Що таке остеоартрит, чому виникає і як з ним боротися

09 листопад 2023
Що таке остеоартрит, чому виникає і як з ним боротися

Остеоартрит (ОА) – це дегенеративно-дистрофічні ураження суглобів, що розвиваються внаслідок деструкції суглобового хряща та ураження інших тканин суглобів. Він може значно погіршити якість життя людини, призводячи до болю, обмеження рухливості та інших незручностей. Розуміння основних причин остеоартриту є ключем до вчасної діагностики та ефективного лікування.

Серед суглобів, що найчастіше вражаються, можна виділити:

 • колінні суглоби;
 • кульшові суглоби;
 • міжхребцеві суглоби у шийному та поясничному відділі;
 • плечові;
 • ліктьові;
 • малі суглоби пальців.

Причинами розвитку остеоартриту є:

 • знос суглобових хрящів внаслідок вікових змін або постійного навантаження;
 • генетичні фактори, які спричиняють схильність до остеоартриту;
 • травми суглобів;
 • запалення в суглобах.

Симптоми остеоартриту

Остеоартрит поступово руйнує хрящі в суглобах і може викликати різноманітні симптоми. Ось найбільш поширені симптоми остеоартриту:

 1. Біль в суглобах, який може збільшуватися під час або після фізичної активності і зменшуватися після відпочинку.
 2. Скутість, суглобів, яка зазвичай відчувається після прокидання або після тривалого перебування тіла в одній позі.
 3. Обмеження рухів через зниження гнучкості суглобів.
 4. Хрускіт у суглобах під час руху.
 5. Припухлість і набряк суглобу через запальні процеси.
 6. З часом суглоби можуть змінити свою форму чи розмір.
 7. Втрата м'язової сили навколо суглоба може виникнути через біль та обмеження рухів.
 8. Запалені суглоби можуть мати локальне підвищення температури та почервоніння.

Зверніть увагу, що симптоми остеоартриту можуть варіюватися в залежності від ступеня захворювання та місця його розвитку. При появі подібних симптомів важливо звернутися до лікаря для постановки діагнозу і призначення правильного лікування.

Діагностика остеоартриту

Діагностика остеоартриту передбачає проведення ряду клінічних досліджень та об`єктивний огляд. Це допомагає лікарю визначити наявність та ступінь розвитку цього захворювання. Ось деякі методи діагностики остеоартриту:

 • Медичний огляд і анамнез. Лікар вивчає історію вашого захворювання, питає про симптоми, тривалість болю та фактори, які погіршують або полегшують стан.
 • Фізичний огляд. Лікар проводить фізичний огляд, включаючи перевірку рухливості суглобів, виявлення ознак запального процесу (наприклад, пульсація або набряк суглоба) та визначення болю в певних точках.
 • Рентгенографія. Рентгенографія дозволяє візуалізувати структуру кісток і суглобів. Вона використовується для виявлення змін, характерних для OA, таких як зменшення простору між кістками, нарости (остеофіти) і покращення структури хряща.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ дозволяє отримати більш деталізовані зображення суглобів і хряща, що допомагає лікарю оцінити ступінь ураження і об'єм пошкоджень.
 • УЗД (ультразвукове дослідження). УЗД може бути корисним для визначення ступеня звуження спільного простору та оцінки стану хряща.
 • Лабораторні аналізи. Лабораторні аналізи, такі як аналіз крові та синовіальної рідини, необхідні для виключення інших можливих причин болю в суглобах.
 • Оцінка функціональності і болю. Лікар може використовувати анкети та шкали для оцінки вашої функціональності та рівня болю в суглобах.
 • Комп'ютерна томографія (КТ). КТ може бути використана для більш точної візуалізації структур суглобів та кісток, особливо якщо рентгенографія або МРТ не вирішують всі питання.

Зверніть увагу, що точна діагностика OA вимагає поєднання кількох досліджень, а також врахування клінічних симптомів та медичної історії. Після діагностики лікар може розробити індивідуальний план лікування та управління OA, який може включати фізичну терапію, медикаменти, фізичну активність та інші методи для полегшення симптомів і покращення якості життя.

Лікування остеоартриту

Лікування остеоартриту спрямоване на полегшення болю, зменшення запалення та покращення функціональності суглобів. Лікування остеоартриту може включати декілька підходів, які можуть бути застосовані окремо або у поєднанні. Ось деякі основні методи лікування:

Немедикаментозні методи

 • Регулярні фізичні вправи покращують м’язовий тонус і стабільність суглобів, зменшують біль і покращують рухливість. Фізична активність може включати легку аеробіку, плавання, йогу, розтяжку та вправи для зміцнення м'язів.
 • Фахівці з фізичної терапії можуть надати індивідуальну програму вправ і технік для полегшення болю і покращення функціональності суглобів.

