Про що може свідчити колючий біль в області серця та що в такому разі робити

29 квітень 2024
Про що може свідчити колючий біль в області серця та що в такому разі робити

Колючий біль в області серця часто сприймається як тривожний сигнал, викликаючи занепокоєння та страх у багатьох людей. Такий біль може варіюватися від легкого дискомфорту до сильного пронизливого відчуття. Хоча, інколи, цей симптом не є індикатором серйозних проблем із серцем і може бути спричинений зовнішніми факторами або менш значущими медичними станами, нерідко він свідчить про наявність патологій серцево-судинної системи або інших серйозних захворювань.

У цій статті ми детально розглянемо, які захворювання та стани можуть викликати колючий біль в області серця, обговоримо симптоми, що супроводжують цей біль, методи діагностики та лікування, а також поділимось корисними профілактичними заходами.

Причини виникнення

Колючий біль у серці може мати різноманітні причини, серед яких:

 • Захворювання серцево-судинної системи. Ішемічна хвороба серця виникає через звуження або закупорки коронарних артерій, що призводить до зниження кровопостачання міокарда. Це може спричинити стенокардію або навіть інфаркт міокарда, які проявляються у вигляді гострого болю в грудях.
 • Запальні процеси. Міокардит (запалення серцевого м'яза) та перикардит (запалення оболонки серця) можуть викликати гострий біль, який посилюється при глибокому диханні або зміні положення тіла.
 • Функціональні розлади. Стрес, емоційне перенапруження та тривога можуть викликати психогенний біль у серці, що не пов'язаний з органічними змінами в серці, але вимагає уваги та корекції.
 • Захворювання органів дихання. Плеврит, запалення плеври, що огортає легені, може викликати біль у грудях, що віддає в область серця, особливо при глибоких вдихах або кашлі.
 • Гастроентерологічні причини. Захворювання, такі як гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) або виразка шлунка, також можуть викликати біль у грудній клітці, іноді імітуючи серцевий біль.
 • М'язово-скелетні проблеми. Остеохондроз, міжреберна невралгія або травми м'язів грудної клітки можуть спричинити біль, який пацієнти часто помилково сприймають за серцевий.

Враховуючи різноманіття можливих причин, своєчасне звернення до лікаря допоможе визначити ефективний план лікування та запобігти розвитку серйозних ускладнень.

Супутні симптоми

Симптоматика болю в серці часто варіюється в залежності від основної причини, що зумовлює його появу, і може включати ряд характеристик та супутніх ознак:

 • Різкий або колючий біль, що може поширюватися на ліву руку або шию, часто є характерним для ішемічної хвороби серця або міокардиту, коли зменшення кровопостачання серцевого м'яза викликає гострий дискомфорт.
 • Підвищена тривожність або панічні атаки можуть супроводжувати або імітувати серцевий біль, особливо при станах, пов'язаних із стресом або психологічними розладами, що можуть впливати на серцево-судинну систему.
 • Задишка або відчуття нестачі повітря може вказувати на серцеву недостатність або легеневу гіпертензію, де серце не може ефективно качати кров, викликаючи накопичення рідини та утруднене дихання.
 • Загальна слабкість та швидка стомлюваність можуть свідчити про знижену ефективність серцевого викиду, що є типовим для багатьох серцевих захворювань, включно з кардіоміопатіями та серцевою недостатністю.

Додаткові симптоми, які також можуть вказувати на проблеми з серцем, включають:

 • Біль у грудях при фізичному навантаженні, який зникає під час відпочинку, може свідчити про стенокардію або ішемію серця.
 • Запаморочення або непритомність, що можуть вказувати на раптове зниження кров'яного тиску або аритмію.

Усвідомлення цих симптомів є важливим для своєчасного звернення за медичною допомогою, оскільки раннє виявлення та лікування серцевих захворювань може запобігти їхньому прогресуванню та покращити якість життя пацієнта. Якщо ви відчуваєте будь-який із цих симптомів, особливо якщо вони нові або погіршуються, негайно зверніться до лікаря для оцінки вашого стану та визначення подальших кроків лікування.

Діагностика

Для встановлення точного діагнозу лікарі використовують комплексний підхід, що включає анамнез, фізичний огляд, а також ряд діагностичних процедур.

