Пресбіакузис: симптоми та лікування

12 жовтень 2023
Пресбіакузис: симптоми та лікування

Захворювання та зміни, пов'язані з віком, є природною частиною людського життя. Один із таких аспектів — це пресбіакузис, який впливає на нашу спроможність чути і розрізняти звуки по мірі старіння. Це не лише медичне явище, а й адаптація до набутого досвіду. У цій статті ми розглянемо основні аспекти пресбіакузису, його вплив на якість життя та можливості покращення слуху незалежно від віку.

Симптоми пресбіакузиса

Симптоми пресбіакузиса можуть варіювати від легких до помітних, і вони виникають у людини поступово, в міру старіння. Ось деякі з найпоширеніших симптомів:

 • зниження чутливості до високих частот;
 • погіршення розпізнавання мови в шумних місцях;
 • погіршення сприйнятливості до мови проти шуму;
 • труднощі з розмовами по телефону;
 • зниження здатності чути музику і звуки природи;
 • труднощі в розмовах з декількома людьми;
 • почуття відірваності від навколишнього світу;
 • схильність до соціальної ізоляції.

Ці симптоми можуть суттєво впливати на якість життя, але важливо розуміти, що існують методи діагностики та лікування, які можуть допомогти покращити аудіальне сприйняття та позбутися дискомфорту.

Механізми виникнення пресбіакузису

Це явище є результатом природного процесу старіння організму. Багато з його систем зношуються з роками, і слуховий апарат не є винятком. Однак є кілька факторів, які можуть прискорити вікову втрату слуху, спричиняючи втрату слуху у відносно молодому віці:

 • генетична схильність;
 • постійний вплив гучних звуків;
 • ототоксичні ліки;
 • часті запальні процеси в вухах;
 • цукровий діабет, ревматизм, подагра;
 • механічні травми вух і голови;
 • проблеми серцево-судинної системи.

Слід пам'ятати, що ризик розвитку пресбіакузиса може бути спадковим, але зовнішнє середовище також грає важливу роль.

Профілактика та заходи запобігання

Збереження слуху – важливе завдання для кожного. Дотримання простих рекомендацій може знизити ризик виникнення та розвитку пресбіакузису.

 1. Уникати довгого перебування в шумних місцях.
 2. Використовувати захисні навушники у шумних умовах.
 3. Приймаючи певні лікарські засоби, в разі погіршення слуху, потрібно відразу сказати про це лікарю для їх заміни.
 4. Раціональне лікування захворювань вуха, особливо інфекційних.
 5. Регулярно обстежуватися у лор-лікаря. Дбайте про свої вуха так само, як і про решту організму.

Діагностика та оцінка рівня втрати слуху

Діагностика пресбіакузиса – це ключ до ефективного лікування. Сучасні методи дозволяють визначити рівень втрати слуху і вибрати оптимальний підхід до лікування.

Методи діагностики:

 • Аудіометрія - метод дослідження гостроти слуху, тобто визначення найменшої сили звуку, при якій він сприймається пацієнтом.
 • Отоакустична емісія - дуже слабкі звуки, що реєструються в зовнішньому слуховому проході, але походять з равлика внутрішнього вуха як побічний продукт роботи зовнішніх волоскових клітин щодо посилення коливань базилярного мембранного равлика.
 • Вимірювання тимпанограми - реєстрація змін акустичного адмітансу при зміні тиску в зовнішньому слуховому ході.

Важливо не затягувати з обстеженням при перших ознаках проблем зі слухом. Втрата слуху може суттєво вплинути на якість життя. Пацієнти часто відзначають відчуття ізоляції, труднощі в спілкуванні та нездатність насолоджуватися улюбленою музикою.

Лікування захворювання

Лікування пресбіакузису в основному полягає в корекції втрати слуху і покращенні якості життя пацієнта.

 • Слухові апарати. Це основний метод корекції пресбіакузису. Слухові апарати підсилюють звуки, допомагаючи особі краще чути. Існує безліч різних моделей слухових апаратів, і вибір залежить від ступеня втрати слуху, анатомії вуха і особистих вимог пацієнта.
 • Кохлеарні імплантати. У важких випадках, коли слухові апарати не забезпечують достатньої корекції, можуть рекомендувати кохлеарні імплантати. Це електронні пристрої, які обходять пошкоджену частину внутрішнього вуха і непосередньо стимулюють слуховий нерв.
 • Асистивні слухові пристрої. Це пристрої, які допомагають людям з втратою слуху спілкуватися краще в певних ситуаціях. Наприклад, спеціальні телефони, звукові підсилювачі для телевізора та інші пристрої.
 • Тренування по розумінню мови. Спеціальні тренінги можуть допомогти особам навчитися краще розуміти мову, використовуючи візуальні підказки та/або навчаючи їх фокусуватися на звуках, які вони ще можуть чути.
 • Зміни в стилі життя і стратегії спілкування. Це може включати в себе звикання до спілкування з людьми у відкритому просторі, де є менше шуму, а також використання певних методів, щоб зробити спілкування ефективнішим.

Пресбіакузис – це хронічний стан, і лікування в основному спрямоване на корекцію втрати слуху та покращення якості життя. Якщо у вас або у вашого близького є проблеми зі слухом, рекомендується звертатися до лікаря-отоларинголога для діагностики та рекомендацій щодо лікування. Для забезпечення вашого здоров'я важливо обрати якісні ліки від захворювання вух. Купити онлайн препарати за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.