Плеврит: симптоми, причини, лікування, профілактика

19 квітень 2024
Плеврит: симптоми, причини, лікування, профілактика

Плеврит – це медичний стан, який відзначається запаленням плеври, тонкої оболонки, що покриває поверхню легенів та внутрішню стінку грудної порожнини. Це захворювання може викликати ряд неприємних симптомів, що серйозно впливають на якість життя пацієнтів. Оскільки плеврит можна легко сплутати з іншими захворюваннями дихальних шляхів, він часто залишається непоміченим у клінічній практиці. У цій статті ми детально розглянемо ключові аспекти плевриту, включаючи його симптоми, причини, методи лікування та стратегії профілактики.

Причини виникнення

Плеврит, може мати різноманітні причини. Ось деякі з найбільш поширених:

 1. Бактеріальні або вірусні інфекції, такі як пневмонія або грип, є одними з найпоширеніших причин плевриту. Ці інфекції можуть поширюватися на плевру, викликаючи запалення.
 2. Стани, як-от ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак та інші аутоімунні розлади, можуть призводити до плевриту, оскільки імунна система помилково атакує тканини плеври.
 3. Травми, такі як удари або нещасні випадки, що зачіпають грудну клітку, можуть призвести до запалення плеври.
 4. Рак легенів або інші пухлини, що впливають на грудну порожнину, можуть призвести до плевриту. У деяких випадках, плеврит може бути одним з перших симптомів раку.
 5. Мезотеліома, рідкісний вид раку, що вражає плевру, також може спричинити плеврит.
 6. Певні захворювання серця, такі як серцева недостатність, можуть спричинити накопичення рідини в плевральній порожнині, що призводить до плевриту.
 7. Деякі медикаменти, особливо ті, які використовуються для лікування високого кров'яного тиску або серцевих захворювань, можуть викликати плеврит як побічний ефект.
 8. Обструкція легеневої артерії, часто спричинена тромбом, може спричинити плеврит.
 9. Захворювання, такі як хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) або туберкульоз, також можуть бути причиною плевриту.

Розуміння цих різних причин є важливим для точної діагностики та ефективного лікування плевриту. У деяких випадках, лікування основного захворювання може бути ключем до зменшення симптомів або повного вилікування плевриту.

Симптоми

Симптоми плевриту можуть варіювати в залежності від його причини та тяжкості, але існує декілька загальних ознак, які часто спостерігаються у пацієнтів із цим станом:

 • Найбільш характерним симптомом плевриту є різкий або колючий біль у грудях, який посилюється під час глибокого вдиху, кашлю або чхання. Біль може локалізуватися в одній стороні грудної клітки або поширюватися на більшу площу.
 • Пацієнти з плевритом часто відчувають утруднення при диханні або задишку, особливо при глибоких вдихах.
 • Сухий кашель також може бути симптомом плевриту, особливо якщо запалення впливає на дихальні шляхи.
 • Якщо плеврит спричинений інфекцією, пацієнт може відчувати лихоманку або озноб.
 • Відчуття втоми та слабкості можуть супроводжувати плеврит, особливо при запальних захворюваннях або інфекціях.
 • У деяких випадках плеврит може викликати втрату апетиту або несвідому втрату ваги.
 • Навіть легка фізична активність може викликати задишку або підвищену втому у пацієнтів з плевритом.

Ці симптоми можуть варіювати від легких до серйозних і часто залежать від основної причини плевриту. Важливо зазначити, що деякі з цих симптомів можуть бути загальними та виникати при інших станах, тому для точної діагностики необхідна медична оцінка. Якщо ви відчуваєте будь-які з цих симптомів, особливо різкий біль у грудях або утруднення дихання, важливо звернутися до лікаря для належної оцінки та лікування.

Види

Плеврит може бути класифікований на кілька типів залежно від його причин та характеристик запалення. Основні види плевриту включають:

 1. Сухий плеврит (фібринозний плеврит). Це найбільш поширений тип плевриту, при якому запалення плеври викликає утворення фібринозних відкладень на поверхні плеври. Це викликає біль у грудях, який посилюється при диханні.
 2. Ексудативний плеврит (вогнищевий плеврит). Цей тип характеризується накопиченням рідини між шарами плеври (плевральний випіт). Це може бути викликано різними станами, включаючи інфекції, серцеві захворювання або рак.
 3. Пурпурний плеврит. Характеризується наявністю гною в плевральній порожнині, зазвичай викликаний бактеріальною інфекцією.
 4. Геморагічний плеврит. У цьому випадку плевральний випіт містить кров. Це може виникати через рак, травму або туберкульоз.
 5. Туберкульозний плеврит. Специфічний тип плевриту, викликаний туберкульозною інфекцією.
 6. Плеврит, пов'язаний з аутоімунними захворюваннями. Такі захворювання, як системний червоний вовчак або ревматоїдний артрит, можуть спричинити запалення плеври.
 7. Неінфекційний плеврит. Цей тип плевриту виникає не через інфекцію, а внаслідок таких станів, як пухлини, серцева недостатність або лікарські реакції.

Кожен з цих типів плевриту має свої особливості в симптомах та підходах до лікування. Розуміння конкретного виду плевриту, з яким має справу пацієнт, є ключовим для вибору відповідного лікування та управління станом.

