Пієлонефрит: симптоми та методи лікування

16 жовтень 2023
Пієлонефрит: симптоми та методи лікування

Пієлонефрит – це запальний процес, вражає нирки, а точніше їх канальцеву систему - чашки, миски і паренхіму. Захворювання може виникнути внаслідок інфекції або ураження. Існують дві основні форми пієлонефриту:

 • Гострий пієлонефрит – відзначається раптовим початком та вираженими симптомами.
 • Хронічний пієлонефрит - розвивається поступово, часто з фазою загострення.

Причини та фактори ризику

Основною причиною пієлонефриту є інфекція, що потрапляє в нирки. Серед факторів ризику виділяють:

 • Бактеріальна інфекція сечовивідних шляхів. Головною причиною пієлонефриту є проникнення бактерій у сечовивідні шляхи, які потім можуть піднятися вгору до нирок. Найчастіше збудниками захворювання є бактерії Escherichia coli, але інші бактерії також можуть бути залучені..
 • Застій сечі. Якщо сечовивідні шляхи не можуть нормально виводити сечу через яку-небудь причину (наприклад, камені в сечоводі, уретральна стриктура), це може сприяти розмноженню бактерій та розвитку пієлонефриту.
 • Слабка імунна система. Люди зі зниженою імунною системою, такі як пацієнти з ВІЛ/СНІДом, діти або літні люди, можуть бути більш вразливими до розвитку пієлонефриту.
 • Хвороби сечовивідних шляхів. Будь-яке захворювання сечовивідних шляхів, наприклад, цистит або уретрит, може сприяти потраплянню бактерій в нирки.
 • Вагітність. Вагітність може збільшити ризик розвитку пієлонефриту через зміни в сечовивідних шляхах та імунній системі.
 • Введення медичних інструментів. Введення медичних інструментів, таких як катетери, у сечовіди або нирки, може сприяти інфекції.
 • Сексуальна активність. У жінок сексуальна активність може збільшити ризик інфекції сечовивідних шляхів, що в свою чергу може призвести до пієлонефриту.
 • Гіпотермія. Тривале перебування в холодних умовах може призвести до звуження кровоносних судин нирок, що зменшує їхню функцію та створює умови для розвитку інфекції.
 • Діабет. Діабет може знизити імунітет та створити сприятливе середовище для бактерій.

Важливо звернути увагу на ці ризикові фактори та здійснити заходи для їхнього запобігання, особливо у вразливих груп населення.

Ці фактори можуть сприяти проникненню бактерій у нирковий покрив, викликаючи інфекцію.

Клінічні симптоми та прояви

Виділяють декілька основних клінічних симптомів та проявів пієлонефриту:

 1. Біль у нижній частині спини. Це може бути біль навколо нирок, який може бути гострим та болючим.
 2. Лихоманка. Підвищена температура тіла, лихоманка може супроводжувати пієлонефрит.
 3. Загальна слабкість. Люди з пієлонефритом можуть почувати загальну слабкість та втомленість.
 4. Тривалість та інтенсивність симптомів. Симптоми пієлонефриту можуть розвиватися швидко та набувати вираженої форми, інколи протягом декількох годин.
 5. Біль при сечовиділенні. Біль може виникати при сечовиділенні та мати болючий характер.
 6. Симптом Пастернацького. При постукуванні по області нирок може виникати біль.
 7. Підвищений пульс та тиск. Під впливом запального процесу пульс та артеріальний тиск можуть зростати.
 8. Тошнота та блювання. Деякі пацієнти можуть відчувати тошноту та блювання.
 9. Зміни в сечі. Можливі зміни в сечі, часте сечовипускання, болюче сечовиділення або навіть кров'яний домішок.
 10. Загальний дискомфорт. Пацієнти можуть відчувати загальний дискомфорт, нездужання та втому.
 11. Інші ознаки і симптоми. Загальна втома, втрата апетиту, біль у животі, можливі ускладнення.

Важливо звернути увагу на будь-які незвичайні симптоми або ознаки дискомфорту та негайно звернутися до лікаря при підозрі на пієлонефрит. Нерозпізнані та неліковані інфекції нирок можуть призвести до серйозних ускладнень.

Діагностика та обстеження

Діагностика та обстеження пієлонефриту включає комплекс заходів, спрямованих на визначення наявності і важкості запального процесу в нирках. Основні методи діагностики пієлонефриту включають:

 • В аналізі сечі може виявитися підвищена кількість білків, еритроцитів і бактерій, що свідчить про запальний процес в нирках.
 • Загальний аналіз крові може показати підвищення кількості лейкоцитів та швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), що є ознаками запалення.
 • Ультразвукове дослідження допомагає визначити структурні зміни в нирках, наявність абсцесів чи інших ускладнень.
 • КТ дозволяє отримати більш деталізоване зображення нирок і виявити можливі ускладнення. Цей метод також надає більш докладне зображення органів та допомагає визначити ступінь ураження нирок.

Лікар визначає необхідний обсяг обстеження в кожному конкретному випадку в залежності від клінічної картини та симптомів пацієнта. Своєчасна діагностика пієлонефриту важлива для ефективного лікування та попередження ускладнень.

Методи лікування та реабілітації

Методи лікування та реабілітації пієлонефриту зазвичай включають медикаментозну терапію, дотримання режиму та зміни життєвого стилю. Ось деякі засоби та підходи, які можуть бути використані:

 • Антибіотики. Лікування пієлонефриту включає курс антибіотиків для боротьби з бактеріальною інфекцією. Лікар вибирає антибіотик залежно від типу бактерій, які викликають інфекцію, та чутливості до препаратів.
 • Жарознижуючі та протизапальні. Застосування препаратів для зниження температури тіла та запалення допомагає зменшити біль та ризики ускладнень.
 • Стаціонарне лікування. У важких випадках може бути рекомендоване госпіталізувати пацієнта для більш ефективного контролю над процесом лікування.
 • Питний режим. Важливо пити достатню кількість рідини, щоб уникнути дегідратації та забезпечити видалення бактерій з сечовивідних шляхів.
 • Постільний режим та відпочинок. Під час загострення пієлонефриту може бути рекомендований постільний режим та обмежені фізичні навантаження.
 • Зміни харчування. Раціон харчування може бути налаштований для підтримки імунної системи та загального здоров'я.
 • Запобігання рецидивів. Щоб запобігти повторним епізодам, важливо лікувати пієлонефрит до кінця, слідкувати за особистою гігієною та запобігати гіпотермії.
 • Поступова нормалізація активності. Після подолання загострення пієлонефриту, пацієнт може повернутися до звичайного режиму активності, проте це слід робити поступово.
 • Звернення до спеціаліста. Після закінчення активного лікування важливо зберігати контакт з лікарем для контролю за станом та запобігання рецидивам.

Лікування та реабілітація пієлонефриту має бути індивідуально підібраними під потреби та стан пацієнта, тому обов'язково слід дотримуватися медичних рекомендацій. Для забезпечення вашого здоров'я важливо обрати якісні препарати при пієлонефриті. Купити онлайн препарати за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.