можливим ускладненням.

Діагностика

Сучасна медицина пропонує кілька діагностичних методів, які дозволяють точно визначити етіологію відчуття кому в горлі. Це дозволяє лікарям розробити ефективний план лікування.

 1. Ларингоскопія – процедура, що дозволяє візуально оцінити стан гортані та голосових зв'язок за допомогою спеціального інструменту – ларингоскопа. Це допомагає виявити запалення, новоутворення або інші аномалії.
 2. Аналізи крові на гормони та інфекції – використовуються для виявлення гормональних збоїв, зокрема змін в рівні гормонів щитоподібної залози, а також для діагностики інфекційних захворювань, що можуть спричинити відчуття кому в горлі.
 3. Ендоскопія верхніх дихальних шляхів – дозволяє оцінити стан носоглотки, глотки та верхніх дихальних шляхів за допомогою ендоскопа, ідентифікувати звуження, запалення або інші патологічні зміни.
 4. Рентген або УЗД (ультразвукове дослідження) щитоподібної залози – методи, що застосовуються для оцінки розміру, форми та структури щитоподібної залози, виявлення вузлів або інших новоутворень, які можуть тиснути на горло.
 5. Фіброезофагогастродуоденоскопія (ФЕГДС) – метод, що дозволяє оглянути стравохід, шлунок і дванадцятипалу кишку на предмет ерозій, виразок або інших змін, що можуть спричиняти відчуття кому в горлі через рефлюкс або інші шлунково-кишкові захворювання.
 6. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – високоточний метод діагностики, який дозволяє отримати детальні зображення тканин і структур шиї та горла, виявляючи новоутворення, запальні процеси або інші аномалії.

Результати діагностики є важливим кроком на шляху до вибору відповідної терапії та поліпшення якості життя пацієнта. Важливо звернутися до фахівця при перших симптомах для своєчасного виявлення та лікування можливих проблем.

Лікування

Ефективне лікування залежить від визначення точної причини цього симптому. Для кожної з причин існують специфічні підходи до лікування:

 • При стресі важливо використовувати методи релаксації, такі як дихальні вправи, медитація або йога. В деяких випадках можуть бути рекомендовані антидепресанти для зниження рівня тривожності та стресу, що спричиняють відчуття кому в горлі.
 • Запалення слизової оболонки горла ефективно лікується за допомогою протизапальних засобів, що можуть включати НПЗЗ (нестероїдні протизапальні препарати) та місцеві знеболювальні спреї або льодяники, що допомагають зменшити біль та дискомфорт.
 • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) вимагає комплексного підходу, що включає корекцію харчових звичок, уникнення продуктів, які можуть спричиняти рефлюкс, та прийом препаратів, що знижують кислотність шлунка, таких як інгібітори протонної помпи.
 • Захворювання щитоподібної залози часто лікують за допомогою гормональної терапії, спрямованої на нормалізацію рівня тиреоїдних гормонів у крові, що може включати прийом левотироксину або інших гормональних препаратів.
 • Алергічні реакції можуть також викликати відчуття кому в горлі, і в таких випадках ефективними є антигістамінні препарати та уникнення алергенів, які спричиняють реакцію.
 • Хронічні інфекції, такі як тонзиліт або фарингіт, потребують антибіотикотерапії або інших антимікробних засобів, залежно від збудника інфекції.

Лікування кому в горлі вимагає індивідуального підходу та може залежати від різноманітних факторів. Ризики самолікування включають затягування процесу діагностики, використання неефективних або небезпечних методів лікування, що може призвести до погіршення стану. Тому, перед застосуванням будь-яких засобів важливо проконсультуватися з лікарем.

Профілактика

Ефективна профілактика базується на здоровому способі життя, уважному відношенні до сигналів свого організму та швидкому реагуванні на можливі проблеми. Ось декілька ключових аспектів, які допоможуть мінімізувати ризик виникнення неприємних відчуттів:

 1. Збалансоване харчування. Уникання продуктів, що можуть спричиняти або погіршувати симптоми рефлюксу, таких як кислі, гострі страви, шоколад, кава та алкоголь, може допомогти знизити ризик відчуття кому в горлі.
 2. Підтримання здорової ваги. Зайва вага збільшує тиск у черевній порожнині, що може сприяти розвитку або погіршенню гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, однієї з частих причин відчуття кому в горлі.
 3. Регулярні фізичні вправи. Фізична активність допомагає підтримувати здорову вагу та знижує стрес, який також може бути причиною відчуття кому в горлі.
 4. Достатнє споживання рідини. Гідратація є ключовою для підтримки здоров'я слизової оболонки горла та може допомогти запобігти сухості або подразненню.
 5. Уникнення куріння та алкоголю. Ці звички можуть спричиняти роздратування горла та підвищувати ризик розвитку рефлюксної хвороби.
 6. Регулярне очищення носових проходів: Це може допомогти уникнути накопичення слизу, яке також може сприяти відчуттю кому в горлі.
 7. Стрес-менеджмент: Знаходження ефективних способів контролю над стресом через медитацію, йогу або глибоке дихання може зменшити вплив стресу на відчуття кому в горлі.

Комплексний підхід до профілактики відчуття кому в горлі, який включає здоровий спосіб життя, правильне харчування та управління стресом, може значно знизити ризик його появи. Якщо симптоми не проходять, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування можливих медичних станів.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування захворювань горла за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 03.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.