Що таке сколіоз, які його види та як уникнути

25 квітень 2024
Що таке сколіоз, які його види та як уникнути

Сколіоз – це ортопедичне захворювання, що проявляється у формі бічного викривлення хребта, яке іноді супроводжується вертебральним поворотом, при якому хребці обертаються навколо своєї осі. Захворювання може вражати людей різного віку, але, зокрема, часто виявляється у дітей та підлітків в період інтенсивного росту, коли хребет найбільш вразливий до розвитку деформацій. Сколіоз не тільки впливає на поставу, але й може призводити до болю, обмеження рухливості та, у важких випадках, до порушень функції внутрішніх органів, зокрема серця та легень, через зміщення та стискання, що виникають внаслідок деформації грудної клітини.

У цій статті ми розглянемо основні симптоми сколіозу, методи діагностики та сучасні підходи до лікування. Також, дізнаємось про причини виникнення сколіозу, його вплив на загальне здоров'я людини, можливі ускладнення та профілактичні заходи й рекомендації, які допоможуть знизити ризик розвитку сколіозу та підтримати здоров'я хребта.

Причини виникнення

В медицині виділяється кілька основних факторів, що можуть сприяти розвитку цього стану, зокрема:

 • Нерівномірне зростання м'язів або кісток. Цей фактор є однією з основних причин розвитку ідіопатичного сколіозу, особливо під час швидкого росту в підлітковому віці. Несинхронне зростання хребців і прилеглих м'язів може призвести до викривлення хребта.
 • Неврологічні розлади. Захворювання та стани, які впливають на нервову систему, такі як церебральний параліч або м'язова дистрофія, можуть спричинити розвиток сколіозу через дисбаланс м'язової сили або контролю над м'язами, що підтримують хребет.
 • Травми або інфекції хребта. Пошкодження хребта, такі як травми від нещасних випадків, або інфекційні захворювання хребта можуть призвести до розвитку сколіозу. Вони можуть спричинити пошкодження структури хребта або вплинути на його здатність правильно рости та розвиватися.

Розуміння цих причин допомагає фахівцям підібрати найбільш ефективний план лікування, орієнтований на конкретну причину викривлення хребта, з метою максимального зменшення його впливу на здоров'я та добробут пацієнта.

Симптоми

Сколіоз може супроводжуватися різноманітними симптомами, залежно від ступеня та локалізації викривлення, а саме:

 • Видиме викривлення спини. Цей симптом є одним з найбільш помітних ознак сколіозу. Викривлення можна візуально підтвердити, оглянувши спину в прямому положенні. У деяких випадках, хребет може здаватися більш вигнутим в одну сторону, або можуть бути помітні аномалії в формі талії, які вказують на наявність сколіотичної кривої.
 • Різниця в висоті плечей або стегон. Сколіоз може призвести до того, що одне плече або стегно видається вищим за інше через бічне викривлення хребта. Це може бути особливо помітно при стоянні прямо або при носінні одягу, який підкреслює силует тіла. Різниця в висоті може викликати незручності та обмеження в русі.
 • Болісні відчуття в області спини після тривалого сидіння або стояння. Пацієнти зі сколіозом часто скаржаться на втому або біль в спині після тривалих періодів сидіння або стояння. Це пов’язано з тим, що неправильне положення хребта створює додаткове навантаження на м’язи спини, які намагаються підтримувати стабільну поставу. Цей стан може вплинути на вашу концентрацію та загальну продуктивність.

Раннє виявлення та лікування сколіозу можуть допомогти зменшити вплив цих симптомів на життя пацієнта. Важливо звертати увагу на перші ознаки та симптоми сколіозу, особливо у дітей та підлітків, що перебувають у періоді активного росту, та звертатися за медичною допомогою для отримання точної діагностики та відповідного лікування.

Ступені сколіозу

Класифікація сколіозу за ступенем викривлення дозволяє медичним фахівцям визначити найбільш ефективний підхід до лікування кожного конкретного випадку. В залежності від кута викривлення, виділяють наступні ступені сколіозу:

 1. Легкий (до 20 градусів): викривлення незначне, часто коригується за допомогою спеціалізованих вправ та фізіотерапії, не впливає значно на функціонування організму.
 2. Середній (20-40 градусів): викривлення більш виражене, може вимагати носіння корсета для запобігання подальшому прогресуванню. Регулярний медичний нагляд необхідний для моніторингу стану.
 3. Важкий (понад 40 градусів): викривлення значно впливає на здоров'я та може призводити до проблем з дихальною та серцево-судинною системами. Часто потребує хірургічного втручання.
 4. Дуже важкий (понад 50 градусів): викривлення критично впливає на функціонування внутрішніх органів, зокрема легень і серця, може вимагати негайного хірургічного втручання для корекції.

