Міопія: причини та корекція зору

02 листопад 2023
Міопія: причини та корекція зору

В сучасному світі проблеми з зором зустрічаються дедалі частіше, а однією з найпоширеніших є міопія або короткозорість. Статистика показує, що кожна четверта людина в усьому світі має цей діагноз. Враховуючи це, важливо розглянути всі аспекти цього захворювання, включаючи причини його виникнення, симптоми та способи лікування.

Міопія, або короткозорість – це патологія ока, при якій особа погано бачить далекі об'єкти, але гарно сприймає те, що знаходяться ближче. Проблема полягає в тому, що зображення фокусується не на сітківці, як це повинно бути, а перед нею, через що віддалені об’єкти виглядають розмитими.

Причини та фактори ризику

Розглядаючи причини міопії, слід виділити наступні ключові фактори:

 • Генетична схильність – спадковий фактор має значущий вплив на розвиток міопії.
 • Зближена робота з близькими об'єктами – тривале читання, робота за комп'ютером може сприяти розвитку короткозорісті.
 • Вплив навколишнього середовища – недостатнє освітлення, довгий час проведений перед екранами гаджетів можуть негативно вплинути на зір.

Ці фактори вказують на важливість вживання профілактичних заходів з метою попередження прогресування міопії.

Симптоми міопії

Розпізнавання симптомів на ранніх стадіях є ключем для успішного лікування. Ось деякі з них:

 • Розмитість далеких об'єктів – основний симптом міопії.
 • Постійне напруження очей – може бути викликане потребою сконцентрувати зір на далеких об'єктах.
 • Часті головні болі – можуть виникати через перенапругу м'язів ока.
 • Звуження поля зору – пацієнт бачить обмежений обсяг простору.

Дані симптоми служать сигналами для негайного звернення до спеціаліста для консультації.

Діагностика міопії

Діагностика міопії, або короткозорості, зазвичай виконується офтальмологом і включає в себе декілька основних процедур та оцінок зору. Ось деякі з них:

 • Тест на зорову гостроту. Це один із найпоширеніших тестів для оцінки міопії. Пацієнта просять читати літери чи символи на спеціальній таблиці (найчастіше використовується таблиця Snellen). Зорову гостроту вимірюють в долях (наприклад, 20/20), де перший чисельник вказує відстань, на яку пацієнт може чітко бачити, а другий чисельник – відстань, на якій бачення було б нормальним. Зменшення зорової гостроти може бути ознакою міопії.
 • Рефрактометрія. Цей тест дозволяє вимірювати рефракцію очей, тобто здатність очей фокусувати світло. Ваш лікар за допомогою спеціального пристрою визначить найкращу лінзу для корекції вашого зору. У випадку короткозорості рефрактометр показує, що фокусна відстань зміщена вперед, тобто лінзу потрібно розмістити ближче до ока.
 • Скіаскопія. Ця процедура може використовувати спеціальний прилад, який вимірює рефракцію очей на основі відбитого світла. Він допомагає лікарю визначити правильний рецепт для окулярів або контактних лінз для виправлення міопії.
 • Розширення зіниці. Після базових тестів може бути застосовано розширення зіниці для детальнішої оцінки структур ока, таких як сітківка та склоподібне тіло. Це допомагає виключити інші захворювання ока та оцінити ступінь міопії.
 • Ультразвукова біомікроскопія або оптометрія на основі лазерної інтерферометрії. Ці дослідження можуть використовуватися для вимірювання довжини очного відділу та інших параметрів ока.

Після діагностики міопії лікар зазвичай розглядає опції виправлення зору, такі як окуляри, контактні лінзи або корекція зору лазером (LASIK). Важливо регулярно проходити огляди в офтальмолога та вживати необхідні заходи для збереження зору.

Лікування міопії

Лікування міопії має на меті виправити недолік зору і знизити ризик ускладнень. Основні методи лікування міопії включають:

 • Окуляри з лінзами, які коригують міопію, є однією з найпоширеніших і найбільш ефективних методів виправлення зору. Офтальмолог визначає оптимальний рецепт для окулярів на основі рефракційного стану очей пацієнта.
 • Деякі пацієнти вибирають контактні лінзи для корекції міопії. Це може бути особливо корисним для тих, хто не хоче носити окуляри або має особливі вимоги до зору, наприклад, для спорту. Офтальмолог допоможе підібрати відповідні контактні лінзи та навчить, як ними користуватися.
 • Лазерна корекція зору (LASIK) – це хірургічна процедура, яка може виправити міопію за допомогою лазеру. Під час операції офтальмолог робить розріз на рогівці, піднімає її, а потім використовує лазер для зняття частини тканини рогівки, щоб змінити її форму. LASIK може допомогти пацієнтам позбутися від окулярів або контактних лінз, але ця процедура не підходить для всіх та потребує обстеження та консультації з лікарем.
 • Для дітей із прогресуючою міопією може бути розглянуто спеціальну терапію для сповільнення прогресу захворювання. Це може включати в себе використання спеціальних контактних лінз або ліків під наглядом лікаря.
 • Очні вправи та терапія можуть бути рекомендовані для покращення зору та роботи очей.
 • У деяких випадках міопія може призвести до ускладнень, таких як детачмент сітківки. У таких ситуаціях може знадобитися хірургічне втручання для виправлення ускладнень.

Лікування міопії повинно бути індивідуальним і залежати від віку пацієнта, ступеня міопії та особистих побажань. Важливо регулярно відвідувати офтальмолога для контрольних оглядів та отримання професійних рекомендацій щодо виправлення та управління міопією.

У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Підтримка та реабілітація

Для підтримки зору та попередження подальшого прогресування міопії пацієнтам рекомендується:

 • Контрольоване використання окулярів або лінз – важливо правильно підібрати і використовувати оптичні пристрої.
 • Регулярні офтальмологічні обстеження та моніторинг – дозволить контролювати стан зору та вчасно виявляти будь–які проблеми.

Ці заходи допоможуть підтримувати зір у гарному стані та запобігти подальшому розвитку міопії.

Ускладнення та профілактика

Міопія може призвести до ряду ускладнень, але їх можна уникнути, дотримуючись деяких рекомендацій:

 • Захист від надмірного світла – використання окулярів із ультрафіолетовим захистом.
 • Регулярні перерви під час роботи за комп'ютером – допоможе зменшити напругу на очах.
 • Збалансоване харчування – сприяє загальному зміцненню організму та органів зору.

Застосування цих профілактичних заходів може зменшити ризик ускладнень і сприяти збереженню здоров'я очей.

Враховуючи все вищесказане, можна зробити висновок про важливість регулярних візитів до офтальмолога для своєчасної діагностики та лікування міопії. Дотримання профілактичних рекомендацій і вчасне втручання може запобігти прогресуванню захворювання і зберегти здоров'я ваших очей.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн БАДи для зору за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.