Найбільш поширені причини жіночого безпліддя

25 квітень 2024
Найбільш поширені причини жіночого безпліддя

Безпліддя – це складна та чутлива проблема, з якою стикаються численні пари по всьому світу, і яка може значно вплинути на психологічний стан, відносини між партнерами та якість життя в цілому. Безпліддя може бути наслідком багатьох різних причин, які потребують ретельного дослідження та спеціального лікування. У цій статті ми розглянемо найбільш поширені фактори, що сприяють виникненню безпліддя у жінок, та обговоримо сучасні методи діагностики, які дозволяють ідентифікувати конкретні проблеми в репродуктивній системі. Варто також відзначити, що важливим етапом є вибір найбільш ефективного методу лікування, яке дозволяє багатьом парам здійснити свою мрію про батьківство.

Причини виникнення

Причини жіночого безпліддя різноманітні і можуть включати широкий спектр факторів, які впливають на репродуктивне здоров'я жінки. Розглянемо найбільш поширені причини безпліддя:

 • Дисбаланс гормонів. Неправильна робота щитовидної залози, наднирників або гіпофіза може порушити вироблення гормонів, що регулюють овуляцію, таких як естроген, прогестерон, ФСГ (фолікулостимулюючий гормон), ЛГ (лютеїнізуючий гормон), тим самим впливаючи на можливість зачаття.
 • Ендометріоз. Це стан, при якому тканина, подібна до тканини внутрішнього шару матки (ендометрію), росте за межами матки, викликаючи запалення, біль і утворення рубцевої тканини. Ендометріоз може блокувати маткові труби або порушувати імплантацію ембріона.
 • Захворювання репродуктивної системи. Запальні захворювання тазових органів, полікістоз яєчників, інфекції, що передаються статевим шляхом, можуть призводити до ушкодження або блокування маткових труб, порушуючи процес запліднення та переміщення ембріона до матки.
 • Стрес. Хронічний стрес впливає на гормональний баланс, може призвести до порушення менструального циклу та овуляції, знижуючи шанси на зачаття.

Ці стани негативно впливають на репродуктивну функцію жінки, порушуючи нормальний процес зачаття. Для точної діагностики та вибору ефективної стратегії лікування необхідно пройти комплексне обстеження у фахівця з репродуктивної медицини.

Ознаки

Ознаки безпліддя у жінок можуть бути не завжди очевидними, проте існують певні симптоми, які варто враховувати:

 1. Відсутність вагітності. Якщо протягом одного року регулярних статевих контактів без використання контрацептивів вагітність не настає, це може бути ознакою безпліддя.
 2. Нерегулярні менструації. Значні коливання у циклі, відсутність менструацій (аменорея) або мізерні менструації (олігоменорея) можуть свідчити про репродуктивні проблеми.
 3. Болісні менструації. Сильний біль під час менструацій, який виходить за рамки звичайного дискомфорту, може бути ознакою ендометріозу або інших станів, що впливають на фертильність.
 4. Симптоми гормонального дисбалансу. Зміни в масі тіла, ріст волосся в нетипових для жінок місцях, зниження лібідо та випадіння волосся на голові можуть бути ознаками гормональних порушень, які, в свою чергу, можуть впливати на фертильність.
 5. Біль під час статевого акту. Дискомфорт або біль під час чи після статевого акту також можуть бути пов'язані з репродуктивними проблемами.

Важливо розуміти, що наявність одного або кількох з цих симптомів не обов'язково означає безпліддя, але вони можуть бути приводом для детального обстеження спеціалістом. Важливо якомога раніше звернутися до лікаря-репродуктолога, оскільки це допоможе вчасно виявити причини проблем із фертильністю та підібрати ефективне лікування.

Види

Жіноче безпліддя може проявлятися у різних формах, кожна з яких має свої особливості та потребує відповідного підходу до діагностики та лікування. Залежно від обставин, існують два основні типи безпліддя:

Первинне безпліддя

Належить до ситуацій, коли жінка не може завагітніти після року регулярних статевих контактів без використання контрацептивів. До медичних факторів, які можуть призвести до первинного безпліддя, належать:

 • Анатомічні проблеми, такі як вроджені аномалії матки або непрохідність фаллопієвих труб.
 • Гормональні порушення, що впливають на овуляцію, включаючи синдром полікістозних яєчників або гіпотиреоз.
 • Аутоімунні захворювання, які можуть впливати на репродуктивну систему.

Вторинне безпліддя

Виникає у жінок, які вже мали вагітності, але зіткнулися з проблемами при спробі завагітніти знову. До причин вторинного безпліддя можуть належати:

 • Постінфекційні ускладнення, що призводять до змін у стані фаллопієвих труб або внутрішніх статевих органів.
 • Адгезії та рубці в малому тазу, часто внаслідок перенесених хірургічних втручань, ендометріозу або попередніх пологів.
 • Зміни в якості яйцеклітин, пов'язані зі старінням репродуктивної системи жінки.

Кожен випадок безпліддя унікальний, і потребує індивідуального підходу в діагностиці та лікуванні. Розпізнавання типу безпліддя допомагає фахівцям визначити оптимальний план лікування, який може включати як медикаментозну терапію, так і більш складні методи, такі як допоміжні репродуктивні технології.