Кожен ступінь сколіозу вимагає індивідуального підходу в лікуванні та може включати різноманітні методи, від консервативних до хірургічних. Важливо розуміти, що своєчасне звернення до спеціаліста та регулярне спостереження дозволяють контролювати перебіг захворювання та уникати серйозних ускладнень.

Види

Залежно від віку пацієнта та основних причин захворювання, види сколіозу можуть бути розподілені наступним чином:

 • Ідіопатичний сколіоз є найпоширенішим типом, який зазвичай виявляється в дитинстві або підлітковому віці. Причини його розвитку до кінця не визначені, що робить діагностику та лікування більш складними.
 • Конгенітальний сколіоз виникає через вроджені аномалії хребта, такі як неправильне формування хребців або їх злиття, що виявляється з моменту народження.
 • Вторинний сколіоз розвивається як результат інших медичних станів або захворювань, включаючи неврологічні порушення, м'язові захворювання, травми або хірургічні втручання.
 • Нейром'язовий сколіоз асоціюється зі станами, що впливають на м'язи та нерви, підтримуючи хребет, наприклад, з церебральним паралічем або м'язовою дистрофією, що призводить до викривлення через нерівномірне навантаження на хребет.
 • Дегенеративний сколіоз зазвичай виникає у дорослих внаслідок зносу хребта і хребцевих дисків, особливо у літніх людей, ведучи до поступового викривлення хребта.

Розуміння цих видів сколіозу допомагає фахівцям підібрати оптимальний підхід до лікування, заснований на конкретному типі викривлення та його причинах. Важливо пам'ятати, що рання діагностика та індивідуально підібране лікування можуть забезпечити кращий контроль над захворюванням, зменшити його прогресування та покращити якість життя пацієнтів.

Групи ризику

Деякі групи осіб мають підвищений ризик виникнення та розвитку сколіозу, а саме:

 1. Діти та підлітки в період стрімкого росту. Найбільш критичний період для виникнення сколіозу – це вік 10-15 років, коли відбувається інтенсивний ріст кісткової системи. Саме в цей час важливо регулярно проводити огляди, щоб виявити викривлення на ранніх стадіях.
 2. Жінки. Статистика показує, що сколіоз зустрічається у жінок частіше, ніж у чоловіків, і має тенденцію до більш швидкого прогресування. Це пов'язано з певними гормональними та фізіологічними особливостями жіночого організму.
 3. Особи з сімейним анамнезом сколіозу. Якщо в сім'ї були випадки сколіозу, ризик його розвитку у нащадків зростає. Це свідчить про генетичну схильність до захворювання, що вимагає підвищеної уваги та контролю з боку батьків.
 4. Пацієнти з неврологічними захворюваннями. Нерідко сколіоз розвивається на тлі таких станів, як церебральний параліч або м'язова дистрофія, що уповільнюють або порушують нормальну роботу м'язів, підтримуючих хребет.
 5. Особи з порушеннями сполучної тканини. Захворювання, які впливають на якість сполучної тканини, такі як синдром Марфана або синдром Елерса-Данлоса, можуть знижувати стабільність хребта та сприяти розвитку сколіозу.
 6. Люди з незбалансованим фізичним навантаженням. Професійні спортсмени або особи, чия діяльність пов'язана з одностороннім фізичним навантаженням, також можуть мати підвищений ризик розвитку сколіозу через асиметричний розвиток м'язів.

Розуміння факторів ризику є важливим кроком у профілактиці та ранньому виявленні сколіозу.

