Що таке гонорея: симптоми, причини та лікування

14 червень 2024
Що таке гонорея: симптоми, причини та лікування

Гонорея є одним із найбільш поширених інфекційних захворювань, що спричиняється бактерією Neisseria gonorrhoeae та передається статевим шляхом. Це захворювання, історія якого налічує століття, здавна відоме людству та було описано в давніх медичних текстах. Термін «гонорея» походить від грецького слова, що означає «насіннєва течія», відображаючи один із симптомів захворювання. Важливість гонореї як медичного та соціального питання полягає в її здатності до швидкого поширення, потенційно серйозних наслідків для здоров'я у випадку відсутності належного лікування, а також у її впливі на репродуктивне здоров'я людини. Незважаючи на доступність ефективних методів лікування, гонорея залишається значною проблемою охорони здоров'я через зростання стійкості бактерії до антибіотиків.

У цій статті ми детально розглянемо, що таке гонорея, її основні симптоми, види та методи лікування. Також, проаналізуємо профілактичні заходи, які спрямовані на зменшення ризику зараження гонореєю та її впливу на здоров'я людини.

Причини виникнення

До основних причин виникнення гонореї належать:

 1. Незахищений статевий контакт. Головною причиною поширення гонореї є незахищений сексуальний контакт, включаючи вагінальний, анальний та оральний секс, з інфікованою особою.
 2. Передача від матері до дитини. Інфекція може передаватися від інфікованої матері до новонародженого під час пологів, інколи, під час годування груддю, якщо є порушення цілісності сосків, що може призвести до кон'юнктивіту, пневмонії та інших ускладнень у дитини.
 3. Недостатня обізнаність про ІПСШ (інфекції, що передаються статевим шляхом). Незнання або ігнорування ризиків ІПСШ та відсутність профілактичних заходів може сприяти поширенню гонореї.
 4. Множинні сексуальні партнери. Наявність численних сексуальних партнерів збільшує ризик зараження гонореєю та іншими ІПСШ через збільшення кількості потенційних джерел інфекції.
 5. Стійкість до антибіотиків. Поширення штамів Neisseria gonorrhoeae, стійких до антибіотиків, ускладнює лікування гонореї та сприяє її поширенню, оскільки стандартні методи лікування можуть виявитися неефективними.

Ці чинники можуть сприяти розповсюдженню гонореї серед населення та збільшити ймовірність ускладнень, якщо інфекцію не виявлено та вона не лікується вчасно й належним чином.

Симптоми

Симптоми гонореї можуть відрізнятися залежно від статі особи та локалізації інфекції, але деякі з них є досить специфічними, дозволяючи медичним фахівцям запідозрити це захворювання на ранніх стадіях, а саме:

 • Гнійні виділення з уретри або вагіни. Головним показником гонореї є виділення гною з сечовипускного каналу чоловіків або з вагіни жінок. Ці виділення можуть мати жовтуватий або зеленуватий колір та нехарактерний запах. Вони є результатом запального процесу, викликаного бактеріальною інфекцією, і можуть бути помічені на нижній білизні або під час гігієнічних процедур.
 • Біль під час сечовипускання. Симптом проявляється у вигляді гострого печіння або дискомфорту в момент сечовипускання, що є однією з найбільш частих скарг у пацієнтів з гонореєю. Цей симптом може змусити людину уникати сечовипускання, що призводить до додаткового дискомфорту та ускладнень.
 • Біль та набряклість у області статевих органів. Запалення може поширюватися, викликаючи набряк та почервоніння статевих органів. У деяких випадках, зокрема у чоловіків, можуть спостерігатися відчутна біль та чутливість мошонки, що може свідчити про запалення придатка яєчка.
 • Кров'янисті виділення між менструаціями у жінок. Це може бути ознакою більш серйозного поширення інфекції на верхні відділи репродуктивної системи, такі як матка та її придатки. Такі симптоми вимагають негайної уваги лікаря, оскільки вони можуть вказувати на розвиток первинного запального захворювання.
 • Печіння або біль під час статевого акту. Люди з гонореєю можуть відчувати дискомфорт або біль під час статевих відносин.
 • Дискомфорт або біль у ректальній області. У випадку зараження анальної ділянки може виникати дискомфорт або біль в прямій кишці.

Зверніть увагу, що симптоми можуть виявлятися по-різному у чоловіків і жінок. Якщо ви спостерігаєте будь-які з цих симптомів або маєте підозру на гонорею, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування. Навіть у випадку відсутності симптомів, інфікована особа все ще може передавати гонорею іншим.

Види

Гонорея може інфікувати різні частини тіла, що призводить до різноманітних клінічних проявів. Ось деякі з основних видів гонореї залежно від місця інфекції:

 1. Ректальна гонорея. Виникає в результаті анального сексу з інфікованою особою. Може бути симптоматичною або асимптоматичною, іноді проявляється анальним свербежем, болем, кровотечею, та/або виділеннями.
 2. Фарингеальна гонорея. Інфекція глотки може виникнути після орального контакту з інфікованою особою. Часто протікає без симптомів, але іноді може викликати біль у горлі та збільшені лімфатичні вузли.
 3. Кон'юнктивіт. Гонорейний кон'юнктивіт зустрічається рідше і може виникнути у новонароджених під час проходження через інфікований родовий канал матері або в дорослих через прямий контакт з інфікованими виділеннями. Характеризується почервонінням, набряком, гнійними виділеннями з очей.
 4. Диссемінована гонорейна інфекція (ДГІ). Важка форма гонореї, коли інфекція поширюється через кров на інші частини тіла, включаючи суглоби, шкіру, серце, або мозок. Проявляється лихоманкою, висипаннями на шкірі, болями у суглобах, а іноді і септичним артритом.

