Німіють руки і ноги: що робити?

13 листопад 2023
Німіють руки і ноги: що робити?

Оніміння кінцівок – це симптом з яким багато хто з нас стикався протягом життя. Іноді терпнуть руки або ноги після незручного положення під час сну, а іноді цей симптом може вказувати на серйозніше захворювання. Час від часу ми можемо почути сигнали від наших кінцівок, які видаються дивними та незвичайними. Відчуття поколювання, мурашок, слабкості, оніміння або навіть біль в руках і ногах можуть викликати незрозумілу тривогу. Ці симптоми мають різні причини та можуть бути нешкідливими та тимчасовими, або вони можуть вказувати на серйозний медичний стан, який потребує уваги та лікування. У цій статті ми дослідимо можливі причини та наслідки відчуття оніміння в руках і ногах, а також розглянемо, коли варто звернутися до лікаря та які дії можна вжити для полегшення цих симптомів.

Симптоми оніміння рук і ніг

Оніміння рук і ніг може бути симптомом різних медичних станів і проблем. Ось деякі можливі причини цього симптому:

 • Оніміння рук і ніг може бути одним із супутніх симптомів мігрені, особливо перед або під час нападу.
 • Проблеми з кровообігом, такі як вузькість артерій, тромбоз чи емболія, можуть призвести до оніміння в руках і ногах.
 • Оніміння може бути пов'язане з неврологічними станами, такими як гостра ішемія мозку, невропатія чи різні розлади нервової системи.
 • Пошкодження спинного мозку або ускладнення можуть спричинити оніміння та параліч (слабкість м’язів) в руках і ногах.
 • Вживання алкоголю, наркотиків або отруйних речовин може призвести до втрати чутливості в кінцівках.
 • Сильний стрес або патологічна тривожність можуть викликати поколювання або оніміння в руках і ногах.
 • Ревматичні захворювання, такі як ревматоїдний артрит, можуть викликати відчуття оніміння в кінцівках.
 • Травма або набряк м'язів або суглобів також може викликати оніміння.
 • Контакт з хімічними речовинами, отрутою або іншими подразниками може спричинити оніміння.

Завжди важливо звертатися до лікаря, якщо ви відчуваєте оніміння рук і ніг, особливо якщо цей симптом триває, регулярно повертається або поєднаний з іншими незвичайними симптомами. Лікар може провести обстеження та діагностику для встановлення причини і призначення лікування.

Можливі причини оніміння рук і ніг

Оніміння рук і ніг є симптомом, який може мати різні причини. Ось деякі з найбільш поширених можливих причин оніміння в кінцівках:

 1. Карпальний тунельний синдром – стан, при якому стиснення медіального нерва в зап'ястку призводить до оніміння , болю та поколювання в руці, зазвичай в пальцях, включаючи великий палець, вказівний палець і середній палець.
 2. Невропатія – ураження нервової системи. Найчастіше це пов'язано з цукровим діабетом, але може мати інші причини, такі як алкоголізм, вітамінний дефіцит, інфекції і т. д.
 3. Мігрень. У деяких людей мігрень може супроводжуватися німкістю в руках або ногах перед або під час нападу мігрені.
 4. Недостатність кровообігу. Проблеми з кровообігом, такі як вузькість артерій, можуть призвести до недостатнього кровопостачання до кінцівок і, як наслідок, до відчуття оніміння.
 5. Склероз множинної енцефалопатії (СМЕ). Ця аутоімунна хвороба може пошкоджувати оболонку нервових клітин і призводити до оніміння, слабкості та різних неврологічних симптомів.
 6. Остеонекроз, травми та пухлини хребців шийного відділу. У цьому випадку втрата чутливості в руках супроводжується болем у м’язах і неможливістю стиснути руки.
 7. Спровоковані субстанціями стани. Вживання алкоголю, наркотиків або взаємодія з хімічними речовинами може спричинити відчуття оніміння.
 8. Стани тривожності чи паніки. Сильний стрес або тривожність можуть викликати поколювання або оніміння в руках і ногах.

Це лише загальний перелік можливих причин, і діагноз може встановити лише лікар після обстеження та додаткових досліджень. Якщо ви відчуваєте оніміння в руках і ногах, особливо якщо це сталося вперше або триває тривалий час, вам слід звернутися до лікаря для консультації та діагностики.