Діагностика

Діагностика безпліддя є комплексним процесом, який включає в себе використання різноманітних методів обстеження, здатних виявити потенційні причини проблем з зачаттям. Сучасна медицина пропонує наступні діагностичні процедури:

 • Ультразвукове дослідження (УЗД). Цей метод дозволяє оцінити стан яєчників, матки та інших структур малого тазу. УЗД є невід'ємною частиною діагностики, оскільки допомагає ідентифікувати кісти яєчників, міому матки, аномалії розвитку репродуктивних органів та інші патології.
 • Гормональні аналізи. Баланс гормонів відіграє ключову роль у процесі репродукції. Аналізи на гормони, такі як ФСГ (фолікулостимулюючий гормон), ЛГ (лютеїнізуючий гормон), пролактин, естрадіол, прогестерон, а також тиреоїдні гормони, допомагають оцінити гормональний фон і виявити порушення, які можуть впливати на овуляцію та імплантацію ембріона.
 • Гістероскопія. Ця процедура передбачає введення оптичного приладу, ендоскопа, через шийку матки для візуальної оцінки внутрішньої порожнини матки. Гістероскопія дозволяє ідентифікувати такі стани, як поліпи, субмукозні вузли, вроджені аномалії матки, а також оцінити стан ендометрію.
 • Лапароскопія. Мінімально інвазивна хірургічна процедура, що дозволяє оглянути органи малого тазу, включаючи яєчники, маткові труби та матку. Лапароскопія особливо корисна для діагностики ендометріозу, перевірки прохідності маткових труб та виявлення спайок.

Кожен з цих методів має свої особливості та призначення, і в залежності від індивідуальної ситуації лікар може рекомендувати один або декілька видів обстеження для складання повної картини репродуктивного здоров'я пацієнтки. Важливо підійти до процесу діагностики комплексно, враховуючи всі можливі аспекти та фактори, що можуть впливати на фертильність.

Лікування

Лікування жіночого безпліддя залежить від його причин і вимагає комплексного підходу з участю кваліфікованих фахівців. Розглянемо детальніше основні методи лікування:

 1. Медикаментозна терапія для корекції гормонального дисбалансу. Використовуються препарати, які регулюють рівні гормонів, що відіграють ключову роль у репродуктивній системі жінки, такі як ФСГ (фолікулостимулюючий гормон), ЛГ (лютеїнізуючий гормон), прогестерон та інші. Це може включати прийом оральних контрацептивів та агоністів гонадотропін-рилізинг гормону.
 2. Хірургічне втручання при ендометріозі або непрохідності фаллопієвих труб. Лапароскопія або гістероскопія може бути застосована для усунення анатомічних перешкод або патологій, які перешкоджають зачаттю. Це може включати видалення спайок, відновлення прохідності фаллопієвих труб або лікування ендометріозу.
 3. Репродуктивні технології, такі як ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення). ЕКЗ включає стимуляцію овуляції, збір яйцеклітин і їх запліднення в лабораторних умовах, після чого ембріони переносяться в порожнину матки. Для підвищення шансів на успіх також можуть застосовуватись методи ICSI (інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда) та вибір найбільш життєздатних ембріонів.

Важливо підкреслити, що самолікування може призвести до затримки в діагностиці та лікуванні, а також може погіршити репродуктивне здоров'я. Тому, перед початком будь-якого лікування необхідна консультація з репродуктологом або гінекологом, який зможе рекомендувати найбільш ефективний план лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму та причин безпліддя.

Профілактика

Профілактика жіночого безпліддя є важливою складовою збереження репродуктивного здоров'я. Вона включає наступні аспекти:

 • Здоровий спосіб життя. Підтримання збалансованого харчування, багатого на вітаміни та мінерали, особливо фолієву кислоту, залізо та кальцій. Важливо також займатися регулярними фізичними вправами та відмовитися від шкідливих звичок, таких як куріння та надмірне споживання алкоголю.
 • Регулярні медичні огляди. Регулярне відвідування гінеколога для профілактичних оглядів та своєчасного виявлення та лікування гінекологічних захворювань, що можуть впливати на фертильність.
 • Контроль за масою тіла. Підтримка нормальної маси тіла важлива, оскільки як надмірна, так і недостатня вага можуть негативно впливати на репродуктивні функції через гормональні порушення.
 • Уникнення стресових ситуацій. Хронічний стрес може порушувати гормональний баланс та цикли овуляції, тому важливо знаходити способи ефективного керування стресом, такі як медитація, йога або консультування з психотерапевтом.

Своєчасне звернення за медичною допомогою при перших ознаках репродуктивних проблем значно підвищує шанси на успішне лікування безпліддя. Професійний підхід лікаря дозволить розробити індивідуальний план лікування, виходячи з особливостей організму та причин безпліддя.

Обізнаність про фактори ризику та методи профілактики жіночого безпліддя є ключем до підтримки репродуктивного здоров'я. Не бійтеся звертатися за професійною медичною допомогою, якщо ви стикаєтеся з цією проблемою, адже сучасна медицина пропонує численні ефективні методи лікування та подолання безпліддя.

За потреби і приписом лікаря Ви можете придбати онлайн препарати для лікування безпліддя за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 25.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.