Раннє виявлення та лікування гонореї є ключовими для запобігання ускладненням та поширенню інфекції.

Діагностика

Діагностика гонореї відіграє критично важливу роль у своєчасному виявленні та лікуванні цього захворювання. Сучасні методи діагностики забезпечують високу точність виявлення Neisseria gonorrhoeae, збудника гонореї, і включають:

 • Мазок з уретри або цервікальний мазок. Цей метод використовується для збору біологічного матеріалу безпосередньо з потенційно інфікованих областей. Матеріал далі досліджується на наявність ДНК або РНК бактерії.
 • Культуральне дослідження. Біоматеріал, отриманий з мазка, висівається на спеціальні живильні середовища, що дозволяє ідентифікувати збудника за його здатністю до росту та розвитку на цих середовищах.
 • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Цей високочутливий метод дозволяє виявити генетичний матеріал бактерій в біологічному зразку, навіть при низькій концентрації збудника.
 • Тест на антигени. Визначає присутність специфічних білків (антигенів) бактерії Neisseria gonorrhoeae в зразках, отриманих з мазків.
 • Тестування на чутливість до антибіотиків. Проводиться для ідентифікації найефективніших антибіотиків для лікування конкретного штаму бактерії, особливо важливе у контексті зростаючої антибіотикорезистентності.

Виявлення інфекції на ранніх стадіях дозволяє швидко призначити ефективну терапію, зменшуючи ризик розвитку ускладнень та передачі інфекції іншим особам.

Лікування

Лікування гонореї зазвичай включає прийом антибіотиків, що здатні ефективно знищити бактерію Neisseria gonorrhoeae. Проте, через зростання стійкості бактерій до антибіотиків, рекомендовані режими лікування можуть змінюватися з часом. Зазвичай, лікар обирає антибіотик або комбінацію антибіотиків, яка є найбільш ефективною в конкретній ситуації. Основні методи лікування цього захворювання передбачають:

 1. Антибіотики. Першою лінією лікування є одноразове внутрішньом'язове введення цефтріаксону. Цей антибіотик ефективний проти більшості штамів Neisseria gonorrhoeae.
 2. Комбінована терапія. Часто цефтріаксон застосовують у комбінації з азитроміцином або доксицикліном, особливо для лікування супутніх інфекцій, таких як хламідіоз.
 3. Повторне тестування. Важливо дотримуватися повного курсу лікування, навіть якщо симптоми зникають раніше. Також, рекомендується здати аналізи для перевірки наявності інфекції після завершення курсу лікування.
 4. Інформування та лікування партнерів. Важливо інформувати сексуальних партнерів про інфекцію, щоб вони також пройшли тестування та, за потреби, отримали лікування.
 5. Підтримка імунної системи та застосування пробіотиків для відновлення нормальної мікрофлори після антибіотикотерапії.

Самолікування гонореї може призвести до неправильного підбору антибіотиків, що не лише знижує шанси на одужання, але й сприяє розвитку резистентності бактерій до медичних препаратів. Це може значно ускладнити подальше лікування інфекції та призвести до непередбачуваних наслідків.

Профілактика

Профілактика гонореї спрямована на попередження передачі інфекції та зниження ризику її зараження. Ось декілька ключових заходів:

 • Використання бар'єрних методів контрацепції. Презервативи є найефективнішим засобом для запобігання передачі гонореї під час сексуального контакту, включаючи вагінальний, оральний та анальний секс.
 • Обмеження кількості сексуальних партнерів. Зменшення числа сексуальних партнерів знижує ризик зараження ІПСШ, включаючи гонорею.
 • Регулярне тестування на ІПСШ. Регулярне медичне обстеження та тестування на ІПСШ дозволяє своєчасно виявити гонорею та інші інфекції, навіть якщо вони протікають безсимптомно.
 • Лікування ІПСШ. Своєчасне лікування виявлених ІПСШ допомагає запобігти їхньому поширенню.
 • Використання санітарних засобів захисту при контакті з біологічними рідинами. Заходи безпеки при медичних і стоматологічних процедурах знижують ризик передачі інфекцій, включаючи гонорею
 • Зміцнення імунної системи. Здоровий спосіб життя, збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи та достатній відпочинок сприяють підвищенню імунітету, та підвищують стійкість організму до інфекцій.

Самостійні заходи профілактики без консультацій з медичними фахівцями можуть бути неефективними або недостатніми для повноцінного захисту від інфекції. Важливо звертатися до лікаря або консультуватися зі спеціалістами зі статевого здоров'я для отримання інформації про найкращі методи профілактики ІПСШ.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування та профілактики гонореї за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 19.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.