Що таке бородавки, як виглядають, чому виникають та як їх вивести

07 грудень 2023
Що таке бородавки, як виглядають, чому виникають та як їх вивести

Бородавки – це невеликі, зазвичай безболісні утворення на шкірі, викликані вірусом папіломи людини (ВПЛ). Це поширене дерматологічне захворювання, може з'явитись на шкірі будь-якої людини, незалежно від віку чи статі. Вони досить неприємні і можуть дратувати, але на щастя не є серйозною загрозою для здоров'я. Однак для багатьох вони залишаються джерелом дискомфорту та естетичного незадоволення.

В цій статті ми розглянемо різні типи бородавок, їхні причини, методи лікування і профілактики, а також визначимо, коли потрібно звернутися до лікаря. Бородавки можуть здаватися незначними, але знання про них може бути корисним для збереження комфорту та здоров'я вашої шкіри.

Види бородавок

Існує багато видів бородавок, які мають різний зовнішній вигляд і можуть виникати на різних частинах тіла.

 • звичайні бородавки – мають нерівну поверхню і часто зустрічаються на руках та пальцях;
 • підошовні бородавки – зазвичай болючі і з’являються на підошвах ніг;
 • плоскі бородавки – мають плоску форму і часто знаходяться на обличчі та руках.

Можливі причини та фактори ризику

Бородавки виникають внаслідок зараження вірусом папіломи людини (HPV) через контакт з інфікованими поверхнями або іншими людьми, але деякі фактори можуть збільшити ризик їх розвитку:

 1. Слабкий імунітет. Міцний імунітет допомагає боротися з вірусами. Вірусні папіломи частіше з’являються у людей з ослабленою імунною системою, наприклад у людей з ВІЛ/СНІДом або після трансплантації органів.
 2. Контакт з вірусом. Користування спільними предметами, такими як, рушник, одяг, обладнання для гоління, може сприяти передачі вірусу.
 3. Пошкодження шкіри. Мікротравми або рани на шкірі можуть створити сприятливі умови для вірусу, щоб потрапити всередину.
 4. Стать. Деякі дослідження показують, що жінки можуть бути більш схильні до розвитку бородавок, зокрема генітальних.
 5. Вік. Деякі види бородавок більш поширені у певних вікових групах.
 6. Сексуальна активність. Генітальні бородавки, зазвичай передаються статевим шляхом, тому активне сексуальне життя може збільшити ризик інфікування.
 7. Куріння. Деякі дослідження вказують на зв'язок між курінням та розвитком бородавок.

Запам'ятайте, що ризики і причини можуть різнитися в залежності від типу бородавок (генітальні, плоскі, нігтьові тощо).

Ознаки бородавок

Бородавки можуть виглядати по-різному, в залежності від їх типу та розташування. Ось деякі загальні симптоми і ознаки бородавок:

 • Бородавки зазвичай з’являються у вигляді невеликих наростів або горбків на шкірі, які можуть відрізнятися за кольором (від плям до виступаючих білих або сірих кульок).
 • Бородавки можуть бути гладкими або горбистими, але зазвичай вони безболісні, якщо вони не розташовані в місцях, що піддаються тертю або тиску, наприклад на руках або підошвах ніг.
 • Бородавки можуть з'явитися майже будь-де на шкірі. Найпоширеніші місця включають руки, пальці, обличчя, ступні, ноги, геніталії та нігтьові ділянки.
 • Розмір бородавок може змінюватися. Вони можуть з'являтися, рости і зменшуватися.
 • Люди можуть мати одну або декілька бородавок, залежно від впливу вірусу HPV.
 • Бородавки можуть з'явитися окремо або в групах.
 • Генітальні бородавки можуть виглядати як м'які випинання на статевих органах.

Якщо у вас є сумніви щодо наявності бородавок або їх виду, важливо консультуватися з лікарем. Медична оцінка та діагностика допоможуть визначити тип бородавок і обрати найбільш ефективний метод лікування.

Діагностика бородавок

Діагностика бородавок, як правило, базується на медичному огляді. Ось деякі методи діагностики бородавок:

 • Візуальний огляд. Лікар обстежить бородавки, їхню кількість, розмір, форму, колір та місця розташування на шкірі.
 • Пальпація. Лікар може пропальпувати бородавки, щоб визначити їхню структуру та розмір.
 • Вірусологічні тести. У випадках, коли є підозра, що бородавки мають вірусне походження (генітальні бородавки або інфекція HPV), лікар може надіслати зразки тканини на дослідження для підтвердження діагнозу.
 • Дерматоскопія. Це метод, за допомогою якого лікар може докладно оглянути бородавки, використовуючи дерматоскоп (спеціальний мікроскоп). Дерматоскопія допомагає ретельно дослідити структуру бородавок.
 • Біопсія. У випадках, коли є підозра на пухлину або інші серйозні ускладнення, може бути виконана біопсія для отримання невеликого зразка тканини для подальшого аналізу в лабораторії.

Зверніть увагу, що діагностику та лікування бородавок краще довірити кваліфікованому лікарю, зазвичай дерматологу або лікарю загальної практики. Він надасть рекомендації щодо подальшого лікування та догляду за бородавками на основі виявленого типу бородавок та інших важливих факторів.

Лікування бородавок

Лікування бородавок зазвичай включає в себе кілька можливих методів, і вибір залежить від розміру, типу і розташування бородавок. Ось деякі з найбільш поширених методів лікування:

 1. Кріотерапія – це метод, при якому лікар застосовує рідкий азот, щоб заморозити і знищити бородавки. Вони зникають протягом декількох тижнів після процедури.
 2. Хірургічне видалення – зазвичай використовується для великих або старих бородавок.
 3. Електрокагуляція – цей процес використовує електричний струм, щоб знищити бородавки. З допомогою цього методу відбувається зневоднення та виведення бородавки.
 4. Медикаментозне лікування – деякі лікарські засоби і мазі можуть бути застосовані для лікування бородавок. Зазвичай це засоби, що містять кислоти або інші речовини, які допомагають видалити верхній шар бородавок.
 5. Імунотерапія – бородавки лікуються засобами, що підвищують імунну відповідь організму до вірусу, що спричинив розвиток бородавок.
 6. Лазерна терапія – лазери використовуються для випалювання бородавок. Цей метод може бути корисним для видалення бородавок на чутливих зонах.

Важливо зауважити, що бородавки можуть повертатися після лікування і бути заразними. Тому важливо отримати професійну консультацію та лікування у вашого лікаря або дерматолога, щоб переконатися, що бородавки лікуються належним чином і не становлять загрози для оточуючих.

Бородавки – це не лише естетична проблема, але й питання здоров’я, яке варто вирішувати своєчасно і ефективно. Не ігноруйте симптоми та звертайтеся до спеціалістів за професійною допомогою. Тільки лікар може точно провести діагностику і призначити лікування. У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може негативно вплинути на ваше здоров’я.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.