Печінкова недостатність: симптоми і лікування

26 жовтень 2023
Печінкова недостатність: симптоми і лікування

Печінка — життєво важливий орган, який відіграє центральну роль у багатьох фізіологічних процесах організму. Проте, статистика показує, що захворювання печінки стають все більш поширеними в усьому світі. Печінкова недостатність — це одна з найгостріших проблем сучасної медицини, яка вимагає своєчасного виявлення та лікування.

Печінкова недостатність — це стан, при якому печінка не може повністю виконувати свої функціональні обов'язки. Це може бути результатом хронічних або гострих уражень печінки. За перебігом захворювання виділяють гостру і хронічну форми:

 1. Хронічна печінкова недостатність – розвивається повільно, може бути наслідком довготривалих захворювань печінки.
 2. Гостра печінкова недостатність – виникає раптово, часто є результатом отруєнь або інфекцій.

Для пацієнтів та медичних фахівців це значущий момент, який допомагає в оцінці ризику та плануванні подальшого лікування.

Причини розвитку печінкової недостатності

 • гепатити D, В, С;
 • зловживання алкоголем – хронічне вживання алкоголю може призвести до алкогольного гепатиту та цирозу печінки;
 • цироз печінки – хронічне захворювання, що характеризується зниженням функцій печінки через постійне ураження її тканини.

Ці фактори значно підвищують ризик розвитку печінкової недостатності, що вимагає особливого підходу до діагностики та лікування.

Механізм розвитку печінкової недостатності

Механізм розвитку печінкової недостатності включає:

 • Пошкодження печінкових клітин: Як результат впливу токсинів, інфекцій або інших шкідливих факторів.
 • Порушення функцій печінки: Призводить до обмеження спроможності печінки фільтрувати токсини та синтезувати необхідні речовини.

Важливо відзначити, що навіть менші функціональні порушення можуть мати серйозні наслідки для загального стану здоров'я.

Симптоми печінкової недостатності

Симптоми печінкової недостатності дуже різноманітні. Часто пацієнти відчувають наступне:

 • Втома та слабкість: Загальна слабкість, зниження працездатності.
 • Жовтяниця та свербіж шкіри: Характеризується пожовтінням шкіри та склер.
 • Асцит: Збільшення об'єму черевної порожнини через накопичення в ній рідини.
 • Зміни в діурезі: Порушення процесу сечоутворення, що може супроводжуватись зменшенням або збільшенням добової кількості сечі.

Симптоми вимагають обережного і своєчасного медичного підходу, щоб запобігти ускладненням та погіршенню стану пацієнта.

Ускладнення печінкової недостатності

В разі несвоєчасного лікування, можливі ускладнення:

 • Внутрішня кровотеча: Внаслідок підвищеного тиску в печінкових судинах.
 • Гепаторенальний синдром: Порушення функції нирок, яке часто супроводжує печінкову недостатність.
 • Гепатоцелюлярна карцинома: Розвиток раку печінки, що є однією з найсерйозніших ускладнень.

Кожен з цих симптомів є серйозним станом, який вимагає негайного медичного втручання.

Діагностика печінкової недостатності

Діагностика гострої печінкової недостатності включає кілька методів:

 • Біохімічні аналізи: Для виявлення рівня печінкових ензимів та інших маркерів у крові.
 • Ультразвук: Дослідження структури та функцій печінки.
 • Пункція печінки: Може бути проведена для дослідження біопсійного матеріалу печінки.

Важливість діагностики важко переоцінити, оскільки від неї залежить ефективність подальшого лікування печінкової недостатності.

Лікування печінкової недостатності

Лікування печінкової недостатності спрямоване на полегшення симптомів, збереження функцій печінки і запобігання подальшим ускладненням. План лікування може варіюватися в залежності від причини та важкості печінкової недостатності. Ось деякі загальні підходи до лікування:

 • Лікування основної причини. Якщо печінкова недостатність виникла через інфекцію (наприклад, гепатит B або C), лікар може призначити противірусну терапію для контролю інфекції. У випадку отруєння алкоголем або іншими токсинами, важливо припинити їх прийом.
 • Спеціальна дієта. Пацієнтам з печінковою недостатністю може бути призначена спеціальна дієта, багата вуглеводами, але обмежена білками та сіллю. Це допомагає зменшити навантаження на печінку.
 • Ліки для полегшення симптомів. Ліки можуть бути призначені для полегшення таких симптомів, як здуття живота, печінкова енцефалопатія (порушення функції мозку, пов’язане з печінковою недостатністю), свербіж, біль і нудота.
 • Ліки для підтримки функції печінки. Деякі ліки, такі як сироп лактулози, можуть бути використані для поліпшення функції печінки та виведення токсинів з організму.
 • Трансплантація печінки. У важких випадках, коли печінкова недостатність досягає критичного ступеня, може бути розглянута опція трансплантації печінки. Це може бути єдиним способом врятувати життя пацієнта.
 • Контроль ускладнень. Лікарі повинні знати і вчасно лікувати можливі ускладнення печінкової недостатності, такі як варикозне розширення вен стравоходу, асцит (скупчення рідини в черевній порожнині), інфекції.
 • Спостереження. Пацієнти з печінковою недостатністю потребують регулярного медичного обстеження і контролю стану. Це включає лабораторні тести для визначення функції печінки, ультразвукові або комп'ютерні томографії для визначення стану печінки, інші обстеження та консультації лікарів різних спеціалізацій.

Лікування печінкової недостатності повинно проводитися під наглядом кваліфікованих спеціалістів, таких як гепатолог або лікар-гастроентеролог. Регулярний медичний контроль і вчасна реакція на симптоми та ускладнення допомагають зберегти функції печінки та покращити прогноз.

Печінкова недостатність є складним медичним станом, що вимагає своєчасної діагностики та ефективного лікування. Своєчасне виявлення та лікування може значно зменшити ризик ускладнень і допомогти пацієнту повернутися до повноцінного життя. Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки для печінки за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.