Медикаментозне лікування

 • Знеболюючі препарати: Неопіоїдні (наприклад, ацетамінофен) і опіоїдні анальгетики можуть допомогти зменшити біль. Необхідно приймати їх за рекомендацією лікаря і уникати довготривалого вживання опіоїдів через ризик формування залежності.
 • Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП): Препарати, такі як ібупрофен або диклофенак, можуть зменшити біль та запалення в суглобах. Вони також можуть мати побічні ефекти, тому слід приймати їх під наглядом лікаря.
 • Ін'єкції глюкокортикостероїдів: У гострій фазі лікар може призначити ін’єкції глюкокортикостероїдів безпосередньо в ушкоджений суглоб, щоб зменшити запалення та біль. Внутрішньосуглобові ін'єкції гіалуронової кислоти та застосування хондропротекторів.

Хірургічні методи

 • Артроскопія: Артроскопію можна використовувати для видалення шматочків зруйнованого хряща, відновлення пошкодженого хряща та реконструкції розірваних зв’язок.
 • Протезування суглобів: У важких випадках остеоартриту, коли суглоб зазнає важких пошкоджень, може знадобитися його протезування. Часто використовується для колінних і тазостегнових суглобів.

Інші методи

 • Ортопедичні вироби: Використання ортезів або посиленого взуття може підтримувати суглоби і полегшувати рух.
 • Зміни в харчуванні та дієті:Мета полягає в тому, щоб забезпечити достатню кількість компонентів для зміцнення хрящової тканини. У меню обов’язково повинні входити холодці, желе, фрукти і ягоди, риб’ячий жир. Виключає вживання алкоголю. Також пацієнтам із ожирінням рекомендуються дієти для схуднення.

Лікування остеоартриту зазвичай має індивідуальний характер в залежності від ступеня захворювання та потреб пацієнта. Важливо завжди консультуватися з лікарем для розробки оптимального плану лікування.

Способи полегшення болю, підтримки суглобів та профілактики остеоартриту

Багато різних підходів і методів можна використовувати для полегшення болю та підтримки здоров’я суглобів, особливо у випадках остеоартриту та інших захворювань суглобів. Ось деякі з них:

 • Регулярна фізична активність є важливою для зміцнення м'язів, збереження гнучкості суглобів та полегшення болю. Рекомендуються легкі аеробні вправи, такі як плавання або ходьба. Фізичні вправи для розтяжки та зміцнення м'язів також можуть допомогти.
 • Фахівці з фізичної терапії можуть розробити індивідуальну програму вправ та методів, спрямованих на полегшення болю та покращення функціональності суглобів.
 • Дієта, багата на корисні продукти, такі як риба, оливкова олія, фрукти та овочі, може сприяти зменшенню запалення в організмі. Також важливо дотримуватися збалансованої дієти для підтримки здорових суглобів.
 • Уникайте надмірного навантаження суглобів. Важливо ділити фізичну активність на короткі періоди з відпочинком.
 • Якщо ви маєте надмірну вагу, то зниження ваги може значно полегшити стан суглобів і зменшити навантаження на них.
 • В деяких випадках можуть бути призначені препарати для зменшення болю та запалення. Це можуть бути нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) або інші ліки, рекомендовані лікарем.
 • Використання ортезів або спеціального взуття може надавати підтримку суглобам і полегшувати рух.
 • Для полегшення повсякденних завдань можуть бути корисні різні адаптивні пристрої, такі як ручки для дверей або тростини для ходьби.
 • Слід стежити за правильною позицією суглобів під час сну і розвантажувати їх при тривалому сидінні.

Важливо пам'ятати, що лікування остеоартриту повинно мати індивідуальний характер, його обов’язково необхідно проводити під наглядом лікаря. Застосовуючи ці методи, можна покращити якість життя та зменшити біль та дискомфорт, пов'язаний з хворобою суглобів.

Обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо рекомендацій та методів лікування, які найбільше відповідають вашій ситуації. Вчасна профілактика та лікування можуть допомогти підтримувати здоров'я суглобів і запобігти ускладненням остеоартрозу.

В разі потреби та за приписом лікаря купити онлайн препарати для опорно-рухового апарату можна за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові додатки варто лише під наглядом лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 12.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.