 1. Збір анамнезу. Лікар детально розпитує пацієнта про характер болю (гострий, тупий, колючий), його тривалість, час і обставини виникнення. Особлива увага приділяється супутнім симптомам, які можуть супроводжувати біль, наприклад, задишці, втомі, нудоті, що може вказувати на серцеві або інші внутрішні проблеми.
 2. Фізичний огляд. Включає перевірку серцевого ритму та тонів, вимірювання артеріального тиску, а також оцінку наявності ознак серцевої недостатності, таких як набряки на ногах. Лікар також може перевірити легені, щоб виключити респіраторні причини болю.
 3. Електрокардіограма (ЕКГ). Це основне дослідження, яке дозволяє виявити аритмії, ознаки ішемії міокарда або перенесеного раніше інфаркту міокарда, а також інші порушення, що можуть спричинити біль в серці.
 4. Ехокардіографія. Ультразвукове дослідження, яке надає візуальну інформацію про розмір і форму серця, стан серцевих клапанів, стінок міокарда та функцію скорочення серцевого м'яза.
 5. Аналізи крові. Включають вимірювання рівнів тропонінів, які є маркерами пошкодження серцевого м'яза, а також інших показників, таких як запальні маркери, рівень холестерину та ліпідний профіль.
 6. Стрес-тести. Виконуються для оцінки роботи серця під час фізичного навантаження. Це може бути стрес-ЕКГ, стрес-ехокардіографія або навіть тести з використанням радіоізотопів для оцінки кровотоку в міокарді під час навантаження.
 7. Коронарна ангіографія. Це «золотий стандарт» для діагностики коронарної хвороби серця. Процедура передбачає введення контрастної речовини в коронарні артерії через катетер, що дозволяє визначити наявність і ступінь звуження коронарних артерій.
 8. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) серця. Може бути призначена для детального вивчення структури серця, оцінки міокарда, виявлення ділянок ішемії або фіброзу, що не виявляються за допомогою інших методів.

Ретельна діагностика дозволяє не тільки встановити причину колючого болю в серці, але й розробити оптимальний план лікування, спрямований на усунення основного захворювання та зменшення симптоматики.

Лікування

Підхід до лікування колючого болю має бути комплексним і залежати від основної причини дискомфорту:

 1. При ішемічній хворобі серця основною метою лікування є відновлення достатнього кровопостачання до серцевого м'яза, що допоможе зменшити біль і запобігти подальшому ушкодженню міокарда. Медикаментозне лікування може включати:
  • Нітрати (нітрогліцерин), які швидко знімають біль, розширюючи коронарні судини.
  • Бета-блокатори та інгібітори АПФ, які допомагають знизити навантаження на серце і контролювати артеріальний тиск.
  • Статини для зниження рівня холестерину в крові, зменшення ризику атеросклерозу та подальших ішемічних подій.
 2. У випадку запальних процесів серця, таких як міокардит або перикардит, важливо придушити запальний процес і зменшити біль:
  • Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) ефективно знімають запалення та біль.
  • Кортикостероїди можуть бути призначені в більш важких випадках для контролю запалення.
  • Антибіотики або противірусні препарати застосовуються, якщо причиною запалення є інфекція.
 3. При функціональних розладах, що включають стресові стани, вегетосудинну дистонію, рекомендуються:
  • Зменшення фізичного навантаження та уникнення стресових ситуацій.
  • Прийом седативних засобів рослинного походження або легких анксіолітиків для стабілізації емоційного стану.
  • Використання технік релаксації, таких як медитація або дихальні вправи, для зниження внутрішньої напруги.
 4. Корекція способу життя є фундаментальною для профілактики та лікування багатьох серцевих захворювань:
  • Регулярні фізичні вправи підвищують загальний тонус організму і покращують кровообіг.
  • Збалансоване харчування, багате на овочі, фрукти та білки, а також обмеження споживання жирів, солі та цукру.
  • Контроль артеріального тиску та рівня цукру в крові допомагає знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань і ускладнень, пов'язаних із діабетом та гіпертонією.

Важливість точної діагностики та професійного лікування не можна недооцінювати, оскільки самолікування або зволікання з візитом до лікаря може призвести до серйозних ускладнень.

Профілактика

Профілактика такого болю в серці передбачає комплекс заходів, спрямованих на зміцнення серця та судин, а також на зниження ризиків, які можуть спричинити цей біль:

 • Здорове харчування. Включення в раціон продуктів, багатих на омега-3 жирні кислоти, антиоксиданти та вітаміни, може знизити рівень холестерину в крові та підтримати здоров'я судин.
 • Регулярні фізичні вправи. Помірна фізична активність, як-от швидка ходьба або плавання, покращує кровообіг та серцеву функцію, знижуючи тим самим ризик розвитку серцевих захворювань.
 • Уникнення стресу. Техніки релаксації, такі як медитація або глибоке дихання, можуть допомогти знизити емоційний та фізіологічний вплив стресу на серце.
 • Контроль ваги. Зайва вага збільшує навантаження на серце та може призвести до розвитку гіпертонії та ішемічної хвороби серця, тому підтримка оптимальної ваги є важливим аспектом профілактики.
 • Відмова від шкідливих звичок. Куріння та надмірне вживання алкоголю мають негативний вплив на серцево-судинну систему, тому їх уникнення може запобігти розвитку багатьох захворювань.
 • Регулярне медичне обстеження. Контроль рівня холестерину, кров'яного тиску та цукру в крові допомагає виявити потенційні проблеми на ранніх стадіях та вжити заходів для їх корекції.

Втілення цих профілактичних заходів у повсякденне життя не лише знизить ризик виникнення колючого болю в серці, але й сприятиме загальному поліпшенню якості життя. Пам'ятайте, що профілактика – це завжди кращий варіант, ніж лікування.

Ви можете придбати онлайн препарати для лікування болю в серці за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 03.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.