Діагностика

Діагностика сколіозу є важливим етапом у визначенні ступеня та специфіки захворювання. Сучасна медицина використовує комплексний підхід для оцінки стану хребта, включаючи наступні методи:

 • Візуальний огляд. Цей первинний етап діагностики дозволяє лікарю оцінити основні візуальні ознаки сколіозу. Під час огляду спеціаліст звертає увагу на симетрію тіла, розташування плечей, лопаток, талії та стегон. Також перевіряється наявність будь-яких видимих викривлень або аномалій у поставі, що можуть вказувати на сколіоз. Лікар може попросити пацієнта нахилитися вперед, щоб перевірити «горб Адамса» – випинання ребер або м'язів на одній стороні спини, що стає помітним при сколіозі.
 • Рентгенівське обстеження. Це найбільш інформативний метод для оцінки ступеня сколіозу. Рентгенівські знімки виконуються в передньо-задній та боковій проекціях, що дозволяє виміряти кут викривлення за методом Кобба і визначити точну локалізацію деформації. Крім того, рентген допомагає виявити структурні зміни в хребцях, такі як вроджені аномалії, зрощення або інші особливості, які можуть вплинути на вибір лікування.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) за показаннями. МРТ використовується для детального вивчення м'яких тканин, включаючи міжхребцеві диски, зв'язки та спинний мозок, що може бути необхідним при підозрі на неврологічні ускладнення або для визначення причин сколіозу, які не видно на рентгенівських знімках. МРТ особливо корисна у випадках, коли сколіоз супроводжується симптомами нервового стиснення або іншими неврологічними порушеннями.

Використання цих діагностичних методів дозволяє лікарям отримати максимально повну картину стану хребта пацієнта та виявити можливі асоційовані умови або ускладнення, що є критично важливим для розробки оптимального плану лікування.

Лікування

Лікування сколіозу потребує комплексного підходу, який адаптується до індивідуальних потреб кожного пацієнта, залежно від ступеня викривлення хребта та його прогресування. Серед основних методів лікування виділяють:

 1. Виконання спеціальних вправ. Регулярні спеціальні вправи, розроблені фізіотерапевтом, можуть значно покращити стан пацієнтів із сколіозом. Ці вправи спрямовані на зміцнення м'язів, що підтримують хребет, покращення гнучкості та зменшення м'язового дисбалансу. Вони допомагають поліпшити поставу та можуть запобігти подальшому прогресуванню викривлення. Також, ці вправи сприяють зменшенню болю та покращенню загального самопочуття.
 2. Носіння корсетів. Ортопедичні корсети використовуються як засіб для контролю прогресування сколіозу, особливо у дітей та підлітків, які ще не завершили ріст. Корсет не коригує вже наявне викривлення, але може допомогти у запобіганні його подальшому збільшенню. Важливо, щоб корсет був індивідуально підібраний та регулярно коригувався медичними фахівцями для забезпечення максимальної ефективності та комфорту пацієнта.
 3. Хірургічне втручання у важких випадках. Операція може бути рекомендована при важкому сколіозі, який швидко прогресує або викликає значний біль або функціональні порушення. Хірургічне лікування зазвичай включає корекцію викривлення за допомогою спеціальних металевих конструкцій, що фіксують хребет у більш правильному положенні. Це дозволяє значно поліпшити форму хребта, зменшити біль і покращити якість життя пацієнта.

Самолікування або ігнорування рекомендацій медичних фахівців може призвести до погіршення стану та розвитку серйозних наслідків. Тому, важливо звертатися за медичною допомогою та дотримуватися всіх приписів лікаря. Раннє виявлення та адекватне лікування сколіозу можуть значно покращити прогноз і допомогти уникнути серйозних ускладнень.

Профілактика

Профілактика цього захворювання є ключовою для забезпечення здорового розвитку хребта, особливо у дітей та підлітків, у період їхнього активного зростання. Ось декілька основних аспектів, які допомагають знизити ризик розвитку сколіозу:

 • Підтримка правильної постави під час сидіння. Важливо забезпечити правильну підтримку спини під час сидіння, особливо під час тривалої роботи за столом або комп'ютером, щоб запобігти неправильному навантаженню на хребет.
 • Регулярні фізичні вправи та заняття ЛФК (лікувальною фізкультурою). Фізична активність сприяє зміцненню м'язового корсету, підтримує хребет у правильному положенні і покращує загальний стан здоров'я.
 • Контроль за зростанням та розвитком дитини. Регулярні візити до педіатра та ортопеда дозволяють своєчасно виявити ознаки сколіозу та інших порушень постави, що є важливим для раннього початку корекції.

Врахування цих аспектів і впровадження їх у повсякденне життя можуть значно знизити ризик розвитку сколіозу і сприяти формуванню здорової постави. Регулярний медичний огляд та активний спосіб життя є ключовими елементами в профілактиці цього захворювання. Адже, сколіоз – це стан, що вимагає уваги та відповідального ставлення.

Для проведення своєчасної терапії можна придбати засоби для лікування та профілактики сколіозу на сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я» за приємними цінами. Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 25.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.