Діагностика та розпізнавання

Діагностика та розпізнавання оніміння рук і ніг може бути складним завданням, оскільки цей симптом може мати численні причини. Щоб визначити його джерело та встановити правильний діагноз, лікар може виконати ряд клінічних та інструментальних досліджень. Ось деякі з них:

 1. Медичний огляд. Ваш лікар поставить вам запитання щодо вашої історії хвороби, зокрема про час появи симптомів, їх тривалість, інтенсивність та фактори, які можуть їх погіршувати або полегшувати.
 2. Фізичний огляд. Лікар проведе фізичний огляд, включаючи перевірку рефлексів, чутливості, м'язової сили та здатності виконувати координаційні та рухові вправи.
 3. Аналіз крові та сечі. Деякі стани, такі як цукровий діабет або дефіцит вітамінів, можна виявити за допомогою аналізів крові та сечі.
 4. Електроміографія (ЕМГ). Ця процедура допоможе виявити проблеми з роботою м'язів та нервової системи.
 5. Діагностика за допомогою зображень. Магнітно-резонансна томографія (МРТ), комп'ютерна томографія (КТ) або рентгенографія можуть бути проведені, якщо лікар підозрює структурні аномалії або ураження спинного мозку чи хребта.
 6. Додаткові консультації. Іноді для постановки точного діагнозу лікарі рекомендують проконсультуватися з іншими фахівцями, наприклад, неврологом, ревматологом або ендокринологом.

Важливо звертатися до лікаря, якщо ви відчуваєте оніміння рук і ніг, особливо якщо цей симптом триває, стає інтенсивнішим або супроводжується іншими незвичайними симптомами, такими як біль, параліч чи порушення координації. Тільки кваліфікований медичний фахівець може встановити точний діагноз і призначити відповідне лікування.

Лікування та реабілітація

Лікування та реабілітація оніміння рук і ніг залежить від причини цього стану. Ось деякі можливі методи лікування та реабілітації:

 1. Якщо оніміння є симптомом іншого захворювання, такого як цукровий діабет, невропатія чи ревматичне захворювання, лікування цього основного стану може сприяти полегшенню симптомів.
 2. Фізіотерапія може бути корисною для відновлення м'язової сили, координації та чутливості в руках і ногах. Фізіотерапевт розробляє індивідуальну програму вправ та лікувальних процедур.
 3. У деяких випадках лікар призначить ліки для зменшення таких симптомів, як біль і запалення.
 4. Лікар може рекомендувати різні методи самостійного догляду, такі як заняття, стимуляцію нервових закінчень чи застосування гарячих чи холодних компресів.
 5. У деяких випадках, якщо оніміння пов'язане з компресією нервових структур або іншими структурними аномаліями, може бути необхідна хірургічна корекція.
 6. Якщо оніміння викликане тривогою або психоемоційними факторами, консультація з психотерапевтом може допомогти зрозуміти і подолати стрес.
 7. У деяких випадках корисними будуть допоміжні засоби, такі як ортопедичне взуття, опорні пристрої чи крісла-коляски.

Реабілітаційні заходи можуть варіюватися в залежності від причини та ступеня оніміння. Важливо звертатися до лікаря для отримання індивідуального плану лікування та реабілітації, а також для визначення очікуваних результатів і динаміки покращення.

Профілактика

Профілактика оніміння рук і ніг залежить від причини та може відрізнятися залежно від тяжкості стану. Ось кілька загальних рекомендацій:

 1. Збереження здорового способу життя. Сюди можна віднести збалансовану дієту, багату на вітаміни та мінерали, регулярну фізичну активність, відмову від шкідливих звичок, таких як куріння та вживання алкоголю, контроль за рівнем цукру в крові та артеріальним тиском.
 2. Збереження нормальної маси тіла. Ожиріння може сприяти розвитку оніміння та погіршувати його симптоми. Важливо дотримуватися збалансованої дієти та фізичної активності для підтримки нормальної ваги.
 3. Запобігання травмам. Уникайте травм і перенапруженню рук та ніг. При важких фізичних навантаженнях використовуйте захисне обладнання та дотримуйтеся правил безпеки.
 4. Збереження нервової системи. Уникайте стресу та вживайте заходи для збереження здорової нервової системи, такі як релаксація, медитація та добрий сон.
 5. Вживання достатньої кількості води. Достатня гідратація може запобігти деяким видам оніміння, викликаного обмеженим кровопостачанням.
 6. Слідкування за своєю медичною історією. Якщо у вас є медичні стани, такі як діабет, артрит або інші захворювання, які можуть впливати на кровопостачання чи нервову систему, дотримуйтеся плану лікування та рекомендацій лікаря.
 7. Регулярні медичні обстеження. Регулярні візити до лікаря допоможуть вчасно виявити та лікувати медичні стани, які можуть призводити до оніміння.

Загальна рекомендація полягає в тому, щоб дотримуватися здорового способу життя та звертатися до лікаря при виникненні оніміння, особливо якщо воно системне або тривале. Раннє виявлення та лікування причини може запобігти подальшому погіршенню стану.

У разі потреби купити онлайн БАДи для нервової системи за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Завжди пам’ятайте, що самолікування може принести шкоду вашому здоров’ю, тому не забувайте консультуватися з лікарем щодо приймання будь-яких ліків.

Редакторська група
Оновлено: 12.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.