Діагностика

Діагностика плевриту зазвичай включає кілька ключових кроків:

 • Медичний огляд і анамнез. Лікар оцінює симптоми пацієнта, такі як біль у грудях, кашель, лихоманка та утруднене дихання. Також важливо знати історію хвороб пацієнта, включаючи будь-які недавні захворювання або медичні процедури.
 • Фізичне обстеження. Лікар може провести аускультацію (прослуховування) грудної клітки за допомогою стетоскопа, щоб виявити аномалії в звуках дихання, що можуть вказувати на плеврит.
 • Рентген грудної клітки. Цей знімок може показати наявність рідини в плевральному просторі, а також інші проблеми в легенях та грудній клітці.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) грудної клітки. КТ може надати більш детальні зображення легень і плеври, допомагаючи виявити рідину, запалення або інші зміни.
 • Ультразвукове обстеження грудної клітки. Це може бути корисним для більш точного визначення наявності та обсягу рідини в плевральному просторі.
 • Торакоцентез. При необхідності, лікар може взяти зразок рідини з плеврального простору за допомогою голки, щоб перевірити його на наявність інфекції, раку або інших станів.
 • Дослідження крові. Можуть здійснюватися аналізи крові для виявлення ознак запалення або інфекції.
 • Біопсія плеври. У деяких випадках може знадобитися біопсія для встановлення точного діагнозу, особливо якщо є підозра на малігнітет (рак).

Залежно від результатів цих обстежень, лікар може поставити діагноз та розробити план лікування. Лікування плевриту зазвичай залежить від його причини і може включати протизапальні препарати, антибіотики (у випадку бактеріальної інфекції), процедури для видалення надлишку рідини або лікування основного захворювання, що спричинило плеврит.

Лікування

Лікування плевриту вимагає підходу, який враховує основну причину стану та симптоми. Ось основні аспекти лікування плевриту:

 1. Лікування основного захворювання. Першочергово важливо виявити та лікувати причину плевриту. Наприклад, якщо плеврит викликаний бактеріальною інфекцією, то антибіотики є основою лікування. У випадку вірусної інфекції, лікування може бути симптоматичним, адже більшість вірусних інфекцій не мають специфічного лікування.
 2. Протизапальні препарати. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен або напроксен, часто використовуються для зменшення болю та запалення, що викликані плевритом.
 3. Кортикостероїди. У деяких випадках, особливо коли плеврит пов'язаний з аутоімунними захворюваннями, кортикостероїди можуть бути призначені для зменшення запалення.
 4. Відхаркувальні засоби. Якщо пацієнт має кашель, відхаркувальні препарати можуть допомогти полегшити цей симптом.
 5. Відпочинок. Відпочинок є важливим компонентом лікування, особливо в період гострих симптомів.
 6. Пункція та дренування рідини. Якщо в плевральному просторі накопичується значна кількість рідини, що викликає утруднене дихання, може бути необхідною пункція (торакоцентез) для видалення цієї рідини.
 7. Киснева терапія. У деяких випадках може знадобитися киснева терапія, особливо якщо виникають серйозні труднощі з диханням.
 8. Фізіотерапія. Для поліпшення функції дихання та запобігання ускладнень може бути рекомендована фізіотерапія.

Лікування плевриту має бути індивідуально підібраним, виходячи зі стану здоров'я пацієнта та причини захворювання. Важливо відстежувати реакцію на лікування та регулярно консультуватися з лікарем для оцінки ефективності терапії та необхідності її коригування. Важливо розуміти, що самолікування може призвести до непередбачуваних наслідків.

Профілактика

Профілактика плевриту включає заходи, спрямовані на уникнення факторів ризику та станів, які можуть призвести до запалення плеври. Ось деякі ключові рекомендації:

 • Здоровий спосіб життя, включаючи збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи, може зміцнити імунну систему та зменшити ризик інфекцій.
 • Куріння є значним фактором ризику розвитку захворювань дихальних шляхів, включаючи плеврит. Відмова від куріння може значно знизити ризик.
 • Заходи, такі як регулярне миття рук, використання масок у періоди епідемій респіраторних захворювань, та вакцинація (наприклад, проти грипу та пневмокока), можуть допомогти запобігти інфекціям, які можуть викликати плеврит.
 • Якщо у вас є хронічні захворювання, такі як серцево-судинні захворювання або аутоімунні розлади, важливо ретельно контролювати ці стани та дотримуватися рекомендацій лікаря.
 • Регулярні візити до лікаря для профілактичних оглядів можуть допомогти виявити та лікувати стани, що можуть призвести до розвитку плевриту.
 • Мінімізація контакту зі шкідливими хімічними речовинами, що можуть призвести до ушкодження легенів, є ключовою складовою профілактики.
 • Достатній сон та управління стресом також є важливими факторами для підтримки загального здоров'я та зміцнення імунної системи.

Зверніть увагу, що ці заходи можуть не гарантувати повного уникнення плевриту, але вони можуть значно знизити його ризик або ускладнення, пов'язані з ним. У разі виникнення симптомів, які можуть вказувати на плеврит, слід звернутися до лікаря для своєчасного діагностування та лікування.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати від плевриту за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 22.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.